Skip to content
reklama

6 opravdu netradičních parfémů

Milujete parfémy, ale ty klasické na trhu vám přijdou příliš umělé? Třeba si vyberete z následují nabídky.

Čím jsou tyto zvláštní? I když se zdají nevšední, vlastně jen napodobují běžné vůně našeho světa.

SUSHI

Značka: Demeter

Cena za 10 ml: 100 Kč

Libé vůni jídla málokdo odolá. Dobře to vědí i výrobci parfémů, a proto má firma Demeter Fragnance Library v nabídce toaletní či kolínské vody připomínající mandle, jablečný koláč, čokoládové sušenky, červenou řepu či flambovaný banán.

V roce 2012 nevšední nabídku rozšiřuje o vůni s názvem Sushi. Na parfém trochu zvláštní? Milovníci japonských specialit bezpečně rozpoznají vůni rýže, mořských řas, zázvoru, citronu a lehký nádech octa.

Je tu ale malý podvod – jednu důležitou složku sushi výrobce ze svého parfému vynechá. Syrovou rybu! Bojí se, že by tak nikdo vonět nechtěl.

Kdo by nechtěl vonět jako taková lákavá pochoutka? Foto: DesignDrawArtes / Pixabay.

RAIN

Značka: Demeter

Cena za 10 ml: 125 Kč

Nejvíc je to cítit, když prší v létě. Chladné kapky dopadající na prohřátou zem přinášejí nejen dlouhou očekávaný pocit osvěžení, ale hlavně tu zvláštní vůni… Také přesně víte, co máme na mysli? Vůni se říká petrichor (z řeckého petra – kámen a ichor – krev bohů), a přestože si ji většina z nás spojuje s romantickou letní atmosférou, její původ už tak půvabný není.

V podstatě jde o hnilobný zápach bakterií obsažených v půdě a zbytcích rostlin, který se po kontaktu s vodou uvolňuje do vzduchu. Parfém s prostým názvem Rain (Déšt) podle recenzí uživatelů krásně voní, ale brzy vyprchá.

I když to má s vůní deště i celou romantikou léta vlastně společné.

EAU DE NEW CAR

Značka: Autotrader

Cena za 10 ml: 1000 Kč

Jak voní šťastnému majiteli zbrusu nové auto? Prý přesně jako parfém Eau de new car, který před rokem uvádí na trh britská firma Autotrader. Vyrobí ho na základě výsledků rozsáhlého průzkumu, podle nichž spojuje čtvrtina lidí vůni nového auta s pocitem úspěchu.

A čím přesně tedy parfém voní? Trochu jako nové kožené potahy, trochu jako tvrdé vosky používané v drahých modelech…, zkrátka s parfémem nazývaným „úspěchem v lahvičce“ byste měli mít pocit jako při první jízdě luxusního auta, přestože budete sedět třeba v deset let staré ojetině!

Zda to funguje, těžko říci, v každé případě se Eau de new car celkem brzy ocitá ve slevách.

blank
Pro milovníky knih žádná krásnější vůně není! Foto: blende12 / Pixabay.

DEAD WRITERS

Značka: Sweet Tea apothecary

Cena za 10 ml: 3200 Kč

Přestože se kolem nás všechno digitalizuje, nedáte dopustit na opravdovou knihu vonící čerstvým papírem? Anebo máte raději ty staré, ze kterých dýchá jedinečnost a historie? Pokud volíte druhou možnost, přitahuje váš nejspíš vůně látky zvané lignin, jedné z hlavních složek celulózy používané k výrobě papíru.

Lignin se z knih uvolňuje, když stárnou, a proto cítíme již při vstupu do antikvariátu ten zvláštní závan. A podobný ucítíte i po použití parfému od firmy Sweet Tea apothecary. Jmenuje se Dead Writers, doslova Mrtví spisovatelé, protože autoři podobně vonících knih už nejspíš nejsou mezi námi.

EAU DE DEATH

Značka: Kalain

Cena za 10 ml: 10 000 Kč

Zemřel vám někdo blízký a vy těžko smiřujete s tím, že už ho neucítíte po svém boku? Udělat člověka nesmrtelným bohužel neumíme, ovšem jeho vůni ano! Na řešení přijde v roce 2015 Francouzka Katia Apalategui.

Když jí zemře otec, její matka si po něm stále schovává nevypraný polštář, aby cítila jeho vůli vedle sebe. Pokud si také přejete, aby něco z vaší milované osoby s vámi pořád žilo, namíchá vám Katia pod značkou Kalain na zakázku jedinečný parfém.

Nejprve odebere molekuly vůně z nebožtíkova oblečení, poté se ve spolupráci s chemiky pokusí uměle vyrobit co nejpodobnější.

EAU DE COMET

Značka: Aroma Company

Cena: neprodejné

Také jste již slyšeli o parfému s dokonalou kosmickou vůní, který se jmenuje Eau de Space? Ale přijde vám vesmír příliš velký na to, aby ho mohla charakterizovat směs v jediné lahvičce? Možná by vás uspokojil, spíš parfém od firmy Aroma Company, který se zaměřuje na objekt o dost konkrétnější – kometu 67P/Churyumov–Gerasimenko.

Když na ni v listopadu 2014 přistane modul Philae kosmické sondy Rosetta, sebere i několik vzorků hornin a dopraví je zpět vědcům z Evropské vesmírné agentury. Zjistit, jak voní kometa, pak již pro odborníky není těžké.

A jak tedy? Amoniak, metan a oxid siřičitý prý připomínají zkažená vejce s hořkými mandlemi. A někteří tam cítí i trochu kočičí moči. Parfém se běžně neprodává, k očuchání bývá ale na vesmírných výstavách v Londýně.

blank
Vůně komety připomíná zkažená vejce s mandlemi. Foto: jccwrt / Creative Commons / CC BY 2.0.
Foto: úvodní foto: AnnaliseArt / Pixabay, 1, 2: Pixabay, 3: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články