Skip to content

Arcibiskup Antonín Brus z Mohelnice žádal na tridentském koncilu o povolení sňatků kněží

Jednání tridentského koncilu je v plném proudu. Když český arcibiskup chce pro svoji zemi získat povolení přijímání pod obojí, církevní sněm se od kacířského požadavku distancuje a nechá rozhodnutí na samotném Svatém otci.

Brus nakonec dosáhne svého. To ale není všechno. Chce ještě více…

Z Vídně přes Linec a dál přes zasněžené Alpy. „Trmácet se přes hory v tom největším nečase nebude dvakrát příjemné,“ stýská si nově jmenovaný pražský arcibiskup Antonín Brus z Mohelnice (1518–1580). Jmenovací bulu, kterou papež Pius IV. (1499–1565) opatřil 5.

září 1561 svojí pečetí, dostal na konci prosince. Ani se nestihl v arcibiskupském úřadu ohřát a už se má coby zástupce císaře Ferdinanda I. (1503–1564) vydat na koncil do italského Tridentu. Jenže povinnost je povinnost.

Antonín Brus z Mohelnice se v novém úřadě sotva rozkouká a už musí pryč.

Malé vítězství kališníků

Na tridentský koncil odjíždí nový arcibiskup přijíždí s doporučením, aby se s nekatolíky v Čechách zacházelo mírně. Jednání se táhnou. Brus je ale tou pravou osobou, která dokáže najít společnou řeč i mezi lidmi s opačnými názory.

Pokouší se vyjednat u papeže přijímání pod obojí pro Čechy. Jeho úsilí církev nerozdělovat, ale naopak sjednocovat, se naštěstí nemine účinkem. Papež Pius IV. svým breve (krátká písemnost vydávaná papežskou kanceláří – pozn.

red.) z 16. dubna 1654 nakonec potvrzuje, že Češi opravdu mohou přijímat pod obojí. Když je v červenci 1564 listina přečtena ve Svatovítské katedrále, vypadá to jako malé vítězství ultrakvistů.

Jan Lohelius na pokyn Svatého otce kališnictví zakáže.

Ztracené ovečky zpátky nepřivede

Arcibiskupství zastřešuje katolické i kališnické vyznání, proto se povinností arcibiskupa stává světit kněze obojí víry. „Jinak prozíravý a rozumně uvažující arcibiskup se v jedné věci mýlil: předpokládal, že pokud nebude ultrakvismus pronásledován, jeho vyznavači časem sami přijdou na to, že jsou pobloudilými ovečkami, a sami se pokorně vrátí do laskavě odpouštějící náruče matky – církve katolické,“ píše současný český autor Tomáš Koutek. Obě vyznání, katolické i kališnické, potom vedle sebe existují až do roku 1622, kdy kališnictví arcibiskup Jan Lohelius (1549–1622) zakáže na základě rozhodnutí papeže Řehoře XV. (1554–1623). Zmírnění napětí mezi katolíky a kališníky bere arcibiskup Brus na koncilu za svůj úkol, ale nejde o jedinou věc, kterou by rád prosadil.

„Neúspěšná byla Brusova tridentská snaha o povolení manželství katolických kněží. Tuto revoluční myšlenku papež jednoznačně shodil ze stolu,“ dodává Koutek.

Papež Pius IV. se staví proti arcibiskupovým návhrům.

Úřad financují řeholníci

Problémem zůstává financování arcibiskupství. Naštěstí je tu ale řád křižovníků s červenou hvězdou, jehož je sám Brus velmistrem. Bohatý řád se na dlouhých 120 let stává pro arcibiskupství zdrojem peněz na běžný provoz.

„Spojení velmistrovství křižovníků s červenou hvězdou, jehož řádové statky byly po zcizení v husitském období téměř všechny vykoupeny a velmistr byl finančně zcela nezávislý, s arcibiskupstvím, které bylo bez statků a peněz, se ukázalo jako jediné tehdy možné řešení situace církve v zemi,“ vysvětluje současný český historik Milan M. Buben. V neuvěřitelně složité situaci dokáže Brus obratně bruslit tak, aby si zcela neznepřátelil Čechy a zároveň vyhověl jak státu, tedy císaři, tak i papežské kurii. „Jeho postavení bylo více než složité a manévrování mezi potřebami a nátlakem státu – jako například při svěcení utrakvistických kněží, ke kterému ze strany státu byl nucen, nicméně mu kurie tuto činnost zakazovala – patřilo k jeho každodenním starostem,“ jak objasňuje Skýbová.

Jednání v Tridentu jsou pro Bruse tréninkem v uzavírání kompromisů.

Slouží do posledních dnů

Za svoje mistrovské umění uzavírat kompromisy by si Brus zasloužil kardinálský klobouk, na tom se shodují už doboví kronikáři. Svědomitý, obětavý, takovými přídavnými jmény Bruse označuji. Mají pravdu.

Jenže Brus má smůlu. Po smrti papeže Pia IV. ztrácí veškeré naděje kardinálskou hodnost získat. A ve stáří už mu o to ani nejde, trápí ho různé neduhy. Bojuje se záchvaty pakostnice, po kterých musí ležet na lůžku i několik měsíců a trápí ho ledvinové koliky.

Přesto do posledních dnů věrně slouží církvi. Ještě 20. srpna 1580 světí chrám Všech svatých na Pražském hradě a osm dní později klidně ve spánku umírá.

Foto: Wikimedia Commons, Facebook (Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Křeslo, puf i taburet
rezidenceonline.cz

Křeslo, puf i taburet

Společníci pro pohodlí, kteří by neměli chybět v žádném...
Ničivé tornádo: Smrtící větrný vír smete vše, co mu stojí v cestě!
epochalnisvet.cz

Ničivé tornádo: Smrtící větrný...

Nejvíce tornád vzniká v Severní Americe, ty...
3 neobjevené skvosty Královéhradeckého kraje
epochanacestach.cz

3 neobjevené skvosty...

Královéhradecký kraj...
Hrušky v červeném víně a medu
nasehvezdy.cz

Hrušky v červeném víně a medu

Šťavňaté hrušky v červeném víně oslní každou...
Špatné zprávy z Austrálie: Tamním ptakopyskům hrozí vyhynutí
21stoleti.cz

Špatné zprávy z Austrálie:...

Klimatické změny, nadměrné čerpání vody z řek a...
Pod strašidelným mostem prý číhá ďábel. Na něm zase duchové padlých
enigmaplus.cz

Pod strašidelným mostem prý číhá...

Mosty, na kterých mají působit nadpřirozené síly,...
Kde hledat nová souhvězdí? Na zdech starověkých egyptských chrámů!
enigmaplus.cz

Kde hledat nová souhvězdí? Na...

Objevit nové souhvězdí v roce 2020: To...
Utajila další veselku?
nasehvezdy.cz

Utajila další veselku?

Už pěknou řádku let žije DANA...
Procházka údolím Lužnice
epochanacestach.cz

Procházka údolím Lužnice

K nejstarším značeným...
Tvrdí, že se setkal s Robbie Williamsem na vojenské vesmírné misi
enigmaplus.cz

Tvrdí, že se setkal s Robbie...

V nové britské knize zabývající se UFO...
Jak vybrat luxusní kabelku: rozmyslete si, k čemu ji budete nosit
iluxus.cz

Jak vybrat luxusní kabelku:...

Rozhodli jste se investovat do kvalitního kousku a...
Doprava budoucnosti v reálu: Brno je vzorem pro Evropu
21stoleti.cz

Doprava budoucnosti v...

Jednou bude většina aut komunikovat sama se sebou, s...