Domů     Uluru: Symbol Austrálie, na který se nesmí chodit
Uluru: Symbol Austrálie, na který se nesmí chodit

Z rovinatého terénu australského středozemí se náhle zvedá masivní skála. Pro obyčejné smrtelníky je úchvatným přírodním výtvorem, který se dostal až na seznam UNESCO. Podle místních domorodců v ní žijí důležitá božstva a duchové předků.

Dobrodruzi si z ní udělají trofej, kterou chtějí dobýt stůj co stůj. Jejich bezohlednost vede původní obyvatele k ráznému kroku.

Nejobjemnější monolit na světě leží ve středu Austrálie na domorodém území v tamním Severním teritoriu, kde je jinak obklopený zcela rovinatým terénem.

Se svou výškou 348 metrů tak dominuje svému okolí a překonává některé stavby, které byly svého času nejvyšší na světě, například Eiffelovu věž v Paříži (324 metrů) nebo Chrysler Building v New Yorku (319 metrů).

Tento pískovcový útvar má název Uluru, což v jazyce zdejších domorodců znamená „stinné místo“, známý je však i pod názvem Ayers Rock (Ayersova skála). Ten dostává na počet australského politika sira Henryho Ayerse (1821-1897), premiéra státu Jižní Austrálie.

Dokáže také měnit barvy a obklopuje ho aura tajemna. Původní obyvatelé si skály váží natolik, že prosadili, aby na ni byl zakázán vstup turistům.

„Vzpomínky“ na stvoření

Podle jejich legendy vzniká tak, že si v době stvoření světa hrají dva chlapci s blátem, které se poté změní právě v Uluru. Skutečné geologické stáří tohoto monolitu je až 600 milionů let a má opravdu monumentální rozměry.

Na délku měří 3,6 km, široký je zhruba 2,4 km. Procházka kolem základny dělá 9,4 km. A je to opravdu kus skály: geologové odhadli váhu nadzemní části Uluru na 1 425 000 000 tun (a velký kus je ještě pohřbený pod zemí)!

Nejčastěji ho lidé znají v sytě červenooranžovém odstínu, jak ho také ukazuje i většina známých fotografií, ve skutečnosti však během dne v závislosti na slunečním světle mění barvu od oranžové přes jantarovou až ke karmínové. Svůj nejproslulejší načervenalý odstín pak získává při západu slunce.

Velkou trofejí bývaly kameny různých velikostí. Mnozí turisté je vrátili, protože se prý potvrdila pověst o tom, že přinášejí smůlu. (Foto: Falco, Pixabay)
Velkou trofejí bývaly kameny různých velikostí. Mnozí turisté je vrátili, protože se prý potvrdila pověst o tom, že přinášejí smůlu. (Foto: Falco, Pixabay)

Posvátné místo

Je součástí Národního parku Uluru-Kata Tjuta a má velký význam v souvislosti s náboženskými a kulturními tradicemi původních obyvatel.

Ti se v řadě svých legend, písní, tanců a obřadů, předávaných z generace na generaci už po tisíce let, zaměřují právě na Uluru.

Jsou totiž přesvědčeni, že jsou spřízněni s tradičními stvořitelskými božstvy a duchy země, ze kterých pocházejí a mají proto chránit a udržovat místa, která obývají.

Z tohoto důvodu je Uluru pro původní obyvatele extrémně posvátným místem, protože věří, že je sídlem mnoha nadpozemských sil.

Zapomeňte na fotky…

O tom svědčí i skalní malby, které je možné najít všude v okolí Uluru. Tyto petroglyfy jsou vytvořeny kombinací přírodních materiálů, jako jsou třeba červený a žlutý okr, železem obarvené jíly, dřevěné uhlí nebo bílý popel.

Malby souvisí především s domorodými příběhy o stvoření. Po obvodu skály jsou rozeseta místa, spojená s rituály původních obyvatel, která jsou pro ně posvátná tak, že došlo na zákaz jejich fotografování.

Patří k nim třeba vodní pramen Mutitjulu, vyvěrající na jižní straně Uluru anebo jeskyně Kulpi Mutitjulu, která byla kdysi využívána pro sdílení a konzumaci jídla, získaného během dne.

V národním parku Uluru-Kata Tjuta žije velké množství různých druhů zvířat včetně ohrožených. (Foto: Claudio Silvano, Pixabay )
V národním parku Uluru-Kata Tjuta žije velké množství různých druhů zvířat včetně ohrožených. (Foto: Claudio Silvano, Pixabay )

Vzhůru na vrchol!

Prvním bělochem, který spatří skalní monument na vlastní oči, se stane australský výzkumník anglického původu William Gosse (1842-1881) v roce 1873 během svých cest po střední Austrálii.

Monolit pak postupem času získá nesmírnou popularitu a zamíří k němu turisté. Od poloviny 20. století se začnou dokonce vydávat až na jeho vrchol.

Zatímco v té době je to pouze několik stovek návštěvníků ročně, během následujících desetiletí jejich počet podstatně vzroste a sice až na desítky tisíc. Přispěje k tomu i to, že cestu nahoru jim usnadňují instalované řetězy.

V novém tisíciletí je jejich nápor už neúnosný, začnou se tvořit fronty od parkoviště až na vrchol monumentu a turisté se chovají bez jakékoliv úcty nejenom k tomuto místu, ale také k přírodě obecně:

procházejí se mimo vyznačené cesty, táboří zde a nelámou si hlavu s tím, kam odhazují odpadky anebo kam si odskočí ulevit. Dochází i na pořizování obnažených fotografií a jejich vystavování na internetu.

Čeho je moc, toho je příliš

Nelze se pak divit tomu, že domorodcům dojde trpělivost a naléhavě žádají, aby byl turistům vstup na jejich posvátnou skálu zakázán.

Povolení, aby návštěvníci na skálu lezli, se jim přitom nelíbí od samého začátku, kdy se dohodnou s australskými úřady na společné správě a pronájmu rezervace.

Jejich požadavek je vyslyšen až v listopadu 2017 a vstoupí v platnost v říjnu 2019, kdy se nahoru vydají poslední milovníci adrenalinu. Těch, kteří se snaží využít této příležitosti, je v posledních týdnech před „stopkou“ až tisíc denně.

Pak je pro ně výstup na Uluru pod pokutou i možností trestního stíhání zakázán. Ani tento zákaz však počet turistů výrazně neomezí, většině z nich stačí projít se stezkami okolo monumentu, které zůstaly přístupné a túru nahoru klidně oželí. Takových návštěvníků sem dorazí okolo 300 tisíc ročně.

Na vrchol monolitu už je cesta pro návštěvníky zapovězená. (Foto: Tingyu Hsiao, Pixabay)
Na vrchol monolitu už je cesta pro návštěvníky zapovězená. (Foto: Tingyu Hsiao, Pixabay)
Foto: titul: Walkerssk, Pixabay) Pixabay
Související články
Lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml