Domů     Co předpovídá tajemné třetí proroctví?
Co předpovídá tajemné třetí proroctví?
21.12.2022

Horským údolím najednou projede pruh světla a zastaví se nad starým dubem. Žena či dívka uprostřed bílého světla kyne prstem malým pasáčkům, aby šli blíž. Ti ale utíkají a vše vyprávějí doma.

Rodiče a sousedé jim nevěří, a tak se jdou na místo tajemného úkazu podívat. Zůstávají oněměle stát. Jejich děti si povídají s něčím, co oni nemohou vidět.

Píše se rok 1917 a v Evropě již třetím rokem vedou proti sobě mocnosti nemilosrdný konflikt, v němž umírají miliony lidí. Také mladí Portugalci do války spěchají, hlavně na západní frontu.

Kdo by se tehdy staral o Fatimu – malou portugalskou vesničku, jíž jako kdyby zavály čas i přírodní podmínky hluboko do minulosti?

A právě zde žijí svědci zázraku – pasáčci Lucía dos Santos, jeho sestřenice Jacinta Marta a bratranec Francesco. Žijí v horách 800 metrů nad mořem a mnoho k obživě nemají.

Většinu dětství tráví pasením ovcí a jistě vnímají těžkou situaci svoji i dospělých, jichž se dotkla válka tak jako většiny lidí evropského kontinentu. Děti jsou takřka negramotné, ale díky tradiční katolické výchově silně věřící.

K Bohu a Panně Marii se často obracejí, aby se postarali o jejich rodiče a blízké, aby ukončili zbytečné vraždění na frontě. A možná právě tím se dá vysvětlit, proč zrovna je navštívilo zjevení.

Krásná paní

„Jasnější než Slunce, vyzařující paprsky světla jasnější a silnější než křišťálový pohár naplněný jiskřivou vodou, kterým pronikají palčivé sluneční paprsky,“ popisuje Lucía zjevení později.

Řeč je o události z 13. května 1917. Tehdy jako každý jiný den pasáčci vyženou dobytek na pastvu do hor. V údolí Istria ale krajinu náhle ozáří záblesk bez hromu, jak by bylo při bouřce běžné.

Světlo sjíždí z oblohy a objevuje se nad větvemi osamělého stromu, aniž by se větve a listy alespoň slabě pohnuly. Krásná mladá paní oděná do bílého kyne dětem a začíná promlouvat.

Při prvním setkání jim ale mnoho neřekne, pouze, aby přišli na stejné místo o měsíc později a každý následují měsíc rovněž. Doma dětem ale vyprávění nikdo nevěří a ony samy mu moc nerozumějí. Až místní farář jim musí vysvětlit, co vlastně viděli.

Mezi vesničany se zatím vůbec nemluví o svaté Panně Marii, ale o bílém zjevení nebo krásné paní.

Trojice pasáčků, která si zjevení poprvé povšimla: Jacinta, Lucía a Francesco. FOTO: cny / Creative Commons / volné dílo
Trojice pasáčků, která si zjevení poprvé povšimla: Jacinta, Lucía a Francesco. FOTO: cny / Creative Commons / volné dílo

Ty tu zůstaneš

Na další setkání už děti doprovázejí i dospělí vesničané. Nic nevidí, ani nikoho nezaslechnou, ale děti padají k zemi a na kolenou s někým mluví. Žádají onu bílou postavu, aby si je vzala s sebou do ráje. Dáma v bílém odění ale v prvním poselstvím pronáší:

„Francisca a Jacintu si brzy odvedu. Ty, Lucio, tu však zůstaneš.“ Vesničané nad tím kroutí hlavou, ale přichází i další zjevení. 13. srpna 1917 pronáší světice hned tři poselství.

V prvních dvou upozorňuje na blížící se konec 1. světové války, ale také na příchod druhé. Varuje před mocností z východu, čímž dozajista myslí Sovětský svaz. Třetí poselství ale zůstává tajemstvím.

Lucía proto žádá Marii o vykonání nějakého zázraku, jenž by přesvědčil i ostatní.

Na dalších setkáních v září a říjnu toho roku se desetitisíce křesťanů mohou přesvědčit o přítomnosti nadpozemské bytosti, protože dochází k otáčení slunce, které se začíná prudce pohybovat.

„Některé výpovědi mluví dokonce o světelné kouli plující po obloze (v dobové terminologii „aeroplán Panny Marie“), o žluté mlze, o tajících vločkách snášejících se z oblohy a dalších podivných úkazech.“ doplňuje záhadolog Jan Novák.

V roce 1917 lidé spatřili podivné pohyby Slunce. FOTO: Avelino de Almeia / Creative Commons / volné dílo
V roce 1917 lidé spatřili podivné pohyby Slunce. FOTO: Avelino de Almeia / Creative Commons / volné dílo

Církevní zájem

Říjnové setkání bylo poslední. Na konci Velké války vypuká epidemie španělské chřipky, na niž umírá 4. dubna 1919 Francisco a Jacinta o necelý rok později, jak jim bylo předpovězeno.

Někteří autoři konspiračních teorií jsou přesvědčeni, že umírající děti obklopovala podivná záře či že nešlo vůbec o chřipku, ale o neznámou chorobu připomínající účinky radioaktivního záření.

Do věci se tehdy vloží katolická církev, jež nemůže přehlédnout zástupy poutníků mířících do Fatimy. V roce 1921 je Lucia přemístěna do kláštera v Oportu, aby roku 1930 církevní úřady oficiálně uznaly pravost fatimského mariánského zjevení.

Ve Fatimě rostou ze dne na den svatyně, ubytovny a další objekty jako houby po dešti. Z neznámé vesničky jsou najednou další Lurdy. Zároveň se ale vyrojí také nové okolnosti celého případu.

Objevují se nečekaná svědectví, že děti vídaly cosi jako zjevení už v roce 1915 a poté ještě několikrát, než na ně přízrak v bílém vůbec promluvil.

Postoj církve

Katolická hierarchie má k zázrakům obecně rezervovaný postoj. Každý takový úkaz je zkoumán celá desetiletí a někdy i staletí. Scházejí se komise ctihodných otců a posuzují se všechny okolnosti.

Nejpádnější jsou zázračná uzdravení, ale i ty chtějí duchovní řádně doložit.

V jednom takovém případu, ke kterému došlo v roce 1992 ve slovenské Limanové příslušný duchovní dokonce vyzval účastníky zázraku, aby svá svědectví doložili lékařem vyhotovenou dokumentací. Církev chce vypadat seriózně a chránit se před blamáží.

Lucía se stala karmelitánskou mniškou. FOTO: Duas Entrevistas / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Lucía se stala karmelitánskou mniškou. FOTO: Duas Entrevistas / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Papež se nevyjadřuje

Pouhých 13 let po zjevení je celý zázrak církví uznán. Jacinto a Francesca se dočkávají blahořečení v roce 2000, a stávají se dokonce tehdy nejmladšími blahořečenými, kteří nezemřeli jako mučedníci.

Lucía umírá až v 97 letech a Portugalsko vlivem smutné události vyhlašuje státní smutek. I ona se dočká posmrtné úcty od církve, ale je zvláštní, že proces blahořečení dětí proběhl už tak brzo. Vždyť jiní světci čekají na tato uznání i celá staletí.

„Postup byl zdůvodněn „hrdinstvím křesťanské ctnosti obou dětí, které neprozradily svěřená tajemství, přestože je uvěznili, vyhrožovali jim a podrobovali je silnému tlaku,“ vysvětlují odborníci.

Tajemství týkající se třetího proroctví zná po smrti kamarádů už jen Lucía. Ta je ve 40. letech vynese na světlo pouze jako klášterní tajemství.

S předpovědí ale také tlumočí požadavek Panny Marie, která si nepřeje prozradit varování před rokem 1960. Ještě v roce 1957 Lucíina výpověď putuje do Vatikánu. O tři roky později k tomu ale Svatý otec píše: „Papež ji viděl a k obsahu se nevyjadřuje.“

Možná Apokalypsa?

O třetím proroctví proto dodnes kolují hodně divoké historky. Může prý obsahovat i Apokalypsu – konec světa, termín 3. světové války apod. Ostatně stejnou povahu mají i některá proroctví dřívějších papežů či alespoň jejich výroky.

„Mnoho národů zmizí z povrchu země. Bezbožné národy se stanou Bohem vyvolenými k potrestání lidstva, jestliže modlitbami nepřivodíme jejich obrat k víře.

Lidstvo spěje k záhubě…,“ zní Lucíina výpověď z roku 1957.  Pozdější papež Benedikt XVI. jednou pronáší, že proroctví neobsahuje nic, co by už nebylo známo z Apokalypsy.

Jan Pavel II. pro změnu navštěvuje Fatimu a odmítá, že by Bůh měl v úmyslu lidstvo zničit.

V souvislosti s jeho osobou se kvůli tomu veřejně šušká, že proroctví předpovídalo atentát na Svatého otce z roku 1981. V roce 2000 to i samotná hlava katolické církve potvrzuje. Podle mnohých ale Vatikán dosud celou pravdu tají.

Pravda o zjeveních

Mariánských zjevení jsou po celém světě stovky. Svědci jsou katolíci, protestanté, pravoslavní i členové jiných odnoží křesťanství. V jednom případě se dokonce Panna Marie zjevuje davu muslimů na střeše koptského kostela v Egyptě.

Věřící vidí světici v Evropě, Asii, Africe i Americe. V době rekatolizace o ni není nouze ani v Čechách. Ortodoxním netřeba zjevení vysvětlovat, zato ateisté by rádi přišli záhadě na kloub.

Domnívají se proto, že jde o kolektivní halucinace, důsledek dlouhodobého stresu jako je válka, chudoba, těžké životní podmínky nebo hysterie způsobená pubertou. Mnohými komentátory je fenomén zjevení považován také za ekonomický zjev: když se kult ujme, je ze zanedbané lokality rázem bohatá obec.

Foto: Bingar1234 / Creative Commons / volné dílo, cny / Creative Commons / volné dílo, Duas Entrevistas / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Avelino de Almeia / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Záhady a tajemství
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Záhady a tajemství
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Záhady a tajemství
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
reklama
lifestyle
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
reklama
věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz