Domů     Nizozemský padělatel Meegeren dokázal napálit i nacistu Hermanna Göringa
Nizozemský padělatel Meegeren dokázal napálit i nacistu Hermanna Göringa

„Zásadní zlom přišel po negativní reakci kritiky na jeho výstavu v roce 1922, kterou pro něj skončila éra nadějného mladého umělce,“ píše současný filozof umění Tomáš Kulka.

Ve světovém malířství se začínají prosazovat moderní styly jako kubismus a kritici proto považují Meegerenův styl za nemoderní. Nizozemský malíř se proto vrhne na padělatelství.

Mladý nizozemský malíř Han van Meegeren (1889 – 1947) získává v roce zakázky na portréty a stává se soukromým učitelem malířství pro dívky z bohatých rodin. Vypadá to, že jeho kariéře nestojí nic v cestě a uchytí se i vlastní tvorbou. Jenže brzy je všechno jinak.

Vermeer van Delft patří mezi oblíbené malíře, a tak nevědomky frčí i jeho padělky.
Vermeer van Delft patří mezi oblíbené malíře, a tak nevědomky frčí i jeho padělky.

„Je zřejmé, že kdykoli maluje Krista, snaží se vytvořit cokoli exaltovaně vznešeného a zároveň tíživého.

Výsledkem však je, že postavy Krista jsou často nasládle nevkusné, někdy sebelítostivě opuštěné, vždy jsou však slabé a nepřesvědčivé…“ nechává se po zhlédnutí malířových děl slyšet nizozemský kritik Just Havelaar (1880–1930).

Pořádně tím Meegerena naštve, zvláště když dodá: „Možná, že by autor udělal lépe, kdyby hledal motivy, které lépe vyhovují jeho naturelu, například postavy z Dona Quijota“. Havelaar tím odstartuje nezájem o Meegerena. Zneuznaný malíř se ale nevzdá.

Plánuje pomstu. V odborných kruzích tehdy „letí“ nizozemský malíř Vermeer van Delft. (1632–1675). Meegeren chce malovat obrazy v jeho stylu. Jakmile se kritika přesvědčí o jejich pravosti, vytáhne svůj triumf. Obraz maloval on! Každého tím přesvědčí o svých uměleckých kvalitách.

Han van Meegeren ve své dílně. Tady vznikaly i četné falzifikáty...
Han van Meegeren ve své dílně. Tady vznikaly i četné falzifikáty…

Obraz zapéká v troubě

V roce 1923 nabídne na zkoušku k prodeji svůj první padělek, obraz „Smějícího se kavalíra“ z dílny nizozemského malíře Franze Halse (asi 1580–1666).

Podezření z padělání ale unikne jedině díky tomu, že mezi ním a aukční síní je několik mezičlánků. Poučí se a při přípravě svých dalších podvodů z Vermeerovy dílny už nic nepodceňuje. Sežene si staré vlasové štětce.

Studuje přesné složení barev používaných v 17. století a maluje pouze jimi. Aby byla iluze dokonalá, jako podklad použije staré nevýznamné malby ze 17. století, z nichž odstraní vrchní nános barvy. V letech 1936–1937 pracuje na prvním díle ala Vermeer.

Nechce budit pozornost, a tak hledá náměty z obrazů, které byly během let ztraceny. Vybere si Krista s apoštoly v Emauzích. Hotový obraz zapéká v troubě, aby vytvořil zdání staré malby.

Nacista Hermann Goering chce obrazy malíře Vermeera. Netuší, že kupuje padělky.
Nacista Hermann Goering chce obrazy malíře Vermeera. Netuší, že kupuje padělky.

S označením pravosti neváhá

Jakmile je s dílem spokojen, zamíří do Paříže. Důvod, kde se najednou vzal tak cenný obraz, je jednoduchý:. „Pochází z dědictví jedné zchudlé holandské šlechtické rodiny, která žije v Itálii. Jméno musí být utajeno,“ vymyslí si. A všichni mu na příběh skočí.

Zbývá ještě posoudit, zda je obraz skutečně pravý. Úkolu se ujme nizozemský znalec Abraham Bredius (1855–1946), jeden z největších Meegerenových kritiků. Pravostí díla si je naprosto jistý, dokonce ani nepočká, než vše prověří vědecké testy.

Odborníci jsou z obrazu „Večeře v Emauzích“ nadšení. Rembrandtova společnost uspořádá sbírku, aby obraz zakoupilo muzeum. Malíř obdrží za dílo přes milion guldenů, za které si koupí vilu na francouzské riviéře.

Rozhazuje peníze, a aby si udržel životní styl, maluje další Vermeery, které opět bez potíží prodá. Pouští se i do padělků dalších umělců a v letech 1939–1942 pouští do oběhu dalších šest Vermeerů.

Koupi jednoho z nich s názvem Kristus a cizoložnice dokonce zprostředkuje samotnému nacistovi Hermannu Göringovi (1893–1946). Obraz stojí 1,65 milionu guldenů, což činí 4 miliony anglických liber (v přepočtu asi pět miliard korun).

Abraham Bredius, jeden z největších Meegerenových kritiků, o pravosti díla nepochybuje.
Abraham Bredius, jeden z největších Meegerenových kritiků, o pravosti díla nepochybuje.

Obvinění z kolaborace

Když ale po skončení 2. světové války prověřuje denacifikační komise, jakým způsobem Göring přišel k dílu významného nizozemského mistra, narazí na Meegerenovo jméno. Obviní ho z kolaborace a z toho, že prodal dílo, které je národní památkou.

Je zatčen, uvězněn a hrozí mu až patnáct let žaláře. „Je to padělek,“ přiznává ve vězení a stejně tak se dozná i k autorství dalších údajně Vermeerových děl. Soudci se ale takovému prohlášení jenom smějí.

Meegerenův obhájce naštěstí nakonec přesvědčí soud, aby malíři umožnili vytvořit ve vězení další Vermeerovo dílo. Teprve tehdy všichni pochopí, že mluví pravdu. Jako definitivní důkaz je potom přesvědčí náčrtek podkresby ukryté pod malbou Večeře v Emauzích.

Místo zločince má teď země hrdinu, který dokázal oblafnout i samotného nacistického pohlavára. Malíř dostane roční trest, a dřív, než ho stihne nizozemská královna Juliana (1909–2004) omilostnit, umírá.

Foto: wkipedia.org, pinterest.com
Související články
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Ekologická domácnost se vyplatí
panidomu.cz
Ekologická domácnost se vyplatí
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř