Domů     Uluru: Symbol Austrálie, na který se nesmí chodit
Uluru: Symbol Austrálie, na který se nesmí chodit

Z rovinatého terénu australského středozemí se náhle zvedá masivní skála. Pro obyčejné smrtelníky je úchvatným přírodním výtvorem, který se dostal až na seznam UNESCO. Podle místních domorodců v ní žijí důležitá božstva a duchové předků.

Dobrodruzi si z ní udělají trofej, kterou chtějí dobýt stůj co stůj. Jejich bezohlednost vede původní obyvatele k ráznému kroku.

Nejobjemnější monolit na světě leží ve středu Austrálie na domorodém území v tamním Severním teritoriu, kde je jinak obklopený zcela rovinatým terénem.

Se svou výškou 348 metrů tak dominuje svému okolí a překonává některé stavby, které byly svého času nejvyšší na světě, například Eiffelovu věž v Paříži (324 metrů) nebo Chrysler Building v New Yorku (319 metrů).

Tento pískovcový útvar má název Uluru, což v jazyce zdejších domorodců znamená „stinné místo“, známý je však i pod názvem Ayers Rock (Ayersova skála). Ten dostává na počet australského politika sira Henryho Ayerse (1821-1897), premiéra státu Jižní Austrálie.

Dokáže také měnit barvy a obklopuje ho aura tajemna. Původní obyvatelé si skály váží natolik, že prosadili, aby na ni byl zakázán vstup turistům.

„Vzpomínky“ na stvoření

Podle jejich legendy vzniká tak, že si v době stvoření světa hrají dva chlapci s blátem, které se poté změní právě v Uluru. Skutečné geologické stáří tohoto monolitu je až 600 milionů let a má opravdu monumentální rozměry.

Na délku měří 3,6 km, široký je zhruba 2,4 km. Procházka kolem základny dělá 9,4 km. A je to opravdu kus skály: geologové odhadli váhu nadzemní části Uluru na 1 425 000 000 tun (a velký kus je ještě pohřbený pod zemí)!

Nejčastěji ho lidé znají v sytě červenooranžovém odstínu, jak ho také ukazuje i většina známých fotografií, ve skutečnosti však během dne v závislosti na slunečním světle mění barvu od oranžové přes jantarovou až ke karmínové. Svůj nejproslulejší načervenalý odstín pak získává při západu slunce.

Velkou trofejí bývaly kameny různých velikostí. Mnozí turisté je vrátili, protože se prý potvrdila pověst o tom, že přinášejí smůlu. (Foto: Falco, Pixabay)
Velkou trofejí bývaly kameny různých velikostí. Mnozí turisté je vrátili, protože se prý potvrdila pověst o tom, že přinášejí smůlu. (Foto: Falco, Pixabay)

Posvátné místo

Je součástí Národního parku Uluru-Kata Tjuta a má velký význam v souvislosti s náboženskými a kulturními tradicemi původních obyvatel.

Ti se v řadě svých legend, písní, tanců a obřadů, předávaných z generace na generaci už po tisíce let, zaměřují právě na Uluru.

Jsou totiž přesvědčeni, že jsou spřízněni s tradičními stvořitelskými božstvy a duchy země, ze kterých pocházejí a mají proto chránit a udržovat místa, která obývají.

Z tohoto důvodu je Uluru pro původní obyvatele extrémně posvátným místem, protože věří, že je sídlem mnoha nadpozemských sil.

Zapomeňte na fotky…

O tom svědčí i skalní malby, které je možné najít všude v okolí Uluru. Tyto petroglyfy jsou vytvořeny kombinací přírodních materiálů, jako jsou třeba červený a žlutý okr, železem obarvené jíly, dřevěné uhlí nebo bílý popel.

Malby souvisí především s domorodými příběhy o stvoření. Po obvodu skály jsou rozeseta místa, spojená s rituály původních obyvatel, která jsou pro ně posvátná tak, že došlo na zákaz jejich fotografování.

Patří k nim třeba vodní pramen Mutitjulu, vyvěrající na jižní straně Uluru anebo jeskyně Kulpi Mutitjulu, která byla kdysi využívána pro sdílení a konzumaci jídla, získaného během dne.

V národním parku Uluru-Kata Tjuta žije velké množství různých druhů zvířat včetně ohrožených. (Foto: Claudio Silvano, Pixabay )
V národním parku Uluru-Kata Tjuta žije velké množství různých druhů zvířat včetně ohrožených. (Foto: Claudio Silvano, Pixabay )

Vzhůru na vrchol!

Prvním bělochem, který spatří skalní monument na vlastní oči, se stane australský výzkumník anglického původu William Gosse (1842-1881) v roce 1873 během svých cest po střední Austrálii.

Monolit pak postupem času získá nesmírnou popularitu a zamíří k němu turisté. Od poloviny 20. století se začnou dokonce vydávat až na jeho vrchol.

Zatímco v té době je to pouze několik stovek návštěvníků ročně, během následujících desetiletí jejich počet podstatně vzroste a sice až na desítky tisíc. Přispěje k tomu i to, že cestu nahoru jim usnadňují instalované řetězy.

V novém tisíciletí je jejich nápor už neúnosný, začnou se tvořit fronty od parkoviště až na vrchol monumentu a turisté se chovají bez jakékoliv úcty nejenom k tomuto místu, ale také k přírodě obecně:

procházejí se mimo vyznačené cesty, táboří zde a nelámou si hlavu s tím, kam odhazují odpadky anebo kam si odskočí ulevit. Dochází i na pořizování obnažených fotografií a jejich vystavování na internetu.

Čeho je moc, toho je příliš

Nelze se pak divit tomu, že domorodcům dojde trpělivost a naléhavě žádají, aby byl turistům vstup na jejich posvátnou skálu zakázán.

Povolení, aby návštěvníci na skálu lezli, se jim přitom nelíbí od samého začátku, kdy se dohodnou s australskými úřady na společné správě a pronájmu rezervace.

Jejich požadavek je vyslyšen až v listopadu 2017 a vstoupí v platnost v říjnu 2019, kdy se nahoru vydají poslední milovníci adrenalinu. Těch, kteří se snaží využít této příležitosti, je v posledních týdnech před „stopkou“ až tisíc denně.

Pak je pro ně výstup na Uluru pod pokutou i možností trestního stíhání zakázán. Ani tento zákaz však počet turistů výrazně neomezí, většině z nich stačí projít se stezkami okolo monumentu, které zůstaly přístupné a túru nahoru klidně oželí. Takových návštěvníků sem dorazí okolo 300 tisíc ročně.

Na vrchol monolitu už je cesta pro návštěvníky zapovězená. (Foto: Tingyu Hsiao, Pixabay)
Na vrchol monolitu už je cesta pro návštěvníky zapovězená. (Foto: Tingyu Hsiao, Pixabay)
Foto: titul: Walkerssk, Pixabay) Pixabay
Související články
Lifestyle
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Lifestyle
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Lifestyle
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
Lifestyle
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
reklama
zajímavosti
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
Sladký lék: Kouzlu čokolády podléhali dobrodruzi, básníci i královské milenky
Jestli si bez čokolády nemůžete představit život, při diskusi s jejími odpůrci můžete argumentovat, že jde o lék. Opravdu je to tak. Léčivé účinky čokolády znali už Mayové a Aztékové, kteří je vypozorovali při dlouhodobé konzumaci nápoje. Čokoládu považovali hlavně za afrodiziakum. Její chuti z Evropanů podlehl například toskánský vévoda Cosimo III. de Medici (1642–1723) italský diplomat […]
reklama
svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz