Domů     Sekvojovec: Gigant starý jako pyramidy
Sekvojovec: Gigant starý jako pyramidy

Kdyby tyto stromy mohly mluvit, měly by co vyprávět. Některé sekvojovce v Yosemitském národním parku jsou staré přes 3000 let! A nad jejich mohutností se také tají dech.

Když v roce 1853 pokácejí sekvojovec Discovery, v té době starý asi 1250 let, udělají z jeho pařezu taneční parket. Do jiných stromů jsou pro změnu vyřezány tunely pro průjezd automobilů.

Výskyt sekvojovců obrovských (Sequoiadendron giganteum) v přírodě je dnes omezený na vysoké nadmořské výšky západních svahů horského pásma Sierra Nevada v Kalifornii. Je tam pro ně ideální klima se suchými léty a zasněženými zimami.

Zkameněliny z posledního období druhohor však vypovídají o tom, že tehdy rostly i na území dnešní Evropy, Austrálie a Nového Zélandu.

Od druhé polovivy 19. století se semena stromu rozšíří po celých Spojených státech a také se začínají vyvážet do Evropy a později i jinam do světa. Nejčastěji se objevují v parcích a zahradách anglického typu. Podívejte se s námi na zajímavosti o těchto neobyčejných dřevinách.

William Tecumseh Sherman (1820-1891) byl významným generálem americké občanské války a tento impozantní obr je pojmenován na jeho počest.(Foto: Sam67fr / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
William Tecumseh Sherman (1820-1891) byl významným generálem americké občanské války a tento impozantní obr je pojmenován na jeho počest.(Foto: Sam67fr / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Horské majáky s mělkými základy

Sekvojovce dorůstají až do výšky 80 metrů a více. Jejich kmen s průměrnou šířkou 6 až 8 metrů je pokrytý rozbrázděnou, silnou červenohnědou kůrou, která může u starých stromů dosáhnout tloušťky i 90 centimetrů, běžně mívá okolo 30 centimetrů.

S ohledem na svou velikost však mají pozoruhodně mělké kořeny. Odhaduje se, že až 95 % těchto stromů je má uloženo v hloubce okolo 1 metru.

Nejvyšší, nejsilnější, nejstarší…

Sekvojovce obrovské jsou samy o sobě výjimečnými stromy. Mají však mezi sebou rekordmany. V kalifornské rezervaci Sequoia National Park roste strom jménem Generál Sherman.

Je 83,8 metru vysoký, tedy o cca 6 metrů vyšší než slavný zlínský Baťův mrakodrap, a jeho celkový objem dřeva a kůry dosahuje okolo 1600 m3, což by stačilo na výrobu více než 5 miliard zápalek.

Podle Guinnessovy knihy rekordů jde o nejmohutnější známý jednotlivý strom současné přírody. Jeho stáří se odhaduje na 2300 až 2700 let.

Nejvyšší známý exemplář sekvojovce nemá pojmenování, ale roste v největším háji sekvojovců obrovských Redwood Mountain Grove v kalifornské části pohoří Sierra Nevada a má 95 metrů. Nejstarší je pak Muir Snag v Converse Basin Grove.

Tento strom je již mrtvý, ale stále stojí a podle odhadů byl v době své „smrti“ starší než 3500 let.

Zdevastovaná Matka lesa po odstranění kůry.(Foto: Carleton Watkins / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Zdevastovaná Matka lesa po odstranění kůry.(Foto: Carleton Watkins / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Příběh Matky lesa

Žádný ze současných rekordmanů z řad sekvojovců obrovských však nedosahuje rozměrů legendární Matky lesa (Mother of the Forest). Její příběh začíná v roce 1852, kdy je objeveno 92 obřích sekvojovců výzkumníkem Augusthem T. Dowdem (1823-1893).

V té době je Matka lesa druhým největším stromem po Discovery Tree, který je poražen v roce 1853. Je 100 metrů vysoká a obvod jejího kmene činí 28 metrů. Během 90 dnů je z něj odstraněno 60 tun kůry.

Ta je dopravena do New Yorku, kde je v roce 1855 opět sestavena do tvaru kmene pro výstavu „zelených divů ze zlatých oblastí“. Z New Yorku je kůra odeslána v roce 1856 do Londýna. V roce 1866 je však spolu s ostatními exponáty zničena požárem.

Původní strom po odstranění velkého množství kůry nepřežije dlouho. V roce 1856 má ještě zelené listy, ale během dalších 5 let o ně přijde. V roce 1908 Matka lesa, nechráněná kůrou před ohněm, utrpí velkou škodu následkem požáru.

Pozůstatky mrtvého stromu se dnes nacházejí v Calaveras Grove of Big Trees State Park v Kalifornii.

Tunel skrz strom Wawona Tree v roce 1962.(Foto: EditorASC / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Tunel skrz strom Wawona Tree v roce 1962.(Foto: EditorASC / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Oheň jako životní nutnost

Semena, ze kterých rostou nové stromy, se uvolňují ze šišek třemi způsoby. Buď díky larvám lesního hmyzu, které způsobí smrštění a vysušení šišek nebo s pomocí veverek.

Ty si rády pochutnávají na šťavnatých zelených šupinách mladých šišek a při jejich hodování vypadávají semena. Třetím a podle všeho nejdůležitějším spouštěčem uvolnění semen je však oheň.

Horký vzduch, stoupající od země nahoru, vysušuje šišky a umožní jejich otevření. Tak vypadne velké množství semen najednou na půdu, ze které následkem požáru zmizela drobná vegetace, která by jinak zabraňovala klíčení semen a přežití semenáčků.

Samotné sekvojovce chrání před ohněm velmi silná kůra, která obsahuje hodně nehořlavých látek a málo pryskyřice, takže dochází k jejich poškození jen výjimečně. Oheň po sobě také zanechává popel bohatý na živiny, ve kterém se mladým stromkům daří.

Správci parků z těchto důvodů zakládají od 70. let 20. století kontrolované požáry.

A takto vypadá sekvoj vždyzelená. Má štíhlejší kmen, zato je vyšší než sekvojovec.(Foto: Acroterion / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
A takto vypadá sekvoj vždyzelená. Má štíhlejší kmen, zato je vyšší než sekvojovec.(Foto: Acroterion / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Francouzský mrakodrap

Nejvyšší sekvojovec mimo USA je exemplář vysazený poblíž Ribeauvillé v severovýchodní Francii v roce 1856, měřící dnes okolo 58 metrů.

Odolné velikány

Jsou neuvěřitelně odolné, ubrání se plísni, hnilobě i dřevokaznému hmyzu. Za to vše vděčí vysokému obsahu tříslovin. Téměř všechny starší sekvojovce vypadají, jako kdyby jim odumřel vrchol.

O příčinách tohoto jevu panují dohady, ale předpokládá se, že souvisí s výškou stromu. Vrchol může být poškozen bleskem nebo v tak vysoké výšce může být ztíženo čerpání dostatečného množství vody s živinami.

Tunel skrz strom

V roce 1881 je v Yosemitském národním parku vybudován tunel přes strom jménem Wawona. Lidé mohou skrz strom projet kočáry a poté auty. 2100 let starý strom se v roce 1969 zřítí pod váhou sněhu na jeho větvích. Dnes existuje několik dalších „tunelových“ sekvojovců.

„České“ sekvojovce

V našich podmínkách můžeme na sekvojovce narazit například v zámeckém parku v Ratměřicích v okrese Benešov, v obci Kravsko na Znojemsku, v Praze v Kunraticích nebo v osadě Chabaně u obce Břestek v okrese Uherské Hradiště, jsou ale i na některých dalších místech.

Nemohou však ani zdaleka konkurovat severoamerickým obrům.

4750

Tolik let je nejstaršímu exempláři borovice osinaté. Kromě borovic je dalším starým stromem fitzroya cypřišovitá. Sekvojovec obrovský je tak až třetí nejstarší strom planety.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Foto: Jim Bahn / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Související články
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Věda a technika
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Věda a technika
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
reklama
lifestyle
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
Vynález století? Instantní nudle!
Kalkulačka? Selfie tyč? Výčet vynálezů 20. století ze Země vycházejícího slunce by nemusel brát konce. Sami Japonci ale mají o tom nejdůležitějším z nich jasno: V průzkumech za něj označí jednoznačně instantní nudle. Není se co divit, vždyť se jich na celém světě prodá na 98 miliard porcí ročně!   Jeho jméno je Go Pek-Hok, […]
historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz