Skip to content

4x symboly štěstí: Podkova zahání zlé duchy, packa věstí dítě!

Touží po něm každý. Ne na každého se ovšem usměje. Máloco má tak vrtkavou povahu jako štěstí. Proto člověk vložil svou víru do předmětů, které mají zařídit jeho stálou přízeň a odhánět zlé síly.

Houpou se nám na krku, žmouláme je v kapse, schováváme v peněžence. Krášlí náš noční stolek či dělají společnost na zpětných zrcátkách aut. Řeč je o dobře známých symbolech štěstí. Kde se ale vlastně vzala jejich zářná aura?

2
Ve šťastnou moc podkovy věřili už Keltové.

S Kelty v zádech

Symbol: PODKOVA

Našli jste někdy na zemi koňskou podkovu? Tak to si můžete gratulovat! Už to značí, že na vás štěstí rozhodně nezapomnělo. Počátky její šťastné úlohy sahají až do dob Keltů. Ti věří v magickou moc železa zahánět zlé duchy a nad vchody svých příbytků si věší staré podkovy, kterých je v keltských osadách dostatek.

O šťastné symbolice podkovy jsou mimo Keltů přesvědčeni i staří Řekové a Římané. A jako symbol štěstí se šíří do řady dalších kultur, od Indie po americký kontinent. Ještě ve středověku není magická moc železa lhostejná ani arabskému světu.

Pozitivní renomé zaručuje podkově nejen materiál, ze kterého je vyrobena, ale také její tvar. Kupříkladu hroby starých Číňanů jsou vyvedeny právě ve tvaru podkovy, což má dle jejich víry zajistit věčný klid a štěstí duším zemřelých.

Kromě toho má víra v podkovu ještě čistě praktický důvod. Kování koní totiž není zrovna nejlevnější záležitostí. Ztratit podkovu tak znamená přijít o peníze, a to je vždycky pořádný pech. Naopak její nález je v dřívějších dobách to samé, jako objevit zlatku.

Nejpopulárnějšími místy, kde můžeme podkovu spatřit, jsou dveře nebo stěna nad nimi. Aby podkova přivábila do blízkosti jejího majitele co nejvíc šťastných okamžiků, je potřeba ji připevnit tak, aby oba konce směřovaly nahoru, tedy do tvaru písmene U. To proto, aby se štěstí drželo uvnitř a nevysypalo se.

Ne nadarmo připomíná tvar podkovy roh hojnosti.

3
Podle legendy přinese čtyřlístek na Zemi Eva poté, co je spolu s Adamem vyhnána z ráje

Moc čtyř lístků

Symbol: ČTYŘLÍSTEK

Podle statistik připadne na každých 10 000 rostlinek jetele pouhý jeden čtyřlístek. Objevit ho tak není vůbec jednoduché a jeho nálezce se může po právu považovat za šťastlivce. Podle legendy jej na Zemi přinese pramáti Eva, která si ho v rajské zahradě utrhne jako památku na nádherné místo, kterému musela říct sbohem.

Čtveřice lístků symbolizuje čtyři živly – vodu, oheň, zemi a vzduch, roční období, ale také víru, naději, lásku a samozřejmě štěstí. To se ale dostaví pouze v případě, že je čtyřlístek objeven náhodou či obdržen jako dar.

Kromě dodavatele štěstí funguje také jako ochránce před zlem, nenávistí a únavou. V dřívějších dobách si ho lidé vkládali pod práh domů, pod postel nebo na okno, aby chránil jejich domovy. Také se traduje, že pokud chce svobodná dívka ve snu spatřit svého budoucího ženicha, měla by čtyřlístek před spaním strčit pod polštář.

Irská tradice považuje trojlístek za symbol Svaté trojice, Otce, Syna a Ducha svatého – a pokud je nalezen čtyřlístek, značí to Boží přízeň. Mimochodem, kromě čtyřlístku, je možné na louce narazit i na další „omyly“ přírody, například pětilístek či šestilístek, ty jsou však ještě vzácnější.

Absolutním rekordmanem je pak rostlina s neuvěřitelnými 56 lístky, nalezená v roce 2009.

4
Popularitě se králičí končetina těší po celém světě.

Dej mi pac(ku)

Symbol: KRÁLIČÍ PACKA

Důvěra v králičí packu sahá do doby 600 let př. n. l. Může za ni zejména vysoká plodnost, kterou králíci oplývají a která se má prostřednictvím ušmiknuté končetiny přenést i na člověka. Proto slouží jako talisman ženám toužícím otěhotnět.

Starověké kultury v něm vidí i klíč k dobré sklizni a prosperitě. Podle jiné verze stojí za slávou známého amuletu staří Keltové, kteří věří, že zvířata nosí štěstí, zejména když obývají podzemní nory, kde jsou v přímém spojení s bohy.

Oblíbenou je králičí packa po celém světě, v Evropě, Číně, Africe i Americe. V 19. století slouží díky své jemné srsti také jako štětec na pudr zámožným ženám a dámám z vyšších společenských vrstev. Doslova na dračku jde pak hlavně v 60.

letech minulého století, kdy se jí jen v USA prodá několik milionů. Aby měla ty správné blahodárné účinky, nemůže být ze čtveřice králičích končetin vybrána pouhou náhodou. Podle pověry je nejlepší uříznout ušatému savci levou zadní packu.

Na míru přinášeného štěstí má kromě toho vliv i místo, způsob, a dokonce fáze Měsíce, za které je králík usmrcen. Zaručených postupů je však hned několik a každý si lov představuje trochu jinak. Podle jednoho packa nejlépe funguje, je-li její majitel zastřelen či jinak zpacifikován na hřbitově.

Nejlépe za úplňku nebo při novoluní, kdy je Měsíc přikloněn k Zemi pouze neosvětlenou stranou. Jiní radí vyrazit na lov v deštivý pátek či rovnou v pátek 13. Smrtící ránu musí pak obstarat stříbrná kulka a nejextrémnější varianta počítá s odříznutím nohy v momentě, kdy je králík ještě naživu.

5
Na prasátko nedají dopustit Keltové ani starověcí Germáni.

Chrochtající strážce blahobytu

Symbol: PRASÁTKO

Prasete si náležitě považují už starověcí Germáni. Dokonce tak, že jej prohlásí za posvátné zvíře. V minulých dobách je jako živočich, který ryje v zemi a hledá v ní potravu, zosobněním hledače pokladů.

Stává se příslibem plodnosti, síly a blahobytu. Staří Keltové si obraz prasátka pro štěstí zobrazují na svých mincích. Jiná teorie vidí zrod jeho šťastné aury ve středověkých turnajích. Jejich nejhorší účastník obdrží spolu s posměšky na svou adresu také sele jakožto „prasátko pro štěstí“. V 16. století se jeho symbol objevuje na hracích kartách v roli tzv. žolíka. S obrázkem prasátka na jedné z nižších karet může hráč přebít i krále. Takovým kartám se říká žaludové a kulové svině. Přibližně před 100 lety se u našich sousedů v Rakousku, ale i jinde po světě, uhnízdí víra, že vepřové podávané na Nový rok znamená štěstí pro každého, kdo ho sní.

A leckde v Evropě jsou nožičky či prasečí hlava dodnes servírovány jako typické novoroční jídlo. Naopak pokud bychom v tomto období dostali chuť na drůbež, hrozí, že nám štěstí doslova uletí.

Foto: http://www.hill-interiors.com, http://daisymoondesigns.co.uk, http://pre04.deviantart.net, http://vegasvoodoo.com, https://c2.staticflickr.com,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Britská varianta COVID-19 se rychle šíří
21stoleti.cz

Britská varianta COVID-19 se...

Britská varianta COVID-19 se šíří i přes...
Zázračné oleje
nasehvezdy.cz

Zázračné oleje

Potřebuje vaše tělo po zimě vzpruhu? Tyto oleje mu...
Nejtajuplnější hrad v Česku: Ukrývá Houska bránu do pekel?
epochanacestach.cz

Nejtajuplnější hrad v Česku:...

Snad každý hrad či...
Altán pro onkologické pacienty jako místo odpočinku
epochalnisvet.cz

Altán pro onkologické...

Nadějné vyhlídky, tak zněl název kreativního...
Před opuštěným kostelem prý vyfotila ducha. Nyní chce na místo přizvat médium
enigmaplus.cz

Před opuštěným kostelem prý...

V irských médiích se objevila nová...
V lebce měl prohlubně připomínající průstřel. V minulém životě byl prý chlapec zastřelen
enigmaplus.cz

V lebce měl prohlubně...

Narodil se jako Titu Singh, ale od...
Archeologové popsali záhadnou mumii ženy, kterou po smrti obalili bahnem
enigmaplus.cz

Archeologové popsali...

Novou proceduru při přípravě mumií...
Otestován na Covid snadno a rychle! Testy společnosti Humasis byly povoleny Ministerstvem zdravotnictví ČR
21stoleti.cz

Otestován na Covid snadno a...

Dne 24.2.2021 Ministerstvo zdravotnictví ČR...
Rizoto s čerstvým špenátem
nasehvezdy.cz

Rizoto s čerstvým špenátem

Recept na vynikající špenátové rizoto, které...
Návrhář Jan Černý jezdí Lexusem, který si sám navrhl
iluxus.cz

Návrhář Jan Černý jezdí...

Módní návrhář Jan Černý se stal novým...
5 zajímavých českých mostů: Znáte je?
epochanacestach.cz

5 zajímavých českých mostů:...

Na našem území je spousta...
Nadčasové kuchyňské sestavy
rezidenceonline.cz

Nadčasové kuchyňské sestavy

I když se trendy ve vybavení kuchyní každoročně...