Domů     Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
21.4.2024

Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se.

Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého bychom také nemohli žít.

Zajišťují nám ale třeba i stavební materiál – dřevo, oděvní látky – len a bavlnu, nebo léky vyráběné z bylin.

Rostlinná říše je nenahraditelná a ohromující, ať už se jedná o oku neviditelnou nejmenší rostlinu na světě, nebo naopak nejvyšší strom, tyčící se k nebi do výšky přes 100 metrů.

Bambus je nejrychleji rostoucí rostlinou na světě. FOTO: pxfuel
Bambus je nejrychleji rostoucí rostlinou na světě. FOTO: pxfuel

Rychlý jako bambus

Tak by mohlo znít pořekadlo mezi rostlinami. Bambus, mezi který se řadí množství rodů trav z čeledi lipnicovitých, vyznačujících se dřevnatými stébly, je totiž nejrychleji rostoucí rostlina na světě.

Za jeden jediný den dokáže vyrůst až o 91 centimetrů. Bambus je zároveň největší travinou na světě, některé druhy dokážou vyrůst do výšky téměř 50 metrů.

Stébla bambusu jsou dutá a využívají se jako materiál pro konstrukci staveb, výrobu nástrojů, nábytku, ale i papíru či oblečení. Kromě toho jsou bambusové výhonky součástí mnoha asijských pokrmů.

Obři rostlinné říše

Nejmohutnějším stromem na světě je sekvojovec obrovský. Tomuto stromu se právem přezdívá mamutí strom – může totiž vážit až přes 2000 tun. Jen hmotnost jeho kmene se odhaduje na 1256 tun.

Roste v kalifornském Národním parku Sequoia, který nejvíce proslavily právě lesy sekvojovců obrovských, zejména Obří les (Giant Forest). V tomto lese najdeme pět z deseti největších stromů na světě, pokud jde o objem dřeva.

Tím vůbec největším v Obřím lese je strom Generál Sherman. Objem jeho kmene je 1487 m³, což z něj dělá největší strom, co do objemu, na světě. Vysoký je přibližně 84 metrů a starý asi 2300 až 2700 let.

Pojmenován je po generálu americké občanské války Williamu Tecumsehu Shermanovi (1820–1891).

Král mezi stromy

Sekvojovce jsou sice nejmohutnější stromy, nedosahují však výšky sekvojí. Mezi vůbec nejvyšší stromy na světě patří sekvoj vždyzelená.

Mimochodem, název stromu „sekvoj“ byl odvozen od jména náčelníka indiánského kmene Čerokíjů Sequoyaha (asi 1770–1844), který je tvůrcem indiánského písma.

Sekvoje se dnes vyskytují jen na území USA, konkrétně na pobřeží jižního Oregonu a v Kalifornii. V Redwoodském národním parku v severní Kalifornii najdeme nejvyšší žijící strom na světě – byl objeven v roce 2006, měří takřka 116 metrů a nese jméno Hyperion.

Ke stromu je dnes omezen přístup, aby nedošlo k jeho poškození. Ještě v polovině 19. století tu pravděpodobně rostly sekvoje vysoké až 144 metrů, v období kalifornské zlaté horečky však byly velké plochy lesů vykáceny.

Sekvoj vždyzelená patří mezi nejvyšší stromy na světě. FOTO: Brian Gratwicke/Creative Commons/CC BY 2.0
Sekvoj vždyzelená patří mezi nejvyšší stromy na světě. FOTO: Brian Gratwicke/Creative Commons/CC BY 2.0

Menší než bakterie

Na rozdíl od obřích a majestátních sekvojí je nejmenší rostlina na světě pouhým okem neviditelná.  Jednobuněčná kulovitá zelená řasa Ostreococcus tauri je totiž velká jen cca jednu tisícinu milimetru, a je tedy menší než mnohé bakterie.

Tato jednobuněčná zelená řasa patří do jedné z nejstarších skupin, nazvané Prasinophyceae. Nejmenší řasa je součástí mořského planktonu, a hraje proto důležitou roli v ekosystému.

Mořský fytoplankton se totiž podílí z velké části na celkové fotosyntetické aktivitě planety, tvorbě biomasy a koloběhu uhlíku na Zemi. Miniaturní řasa byla objevena v roce 1994 v laguně Thau u francouzského pobřeží.

Podmořská louka

Vůbec největší organismus na Zemi najdeme rovněž v moři. Porost mořské trávy posidonie jižní se rozprostírá na dně australské Žraločí zátoky na rozloze neuvěřitelných 200 km² – tedy téměř takové plochy, jakou zaujímá město Ostrava.

Fakt, že jde o jednu rostlinu, potvrdilo zkoumání genetického materiálu těchto řas. Vzorky z oblastí vzdálené 180 km od sebe prokázaly stejný genetický původ.

Celých 200 km² řasy vzniklo z jediné rostliny pomocí podzemního šíření podobně jako v případě trávníků. Celá podmořská louka je tedy jedna jediná rostlina, která na dně oceánu rostla asi 4500 let. Objevena byla přitom relativně nedávno – na jaře loňského roku. Své rodové jméno posidonie má tato tráva od starořeckého boha Poseidona.

Třímetrový květ

V zahradách vídeňské univerzity vykvetla v květnu loňského roku největší květina světa – zmijovec titánský. Tato květina pochází původně z indonéského ostrova Sumatra. V zemi má hlízu, ze které každý rok vyroste buď list, anebo květenství.

Ve Vídni si museli počkat tři roky, než jim ukázala svůj rekordně velký květ. Zájem o jeho spatření byl obrovský, a to navzdory tomu, že květenství zmijovce titánského, které je vysoké až tři metry, vydává odporný zápach.

Ti, kdo chtěli tento prapodivný květ spatřit, si zároveň museli pospíšit – zmijovec totiž kvete jen 72 hodin. V letech, kdy nekvete, vytvoří jediný list. Ten dorůstá do výšky kolem pěti metrů a připomíná strom.

Vědci zmijovec popsali poprvé v roce 1878 a v současnosti je zařazen mezi ohrožené druhy.

Velikost květu zmijovce je skutečně úctyhodná. Ne nadarmo zní jeho celý název zmijovec titánský. FOTO: Lothar Grünz/Creative Commons/Volné dílo
Velikost květu zmijovce je skutečně úctyhodná. Ne nadarmo zní jeho celý název zmijovec titánský. FOTO: Lothar Grünz/Creative Commons/Volné dílo

Starý jako Metuzalém

Nejstarší neklonální rostlina na světě na svoji výjimečnost upozorňuje už svým jménem – je jí borovice dlouhověká.

Vůbec nejstarší z těchto borovic rostou v kalifornském pohoří White Mountains a vyznačují se velkou snášenlivostí k extrémním přírodním podmínkám. Oficiálně nejstarší je borovice dlouhověká, stará neuvěřitelných 4855 let.

Za svůj úctyhodný věk si vysloužila jméno Metuzalém, odkazující na jednoho z deseti patriarchů z První knihy Mojžíšovy, Metuzaléma, který se podle Bible dožil 969 let. Kvůli její ochraně drží americká lesní správa přesné umístění této borovice v tajnosti. Nachází se však mezi 2900 a 3000 metry nad mořem.

Tlusťoch mezi stromy

Titulem stromu s nejtlustším kmenem se může pyšnit tisovec, který roste u kostela v mexickém městečku Santa María del Tule.

Slavnému tisovci se proto říká tulský strom a denně přicházejí do malého města davy turistů, aby tohoto jedinečného velikána spatřili na vlastní oči. Obvod kmene tulského stromu dosahuje neuvěřitelných 44 metrů, jeho průměr pak činí 14 metrů. Pro srovnání:

nejmohutnější český strom Vejdova lípa nedaleko Klášterce nad Orlicí má obvod kmene 13,5 metru. Významný je tulský strom i svou výškou 35 metrů, přesto je širší než vyšší.

