Domů     Sekvojovec: Gigant starý jako pyramidy
Sekvojovec: Gigant starý jako pyramidy

Kdyby tyto stromy mohly mluvit, měly by co vyprávět. Některé sekvojovce v Yosemitském národním parku jsou staré přes 3000 let! A nad jejich mohutností se také tají dech.

Když v roce 1853 pokácejí sekvojovec Discovery, v té době starý asi 1250 let, udělají z jeho pařezu taneční parket. Do jiných stromů jsou pro změnu vyřezány tunely pro průjezd automobilů.

Výskyt sekvojovců obrovských (Sequoiadendron giganteum) v přírodě je dnes omezený na vysoké nadmořské výšky západních svahů horského pásma Sierra Nevada v Kalifornii. Je tam pro ně ideální klima se suchými léty a zasněženými zimami.

Zkameněliny z posledního období druhohor však vypovídají o tom, že tehdy rostly i na území dnešní Evropy, Austrálie a Nového Zélandu.

Od druhé polovivy 19. století se semena stromu rozšíří po celých Spojených státech a také se začínají vyvážet do Evropy a později i jinam do světa. Nejčastěji se objevují v parcích a zahradách anglického typu. Podívejte se s námi na zajímavosti o těchto neobyčejných dřevinách.

William Tecumseh Sherman (1820-1891) byl významným generálem americké občanské války a tento impozantní obr je pojmenován na jeho počest.(Foto: Sam67fr / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
William Tecumseh Sherman (1820-1891) byl významným generálem americké občanské války a tento impozantní obr je pojmenován na jeho počest.(Foto: Sam67fr / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Horské majáky s mělkými základy

Sekvojovce dorůstají až do výšky 80 metrů a více. Jejich kmen s průměrnou šířkou 6 až 8 metrů je pokrytý rozbrázděnou, silnou červenohnědou kůrou, která může u starých stromů dosáhnout tloušťky i 90 centimetrů, běžně mívá okolo 30 centimetrů.

S ohledem na svou velikost však mají pozoruhodně mělké kořeny. Odhaduje se, že až 95 % těchto stromů je má uloženo v hloubce okolo 1 metru.

Nejvyšší, nejsilnější, nejstarší…

Sekvojovce obrovské jsou samy o sobě výjimečnými stromy. Mají však mezi sebou rekordmany. V kalifornské rezervaci Sequoia National Park roste strom jménem Generál Sherman.

Je 83,8 metru vysoký, tedy o cca 6 metrů vyšší než slavný zlínský Baťův mrakodrap, a jeho celkový objem dřeva a kůry dosahuje okolo 1600 m3, což by stačilo na výrobu více než 5 miliard zápalek.

Podle Guinnessovy knihy rekordů jde o nejmohutnější známý jednotlivý strom současné přírody. Jeho stáří se odhaduje na 2300 až 2700 let.

Nejvyšší známý exemplář sekvojovce nemá pojmenování, ale roste v největším háji sekvojovců obrovských Redwood Mountain Grove v kalifornské části pohoří Sierra Nevada a má 95 metrů. Nejstarší je pak Muir Snag v Converse Basin Grove.

Tento strom je již mrtvý, ale stále stojí a podle odhadů byl v době své „smrti“ starší než 3500 let.

Zdevastovaná Matka lesa po odstranění kůry.(Foto: Carleton Watkins / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Zdevastovaná Matka lesa po odstranění kůry.(Foto: Carleton Watkins / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Příběh Matky lesa

Žádný ze současných rekordmanů z řad sekvojovců obrovských však nedosahuje rozměrů legendární Matky lesa (Mother of the Forest). Její příběh začíná v roce 1852, kdy je objeveno 92 obřích sekvojovců výzkumníkem Augusthem T. Dowdem (1823-1893).

V té době je Matka lesa druhým největším stromem po Discovery Tree, který je poražen v roce 1853. Je 100 metrů vysoká a obvod jejího kmene činí 28 metrů. Během 90 dnů je z něj odstraněno 60 tun kůry.

Ta je dopravena do New Yorku, kde je v roce 1855 opět sestavena do tvaru kmene pro výstavu „zelených divů ze zlatých oblastí“. Z New Yorku je kůra odeslána v roce 1856 do Londýna. V roce 1866 je však spolu s ostatními exponáty zničena požárem.

Původní strom po odstranění velkého množství kůry nepřežije dlouho. V roce 1856 má ještě zelené listy, ale během dalších 5 let o ně přijde. V roce 1908 Matka lesa, nechráněná kůrou před ohněm, utrpí velkou škodu následkem požáru.

Pozůstatky mrtvého stromu se dnes nacházejí v Calaveras Grove of Big Trees State Park v Kalifornii.

Tunel skrz strom Wawona Tree v roce 1962.(Foto: EditorASC / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Tunel skrz strom Wawona Tree v roce 1962.(Foto: EditorASC / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Oheň jako životní nutnost

Semena, ze kterých rostou nové stromy, se uvolňují ze šišek třemi způsoby. Buď díky larvám lesního hmyzu, které způsobí smrštění a vysušení šišek nebo s pomocí veverek.

Ty si rády pochutnávají na šťavnatých zelených šupinách mladých šišek a při jejich hodování vypadávají semena. Třetím a podle všeho nejdůležitějším spouštěčem uvolnění semen je však oheň.

Horký vzduch, stoupající od země nahoru, vysušuje šišky a umožní jejich otevření. Tak vypadne velké množství semen najednou na půdu, ze které následkem požáru zmizela drobná vegetace, která by jinak zabraňovala klíčení semen a přežití semenáčků.

Samotné sekvojovce chrání před ohněm velmi silná kůra, která obsahuje hodně nehořlavých látek a málo pryskyřice, takže dochází k jejich poškození jen výjimečně. Oheň po sobě také zanechává popel bohatý na živiny, ve kterém se mladým stromkům daří.

Správci parků z těchto důvodů zakládají od 70. let 20. století kontrolované požáry.

A takto vypadá sekvoj vždyzelená. Má štíhlejší kmen, zato je vyšší než sekvojovec.(Foto: Acroterion / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
A takto vypadá sekvoj vždyzelená. Má štíhlejší kmen, zato je vyšší než sekvojovec.(Foto: Acroterion / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Francouzský mrakodrap

Nejvyšší sekvojovec mimo USA je exemplář vysazený poblíž Ribeauvillé v severovýchodní Francii v roce 1856, měřící dnes okolo 58 metrů.

Odolné velikány

Jsou neuvěřitelně odolné, ubrání se plísni, hnilobě i dřevokaznému hmyzu. Za to vše vděčí vysokému obsahu tříslovin. Téměř všechny starší sekvojovce vypadají, jako kdyby jim odumřel vrchol.

O příčinách tohoto jevu panují dohady, ale předpokládá se, že souvisí s výškou stromu. Vrchol může být poškozen bleskem nebo v tak vysoké výšce může být ztíženo čerpání dostatečného množství vody s živinami.

Tunel skrz strom

V roce 1881 je v Yosemitském národním parku vybudován tunel přes strom jménem Wawona. Lidé mohou skrz strom projet kočáry a poté auty. 2100 let starý strom se v roce 1969 zřítí pod váhou sněhu na jeho větvích. Dnes existuje několik dalších „tunelových“ sekvojovců.

„České“ sekvojovce

V našich podmínkách můžeme na sekvojovce narazit například v zámeckém parku v Ratměřicích v okrese Benešov, v obci Kravsko na Znojemsku, v Praze v Kunraticích nebo v osadě Chabaně u obce Břestek v okrese Uherské Hradiště, jsou ale i na některých dalších místech.

Nemohou však ani zdaleka konkurovat severoamerickým obrům.

4750

Tolik let je nejstaršímu exempláři borovice osinaté. Kromě borovic je dalším starým stromem fitzroya cypřišovitá. Sekvojovec obrovský je tak až třetí nejstarší strom planety.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Foto: Jim Bahn / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
reklama
Související články
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Věda a technika
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
Věda a technika
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
Věda a technika
Očkovací debakl „flugate“: Zatěžkávací zkouška pro test LAL
V únoru 1976 se na americkém území objevily první případy prasečí chřipky H1N1. Federální vláda USA okamžitě nařídila farmaceutickým firmám začít vyrábět vakcíny ve velkém. Pod heslem naočkovat „každého muže, ženu a dítě“ do začátku chřipkové sezóny byla spuštěna masivní očkovací kampaň. Necelé dva týdny od jejího zahájení se začaly množit případy horečky, paralýzy a […]
reklama
věda a technika
Ústní hygiena pomáhá předcházet vážným nemocem
Čištění zubů dvakrát denně není jen prevencí zubního kazu, jak by se mohlo zdát. Podle odborníků je dodržování ústní hygieny důležité i jako prevence řady vážných onemocnění. Jaké choroby toto „lajdáctví“ způsobit?   Narušení rovnováhy ústního bakteriálního mikrobiomu, k němuž může dojít i v důsledku nedostatečné ústní hygieny, může vést k tomu, že se v ústech přemnoží škodlivé bakterie, […]
Slavní průmyslníci: Kteří padli do náruče nacistům?
Budují velké firmy. Někteří usilují o světový mír, aby se vzápětí skamarádili s německými nacisty, jiní jdou Hitlerovi nebo Mussolinimu vstříc rovnou. Tresty se jim přitom většinou vyhnou. Z malé dílny na jemnou mechaniku, založené roku 1886 ve Stuttgartu, vybuduje německý podnikatel Robert Bosch (1861–1942) obří podnik. Po první světové válce se však soustředí i na politiku […]
Opravdu se sloni bojí myší?
Před čím ten obří tvor utíká? Honí ho přeci myš! Podobné scény dobře známe z filmů či kreslených pohádek pro děti. Skutečně se ale sloni miniaturních hlodavců tak bojí? A jak je to s jinými zažitými představami o zvířatech? Byl jednou jeden slon, kterému vylezla myš na chobot. Slona to rozčiluje a snaží se ji […]
Počátky bezdrátového volání: První mobil měřil 25 centimetrů
Kdy se poprvé objevilo bezdrátové volání? Je nástup mobilních telefonů záležitostí konce 20. století, nebo se podobná technologie objevila už dříve? Za předchůdce bezdrátového volání můžeme považovat bezdrátový telegraf. Ten si dá patentovat 2. června 1896 italský fyzik Guglielmo Marconi (1874–1937). Instaluje anténu na střechu britského ministerstva pošt v Londýně a další na budovu vzdálenou od […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (