Skip to content
reklama

Sněženka: Jarní kráska, která nás vyléčí

blank

Již za pár týdnů začnou z prochladlé půdy vykukovat první květy nejraněji kvetoucí evropské rostliny. Příchod křehké sněženky s sebou nese hned dvě dobré zprávy. Tou první je blížící se příchod jara, druhá oznamuje pokrok v léčbě nemocí.

Tato bělokvětá rostlina, celým odborným názvem sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), patří mezi cibuloviny z čeledi amarylkovitých. Díky některým alkaloidům (dusíkatým sloučeninám) a jiným látkám je jedovatá – za požití některých jejích částí, zejména cibulek, zaplatíme bolestí břicha, zvracením či průjmem.

Tyto látky však mají v malém množství léčivé účinky. Toho si lidé povšimnou již ve starověkém Řecku, a výtažky z rostliny používají ke zdravotním účelům.

Kromě toho také působí jako protijed proti některým halucinogenům. A pravděpodobně proto je sněženka někdy ztotožňována s bájnou rostlinou móly, jejíž kořen je černý a květ bílý – alespoň takto ji vykresluje Homér ve své Odyssei. Ve svém nesmrtelném díle zobrazuje ithackého krále Odyssea, který užívá výtažek z oné květiny, aby si vyčistil mysl od okouzlení čarodějkou Kirké. Od středověku dál už se ale žádné záznamy o jejím užití v lékárnictví nedochovají, a tak zůstává sněženka po dlouhá staletí v očích člověka jen oku lahodící květinou.

blank
Něžná květina od poloviny minulého století podporuje funkci našeho mozku.

Něžná potrava pro mozek

O několik století později se však stane rostlinou velmi oblíbenou farmaceutickými společnostmi. Na počátku 50. let minulého století si bulharští vědci na výpravě přes pohoří Kavkaz povšimnou zvláštního jevu.

Obyvatelé místních vesnic si o čelo třou listy a cibulky sněženek. Nasbírají tedy dostatek vzorků a pustí se do výzkumu. V jejich tkáni objeví 17 různých alkaloidů, z nichž 3 jsou až dosud zcela neznámé.

Tím nejvýznamnějším je právě galantamin. Jedná se o dusíkatou heterocyklickou sloučeninu, která oplývá schopností zvyšovat v mozku množství acetylcholinu, látky, která je velice důležitá pro jeho funkci.

Stoletý nepřítel

Snížené množství acetylcholinu je patrné u jedinců trpících Alzheimerovou chorobou. Tato nemoc je popsána již v roce 1907 a další desítky let patří mezi neobvyklé nemoci. Dnes postihuje téměř 30 % lidí starších 85 let po celém světě a počty nemocných neustále narůstají.

Choroba zbavuje mozek schopnosti normálně fungovat, a v pokročilém stádiu nakonec odsoudí jedince k závislosti na ošetřovatelské péči. Dodnes je sice stále považována za nevyléčitelnou, je ovšem možné její rozvoj zpomalit a některé její příznaky částečně zpomalit.

blank
Obsahuje alkaloid, který lidem pomáhá v boji s Alzheimerovou chorobou.

Lék proti zapomnění

A právě v takové situaci se hrdinou se zázračnými schopnostmi stává galantamin. Ten pomáhá udržovat hladinu acetylcholinu v mozku a díky svým účinkům působí jako kognitivum – léčivo zlepšující paměť. Sněženky navíc mají i antimalarické účinky, takže se mohou stát zdrojem nových léků nejen proti neurodegenerativním onemocněním, ale i proti malárii.

Na světě jich však roste příliš málo na to, aby se z jejich výtažku dal vyrobit dostatek léků. Ve většině zemí jsou navíc ohroženým a zákonem chráněným druhem.

Čím nás ještě překvapí?

Vědci se tedy musí dát do práce a najít jiný zdroj galantaminu než ten přírodní. To se jim naštěstí podaří a řada společností již dnes umí za pomoci průmyslové syntézy alkaloid získat. Dobré ohlasy si získá i jeho použití při léčbě traumat nervového systému či ke stimulaci, a dokonce zesílení menstruačního toku, čímž může v raném stádiu těhotenství přivodit záměrný potrat.

Ve sněženkách obsažený protein lektin GNA je pak podrobován studiím kvůli své potenciální schopnosti bojovat proti viru HIV. Například pro hmyz je ale jedovatý, a tak se uvažuje o využití jeho genu při genových manipulacích.

Výsledky testů jsou však zatím nejednotné.

blank
Zamilovaní mladíci a vášnivé zahrádkářky, pozor! Za utržení sněženky v přírodě hrozí pokuta ve výši až 20 000 korun.
Foto: pinterest.com, twitter.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Co prozradí naše krev? Pro vyšetření krve nemusíte navštívit jen vašeho lékaře
21stoleti.cz

Co prozradí naše krev? Pro...

Lidé mají možnost požádat svého lékaře nebo si sami...
Akce Pohybem pro Paraple již potřetí pomůže vozíčkářům
iluxus.cz

Akce Pohybem pro Paraple již...

Centrum Paraple přichází s jarní...
Napadla ho Nesvačilová, protože ji podvádí?
nasehvezdy.cz

Napadla ho Nesvačilová,...

Asi si myslel, že když...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Záhadné vymírání včel děsí svět: Blíží se apokalypsa?
enigmaplus.cz

Záhadné vymírání včel děsí...

Na včelách je lidstvo závislé. Pokud...
Zkrotí manžel temperament divošky Judit Bárdos?
nasehvezdy.cz

Zkrotí manžel temperament...

Slovenská herečka maďarského...
Nové záclony interiér rázem promění
panidomu.cz

Nové záclony interiér rázem...

Stačí se jen rozhodnout, k jakému obrazu ho...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Zašifrovaný vzkaz Zodiaka po 51 letech prolomen!
enigmaplus.cz

Zašifrovaný vzkaz Zodiaka...

Zodiac vejde do dějin jako nepolapitelný...
7. ročník Poutě Českého Anděla s výstupem na horu Říp
epochanacestach.cz

7. ročník Poutě Českého Anděla...

Spolek Cesta Česka pořádá...
Odpustit rodičům, to byly ty nejtěžší chvíle
skutecnepribehy.cz

Odpustit rodičům, to byly ty...

Jako malá jsem byla nešťastná, hubená, špatně...
Na Turnovsku žije záhadný parazit. Vědci rozluštili jeho genetický kód
epochalnisvet.cz

Na Turnovsku žije záhadný...

I česká příroda dokáže vědce překvapovat a ukrývat...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha