Skip to content

První český cestovatel Oldřich z Pordenone kritizoval kanibaly i pohřební rituály Tibeťanů

První známý Čech – cestovatel, mnich Oldřich, se v létě roku 1327 účastní slavnosti na Chánově dvoře. Z okázalé hostiny je na rozpacích. Jídlo, které tu dostává hrstka vyvolených, by přece určitě stačilo nasytit víc než tisíc lidí!

Blahobyt ho neláká, nedočkavě se chystá na cestu zpátky. Spěchá říct papeži, co všechno tu viděl a zažil.

Kde se na severu Itálie bere začátkem 14. století Čech? Na počátku je příběh, který volá po filmovém zpracování. Roku 1220 se v Praze na hostině zakouká cizinec Bernard Korutanský do jedné ze servírek. Krásnou dívkou, které před hodováním k nelibosti ostatních stáhne z prstu drahocenný prsten, je královská dcera Jitka, dcera Přemysla Otakara I. (1155/1160 – 1230)! Král nepovažuje alpského vévodu za žádné velké terno, představuje si pro dceru lepší partii.

Bernard je ale houževnatý nápadník. Nakonec dosáhne svého a Jitku si vezme. Díky tomu později král Přemysl Otakar II. (1233 – 1278) ovládne území Korutan a Furlánska a buduje ve městě Pordenone v letech 1270 – 1276 českou vojenskou posádku.

Jeden z Čechů, jménem Matuš, v Pordenone zplodí syna Oldřicha (Odorika) z Pordenone (1286 – 1333). Matkou je nejspíš místní děvče.

Oldřich z Pordenone během své pouti poznává domorodce s nejrůznějšími zvyky.

Nežerte se navzájem! Oldřich se v 15 letech stává členem řádu františkánů v nedalekém městě Udine. Irský misionář bratr Jakub ho přibere na misijní cestu do Mongolska. Mladík se ničeho nebojí. Učení cizím jazykům mu jde samo a je skromný, ke štěstí mu stačí kutna a miska na jídlo, které si cestou vyžebrá.

Později po návratu (roku 1314 nebo 1318) ho papež jako znalce mongolských poměrů žádá, aby vyrazil do Persie a Číny. Na cestách ho mnohé překvapuje. Například na Andamanských ostrovech ho šokují kanibalové.

Naštěstí ho nesežerou a tak jim stihne jejich chování vyčíst: „Proč takto jednáte proti všemu rozumu? Vždyť kdybyste zabili psa a předložili ho jiným psům, jísti ho za žádnou cenu nebudou, proč vy, kteří vypadáte jako lidé rozumem nadaní, jíte sobě rovné?

“ Prý proto, aby maso nežrali červi, neboť by duše trpěly a zápachem uražený Bůh by je nepřijal do nebe.

Leccos během cesty není Oldřichovi pochuti. Neváhá proto třeba přemlouvat kanibaly k tomu, aby nejedli lidské maso.

Pijte z otcovy lebky Konečně doputuje do Pekingu: „Vrchovaté tři roky jsem pobyl v Chánově městě a často byl přítomen jejich slavnostem, neboť my františkáni máme u dvora vyhrazeno místo a jsme povinováni tam docházeti a udíleti požehnání.

Mezi Chánem a panovníky italskými jest takový rozdíl, jako mezi největším boháčem a žebráky.“ Každý rok prý koná chán obrovské oslavy v den narozenin, korunovace, narození a sňatku prvního syna. Účast je povinná, chybějícího stihne tvrdý trest!

V Tibetu se zase diví pohřebním rituálům. Mrtvému otci odříznou hlavu a dají ji synovi, který si ji uvaří a sní! „Z lebky si zhotoví pohár, z něhož on a celá rodina zbožně pijí na památku zesnulého otce“, říká otřeseně.

Plánuje navštívit papeže Jana XXII. Bohužel ale zemře dříve, než k němu dorazí.

Umřu doma Roku 1330 se vrací do Pordenone. Vysvětluje lidem, že je bratrem ze zdejšího františkánského kláštera. Ani příbuzní ale nemohou sešlého starce poznat. A co teprve ty divné věci, které vypráví!

Většina misionářů mizí v neznámu, proto navrátilec budí podezření. Když oznámí, že jde k papeži Janu XXII. (1244 – 1334) do Avignonu, aby mu pověděl o své cestě, nikomu neukápne ani slzička. Stihne ale dojít jenom do kláštera v Padově, kde mu konečně naslouchá páter Guillelmus de Solagna.

Dlouhé hodiny sedí u lože nemocného mnicha a zapisuje jeho příhody. Oldřich sebere síly a vydá se do Pisy, ale lodí už neodpluje. Konec jeho života se blíží, a tak zamíří zpět do rodného kraje. Jeho řeči v klášteře v Udine zaujmou Conrada Bernadiggiho Castalda, furlánského nejvyššího sudího.

Když ale jednoho dne chce se starcem znovu rozprávět, najde klášterní celu prázdnou.

Oldřichův hrob. Zemřít zamíří do svého rodného Furlánska.

Uzdravování nemocných

Oldřich je mrtvý a Bernadiggi nařizuje uspořádat pompézní pohřeb. Kostelem, kde jsou vystaveny ostatky, se najednou ozve pronikavý křik sestry samotného aquilejského patriarchy, paní della Torre: „Zázrak!“ Svoji ochrnutou ruku položila na zesnulého a pohnula s ní! Davy lidí pořádají na nebožtíka útok. Tísní se kolem rakve, trhají mu vousy, rvou kutnu z těla. Uzdravování nemocných probíhá jako na běžícím pásu.

Město dokonce stanovuje tříčlenou komisi (kanovník, měšťan a notář), která sepisuje „Sedmdesáte zázraků, jež Bůh skrze Odorika z Pordenone způsobiti ráčil…“ Ve skutečnosti je jich jenom 26.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
Proč je tak náročné shodit nadbytečné kilogramy? Viníkem je i evoluce
21stoleti.cz

Proč je tak náročné shodit...

Nadváha a obezita jsou globálním problémem,...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Místa spojená s čarodějnickými procesy v českých zemích
epochanacestach.cz

Místa spojená s čarodějnickými...

Během 17. století je...
Cammotte: Legenda řeky Gangy
enigmaplus.cz

Cammotte: Legenda řeky Gangy

Na území posvátné indické sladkovodní řeky Gangy...
Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
Příběh malé Zlatovlásky
skutecnepribehy.cz

Příběh malé Zlatovlásky

Na malou Haničku asi nikdy...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...
Prokletá místa: Les plný hromadných hrobů, ve kterém nezpívají ptáci
enigmaplus.cz

Prokletá místa: Les plný...

Opuštěný les nedaleko Hradce...