Skip to content
reklama
reklama

Počátky kinematografie: Při prvních projekcích filmů se úředníci báli požáru

Místní karlovarská honorace se schází. „Budou tu promítat oživlé obrázky,“ šeptají si lidé se zatajeným dechem. Nechybí tu nejvýznamnější osobnosti včetně někdejšího místodržícího hraběte Františka Thuna-Hohensteina nebo knížete Adolfa Josefa Schwarzenberga.

Nadšeně zírají na plátno, kde se před nimi odehrává hrůzostrašná scéna. „Ten vlak jede přímo na nás,“ vykřikne někdo vyděšeně. Karlovarské publikum sleduje 15. července 1896 v budově Kurhausu (současné Lázně III.) francouzské snímky, které měly premiéru 28.

prosince 1895 v Paříži pod taktovkou bratří Augusta (1862‒1954) a Louise (1864‒1948) Lumiérů. Jde o filmy „Příjezd vlaku,“ „Dělníci odcházejí z Lumiérovy továrny,“ a „Pokropený kropič,“ který už se řadí ke hraným snímkům.

Všechny trvají necelou minutu. Francouzské publikum odměnilo díla velkým potleskem a nyní se novinky dočkali i Češi. Produkci zajišťuje Edisonova společnost.

blank
Pozvánka na filmové představení ve Vídni v roce 1896. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Pohybující se obrázky

Nezůstane ale jenom u jednoho promítání. Další probíhají v Mariánských Lázních, Ústí nad Labem a Brně či Ostravě. „Obrazy jsou téměř v životní velikosti, někdy se trochu pomalu pohybují. Ruší kmitání obrazu a pronikavé světlo, přesto to stojí za podívanou,“ hodnotí nové médium dobový tisk.

Ve dnech 18. a 23. října 1896 konečně filmové představení dorazí i do Prahy. Proč tak pozdě? Podle karlovarského historika Jaroslava Fikara se pražští úřednicí děsili požáru, a tak povolení k promítání vydali až na podzim 1896 pro sál hotelu U černého koně v ulici Na Příkopech.

I tak předvádění podléhá přísným předpisům. Přístroj musí vyzkoušet komisař a obsluhovat ho smí jedině proškolený odborník. Po celou dobu musí být v sále požární hlídka.

blank
Plakát k filmu Edisonův největší zázrak. FOTO:Metropolitan Print Company; Copyright 1896 by Raff & Gammon/Creative Commons/Public domain

Přemluví kamaráda

Lidi ale novinka nadchne a v létě roku 1897 už se v Československu dokonce i zrodí první film. Do republiky dorazí americká společnost, která zde natočí snímek Hořické pašijové hry. Jeho premiéra proběhne za oceánem a snímek se neztratí ani v rostoucí konkurenci.

Když se rok s rokem sejde, chlubí se Češi prvním domácím filmařem. „Koupím od Lumiérů jejich kinematograf. Půjčíš mi na něj? Bude to úspěch,“ přesvědčuje úředník Stavebního úřadu na pražské radnici Jan Kříženecký (1868‒1921) svého kamaráda Josefa Františka Pokorného, aby nápad zafinancoval.

Přítele nakonec přemluví a od Lumiérů kromě přístroje pořídí i šest naexponovaných filmů, aby měl pro začátek co předvádět. Plánuje ale točit vlastní dílka.

blank
Záběry z kinematografu Lumiérových. FOTO: Gabriel Veyre, Lumièrova kameraman-ka/Creative Commons/Public Domain

První profesionál

Pod prvními třemi českými snímky Svatojánská pouť v českoslovanské vesnici, Poslední výstřel a Purkyňovo náměstí na Královských Vinohradech proto není podepsaný nikdo jiný než Kříženecký. Divákům je ukáže 19.

června 1898 na pražském Výstavišti jako doprovodný program Výstavy architektury a inženýrství Spolku architektů a inženýrů. Návštěvníci nadšeně aplaudují a filmař dokonce vykáže menší zisk a může splatit dluh za koupi kinematografu.

Troufne si také na hrané snímky. „Nechcete se mnou natočit film?“ osloví populárního komika Josefa Švába-Malostranského (1860‒1932), který se stane našim prvním filmovým hercem. Finančně ale bohužel o příliš lukrativní byznys nejde.

Kříženecký dál zůstává zaměstnancem magistrátu, protože jeho kino Grand Royal Bio de Prague založené roku 1910 v Královské oboře, skončí finančním krachem.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Tylwyth Eldar/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Kdy mě začnou respektovat?
skutecnepribehy.cz

Kdy mě začnou respektovat?

Byla jsem vychovaná pod...
Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Vymění ji tanečník brzy za mladší?
nasehvezdy.cz

Vymění ji tanečník brzy za...

Další měsíce...
Manžel ji vyměnil za ragbistku!
nasehvezdy.cz

Manžel ji vyměnil za...

Krachem manželství...
Podivné stopy u řeky Exe v Devonu v Anglii: Zanechal je zde ďábel?
enigmaplus.cz

Podivné stopy u řeky Exe v...

Něco zvláštního se stalo chladné noci 8....
Proč bylo v bájné Hyperborey tolik sebevražd?
enigmaplus.cz

Proč bylo v bájné Hyperborey...

Kdesi na severu, snad už u polárního...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Co skrývají tajemné geoglyfy?
21stoleti.cz

Co skrývají tajemné geoglyfy?

Jejich původ je obestřen záhadou, stejně jako...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...