Domů     Peníze, drogy a smrt: Kdo byli nejbohatší drogoví dealeři? 
Peníze, drogy a smrt: Kdo byli nejbohatší drogoví dealeři? 
11.12.2017

Lesk zlata, na zakázku vyrobené zbraně a především obrovská moc, na kterou mnozí narkobaroni doplatili vězením nebo smrtí. Kteří drogoví boháči dosáhli největšího jmění?

Pablo Escobar (1949 – 1993)

Jmění: 30 000 000 000 dolarů

Pablo Escobar si díky obchodu s drogami stal jedním z nejbohatších kriminálníků v historii. Už jako dvanáctiletý byl poprvé obviněn z krádeží aut a náhrobních kamenů.

Na trh s drogami vstoupil v roce 1975, kdy kokain pašoval ve starých letadlových pneumatikách. Následně spoluzaložil kartel Medellin, který kontroloval většinu drog mířících do Mexika, Portorika a Dominikánské republiky.

Stříbro nebo olovo

Touto strategií se myslí: buď se necháš koupit, nebo zemřeš. O tom svědčí i to, že je zodpovědný za smrt celkem 4 000 lidí, včetně prezidentského kandidáta Luise Carlose Galána nebo soudců Nejvyššího soudu.

Za největšího rozkvětu vynášel kartel více než 60 000 000 dolarů denně. V přepočtu za každou investovanou korunu dostal dvě stovky nazpět. Lidmi byl ale milován, jelikož stál za výstavbou fotbalových hřišť, nemocnic, škol a kostelů.

Vězení si postavil sám

V roce 1991 se vydal kolumbijské vládě, jelikož byl přijat zákon o nevydávání kolumbijských občanů do zahraničí. Výměnou zato přislíbil pozastavení své činnosti. Luxusní vězení zvané la Catedral si sám postavil i včetně únikového tunelu.

Když se ho o rok později snažili přemístit do opravdového vězení, podařilo se mu utéct. V roce 1993 ho ale speciální jednotky při přestřelce zabily. Podle verze jeho blízkých přátel se ale zastřelil sám, aby se nedostal do amerického zajetí. Po jeho smrti se Medellinský kartel rozpadl.

Pablo Escobar
Pablo Escobar

Amado Carrillo Fuentes (1956 – 1997)

Jmění: 25 000 000 000 dolarů

Fuentes se dostal k drogám velice snadno. Jeho strýc byl vůdce kartelu Guadalajara. Kartel Juárez převzal poté, co zavraždil předchozího bosse.

Pán oblak se mu říkalo kvůli početné flotile letadel, které vlastnil a pravidelně jimi převážel kokain do Spojených států.

Smrtelná změna identity

Když se ho snažily různé vlády dopadnout, podstoupil v roce 1997 v Mexiku plastickou operaci, aby si úplně změnil obličej. Během operace zemřel zřejmě na komplikace způsobené léky nebo na selhání respirátoru.

O 3 měsíce později byli oba lékaři, kteří prováděli operaci, nalezeni mrtví v betonu, přičemž jejich těla vykazovala známky mučení.

Dawood Ibrahim Kaskar (*1955)

Jmění:  6 700 000 000 dolarů

Dawood Ibrahim patří mezi nejhledanější zločince světa. Už jako mladý založil 70. letech v Bombaji spolu se svým bratrem syndikát D-Company. Tato organizace má na svědomí nájemné vraždy a obchodování s drogami.

Tyto obchody putují přes jižní Asii, Střední východ a Afriku. Podílí se na velké přepravě drog do Anglie a západní Evropy.

Spolupráce s Al-Kájdou

Celá organizace se trvale snaží destabilizovat indickou vládu prostřednictvím terorismu a občanských nepokojů. Údajně je zodpovědný za bombové útoky v Bombaji v roce 1993 a má úzké styky s Al-Kajdou, která mu má pomáhat s ukrýváním se v Pákistánu. Na jeho hlavu je vypsaná odměna 25 milionů dolarů.

Dawood Ibrahim Kaskar
Dawood Ibrahim Kaskar

Khun Sa (1934 – 2007)

Jmění: 5 000 000 000 dolarů

Khun Sa byl šanský vojenský velitel a drogový boss, který prosperoval především díky obchodu s opiáty a heroinem. Na konci čínské občanské války (1927-1950) utekl do Barmy, kde vybudoval regulérní armádu tvořenou stovkami mužů.

Cílem bylo vytvořit Šanský stát oddělený od Barmy. V drogové činnosti dohlížel na výrobu a transport opiátů do jihovýchodní Asie.

Heroinový Zlatý trojúhelník

Po zabrání hranic mezi Thajskem a Barmou se stal hlavní dealerem pro pašování opia v tzv. Zlatém trojúhelníku (Barma, Laos, Thajsko). Od roku 1974 do roku 1994 pocházel z 80 % veškerý pouliční heroin New Yorku právě ze Zlatého trojúhelníku.

V roce 1988 nabídl prodat celou zásobu heroinu australské vládě za 50 milionů dolarů s tím, že zastaví veškerý svůj drogový obchod. Australská vláda odmítla. Nakonec ho v roce 1996 dopadla policie, ale vzdal se barmské armádě, která ho do USA nikdy nevydala.

Jose Gonzalo Rodriguez Gacha (1947 – 1989)

Jmění: 5 000 000 000 dolarů

Gacha se narodil v chudé rodině. Už jako mladý se nechával zaměstnávat jako nájemný vrah pro různé organizace. V tomto prostředí se seznámil s obchodníky s drogami. Poté se přestěhoval do Bogoty, kde se setkal s královnou kokainu, Veronicou Riverou de Vargas.

Ta ho představila Pablo Escobarovi, se kterým spoluzaložil kartel Medellin. Brzy se stal průkopníkem nové trasy obchodu přes Mexiko do Spojených států, především do Kalifornie a Texasu.

Mstitel proti všem

Gacha postavil jednu z největších laboratoří v džungli, kde pracovalo více než 2 000 lidí.  Když začala kolumbijská vláda bojovat proti kartelu, sám organizoval politické únosy a bombové útoky proti policistům, soudcům a členům vlády.

V roce 1989 byl při přestřelce nejprve zraněn do nohy, posléze ho trefil kulomet z vrtulníku přímo do obličeje.

José Rodriguez Gacha
José Rodriguez Gacha

Gilberto Rodriguez Orejuela (*1939)

Jmění: 3 000 000 000 dolarů

Gilberto spolu se svým bratrem Miguelem založil v 70. letech kartel Cali. Jako ostatní bratři začínali s marihuanou, v 80. letech rozšířili svoje „portfolio“ o kokain.

Na rozdíl od konkurenčního Medellinu měl kartel Cali sklon spíše ke korupci než k násilí a soustředil se především na vydělávání peněz.

Skrýš v koupelnové skříňce

Po pádu Pabla Escobara se kolumbijské úřady zaměřily právě na Cali a v roce 1995 Gilberta zatkla policie. Jen o několik dní dříve, když policie prohledávala Gilbertův domov, se skrýval v duté koupelnové skříňce s nádržkou na kyslík.

Policie chytila i jeho bratra. V roce 2006 soud oba bratry odsoudil k třicetiletému vězení.

Carlos Lehder (*1949)

Jmění: 2 700 000 000 dolarů

Carlos Lehder se proslavil jako jeden ze zakladatelů kartelu Medellin. S nelegálním obchodem začal velmi brzo. Dodával rodinnému obchodu s auty kradená americká vozidla a obchodoval s marihuanou.

V té době ho poprvé zatkli a umístili do federálního vězení ve Spojených státech. Po propuštění se rozhodl kšeftovat s kokainem.

Drogy za státní dluh

Vylepšil systém pašování drog pomocí malých letadel, které nebylo možné spatřit na radarech. V 70. letech si díky výnosům z drog koupil ostrov na Bahamách, který sloužil jako centrála rozvážky drog do USA a Kolumbie.

Jeho jmění narostlo do takových výšin, že dvakrát nabídl Kolumbii, že zaplatí celý její státní dluh výměnou za volný obchod s drogami. Lehder byl nakonec Spojenými státy dopaden a odsouzen na doživotí.

Griselda Blanco (1943 – 2012)

Jmění: 2 000 000 000 dolarů

Griselda pocházela z komplikované rodiny, proto už od svých 11 let trávila čas na ulici, kde se živila nějaký čas jako prostitutka. Údajně už v té době měla na svědomí únos, loupeže a postřelení dítěte.

Svoji drogovou kariéru rozjela se svým manželem v 60. letech v New Yorku. Přezdívku Černá vdova si vysloužila tím, že svého prvního a třetího manžela zastřelila.

Plat 80 milionů dolarů měsíčně

Po pronásledování policií se přestěhovala do Miami, kde její obchod se enormně zvyšoval. Drogová válka byla v plném proudu a poptávka po kokainu stále stoupala. Měsíčně si přišla na desítky milionů dolarů.

Vymyslela několik důmyslných obchodních metod, jako například speciální spodní prádlo, které umožňovalo pašovat až dva kilogramy kokainu. Vymyslela i unikátní způsob vraždy, tzv. motorcycle asassin, kdy jeden muž řídí motorku a druhý střílí na svou oběť. O 30. let později byla zastřelená stejným způsobem.

Griselda Blanco
Griselda Blanco

Joaqin „El Chapo“ Guzmán Loera (*1957)

Jmění: 1 000 000 000 dolarů

El Chapo neboli Prcek měl krušné dětství. S drogami se setkal už v 15 letech, kdy prodával marihuanu. O pár let později přešel k pašování tvrdých drog a organizovanému zločinu. Jeho výdělky šly především z obchodu s kokainem, metanfetaminem, heroinem a extází. Jeho moc vzrostla, když rozšířil svoje obchody do Číny a Thajska.

Útěk klimatizovaným tunelem

Guzmán se proslavil především svými útěky z vězení. Když uprchl v roce 2001 poprvé, Spojené stá ve své ty na něj vypsaly odměnu 5 000 000 dolarů. V roce 2014 byl chycen, ale o rok později provedl svůj nejslavnější útěk.

Jeho komplici pro něj vykopali 1,6 m dlouhý tunel s klimatizací a osvětlením. Na svobodě ještě stihl poskytnout rozhovor herci Seanu Pennovi. V roce 2016 byl znovu zadržen a vydán do USA.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno