Domů     Pavouci, okurky i popcorn: Vánoční ozdoby napříč světem
Pavouci, okurky i popcorn: Vánoční ozdoby napříč světem
20.12.2023

Už vás nudí mít každý rok stále stejný vánoční stromeček? Ozdobte si ho letos trochu jinak – světověji!

Aby Ježíšek poznal, kam má naskládat tu horu dárků, musí na něj v pokoji čekat ozdobený stromeček. Co na něj navěsíme, závisí nejen na našem vkusu – každá země a kultura má své zdobící tradice!

Skleněné kulaté ozdoby jsou inspirované tvarem jablka. Foto: neelam279 / Pixabay.
Skleněné kulaté ozdoby jsou inspirované tvarem jablka. Foto: neelam279 / Pixabay.

Místo jablek koule

Stromky se o Vánocích začnou zdobit zhruba v 16. století a lidé na ně dávají, co je zrovna po ruce. Především ovoce a různé ořechy.

Vypráví se příběh o tom, že v roce 1858 se evropským pěstitelům kvůli suchu moc nedaří, a hrozí tedy, že bude stromek prázdný. Vyřeší to naštěstí sklář z francouzského Goetzenbrucku – vyfoukne první ozdoby ze skla!

Nejoblíbenější jsou od počátku (a dodnes) skleněné koule. Proč zrovna tento tvar? Koule totiž původně mají nahradit jablka, která se z ovocných ozdob používaly nejčastěji. Pro křesťany symbolizují ono biblické jablko, do nějž se zakousli Adam a Eva v ráji.

K vánočním okurkám se váže řada příběhů. Foto: 8 Eyes Photography / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
K vánočním okurkám se váže řada příběhů. Foto: 8 Eyes Photography / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Kyselá spása

Dáváte přednost zelenině? Pak si dejte na stromek okurku! Zajímavou tradici najdeme hlavně u Němců a Američanů a souvisí prý s příběhem z americké občanské války (1861-1865).

Jeden německo-americký zajatec umírá hladem a vyčerpáním a prosí strážce alespoň o kyselou okurku.

Když ji sní, dodá mu to energii a sílu žít dál!

Jiná historka vypráví o dvou chlapcích, které zavře zlý hostinský do sudu na nakládané okurky, odkud je zachrání svatý Mikuláš.

Možná pravděpodobnější je však teorie o německých sklářích, kteří zkoušejí vyfoukávat různé druhy ovoce, a zrovna okurka se jim vydaří nejlépe!

Dnes si můžete nakládaček, ať už opravdových, nebo těch skleněných, pověsit na stromek klidně celou sadu. Původní tradicí je však jedna jediná. Kdo ji mezi větvemi najde jako první, ten bude v následujícím roce nejšťastnější.

A když soutěží děti, vítěz si může jako první rozbalit vánoční nadílku. Anebo dostane bonusový dárek navíc!

Pavouci a pavučiny se věší stromek hlavně na Ukrajině. Foto: Erika Smith / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Pavouci a pavučiny se věší stromek hlavně na Ukrajině. Foto: Erika Smith / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

Pavouk, který zachránil Vánoce

O dost smutnější Vánoce však čekají ovdovělou matku z východní Evropy. „Letos stromeček ozdobený nebude, nemáme peníze,“ řekne podle legendy před Štědrým dne svým dětem a jdou spát.

Vše ale vidí pavoučci, kteří se rozhodnou chudé rodině udělat radost a během noci utkají na stromku nádherné pavučiny!

Když se maminka s dětmi ráno probudí, mají obrovskou a radost, a aby si ozdobený stromek lépe prohlédli, roztáhnou závěsy. Jakmile do místnosti proniknou sluneční paprsky a dopadnou na stromek, vlákna pavučiny se promění ve zlato!

Jako poděkování se tedy začnou na stromek věšet ozdoby ve tvaru pavouků, většinou vyrobené z různých korálků. Oblíbené jsou hlavně na Ukrajině. A kdo nevěří příběhu a mamince s dětmi, ozdobné pavoučky přidává jednoduše proto, že přinášejí štěstí.

Stačí jen provléct mašličku a kerstkransjes zavěsit na stromeček. Vypadají i chutnají skvěle! Foto: wieswies / Creative Commons / CC BY 2.0.
Stačí jen provléct mašličku a kerstkransjes zavěsit na stromeček. Vypadají i chutnají skvěle! Foto: wieswies / Creative Commons / CC BY 2.0.

Ozdoby k nakousnutí

Také vás při rozbalování dárků vždycky přepadne hlad? Vyřeší to jedlé ozdoby! Inspirovat se můžete třeba u Američanů, kteří (hlavně v minulosti) nedají dopustit na řetězy z popcornu.

A není to jen proto, že navlečená zrnka popraskané kukuřice skvěle vypadají. Tradice je spojená hlavě s 50. a 60. lety 20. století, kdy se zdobily stromky v přírodě jedlými věcmi – aby divoká zvířata měla o zimních svátcích něco na přilepšenou.

Pokud popcorn zrovna nemusíte, zavítejte na Vánoce k Nizozemcům. Ti mají totiž plný strom sušenek zvaných kerstkransjes! Jde o kolečka s dírou uprostřed, do které se navleče mašlička na zavěšení.

Kerstkransjes znázorňují malé vánoční věnce, často jsou posypané nasekanými mandlemi nebo polité čokoládou, a pokud vám zachutnají, rozhodně se neupejpejte!

Správné nizozemské hospodyňky jich totiž mají schovanou ještě celou krabici, aby je mohly na stromku doplňovat.

Chomáček bavlny je od sněhu k nerozeznání. Foto: Mamichaelraj / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Chomáček bavlny je od sněhu k nerozeznání. Foto: Mamichaelraj / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Svátky na jihu? Mušle a umělý sníh

Zatímco my se halíme do kabátů, na vánočních trzích popíjíme za zahřátí horký svařák a tajně doufáme, že na Štědrý den napadne sníh, na jižní polokouli je právě nejteplejší období v roce!

Třeba v Austrálii se o vánoční dovolené můžete válet u moře a sbírat mušle. Ty si pak určitě schovejte a pověste na stromek – právě lastury a ulity různých barev a tvarů tu patří k těm nejtradičnějším ozdobám! Ať už jen tak přírodní, nebo třeba vylepšené perlami.

Podobně slunné Vánoce mají i Brazilci, kterým je však upřímně líto, že se na svátky nedočkají sněhu. Proto na vánoční stromky věší alespoň chomáčky bavlny. Takto odzdobení krasavci v domácnostech či v ulicích vypadají, jako když právě nasněžilo!

Himmeli jsou původně ze slámy, můžete je však vyrobit i z běžných brček. Foto: MeHe / Pixabay.
Himmeli jsou původně ze slámy, můžete je však vyrobit i z běžných brček. Foto: MeHe / Pixabay.

Brčka z nebe

Jak si pojistit, aby celý následující rok přinesl bohatou úrodu? Hlavně ve Finsku, případně i ve Švédsku, si nad sváteční stůl nezapomenou pověsit himmeli. Ať už jen tak ze stropu, nebo jako stínítko na lustr.

Menší himmeli (jméno pochází z německého slova „himmel“ – nebe), se věší i na vánoční stromek a poznáte je velmi snadno. Jednoduše jde o prostorové geometrické tvary poskládané z brček.

Původně se používají stébla slámy, dnes klidně sáhněte i po plastových slámkách. Základem vždy bývá tvar diamantu, který je rozšiřován do různých složitějších obrazců.

Své typické vánoční ozdoby si vyrábějí i Norové. Ze dvou kousků papíru či filcové látky poskládají srdíčka, tak, že spodní cíp bude zapletený do mřížky.

Srdíčkům se říká juletrekurv a nejstarší pochází ze sbírky dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena (1805-1875).

Foto: úvodní foto: ExposureToday / Pixabay 1, 6: Pixabay 2 - 5: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
reklama
věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
epochanacestach.cz
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
enigmaplus.cz
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
K vyhynutí dinosaurů dochází následkem srážky Země s velkým meteorem před více než 65 miliony let. Pak uplyne dalších více než 60 milionů let a na Zemi se objeví první příslušníci rodu Homo. Tak histo
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
nejsemsama.cz
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
epochalnisvet.cz
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
Slunečné město Miami na Floridě se stane domovem dalšího rezidenční projektu v režii prestižní automobilky. Tentokrát si tuto destinaci pro svůj premiérový projekt vybrala značka Pagani, která proslula svými výkonnými a rychlými vozy. V oblasti North Bay Village nyní chce postavit mrakodrap Pagani Residences.   Slunečné město Miami na Floridě přivítá první luxusní rezidenční projekt
Okradla mě kamarádka
skutecnepribehy.cz
Okradla mě kamarádka
Byly jsme neoddělitelná dvojice. Já a moje kamarádka jsme si padly hned do oka, a tak to mělo zůstat. Ale nezůstalo. Květované šatičky, blonďaté vlásky, oči modré jako len a pár roztomilých pih na malém nosíku! Když jsem ji uviděla, hned mě okouzlila. Já byla pravý opak. Hned se z nás staly nerozlučné kamarádky. Seděly jsme spolu
Univerzální dárcovská krev na obzoru
21stoleti.cz
Univerzální dárcovská krev na obzoru
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev osta
Patchworkové taštičky nejen na mobil
panidomu.cz
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
iluxus.cz
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
Signorina Unica Eau de Parfum ztělesňuje mnohostranné pojetí ženskosti, na němž staví značka Ferragamo. Vzdává hold jedinečné esenci, která tkví v každé ženě, a povzbuzuje k přijetí vlastní unikátní o
Žilková se odstřihla od jeho jména
nasehvezdy.cz
Žilková se odstřihla od jeho jména
Konečně má, po čem toužila! Veronice Žilkové (62) ze seriálu ZOO se dlouho nedařilo zavřít dveře za minulostí. Ačkoli rozvod s Martinem Stropnickým (67) po 18 letech manželství oznámila zkraje roku
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
historyplus.cz
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
Zuří! Přemysl Otakar I. div nevyskočí vzteky z kůže. Vytáhl s armádou do pole, jenže žádná bitva nebude. Skoro všichni velmoži ho zradili! Místo, aby vyhnal biskupa Jindřicha Břetislava ze země, kníže sám musí uprchnout za hranice.   České země neprožívají na konci 12. století zrovna nejšťastnější období. Znesváření Přemyslovci spolu už téměř 20 let bojují o
Rajčatové rizoto v italském stylu
tisicereceptu.cz
Rajčatové rizoto v italském stylu
Vylepšit ho můžete opečenou slaninou, kuřecím masem i krevetami. Suroviny 250 g rýže arborio 1 cibule sůl pepř 2 stroužky česneku olivový olej špetka chilli 100 ml bílého vína 400 g loup