Jeho stáří se velmi obtížně stanovuje, usuzuje se však, že se pohybuje v rozmezí 1100 až 2000 let.

Kam až sahají kořeny?

Strom Boscia albitrunca, známý jako pastýřský strom, na první pohled ničím zvláštním nevyniká. Jeho výjimečnost se skrývá pod zemí, jelikož jeho kořeny sahají neuvěřitelně hluboko.

Tento chráněný strom pochází z Jižní Afriky, má výrazný robustní bílý kmen často s pruhy hrubé, tmavě zbarvené kůry. Je to jeden z nejdůležitějších krmných stromů pro zvířata v Kalahari. Může dorůst až do výšky deseti metrů, ale většinou je menší.

Zato kořeny má mnohem delší. Exemplář tohoto stromu, nalezený v Kalahari v roce 1974, měl kořeny sahající do hloubky 68 metrů, což z něj činí rostlinu s nejhlubšími známými kořeny, které byly dosud nalezeny.

Pojmenován je po francouzském botanikovi Louisi Boscovi, který žil na přelomu 18. a 19. století.

Boscia albitrunca skrývá svůj poklad v podzemí - obrovské kořeny, které sahají do neuvěřitelné hloubky. FOTO: Gideon Cornie Odendaal/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Boscia albitrunca skrývá svůj poklad v podzemí – obrovské kořeny, které sahají do neuvěřitelné hloubky. FOTO: Gideon Cornie Odendaal/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Dlouhý jako vagon

Také rostlinu s nejdelšími listy najdeme v Africe. Jedná se o palmu rafie, která je rozšířena zejména v rovníkové Africe, v menší míře pak v tropické Africe a na Madagaskaru.

Rod rafie zahrnuje 20 druhů palem – jedna z nich, Raphia regalis, je pak známá nejdelšími listy v rostlinné říši, které dosahují délky až 25 metrů (rekordní list byl dlouhý 25,11 metrů), tedy asi jako vagon.

Raphii regalis najdeme v Angole, Kamerunu, Konžské republice, Gabonu a Nigérii. Jeho přirozeným prostředím jsou subtropické nebo tropické vlhké nížinné lesy.

Rafie mají velký ekonomický význam zejména pro místní obyvatelstvo – z mladých listů se získávají vlákna, která slouží například k výrobě provazů. Z rostlin se také získává sladká šťáva, která je zkvašována na palmové víno.

Ochrana před požáry

Palma rafie má nejdelší listy, a který jehličnan má potom nejdelší jehličí? Je to opět jedna z borovic, konkrétně borovice bahenní. Délka jejích jehlic dosahuje až 45 centimetrů – jsou tedy delší než kovové jehlice na pletení.

Borovice bahenní je náročná na teplo, pochází z jižních oblastí USA. Díky svým dlouhým jehlicím je velmi odolná vůči požárům – dlouhé travinovité jehličí se při požáru kroutí tak, aby chránilo koncový pupen, a silná kůra stromu dobře izoluje od horka.

Ještě v polovině 20. století byla borovice bahenní velmi rozšířená, vlivem kácení lesů se však její rozlohy dramaticky snížily a dnes patří k ohroženým druhům stromů.

Jed, nebo kosmetický olej?

Náš řebříček rostlinných „nej“ uzavřeme nejjedovatější rostlinou na světě – za tu je považován skočec obecný. Jeho semena obsahují jeden z nejsilnějších rostlinných toxinů na světě – ricin.

Svou jedovatostí předčí 6000x kyanid a neexistuje na něj protijed.

Pro dospělého člověka je smrtelná dávka 15–20 semen, dítěti jich stačí jenom 3–5. Skočec pochází ze severovýchodní Afriky a jihozápadní Asie a navzdory své jedovatosti se u nás s oblibou pěstuje jako okrasná rostlina.

Povařením ve vodě ale semena svou jedovatost ztrácejí a vyrábí se z nich oblíbený kosmetický produkt – ricinový olej.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
reklama
svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
reklama
lifestyle
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky