Domů     Charles Whitman: Zkáza míří ze vzduchu
Charles Whitman: Zkáza míří ze vzduchu
21.12.2023

Mladý modrooký muž s plavými vlasy se drží za hlavu. Už zase přišla ta neskutečná bolest, která jej zcela paralyzuje a vhání slzy do očí. Čím větší bolest je, tím strašlivější násilnické myšlenky ho napadají. Brzy se však bývalý student Texaské univerzity v Austinu utrpení zbaví.

Měl bych být rozumný muž, ale jsem obětí řady neracionálních myšlenek. Bojím se, že mě mé násilnické impulzy ovládnou,“ zapisuje si mladý muž 31. července 1966 do svých poznámek. Charles Whitman (1941–1966) už tuší, že se v něm probouzí démon. A skutečně, vnitřní zlo procitne již druhý den.

Nadaný hoch

Charles se narodí jako nejstarší ze tří bratrů v Lake Worth na Floridě. Přestože už odmalička vykazuje vysokou inteligenci a rozličná nadání, svému otci se zkrátka nezavděčí. Snad proto, že jeho táta vyrůstal v sirotčinci.

A tak, přestože malý Charles dosahuje nadprůměrných výsledků v inteligenčních testech, má skvělý prospěch a je talentovaným klavíristou, od otce se dočká spíš tvrdých pěstí a urážek než jakékoliv pochvaly.

Vlastní otec ho málem utopí v bazénu
Vlastní otec ho málem utopí v bazénu

Poslední kapka

Když ukončuje střední školu jako jeden z deseti nejlepších studentů ročníku, rozhodne se mladík úspěch pěkně zapít. U svého otce ale narazí. Ten jej ráno zbije a hodí do bazénu, kde se Charles téměř utopí. To je pro hocha už příliš.

Už se nenechá dál zastrašovat. Ráno si sbalí své věci, nasedne do vlaku a i přes otcovy protesty nastupuje na vojenskou základnu amerického námořnictva Parris Island v Jižní Karolíně.

Ve střelbě nemá konkurenci

Tady ocení Charlesovy kvality. Mladík je bezkonkurenční ve střelbě na pohyblivý terč. Coby nejlepší střelec svého turnusu získává 215 bodů z 250 možných. Právě armádní výsledky mu uvolní cestu na Texaskou univerzitu v Austinu.

Když se v 18 letech žení se studentkou pedagogické fakulty Kathy Leissnerovou z texaského městečka Needville, zdá se, že může mladík konečně okusit štěstí. Nic však není takové, jak to vypadá…

Tragický zlom

Charles Whitman už na tom se studijním prospěchem není zdaleka tak dobře jako na střední škole. Víc než jen řadový mariňák z něj nebude. V roce 1966 se navíc rozpadá manželství jeho rodičů.

Rozvod je bolestivý, zejména s mužem, jakým je Whitmanův otec, a mladý muž bere matku i mladší bratry pod svá ochranná křídla. Někdy v tu dobu se začínají naplno projevovat jeho deprese.

Daleko více však společně s Charlesem trpí i jeho žena. Kathy dochází trpělivost s manželovými násilnickými sklony, Whitmana navíc často trápí urputné bolesti hlavy.
Daleko více však společně s Charlesem trpí i jeho žena. Kathy dochází trpělivost s manželovými násilnickými sklony, Whitmana navíc často trápí urputné bolesti hlavy.

Zdá se mi, že zabíjím!

Whitman kvůli psychickým problémům dokonce již dříve vyhledá odborníka. „Zdá se mi o tom, že střílím po jiných lidech,“ svěřuje se ještě v době studia psychiatrovi Maurici Deanovi Heatlymu. Jeho pomoc je však chatrná.

Zkrátka předepíše antidepresiva a dál už si s mladým mužem neláme hlavu. Daleko více však společně s Charlesem trpí i jeho žena. Kathy dochází trpělivost s manželovými násilnickými sklony, Whitmana navíc často trápí urputné bolesti hlavy.

Nejdříve matka, pak manželka

Místo k lékaři však kroky Charlese Whitmana zamíří jinam. V noci 1. Srpna 1966 se vkrade ke spící matce. Omotá jí krk zahradní hadicí a silně ji utáhne, dokud z matky nevyprchá život. Uplynou dvě hodiny a na řadu přichází Kathy.

Té Whitman zasadí pět ran nožem do hrudníku. „Cítím se strašně. Šlo mi hlavně o to, aby se nemusely vyrovnávat s tím, co spáchám, chtěl jsem je chránit před nenávistí okolí,“ píše v dopise na rozloučenou. Jeho vražedný plán je totiž teprve na samém počátku…

Jako malá armáda

Whitman se vyzbrojí arzenálem jako z akčního filmu. Jako expertovi na dálkovou střelbu mu nechybí puška M1 a lovecká puška Remington s optickým zaměřovačem.

Myslí také na střelbu zblízka, k níž mu má posloužit brokovnice Sears se zkrácenou hlavní, dvě pistole a revolver Magnum. Připraven je však i na boj muže proti muži. Bere tedy s sebou nože, mačety, ale třeba i kladivo. K tomu všemu přidá na 800 nábojů.

Věž, z níž střílel. Foto: CC - Larry D. Moore - CC BY 4.0
Věž, z níž střílel. Foto: CC – Larry D. Moore – CC BY 4.0

Krvavá cesta na věž

Veškerou svou výbavu doveze v dodávce během dopoledne před vyhlídkovou věž Texaské univerzity. Jako první oběť v kampusu je tak recepční Edna Twonsleyová. Ta umírá v tichosti po ráně pažbou.

Whitman tak může zatím nerušeně naložit svůj arzenál na vozík a vjet s ním do výtahu. Poslední okamžiky života tak čekají na rodinu Gabourovu.

Matku Mary a její dva syny, Michaela a Marka, odpraví pomocí brokovnice stejně jako rodinnou přítelkyni Marguerite Lamportovou. Přežije jen její manžel a pan Gabour, kteří stihnou utéct.

Hodina a půl pekla

Vozík střelci nyní poslouží k zablokování vchodu na věž. Tady už ho nebude nikdo v jeho ďábelském plánu rušit. Whitman se schová nedaleko věžních hodin, které mu navíc poskytují stín v 30stupňovém vedru. Texaský Austin má před sebou 90 minut hrůzy.

Jakmile masakr naplno vypukne, v ulicích pod věží se šíří panika jako mor. Střelec si bere k ruce loveckou pušku. S tou se mu míří nejlépe. Díky ní strefí i lidské cíle vzdálené více než 400 metrů…

Příliš přesná muška

Mladý plážový záchranář Paul Sonntag se krčí před vchodem do obchodního centra v nedaleké Quadalupe Street. Jen chce zjistit, o co se vlastně jedná, a tak vystrčí hlavu. Zahlédne Whitmana, současně však vrah i jeho.

Paul se okamžitě kácí s prostřelenou hlavou k zemi. Jeho 18letá snoubenka Claudia Ruttová se k němu vrhne a vyslouží si za to průstřel břicha. Stejně tak i 18letá studentka Claire Wilsonová v pokročilém stupni těhotenství. Dívka přežije, její dítě i snoubenec však padnou střelci za oběť.

Musíme blíž!

Whitman si může dělat jeden zářez na pažbě za druhým. Jeho obětí stále přibývá. Z výšky více než 90 metrů má skvělý výhled. I směrem k němu začnou mířit výstřely, ať už ze strany policistů, nebo civilistů, všechny se však odrážejí od betonového zábradlí. Policii i obyčejným lidem je jasné, že se musí ke střelci přiblížit.

Vraždí pod vlivem rakoviny?

Jako první se k Whitmanovi dostávají policisté Ramiro Martinez, Houston McCoy a Jerry Day v doprovodu ozbrojeného civilisty Allena Cruma. Martinez vykopne dveře, Crum vypálí, ale nestrefí se. Následujícím Martinezovým výstřelům už Whitman neunikne.

Dostává zásahy do trupu a do hlavy. Šílenství je u konce. Vrah pod sebou nechá 14 mrtvých lidí a 32 zraněných. Pitva však přichází s překvapivým objevem. Sám Whitman je vlastně obětí.

Na mozku mu totiž vyrůstá nádor, přesně v místě zodpovědném za kontrolu emocí, zejména hněvu. V době masakru zbývá Charlesi Whitmanovi jen pár měsíců života.

Foto: CC
Související články
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn