Domů     Uluru: Symbol Austrálie, na který se nesmí chodit
Uluru: Symbol Austrálie, na který se nesmí chodit

Z rovinatého terénu australského středozemí se náhle zvedá masivní skála. Pro obyčejné smrtelníky je úchvatným přírodním výtvorem, který se dostal až na seznam UNESCO. Podle místních domorodců v ní žijí důležitá božstva a duchové předků.

Dobrodruzi si z ní udělají trofej, kterou chtějí dobýt stůj co stůj. Jejich bezohlednost vede původní obyvatele k ráznému kroku.

Nejobjemnější monolit na světě leží ve středu Austrálie na domorodém území v tamním Severním teritoriu, kde je jinak obklopený zcela rovinatým terénem.

Se svou výškou 348 metrů tak dominuje svému okolí a překonává některé stavby, které byly svého času nejvyšší na světě, například Eiffelovu věž v Paříži (324 metrů) nebo Chrysler Building v New Yorku (319 metrů).

Tento pískovcový útvar má název Uluru, což v jazyce zdejších domorodců znamená „stinné místo“, známý je však i pod názvem Ayers Rock (Ayersova skála). Ten dostává na počet australského politika sira Henryho Ayerse (1821-1897), premiéra státu Jižní Austrálie.

Dokáže také měnit barvy a obklopuje ho aura tajemna. Původní obyvatelé si skály váží natolik, že prosadili, aby na ni byl zakázán vstup turistům.

„Vzpomínky“ na stvoření

Podle jejich legendy vzniká tak, že si v době stvoření světa hrají dva chlapci s blátem, které se poté změní právě v Uluru. Skutečné geologické stáří tohoto monolitu je až 600 milionů let a má opravdu monumentální rozměry.

Na délku měří 3,6 km, široký je zhruba 2,4 km. Procházka kolem základny dělá 9,4 km. A je to opravdu kus skály: geologové odhadli váhu nadzemní části Uluru na 1 425 000 000 tun (a velký kus je ještě pohřbený pod zemí)!

Nejčastěji ho lidé znají v sytě červenooranžovém odstínu, jak ho také ukazuje i většina známých fotografií, ve skutečnosti však během dne v závislosti na slunečním světle mění barvu od oranžové přes jantarovou až ke karmínové. Svůj nejproslulejší načervenalý odstín pak získává při západu slunce.

Velkou trofejí bývaly kameny různých velikostí. Mnozí turisté je vrátili, protože se prý potvrdila pověst o tom, že přinášejí smůlu. (Foto: Falco, Pixabay)
Velkou trofejí bývaly kameny různých velikostí. Mnozí turisté je vrátili, protože se prý potvrdila pověst o tom, že přinášejí smůlu. (Foto: Falco, Pixabay)

Posvátné místo

Je součástí Národního parku Uluru-Kata Tjuta a má velký význam v souvislosti s náboženskými a kulturními tradicemi původních obyvatel.

Ti se v řadě svých legend, písní, tanců a obřadů, předávaných z generace na generaci už po tisíce let, zaměřují právě na Uluru.

Jsou totiž přesvědčeni, že jsou spřízněni s tradičními stvořitelskými božstvy a duchy země, ze kterých pocházejí a mají proto chránit a udržovat místa, která obývají.

Z tohoto důvodu je Uluru pro původní obyvatele extrémně posvátným místem, protože věří, že je sídlem mnoha nadpozemských sil.

Zapomeňte na fotky…

O tom svědčí i skalní malby, které je možné najít všude v okolí Uluru. Tyto petroglyfy jsou vytvořeny kombinací přírodních materiálů, jako jsou třeba červený a žlutý okr, železem obarvené jíly, dřevěné uhlí nebo bílý popel.

Malby souvisí především s domorodými příběhy o stvoření. Po obvodu skály jsou rozeseta místa, spojená s rituály původních obyvatel, která jsou pro ně posvátná tak, že došlo na zákaz jejich fotografování.

Patří k nim třeba vodní pramen Mutitjulu, vyvěrající na jižní straně Uluru anebo jeskyně Kulpi Mutitjulu, která byla kdysi využívána pro sdílení a konzumaci jídla, získaného během dne.

V národním parku Uluru-Kata Tjuta žije velké množství různých druhů zvířat včetně ohrožených. (Foto: Claudio Silvano, Pixabay )
V národním parku Uluru-Kata Tjuta žije velké množství různých druhů zvířat včetně ohrožených. (Foto: Claudio Silvano, Pixabay )

Vzhůru na vrchol!

Prvním bělochem, který spatří skalní monument na vlastní oči, se stane australský výzkumník anglického původu William Gosse (1842-1881) v roce 1873 během svých cest po střední Austrálii.

Monolit pak postupem času získá nesmírnou popularitu a zamíří k němu turisté. Od poloviny 20. století se začnou dokonce vydávat až na jeho vrchol.

Zatímco v té době je to pouze několik stovek návštěvníků ročně, během následujících desetiletí jejich počet podstatně vzroste a sice až na desítky tisíc. Přispěje k tomu i to, že cestu nahoru jim usnadňují instalované řetězy.

V novém tisíciletí je jejich nápor už neúnosný, začnou se tvořit fronty od parkoviště až na vrchol monumentu a turisté se chovají bez jakékoliv úcty nejenom k tomuto místu, ale také k přírodě obecně:

procházejí se mimo vyznačené cesty, táboří zde a nelámou si hlavu s tím, kam odhazují odpadky anebo kam si odskočí ulevit. Dochází i na pořizování obnažených fotografií a jejich vystavování na internetu.

Čeho je moc, toho je příliš

Nelze se pak divit tomu, že domorodcům dojde trpělivost a naléhavě žádají, aby byl turistům vstup na jejich posvátnou skálu zakázán.

Povolení, aby návštěvníci na skálu lezli, se jim přitom nelíbí od samého začátku, kdy se dohodnou s australskými úřady na společné správě a pronájmu rezervace.

Jejich požadavek je vyslyšen až v listopadu 2017 a vstoupí v platnost v říjnu 2019, kdy se nahoru vydají poslední milovníci adrenalinu. Těch, kteří se snaží využít této příležitosti, je v posledních týdnech před „stopkou“ až tisíc denně.

Pak je pro ně výstup na Uluru pod pokutou i možností trestního stíhání zakázán. Ani tento zákaz však počet turistů výrazně neomezí, většině z nich stačí projít se stezkami okolo monumentu, které zůstaly přístupné a túru nahoru klidně oželí. Takových návštěvníků sem dorazí okolo 300 tisíc ročně.

Na vrchol monolitu už je cesta pro návštěvníky zapovězená. (Foto: Tingyu Hsiao, Pixabay)
Na vrchol monolitu už je cesta pro návštěvníky zapovězená. (Foto: Tingyu Hsiao, Pixabay)
Foto: titul: Walkerssk, Pixabay) Pixabay
reklama
Související články
Lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Lifestyle
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
reklama
historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva