Skip to content

Marie Terezie kvůli tanci zapřela těhotenství

„Osm hodin spánku stačí, více by bylo škodlivé…Nechtěla bych, abys ležela v posteli dlouho, pokud to není nezbytné. Ihned vstaň a pomodli se,“ těmito pokyny připravuje rakouská panovnice Marie Terezie jednu ze svých dcer na úlohu královny. Sama je zvyklá na přísný denní režim a nařizuje ho i svým dětem.

Marie Terezie (1717–1780) vstává úderem půl šesté. Je ranní ptáče. Její komorná jí pomáhá s oblékáním. Následuje krátká toaleta a odchod na mši, protože Habsburkové jsou praktikující katolíci, kteří neustále vyjadřují svoji oddanost Bohu. Až do půl osmé si čte duchovní literaturu. Po snídani za panovnicí přicházejí její kabinetní tajemníci a až do devíti hodin se společně probírají úředními záležitostmi. Obvykle také Marie navštíví svoje děti a krátce si promluví s jejich vychovateli. Svým potomkům stanovuje velmi přísný denní režim. Po deváté hodině jsou na řadě ministři, kteří se u ní střídají až do dvanácti hodin.

Rodina je pro Marii Terezii základ a věnuje se jí na svou dobu nezvykle intenzivně.

Udělá si čas na děti

Pobývá obvykle se svými dětmi. I když se o ně stará spousta služebnictva, jako kojné, komorné, vychovatelky a také učitelé, ona sama jim věnuje mnohem víc času, než je tehdy na panovnických dvorech obvyklé. Zakládá si na tom, že jim chce vytvořit útulný domov. Většinou usedá k obědu kolem 13.00 hodiny. Ačkoli sama ráda jí a není vybíravá, u svých dětí dbá na správnou životosprávu. Například už tehdy varuje před škodlivostí cukru a sleduje, aby děti přísně dodržovaly půst. Luxusní novinkou se tehdy stanou mražené potraviny. V horkých letních dnech si proto Marie s potěšením dopřává jahody chlazené v ledu.

Jako mladá miluje jízdu na koni. S přibývajícím věkem, častými porody a nadváhou ale musí od této záliby upustit.

Účastní se jezdeckých soutěží

Po druhé hodině odpolední následuje odpočinek a zábava. Marie miluje jízdu na koni. Jezdit se naučila kvůli korunovaci uherskou královnou a projížďky, na které často odpoledne vyráží, považuje za svoji oblíbenou zábavu. Ještě před nástupem na trůn se účastní i jezdeckých soutěží a kvůli jedné z nich dokonce zatají i svoje těhotenství. Zbožňuje také procházky.

Svým dětem rakouská panovnice radí i jako dospělým mužům a ženám.

Mezi třetí a čtvrtou hodinou odpoledne se soustředí na modlitby věnované svým zemřelým předkům. Pak následuje až do šesté hodiny další kolo úřadování a audiencí. S oblibou také píše dopisy, hlavně své rozvětvené rodině. S oblibou v nich všem uděluje rady.

Plesy miluje a příležitost zatančit si s manželem Marie Terezie nikdy nevynechá.

Miluje maškarní plesy

Přibližně půl hodinu věnuje v 18.00 hodin modlitbě růžence, pak následuje večeře. O jídle na habsburském dvoře pojednává kuchařka Rakušana Konrada Haggera (1666–1747) z roku 1718. Z 2500 pokrmů je jich 318 určených přímo pro panovnický dvůr včetně receptu na Linecký dort. Z pití holduje panovnice hlavně tokajskému vínu. Během večera se vrací k psaní dopisů, čte. Je-li příležitost, ráda také tancuje, v mládí stráví v tanečním víru i několik hodin v kuse a zamiluje si maškarní plesy. Na slavnosti si nejraději obléká modré hedvábné šaty, ovšem o módu se příliš nezajímá. Jejími nejmilejšími šperky jsou perly. Někdy také navštěvuje divadelní představení. S chutí si zahraje karty nebo kostky. Odlišný program mívá v neděli, kdy jako panovnice od 17.00 do 22.00 udílí audience. Uléhá kolem desáté.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …