Domů     To musíte vědět: Co se děje s magnetickým polem Země?
To musíte vědět: Co se děje s magnetickým polem Země?
19.12.2016

Magnetické pole obklopující naši planetu je docela užitečná záležitost. Okolní vesmír je plný zlotřilého záření, které si z pozemským životem příliš nerozumí. Magnetismus však vytváří ochrannou bariéru, které vražedné kosmické záření k povrchu Země nepustí.

Geomagnetické pole vychyluje kosmické záření z jeho normální dráhy a nutí je, aby Zemi obešlo.

Ve vzdálenosti od 1 000 do 50 000 kilometrů od naší planety tak vznikají radiační van Allenovy pásy, které byly objeveny v roce 1958. Magnetické póly Země se s póly pozemskými nekryjí a navíc rády korzují.

Poloha jednoho z magnetických pólu byla poprvé změřena v roce 1831 britským námořním důstojníkem Jamesem Clarkem Rossem. Tehdy se nacházel na sedmdesátém stupni severní šířky a ležel v severní Kanadě.

Když pak v roce 1904 provedl podobné měření slavný norský polární badatel Roald Amundsen, nestačil se divit. Za necelých 100 let tento magnetický pól „ušel“ padesát kilometrů.

Systematické měření ve 20. století ukázalo, že pohyb magnetických pólů se zrychluje. Zpočátku cestovaly rychlostí 10 kilometrů za rok, leč v poslední době se jejich rychlost zvýšila na 40 kilometrů za rok.

Jak vlastně takové magnetické pole vzniká? Základ všeho je třeba hledat uvnitř atomu. Tam záporně nabité elektrony přeskakují z jednoho orbitalu na druhý. Tento pohyb a slabý proud uvnitř atomu kolem něj vytváří magnetické pole.

Atomů je neuvěřitelné množství, takže postupně může vzniknout magnetické pole kolem tak hmotného objektu, jakým je planeta nebo dokonce hvězda. K tomu je ovšem potřeba cosi na způsob dynama.

U Země celý proces funguje tak, že její železné jádro je hnacím motorem. Magnetismus se tak tvoří třením při rotaci vnějšího polotekutého zemského jádra a pevného vnitřního jádra planety. Magnetické pole Země sahá až sto tisíc kilometrů daleko od planety.

Na přivrácené straně ke Slunci je ale vlivem slunečního větru zmáčknuté a na odvrácené pro změnu protáhlé. Magnetické pole Země má dipólový charakter, to znamená, že rozložení siločar je podobné siločarám v okolí tyčového magnetu. Jeho osa neprochází středem Země, ale je přibližně o 520 kilometrů nakloněna.

Čas od času dojde k zajímavému jevu – Země se přepóluje. Výzkumy ukázaly, že v historii k tomuto procesu došlo již několikrát. Přepólování vzniká tak, že roztavené hmoty stoupají vnějším jádrem až ke hranici se zemským pláštěm.

Tam dojde k jejich ochlazení a ke změně hustoty. Opět tedy začnou klesat a tím dochází ke změně magnetického pole, které se obrátí, což může vést k přepólování. Pevné jádro takové pokusy zpravidla zastaví, ale ne vždy.

Magnetometrické analýzy vzorků hornin, odebraných z hloubky až šesti kilometrů, dokázaly, že za posledních 76 milionů roků se naše Země přepólovala výměnou magnetických pólů celkem ve 171 případech.

Nejstarší zaznamenané přepólování se odehrálo před šestnácti miliony let. Poslední přepólování se uskutečnilo před 780 000 lety.

Kdyby magnetické pole zmizelo, znamenalo by to katastrofu globálních rozměrů. Intenzita radiace dopadající z vesmíru na zemský povrch by se zvýšila nejméně pětkrát. Zcela jistě by se zvýšil výskyt rakovinných onemocnění.

Energetické částice přicházející z vesmíru by obzvlášť zhoubně působily na plody. V důsledku toho by došlo k navýšení počtu defektních či dokonce mrtvě narozených dětí. Řada živočichů by ztratila orientaci, to se týká především tažných savců a ptáků.

Tím by se narušila i řada ekosystémů. Některé studie tvrdí, že právě dočasné zmizení magnetického pole stálo za hromadnými vymíráními druhů v minulosti.

Na druhé straně, v případě přepólování, které trvá obvykle něco málo přes tisíciletí, magnetismus nezmizí úplně, jen klesne na zhruba deset procent původní hodnoty. Alespoň část biosféry tak může být zachráněna.

Síla magnetického pole během posledních 150 let klesla o celých deset procent. Vše důkladně z vesmíru monitorují evropské družice Swarm, na jejichž palubě jsou i přístroje české výroby. Jak se ovšem bude situace vyvíjet dál, to zůstává záhadou:

„V tuto chvíli nemůžeme přesně říci, zda a kdy se polarita zemského pole převrátí,“ řekl Colin Forsyth z Mullardovy kosmické laboratoře.“ Některá varování se však již objevují.

Jihoafrický vědec Pieter Kotze, šéf geomagnetické skupiny při Hermanus Geomagnetic Observatory, již upozornil na podezřelé problémy se satelity nad územím jižní Afriky a jižní Ameriky.

Družice, které jsou na nižších oběžných drahách, zde poškozuje radiace. Ta se sem dostává právě kvůli anomálii geomagnetického pole. Paradoxně jedním ze satelitů, který se stal obětí tohoto jevu, byl dánský aparát, který měl za úkol měřit právě geomagnetismus.

Každopádně, s tím, jak jádro Země pomalu chladne, magnetismus přirozeně slábne. Z toho ovšem lidstvo zatím bolet hlava nemusí. Magnetické pole kolem Země zmizí nejdříve za dvě miliardy let.

Foto: wikipedie, NASA
Související články
Věda a technika
Apple Vision Pro: Revoluce, nebo předražená hračka?
Nové 3D brýle od Applu vzbuzují obrovský rozruch. Nabízejí neuvěřitelně realistický obraz, sledování pohybů očí a rozšířenou realitu. Jsou ale skutečně přelomové, nebo jde jen o další drahý gadget pro nadšence? Zatím hlavně pro zábavu Headset je doslova našlapaný i dalšími technologiemi. Má vlastní operační systém VisionOS a technologie umožňující sledování vašich očí a rozpoznávání […]
Věda a technika
Pavouci, želvy a superplameny: Jak zvířata a oheň mění vesmírné mise
Pavouci tkající sítě ve stavu beztíže, želvy obíhající Měsíc a tajemné „chladné plameny“ – vesmírné experimenty se zvířaty a ohněm odhalují překvapivé jevy. Co se naučili vědci z těchto neobvyklých pokusů a jak to ovlivní budoucí kolonizaci Marsu? Pavouci ve vesmíru V roce 2011 vyslali vědci na ISS dva pavouky druhu nefila kyjonohá, aby zjistili, […]
Věda a technika
Od prvních 3D filmů po Apple Vision Pro: Jak virtuální realita dobývá svět
Virtuální realita není novinkou posledních let – její kořeny sahají až do 20. let minulého století. Jak se z primitivních zařízení stala technologie, která mění zábavu, medicínu i vzdělávání? A proč jsou nové 3D brýle od Applu považovány za revoluci? První kroky do virtuálního světa Ačkoliv by se mohlo zdát, že technologie využívaná k vytvoření […]
Věda a technika
Ptakopysk a korovec: Nečekaní jedovatí savci a plazi
Vypadají roztomile nebo neškodně, ale jejich jed vás může vyřadit na měsíce. Objevte fascinující svět ptakopyska podivného a korovce jedovatého – tvorů, kteří dokazují, že jed nemají jen hadi a pavouci. Má velký plochý čenich, který vypadá jako zobák, silnou kůži pokrytou hnědou srstí, široký plochý ocas a drápy s plovacími blánami. Je to sice […]
reklama
svět zločinu
Krvavý pád Bonnie a Clydea: Jak skončila nejslavnější zločinecká dvojice?
Dva roky teroru, desítky mrtvých a nekonečný útěk před zákonem. Jak dopadli Bonnie a Clyde, nejslavnější zločinecký pár Ameriky? A proč jejich smrt šokovala celý svět? Smyčka se stahuje V červenci roku 1933 byl gang dvakrát téměř dopaden. Z obou přestřelek, při kterých byla policie ve velké přesile, se přesto Clydeovi, Bonnie a jejich parťákům […]
Óm Širinkjó: Sekta, která šokovala svět smrtícím útokem
Skupina poblázněných sektářů vypustila v prostorech tokijského metra během ranní špičky smrtelně jedovatý plyn sarin ve snaze zachránit lidstvo. Vedl je jistý Šókó Asahara, zarostlý poloslepý muž z Kjúšú. Čím je přesvědčil, aby ho následovali? Šókó Asahar (1955–2018) se narodil v roce 1955 jako Čizuo Matsumoto, šesté ze sedmi dětí do chudé rodiny výrobců rohoží, […]
Bonnie a Clyde: Láska, která psala dějiny zločinu
Jejich jména se stala synonymem pro romantizovaný zločin. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow – milenci, kteří během Velké hospodářské krize terorizovali Ameriku. Jak začal jejich příběh a proč dodnes fascinují svět? Kdo by neznal Bonnie a Clydea, legendární zločinecký pár z období velké hospodářské krize? Jejich dramatický příběh fascinuje veřejnost dodnes a mnoho lidí slavné […]
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
reklama
záhady a tajemství
Záhadný objekt v Baltském moři: UFO, nacistická relikvie, nebo jen hříčka přírody?
V hlubinách Baltského moře se ukrývá podivný kruhový útvar, který od svého objevu v roce 2011 rozděluje vědce i nadšence záhad. Připomíná vesmírnou loď z filmů, ale co je zač doopravdy? Skrývá se v něm tajemství mimozemské civilizace, nebo jde jen o neobvyklý geologický jev? Mezinárodní firma Ocean X patří dlouhodobě mezi nejznámější a nejlépe […]
Původ lidské řeči: Tajemství, které stále hledá odpovědi
Představte si dobu, kdy naši předkové teprve začínali komunikovat. Možná vše začalo jednoduchým poukázáním na zralé ovoce. Postupně se pak z těchto prvotních pokusů o dorozumění vyvinulo něco mnohem systematičtějšího. Jak se stalo, že jsme z pouhých zvuků a gest vyvinuli něco tak složitého, jako je lidská řeč? Na začátku možná lidé používali gesta a […]
Nan Madol: Tajemné město na umělých ostrovech, které vědci nedokážou vysvětlit
V hlubinách Tichého oceánu, nedaleko ostrova Pohnpei, se ukrývá jeden z nejzáhadnějších archeologických pokladů světa – ruiny města Nan Madol. Postavené na umělých ostrůvcích z obřích čedičových kvádrů, toto místo odolává jednoznačnému vysvětlení. Kdo ho skutečně postavil a jak to dokázali? Odpovědi možná leží v zapomenuté historii dávné civilizace. Moře a oceány jsou pro nás […]
Zemřel Ježíš na kříži? Anebo vstal z mrtvých?
Křesťané věří, že v době, kterou dnes slavíme jako Boží hod velikonoční, vstal Ježíš z mrtvých – a to k nesmrtelnosti. Jak se na to dívá věda? Ta zmrtvýchvstání neuznává. Ježíš umírá na kříži zhruba za tři až šest hodin po přibití. V případě klasického ukřižování hlavou vzhůru je to neobvykle brzy – lidé umírají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz