Skip to content

Novinář Karel Lažnovský: Smrt si na něj počíhala v chlebíčcích!

Česká žurnalistika se může pochlubit dlouhou řadou slavných osobností. Karel Čapek, Eduard Bass, či třeba Ferdinand Peroutka byli skutečnými mistry ve svém oboru, byť proti některým z nich jsou nyní vedeny nepodložené útoky.

Na straně druhé má česká novinařina i své temné figury. To nejhorší z ní, podobně jako z celé společnosti, vyplulo na povrch během vlády jak hnědé, tak rudé totality.

Asi nejznámější postavou mezi českými kolaborujícími novináři byl Karel Lažnovský (1906–1941). Po jeho smrti z něj nacisté udělali symbol a dokonce po něm pojmenovali část pražského nábřeží.

2
V září 1939 musel český tisk oslavovat začátek války.

Lažnovský přišel na svět v nepříliš majetné rodině na Kladensku. Vystudoval obchodní akademii a jeho prvním zaměstnáním byl pomocný dělník v černouhelných kladenských dolech. Mezi kladenskými doly bylo levicové smýšlení silně zakořeněné a Lažnovský se brzy stal aktivním komunistou.

Ve 20. letech začal i publikovat v některých periodikách. V roce 1930 se Lažnovský vydal na zkušenou do světa. Jeho cílem se stala Paříž, město, ke kterému značná část tehdejší československé veřejnosti vzhlížela s obdivem.

Ve městě nad Seinou umýval nádobí v jedné z místních proslulých kaváren. Jenže v té době již světem zmítala hospodářská krize, Lažnovský byl z práce vyhozen a posléze se vrátil zpět do Československa.

3
Pamětní fotografie Karla Lažnovského v jedné z pražských výloh.

Z komunisty se pomalu stával stoupenec nacionalismu. Začal se věnovat novinařině, zejména přispíval do titulů hlásících se k národním socialistům. Stále více se stával přívržencem hitlerismu. V roce 1938 nastoupil do plzeňské redakce deníku České slovo.

Ve svých článcích útočil na demokracii, ale zejména na židovské etnikum. Jeho pilná „práce“ mu po okupaci v roce 1939 vynesla místo v pražské redakci Českého slova. Lažnovský se dokázal odvděčit a jeho články byly plné té nejhrubší pronacistické propagandy.

„Přes všechny obavy je nutno přejíti k víře, že čím více budeme německému nacionálnímu socialismu pomáhati, tím spíše se můžeme nadíti přátelského porozumění. Vítězné Německo bude organizovat na nové základně celou střední Evropu.

Bude to duch poválečné doby, který si vynutí tuto šťastnou organisaci nové Evropy.“

4
Protektorátní premiér Alois Eliáš v rozhovoru s protektorátním prezidentem Emilem Háchou.

Kariéra Lažnovského pokračovala. Za své články, ve kterých byly západní státy vydávány za satana, kdežto Hitler za anděla, byl v roce 1941 povýšen do šéfredaktorského křesla Českého slova. Byť brojil proti Velké Británii, jeho zavalitá postava a podobnost s britským ministerským předsedou mu mezi německými žurnalisty vynesla přezdívku Churchill.

Jako mnozí jiní kolaboranti i on se zaklínal prací pro národ: „Dám se ukamenovat na olomouckém náměstí, jestliže mi někdo někdy v budoucnu dokáže, že má práce nebyla nejvýše odpovědná k budoucnosti národa a nejvíce žádoucí v době, kdy učenci a veleduchové seděli v kavárnách a dívali se jako naivní děti, jak před jejich očima se mění celý svět.

“ Tehdejšímu protektorátnímu předsedovi vlády a důležité postavě protinacistického odboje Aloisi Eliášovi (1890–1942) lezla činnost Lažnovského a ostatních podobných novinářů na nervy. Poté, co aktivističtí žurnalisté v čele s Lažnovským začali veřejně upozorňovat na (podle jejich názorů) nacistům nepohodlné lidi, došla však premiéru Eliášovi trpělivost.

Po stupňujících se výtkách, že aktivistické novináře ignoruje, souhlasil, že přijme sedm významných šéfredaktorů.

5
Lažnovskému se staly osudnými chlebíčky…

Krátce před tím sám zašel do pražského lahůdkářství Lippert, kde nakoupil chlebíčky. Poté svého přítele lékaře, který chlebíčky ještě trochu upravil. Vstříkl do nich totiž bakterie tuberkulózy, tyfu a nezapomněl ani na klobásový jed botulotoxin.

Takto připravené pohoštění vzal Eliáš na setkání s novináři. To se uskutečnilo 18. září 1941. Novináři promlouvali Eliášovi do duše, ten přikyvoval a zatím sledoval, jak chlebíčky pomalu mizejí. Čtyři ze sedmi novinářů měli vážné zdravotní komplikace a Lažnovský jim nakonec podlehl.

Jeho pohřeb byl demonstrací nacistické síly, ovšem vyšetřování celé události vyznělo do ztracena. Nicméně, jeden z největších hrdinů českých dějin Alois Eliáš nacistické popravčí četě nakonec stejně neunikl.

Stalo se tak v roce 1942.

Foto: Pinterest, Flickr, Rare Historical Photos, Alchetron, wikipedie
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lucie Borhyová: Třetí dítě? Asi bude!
nasehvezdy.cz

Lucie Borhyová: Třetí dítě?...

Zatímco mnohé jiné celebrity se z nynějšího...
Oslavte Valentýna s míchanými drinky jako od profesionála
iluxus.cz

Oslavte Valentýna s...

Nenechte si zkazit romantickou náladu a...
Polohování pro zdraví i relax
rezidenceonline.cz

Polohování pro zdraví i relax

Postel nemusí být určena jen ke spaní. Kromě standardní...
Osamělý kus skály v poušti: Přírodní unikát, nebo anténa pro komunikaci s UFO?
enigmaplus.cz

Osamělý kus skály v poušti:...

Vysoký jako sedmipatrový dům stojí uprostřed pouštní...
Britské korunovační klenoty v ohrožení. V místnosti se prý objevil přízračný medvěd
enigmaplus.cz

Britské korunovační klenoty v...

Londýnský Tower je stavba s obrovskou historickou...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
V růžové mlze měli mizet lidé. Zůstávaly po nich prý jen kosti
enigmaplus.cz

V růžové mlze měli mizet lidé....

Důvody, proč se lidé ztrácejí, jsou různé....
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Mimořádná výstava o Plzeňské madoně
epochanacestach.cz

Mimořádná výstava o Plzeňské...

Plzeňská madona shlíží z...
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
21stoleti.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...
Zimní péče o vlasy
nasehvezdy.cz

Zimní péče o vlasy

Tvoří se vám lupy? Svědí vás pokožka hlavy?...