Skip to content

Mohl existovat na Marsu život? Prý pouze v prvních 600 000 letech jeho existence!

O tom, že na Marsu nějaký život existuje, byli lidé přesvědčeni dlouhá léta. A mezi nimi se našlo i několik slavných vědců.

Když byly v 19. století objeveny zvláštní útvary na Marsu, francouzský astronom Camille Flammarion (1842–1925) napsal: „Tuto pozoruhodnou pravidelnou síť přímých linií, tisíce kilometrů dlouhých, lze pochopit pouze jako umělé dílo.

Je důkazem, že na Marsu existují rozumné bytosti značných schopností a inteligence vysoko převyšující naši.“ Flammarion věřil v existenci mimozemského života v naší sluneční soustavě a fantazie mu rozhodně nechyběla.

2
Válka světů.

Se životem na Marsu si zahrávali i mnozí spisovatelé. Slavný román Herberta George Wellse (1866–1946) Válka světů popisuje invazi Marťanů na planetu Zemi. Za zmínku stojí i pozoruhodné dílo Raye Bradburyho (1920–2012) Marťanská kronika.

Nicméně přesnější pozorování ukázala, že inteligentní forma života nás na Marsu nečeká.

3
Rover Curiosity.

Ovšem otázka jednoduchých organismů stále ještě zcela vyřešena není, byť pravděpodobnost jejich nalezení není vysoká. A to i přesto, že se na Marsu našla tekutá voda, ta však má extrémně vysoký obsah soli.

4
Existence života na Marsu zřejmě zůstane jen v rovině konspiračních teorií.

Vědci z Univerzity v Rhode Island jsou však nekompromisní. Pokud někdy byl na Marsu život, mohlo to být podle nich jedině v prvních 600 milionech let jeho existence. Klima, které tehdy na Marsu vládlo, bylo vlhké a teplé, soudí experti, a proto zde teoreticky mohl život vzniknout.

Podle některých modelů oceán pokrýval polovinu planety.

5
Řídká atmosféra na Marsu.

Jenže postupem času se planeta vysoušela a ovládla ji taková nehostinnost, ve které nemohly přežít ani nejjednodušší organismy. K tomuto závěru vědecký tým dospěl na základě analýzy vzorků marsovských minerálů.

Změna nastala asi před 4 miliardami let a na svědomí ji zřejmě mají sopečné erupce. Od té doby se místní minerály vytvářejí bez pomoci vody a i díky tomu jsou velmi bohaté na železo. Atmosféra Marsu také prošla vývojem, zřejmě ji zničila srážka planety s jiným vesmírným tělesem, zbytek postupně odvává sluneční vítr.

I proto je na Marsu mnohem nižší tlak než na Zemi.

Foto: NASA, ESA, small things
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …