Domů     Proč kníže Potěmkin posílal carevně růže?
Proč kníže Potěmkin posílal carevně růže?
13.10.2019

Ruská carevna Kateřina II. pluje roku 1787 po řece Dněpr na inspekční cestu do oblasti Krymu. Zvědavě se rozhlíží po okolí. „Nádherné. Úžasné, co jsi dokázal,“ zvolá každou chvíli nadšeně a její milenec Grigorij Potěmkin jí ješitně přizvukuje. Míjejí výstavní vesničky a pole plné pasoucích se stád dobytka. 

Carský gubernátor (správce územní jednotky Ruska – pozn. red.) krymské oblasti Grigorij Potěmkin (1739–1791) pýchou jenom září.

Kateřina II. Veliká (1729–1796) vůbec netuší, že skvostné dřevěné chaloupky jsou většinou prachobyčejné makety. K vytvoření kulis domů povolává Potěmkin dokonce 40 zkušených malířů!

Vyčerpaná stáda skotu, která sem nahnali ze vzdálenosti mnoha set kilometrů, se potácejí na pokraji smrti a za davy jásajících vesničanů a měšťanů se převlékli vojáci Potěmkinova pluku.

Když carská flotila lodí zakotví a panovnice si vybere jeden z domků k návštěvě, hospodyně odkudsi obratně vykouzlí pekáč se šťavnatou upečenou husou. Kateřina ale ptáku s lákavou kůrčičkou odolá. 

Grigorij Potěmkin si zavolá 40 malířů, aby mu vytvořili dokonalou iluzi venkova.
Grigorij Potěmkin si zavolá 40 malířů, aby mu vytvořili dokonalou iluzi venkova.

Putující husa 

Naštěstí, sotva totiž zmizí ve dveřích, pekáč i s husou putuje zadem do dvora a o dům dál. Nenápadně ho přesouvají tam, kam panovnice zrovna míří… Kdyby byla pozornější, všimla by si, že husa, kterou jí předloží v dalším stavení, je jedna a ta samá.

Nepozná ale nic. „Vidím, že máte hodně jídla a rozhodně netrpíte hlady,“ říká potěšeně obyvatelům. Opak je ovšem pravdou. I ve městech najdeme výstavné domy jenom na hlavních ulicích. Kdyby zamířila za roh, viděla by, v jaké bídě lidé ve skutečnosti žijí. Frašku, kterou jí Potěmkin nachystá, ale bez problémů zbaští. 

Carevně Alžbětě I. se předvede 12 premiantů. Mezi nimi nechybí ani Potěmkin.
Carevně Alžbětě I. se předvede 12 premiantů. Mezi nimi nechybí ani Potěmkin.

Vyhazov ze školy 

V její blízkosti se Potěmkin ocitá už v roce 1762, kdy se podílí na převratu, během kterého Kateřina připraví o moc svého manžela Petra III. Ačkoli se narodil v nepříliš bohaté rodině běloruského důstojníka, svoji kariéru bere za správný konec.

Studuje na moskevském univerzitním gymnáziu, kde patří mezi nejchytřejší žáky. Za odměnu ho proto s dalšími dvanácti premianty představí v roce 1757 v Petrohradě carevně Alžbětě I. (1709–1761).

Když se ale vrátí z audience zpátky, na školu se vykašle. Vyloučí ho pro „lenost“, pod níž se skrývají jeho excentrické nálady.

„Na rozdíl od většiny lidí u něho deprese a únava neměla dočasný ráz, ale trvala i několik měsíců,“ poznamenává dnešní znalec ruských dějin Milan Švankmajer.

V takové době se podle něho Potěmkin „opíjí, nemyje, celé dny se neobléká a zůstává v tom, v čem spal.“ 

Potěmkinova vesnice znamená kulisy - respektive fasádu, pod níž se ale skrývá rozbořený dům.
Potěmkinova vesnice znamená kulisy – respektive fasádu, pod níž se ale skrývá rozbořený dům.

Odejdu do kláštera! 

Po opuštění školy se vrací do jízdní gardy, jejímž členem je už od svých šestnácti let. Úspěšný puč Grigorije katapultuje do centra carevniny přízně. Získává finanční odměnu a povýšení.

Rok a půl potom stráví jako diplomatický kurýr ve Švédsku, a když se objeví znovu ve vlasti, kariérní postup pokračuje.

V roce 1768 se přihlašuje do bojů s Turky a v armádě má prominentní postavení, polní maršál Petr Rumjancev (1725–1796) ho posílá se zprávami o bojových úspěších přímo k carevně.

Jakmile v roce 1774 Kateřina odvrhne dalšího ze svých milenců Alexandra Vasilčikova (1740–1804), v ložnici ho vystřídá Potěmkin, který kolem ní už dlouhou dobu kroužil.

Hrozí jí, že jestli mu odepře svoji přízeň a nejmenuje ho generálem-adjutantem, odejde do kláštera. Panovnice se lekne, že výhrůžku splní… 

Polní maršál Petr Rumjancev posílá Potěmkina jako posla přímo k ruské carevně.
Polní maršál Petr Rumjancev posílá Potěmkina jako posla přímo k ruské carevně.

Růže uprostřed zimy 

Co carevnu k němu přitahuje? Rozhodně to není vzhled. „Svým nehezkým zjevem se rozhodně vymykal jejímu vkusu,“ zdůrazňuje český historik František Stellner (*1966).

„V hádce s bratrem favorita Orlova (jeden z předchozích carevniných milenců – pozn. red.) přišel o oko, tvář mu hyzdil dlouhý vyboulený nos a jeho obrovité tělo bylo nesouměrně stavěné, pohled na ošklivé ruce navíc znepříjemňovaly okousané nehty,“ líčí dál barvitě.

Nic z toho ale zamilované dámě nevadí, protože v posteli a v inteligenci se mu těžko někdo vyrovná. Obdivuje jeho ruskou duši, výřečnost a smysl pro humor, navíc je vynikající organizátor a vojevůdce.

Grigorij nešetří obdivnými projevy k ní, jednou uprostřed tuhých mrazů nechá poslat své vyvolené čerstvé růže až z daleké Itálie. 

 

Foto: Wikipedia
Související články
Historie
Lev X.: Papež, který prodával propustky z pekla
Papež Lev X. (1475–1521), druhý syn Lorenza Medici, byl nejen finanční génius, ale také všehoschopný politik a intrikán. Jeho pontifikát byl poznamenán extravagantním utrácením a kontroverzními praktikami, jako bylo prodávání kardinálských titulů a odpustků, známých jako propustky z pekla. Lev X. (1475–1521) Zavedl propustky z pekla To papež Lev X. byl doslova finanční génius. Ostatně, […]
Historie
Řecko, kolébka filozofie… Ale jen té „správné“
Skupina mužů se rozhlíží po domě. Na čalouněné sedačce zvané bisellium leží kniha. „No vida,“ ušklíbne se jeden z nich. V rohu místnosti nervózně přešlapuje pečlivě upravená žena. V náruči tiskne batole. Ať si vezmou, co chtějí, jen ať je zmizí…   Kolébka filozofie. Tak se někdy přezdívá starověkému Řecku. Mohlo by se ale říkat […]
Historie
Poslední habsburský pár na našem trůně: Energická císařovna a váhavý manžel
Nemají jednoduchý úkol. Na trůn mnohonárodnostního Rakouska-Uherska usedají po smrti císaře Františka Josefa I. v době 1. světové války. Zita Bourbonsko-Parmská a Karel I. Jací byli ve skutečnosti? Jak jim to společně klapalo. Budoucí císařovna Zita Bourbonsko-Parmská (1892‒1989) získává přísné klášterní vychování. Učí se anglicky, francouzsky, italsky a německy, hraje na hudební nástroje.  Pyšní se nápadně […]
Historie
Svatováclavské legendy: Existoval vůbec patron české země?
Je brzké nedělní ráno, od země se zvedá mlha a vzduch páchne krví. Ta vůně se nedá s ničím zaměnit. A kdo by pochyboval, slyší sténání. U dveří do kostela v dnešní Staré Boleslavi leží v tratolišti muž. Kníže. Ten, který překáží svému bratru v nároku na trůn. Pro knížete je takový skon vlastně přirozenou smrtí, ale tentokrát je […]
reklama
věda a technika
Co se stalo před 230 000 000 lety? A žijeme díky tomu i my?
Teplota na Zemi stoupá. Z topických oblastí po hejnech migrují zástupy zvířat. Na záda jim dopadají kyselé deště ničící porost. V oceánech nastává apokalypsa. Kyselá nadílka posílá do věčných lovišť pozdního triasu hojné organismy s vápenitými schránkami. Nastává čas dinosaurů. A také malý krůček k budoucím časům, kdy převezmou vládu na planetě savci… Vyprahlou krajinou […]
Největší z evropských meteoritů: Vydáte se také „ulovit“ kousíček?
Ten večer je pro obyvatele několika slovenských a ukrajinských vesniček všechno, jen ne klidný. Oblohou probleskne ohnivá koule, která se rozpadá na stovky úlomků. Z nebe padají větší i menší kamínky. Někteří z obyvatel se modlí, ti podnikavější vyráží do lesů kameny spadlé z nebes hledat…   Píše se 9. červen roku 1866, když obyvatelé […]
Měsíčník: Nenápadný zabiják medúz může naklást až 300 milionů jiker!
Poklidné odpoledne na pláži naruší řev a úprk plavců z moře. „Pozor, žralok,“ křičí jeden z běžců. Všichni jsou na nohou a mžourají na zlověstnou ploutev vznášející se v dáli nad hladinou. Kdyby jen tušili, že jde o neškodného měsíčníka. Vypadá, jako by zrovna absolvoval čelní setkání s automobilem. Za zdánlivě nemotornou tělesnou schránkou se však skrývá dechberoucí […]
Slavné průplavy: Desetitisíce mrtvých dělníků a miliardové výdělky
Kontejnerový gigant rozráží vlny oceánu rychlostí 30 uzlů, což představuje 55 kilometrů v hodině. V Suezském průplavu bude muset přibrzdit. Maximální povolená rychlost je zde 16 km/h. Jak velké lodě sem mohou? Nesmí mít větší ponor, než 20,1 metru, a zatímco na délce nezáleží, výška je důležitá. Pod most přes Suez nesmí lodě vyšší, než 68 […]
reklama
lifestyle
Na vánočních stromečcích nacistů visely kouličky se svastikou
Nacisté by nejraději vymazali Vánoce z kalendáře. Svátky s křesťanským podtextem doslova nenávidí. Jenže zrušit je? To přece jenom nejde. To by Němci neskousli. Proto je nutné jít na věc jinak. Nacistické symboly tak začínají splývat s vánoční výzdobou. Moderní krásně ozdobený vánoční stromek je vlastně německým vynálezem. Začal se zdobit v německých zemích. Jeho kořeny sahají do […]
Dopřejte si regenerační bylinkové koupele! Jak na ně?
Za relaxačními účinky koupelí nemusíte jezdit do lázní ani jiných zařízení. Uklidňující lázeň si můžete připravit i doma ve vaší koupelně. Lázeň dokáže povznést náladu, zklidnit podrážděnou pokožku a zlepšit celkový zdravotní stav. Léčivé účinky horké lázně vnímáme tak nějak instinktivně. Koupání poskytuje příležitost, jak hodit za hlavu starosti rušného života a odpočinout si. Vytvořte […]
Mocné emoce: Jak s nimi pracovat?
Radost, zklamání, strach. To všechno jsou emoce, pocity, které nás provázejí každou vteřinou našeho života. Náš život ovlivňují daleko víc, než si vůbec dokážeme představit. Emoce jsou základní hybnou silou, která nám může život zachránit, ale i pořádně zkomplikovat. Představují přirozenou bleskovou reakci mozku na dění kolem nás. Plně ovládat je sice nemůžeme, ale můžeme […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtěli přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymysleli proceduru, která jim v tom měla pomoci. V průběhu času se však změní a ta dnešní se té starodávné moc nepodobá. Ale můžeme z ní čerpat inspiraci a vytvořit si potpourri podle dávných postupů. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz