Skip to content

Unikátní hříčky přírody! Sněhobílý aligátor, žirafa i klokan

Zbarvení je jejich prokletím. V přírodě jsou natolik nápadní, že se stávají snadnou kořistí dravců i lovců. I proto jsou tak vzácní. Seznamte se s bělostnými perlami zvířecí říše!

Žirafy

Bílou žirafu považuje řada Afričanů za přízrak. Říká se jí Twiga Mweupe (svahilsky bílá žirafa). Poprvé byla spatřena v dubnu 2015 v národním parku Tarangire v severní Tanzanii. Naposledy v létě 2017 byl ve východní Keni spatřen dokonce pár úchvatných bílých žiraf – samice s mládětem.

Obě zvířata jsou postižena leucismem (ztráta všech typů kožních pigmentů), jejich oči jsou tmavé a mládě má na kůži světle hnědou kresbu. Odborníci se ale domnívají, že s věkem vybledne.

Vzácná žirafa je jediná svého druhu, o které ochránci zatím vědí.

Aligátor

Z pětimilionové populace aligátorů je známo jen 12 jedinců podobných tomu, který žije v Orlandu na Floridě. Jmenuje se Perla a je skutečnou celebritou zábavního parku Gatorland. Desetiletá samice se do Gatorlandu dostala coby tříletá a jako správný albín má nejen bílou kůži, ale také růžové oči, což je způsobeno prosvítající krví v očních kapilárách.

Tygr

Podle odhadů připadá na 15 000 běžně zbarvených bengálských tygrů jeden bílý – s modrýma očima a růžovým čenichem. Ale pozor, ve skutečnosti nejde o albíny, bílého zbarvení tygrů totiž lze dosáhnout zkřížením dvou jedinců vybavených patřičným genem.

Zoologická zahrada v Liberci kupříkladu chová bílé tygry úspěšně už od roku 1994, kdy ze Švédska přicestoval pár Columbus a Isabella.

Dalším odchylkou je tzv. rufinismus, kdy tygrům chybí v pruzích tmavý až černý pigment.

Gorila

Jedinou známou bílou gorilou na světě byl samec pojmenovaný Fiocco di Neve – Sněhová vločka, kterého chovala barcelonská zoologická zahrada. Zemřel na rakovinu kůže, za svůj čtyřicetiletý život stihl zplodit 21 mláďat, ale ani jedno nebylo bílé.

Proto se objevily i návrhy, aby byl naklonován.

Klokan

V německé zoo Marlow Animal Park je už po léta atrakcí albínská klokanice Alberta. Ještě větší davy návštěvníků se na ni ale přišly podívat, když porodila normálně zbarvené mládě a hrdě ho nosila ve vaku na břiše.

Alberta, která vypadá jako velký bílý plyšák, by ve volné přírodě zřejmě dlouho nepřežila – je příliš dobře viditelná pro dravce, také je náchylnější ke spáleninám od slunce a k rakovině kůže.

V zoologické zahradě ve Zlíně se samicí klokana rudokrkého narodilo mládě sněhobílé barvy.

Ježek

Bílá samička ježka Darcy získala nesmírnou popularitu na sociální síti Instagram, kde dokázala porazit všechny roztomilé psy i kočičky. Dokonce vznikly i dvě knížky s Darcy coby ústřední hrdinkou a také nástěnný kalendář.

Po její smrti v roce 2014 ji nahradil bílý ježek Matthew. Fotografie svého domácího mazlíčka na profilu zveřejňuje Japonec Shota Tsukamoto z Tokia.

Los

Ve švédské přírodě je velmi vzácný. Ve Švédsku žije 300 000 losů a jen tisícovka z nich je bílá. Teprve v srpnu 2017 byl bílý los konečně natočen, a to fotografem Hansem Nilssonem v provincii Värmland.

Zmíněné zvíře působí až mýticky, neboť je skutečně celé sněhobílé, od paroží až po kopyta. Jeho video na sociálních sítích způsobilo takovou mánii, že úřady musely důrazně upozornit nadšené amatérské pátrače, že los, pakliže se poleká, může být životu nebezpečný.

V červnu roku 2017 zveřejnil National geographic video s bílými losími dvojčaty.

Kos

Porucha tvorby melaninu se vyskytuje i u ptáků. Je ještě složitější než u savců, protože genetická chyba u nich zahrnuje tři typy pigmentace. Odedávna existují bílí pávi, ale nejvíce známých případů albinismu a leucismu je mezi kosy.

Jejich počet neustále roste. Množí se zejména bílé samičky. Někteří experti tvrdí, že jejich bílá barva kosího partnera přitahuje.

Panda

Osmiletá panda velká jménem Qizai není černobílá, nýbrž hnědobílá – pravděpodobně jako jediná žijící panda na celém světě. Tohoto unikátního samečka jeho matka, která byla černobílá, opustila pár týdnů po porodu a býval by zahynul, kdyby si slabounkého mláděte v čínských horách nevšimli pozorní pečovatelé z rezervace pro pandy velké Foping Panda Valley.

Nyní má Qizai dokonce svého vlastního ošetřovatele.

Hnědobílá panda je zřejmě jedinou na světě.

Foto: Shutterstock.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Záhada Mojžíšova hořícího keře
enigmaplus.cz

Záhada Mojžíšova hořícího keře

Mojžíšův příběh s hořícím keřem je popisem setkání člověka s...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Stylové představení kolekce Montblanc UltraBlack v Berlíně
iluxus.cz

Stylové představení kolekce...

Luxusní německá značka Montblanc celosvětově...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
O svém dětství raději mlčím
skutecnepribehy.cz

O svém dětství raději mlčím

Byla jsem milovaný...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Planeta Venuše si ráda hraje na kometu
enigmaplus.cz

Planeta Venuše si ráda...

Německý astronom Johann Heinrich von Mädler...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...