Skip to content
reklama

Starověké Řecko: Díky Solonovým reformám se z dlužníků nestávali otroci věřitelů

blank

Po založení aténského městského státu kolem roku 750 př. n. l. bohatne střední třída obyvatel ze zemědělství a obchodu a hlásí se také o svá práva, která jim aristokracie upírá. Jenže kdo na všem nejvíc tratí jsou ti nejchudší.

Nikdo se jich nezastane…

„Vláda lidu má na prvním místě to nejhezčí slovo ze všech – rovnost, což se neslučuje se zájmy monarchů. Úředníci se určují losem, ze svých rozhodnutí skládají účty a vše se vede veřejně. Proto si myslím, že bychom měli skončit s monarchií,“ volá po spravedlnosti řecký básník Hésiodos (7. století př. n. l.) a podporuje zuřivost střední třídy i chudiny, s jakou v roce 632 př. n. l. zmaří pokus šlechtice Cyklóna o převrat. „Shromáždili se z polí jako jeden muž,“ líčí události Hésiodos. Tlak občanů nakonec přiměje vládu, aby sepsala zákony podporující stabilitu a rovnost.

blank
Plutarchovi se nelíbí, že prostí zlodějíčci dostávají stejný trest, jako vrahové.

Za těžké provinění žádný trest

Nelehkého úkolu se ujme archeont (jeden z devíti vládců volených aténským shromážděním – pozn. red.) Drakón (*kolem 650 př. n. l. – ?) v letech 623 – 621 př. n. l. Vytvoří svérázný systém trestů, v němž nařizuje smrt i za malé přestupky.

„…ti, kteří ukradli salát nebo ovoce, dostali stejný trest jako ti, kteří se dopustili svatokrádeže nebo vraždy,“ vysvětluje řecký historik Plútarchos (asi 46 – asi 127 n. l.). „Proč jste stanovil tak krutou odplatu i za malé přečiny?“ ptají se Drakóna jeho současníci.

„Podle mého si tyto skutky takový trest zaslouží,“ odpoví archeont. „A co větší, daleko závažnější provinění?“ nedají mu pokoj. „Ta jsou tak těžká, že už pro ně větší trest neexistuje,“ odpoví jim.

blank
Politik Solón už nechce, aby se bohatí a chudí stavěli proti sobě.

Úkladní vrazi utíkají

Mladíka Theofila, který úkladně zavraždil svého souseda, už soudci vyslechli. Teď ho úředníci odvedli domů a on si rychle balí své věci na cestu. Za chvíli opustí Atény a do svého rodného města se už nikdy nevrátí… „Za promyšlenou vraždu byla trestem smrt, ale po výslechu před soudem měl pachatel dovoleno opustit Atény a usadit se v jiném řeckém státě,“ vysvětluje britský autor Lewis Lyons mladíkův spěch. Theofil tak lacino ujde trestu. Vyhnanství se stává trestem i za zabití v afektu, tedy v hněvu nebo z lásky a neúmyslné zabití. Vyhnaní zločinci se nesmějí účastnit bohoslužeb v chrámech a veřejných her.

„Dodržuj tato pravidla a nic se ti nestane,“ zní Theofilovi v uších, když navždy mizí z Atén. Pokud je neporuší, stát ho ochrání před hněvem sousedovy rodiny.

blank
Solón osvobodí Atéňany prodané do otroctví.

Uprchlíkům dává svobodu

Drakónova pravidla ale bouřlivou situaci v Aténách nezklidní. Protesty vyvolávají postihy dlužníků. Kdo nezaplatí, musí buď pracovat pro svého věřitele jako otrok, nebo je prodán do otroctví jinam. Pětičlenná rodina zemědělce Hilariona je už třetí den na cestě.

Utíkají na příkaz otce, který se ne vlastní vinou dostal do dluhů. Dobrovolné vyhnanství místo otroctví volí i spousta dalších rodin. Zákony proti sobě staví chudé a bohaté.

blank
Básník Hesiodos se staví proti monarchii.

Zastavit sílící napětí se podaří až v roce 594 př. n. l. Postará se o to aténský politik Solón (asi 638 – 555 př. n. l.), který svými činy také pochlubí: „Mnoho aténských prodaných do otroctví – někteří právem, jiní ne – jsem přivedl zpátky do země jejich bohů…připoutané k ostudné službě, chvějící se před jejich krutými pány, jsem učinil svobodnými.

“ Díky jeho reformám už se dlužníci nemohou stát otroky věřitelů a lidé nemusejí kvůli dluhům utíkat. Ruší i kruté tresty za malé přestupky.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz

Mrazivá předpověď: Do roku...

Ledovce jsou krásné a majestátní....
Největší zázraky 21. století: Dokazují existenci věcí mezi nebem a zemí?
enigmaplus.cz

Největší zázraky 21. století:...

Američan Grayson Kirby si při autonehodě...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...
Trpí delfíni „alzheimerem“?
21stoleti.cz

Trpí delfíni „alzheimerem“?

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou...
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz

Znovuzrození ikonického...

Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...
Zastavil Jozue Slunce? Pomáhala mu vyspělá mimozemská rasa?
enigmaplus.cz

Zastavil Jozue Slunce?...

Desetitisíce židovských bojovníků visí svému...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha