Domů     4x symboly štěstí: Podkova zahání zlé duchy, packa věstí dítě!
4x symboly štěstí: Podkova zahání zlé duchy, packa věstí dítě!
19.12.2016

Touží po něm každý. Ne na každého se ovšem usměje. Máloco má tak vrtkavou povahu jako štěstí. Proto člověk vložil svou víru do předmětů, které mají zařídit jeho stálou přízeň a odhánět zlé síly.

Houpou se nám na krku, žmouláme je v kapse, schováváme v peněžence. Krášlí náš noční stolek či dělají společnost na zpětných zrcátkách aut. Řeč je o dobře známých symbolech štěstí. Kde se ale vlastně vzala jejich zářná aura?

S Kelty v zádech

Symbol: PODKOVA

Našli jste někdy na zemi koňskou podkovu? Tak to si můžete gratulovat! Už to značí, že na vás štěstí rozhodně nezapomnělo. Počátky její šťastné úlohy sahají až do dob Keltů.

Ti věří v magickou moc železa zahánět zlé duchy a nad vchody svých příbytků si věší staré podkovy, kterých je v keltských osadách dostatek. O šťastné symbolice podkovy jsou mimo Keltů přesvědčeni i staří Řekové a Římané.

A jako symbol štěstí se šíří do řady dalších kultur, od Indie po americký kontinent. Ještě ve středověku není magická moc železa lhostejná ani arabskému světu. Pozitivní renomé zaručuje podkově nejen materiál, ze kterého je vyrobena, ale také její tvar.

Kupříkladu hroby starých Číňanů jsou vyvedeny právě ve tvaru podkovy, což má dle jejich víry zajistit věčný klid a štěstí duším zemřelých. Kromě toho má víra v podkovu ještě čistě praktický důvod. Kování koní totiž není zrovna nejlevnější záležitostí.

Ztratit podkovu tak znamená přijít o peníze, a to je vždycky pořádný pech. Naopak její nález je v dřívějších dobách to samé, jako objevit zlatku. Nejpopulárnějšími místy, kde můžeme podkovu spatřit, jsou dveře nebo stěna nad nimi.

Aby podkova přivábila do blízkosti jejího majitele co nejvíc šťastných okamžiků, je potřeba ji připevnit tak, aby oba konce směřovaly nahoru, tedy do tvaru písmene U. To proto, aby se štěstí drželo uvnitř a nevysypalo se. Ne nadarmo připomíná tvar podkovy roh hojnosti.

Moc čtyř lístků

Symbol: ČTYŘLÍSTEK

Podle statistik připadne na každých 10 000 rostlinek jetele pouhý jeden čtyřlístek. Objevit ho tak není vůbec jednoduché a jeho nálezce se může po právu považovat za šťastlivce.

Podle legendy jej na Zemi přinese pramáti Eva, která si ho v rajské zahradě utrhne jako památku na nádherné místo, kterému musela říct sbohem.

Čtveřice lístků symbolizuje čtyři živly – vodu, oheň, zemi a vzduch, roční období, ale také víru, naději, lásku a samozřejmě štěstí. To se ale dostaví pouze v případě, že je čtyřlístek objeven náhodou či obdržen jako dar.

Kromě dodavatele štěstí funguje také jako ochránce před zlem, nenávistí a únavou. V dřívějších dobách si ho lidé vkládali pod práh domů, pod postel nebo na okno, aby chránil jejich domovy.

Také se traduje, že pokud chce svobodná dívka ve snu spatřit svého budoucího ženicha, měla by čtyřlístek před spaním strčit pod polštář.

Irská tradice považuje trojlístek za symbol Svaté trojice, Otce, Syna a Ducha svatého – a pokud je nalezen čtyřlístek, značí to Boží přízeň.

Mimochodem, kromě čtyřlístku, je možné na louce narazit i na další „omyly“ přírody, například pětilístek či šestilístek, ty jsou však ještě vzácnější. Absolutním rekordmanem je pak rostlina s neuvěřitelnými 56 lístky, nalezená v roce 2009.

Dej mi pac(ku)

Symbol: KRÁLIČÍ PACKA

Důvěra v králičí packu sahá do doby 600 let př. n. l. Může za ni zejména vysoká plodnost, kterou králíci oplývají a která se má prostřednictvím ušmiknuté končetiny přenést i na člověka. Proto slouží jako talisman ženám toužícím otěhotnět.

Starověké kultury v něm vidí i klíč k dobré sklizni a prosperitě. Podle jiné verze stojí za slávou známého amuletu staří Keltové, kteří věří, že zvířata nosí štěstí, zejména když obývají podzemní nory, kde jsou v přímém spojení s bohy.

Oblíbenou je králičí packa po celém světě, v Evropě, Číně, Africe i Americe. V 19. století slouží díky své jemné srsti také jako štětec na pudr zámožným ženám a dámám z vyšších společenských vrstev.

Doslova na dračku jde pak hlavně v 60. letech minulého století, kdy se jí jen v USA prodá několik milionů. Aby měla ty správné blahodárné účinky, nemůže být ze čtveřice králičích končetin vybrána pouhou náhodou.

Podle pověry je nejlepší uříznout ušatému savci levou zadní packu. Na míru přinášeného štěstí má kromě toho vliv i místo, způsob, a dokonce fáze Měsíce, za které je králík usmrcen. Zaručených postupů je však hned několik a každý si lov představuje trochu jinak.

Podle jednoho packa nejlépe funguje, je-li její majitel zastřelen či jinak zpacifikován na hřbitově. Nejlépe za úplňku nebo při novoluní, kdy je Měsíc přikloněn k Zemi pouze neosvětlenou stranou.

Jiní radí vyrazit na lov v deštivý pátek či rovnou v pátek 13. Smrtící ránu musí pak obstarat stříbrná kulka a nejextrémnější varianta počítá s odříznutím nohy v momentě, kdy je králík ještě naživu.

Chrochtající strážce blahobytu

Symbol: PRASÁTKO

Prasete si náležitě považují už starověcí Germáni. Dokonce tak, že jej prohlásí za posvátné zvíře. V minulých dobách je jako živočich, který ryje v zemi a hledá v ní potravu, zosobněním hledače pokladů. Stává se příslibem plodnosti, síly a blahobytu.

Staří Keltové si obraz prasátka pro štěstí zobrazují na svých mincích. Jiná teorie vidí zrod jeho šťastné aury ve středověkých turnajích. Jejich nejhorší účastník obdrží spolu s posměšky na svou adresu také sele jakožto „prasátko pro štěstí“.

V 16. století se jeho symbol objevuje na hracích kartách v roli tzv. žolíka. S obrázkem prasátka na jedné z nižších karet může hráč přebít i krále. Takovým kartám se říká žaludové a kulové svině.

Přibližně před 100 lety se u našich sousedů v Rakousku, ale i jinde po světě, uhnízdí víra, že vepřové podávané na Nový rok znamená štěstí pro každého, kdo ho sní. A leckde v Evropě jsou nožičky či prasečí hlava dodnes servírovány jako typické novoroční jídlo.

Naopak pokud bychom v tomto období dostali chuť na drůbež, hrozí, že nám štěstí doslova uletí.

Foto: http://www.hill-interiors.com, http://daisymoondesigns.co.uk, http://pre04.deviantart.net, http://vegasvoodoo.com, https://c2.staticflickr.com,
Související články
Záhady a tajemství
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Záhady a tajemství
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Záhady a tajemství
Karel IV. neudělal bez konzultace s astrology ani ránu
Nejvážněji ze všech panovníků českého středověku bere poselství hvězd český král a římský císař Karel IV. Jeho dvorní lékař a zároveň i astrolog v jedné osobě má spoustu práce. Ať už je třeba udělat cokoliv, hvězdy tomu musí být vždy správně nakloněny. „Je možno bez nadsázky říci, že astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při […]
Záhady a tajemství
Výbuch, který zpustošil Sibiř. Způsobil ho meteorit?
Ono se řekne pustý a prázdný vesmír. Je sice pravda, že na jeden krychlový metr kosmického prostoru čistě statisticky připadá jeden atom vodíku, jenže jsou okamžiky, kdy provoz ve vesmíru pořádně zhoustne. Kolize dvou těles sice mohou být zajímavým divadlem, avšak pouze za předpokladu, že se jich sami neúčastníme. V dlouhé historii naší planety se […]
reklama
záhady a tajemství
Zničil alexandrijskou knihovnu Gaius Julius Caesar?
Patří mezi největší vzdělávací instituce starověku, s hlavní budovou o rozměrech fotbalového hřiště. Alexandrijská knihovna má shromažďovat kolem 700 000 rukopisných svitků. Ale jaký byl důvod jejího zániku, který je připisován ničivému požáru?! Nad střechami sněhobílých paláců se vznáší šedivý dým. Dusivý kouř se do Alexandrie valí z nedalekého přístavu. Mezitím se v ulicích města šikují formace římských legionářů. […]
Býčí skála: Je to skutečně místo rituální vraždy?
Skupina speleologů prochází temnými chodbami jeskyně. Nikdo jiný tu není – místo není veřejnosti přístupné. Je to vzácné archeologické naleziště a hlavně místo, kde ve velkém hnízdí netopýři. Po vlhkých stěnách se míhají světla baterek, slyšet je jen občasné kapání vody. A pak se ozve strašlivý řev! „Někdo je tu s námi?“ Muži se zastaví a […]
Slávu údajného středověkého alchymisty oživil román o Harrym Potterovi
„Ničemu v tom spise neporozumíš. Přijde však den, kdy v ní najdeš, co jiní neviděli,“ promlouvá ve snu anděl k Francouzi Nicolasi Flamelovi. V rukách přitom drží podivnou knihu obsahující znaky připomínající hieroglyfy.  Plyne čas a Pařížan Nicolas Flamel (1330/1340–1417/1418) si žije docela luxusně. Dobře se oženil s majetnou dvojnásobnou vdovou a jeho krámek s knihami a rukopisy mu docela […]
Inspirovala pověst o vzniku hradeckého kláštera královna Eliška Rejčka?
Zdi Královehradeckého hradu skrývaly ženský klášter, který ale prý zničehonic zmizel včetně jeho obyvatelek. Všichni si mysleli, že se propadl do země. Jednoho dne se ale ke hradu vydala mladičká služka sbírat bylinky. Došla k zarostlému příkopu. Vycítila čísi pohled a když se otočí, uvidí jeptišku se svazkem klíčů. „Jistě tě sem poslala paní Zuzana. Je […]
reklama
věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz