Domů     Nejbohatší muž planety: Jak likvidoval John Davidson Rockefeller konkurenci?
Nejbohatší muž planety: Jak likvidoval John Davidson Rockefeller konkurenci?

„Chci vydělat 100 000 dolarů a žít do 100 let,“ prohlašuje sebevědomě malý chlapec John Rockefeller. Jeho přání se mu splní. Za svůj život shromáždí jmění ve výši 1,4 miliardy dolarů a zemře pouhých 26 měsíců před svými stými narozeninami.

V roce 1855 opouští školu a získává svoje první zaměstnání. Přesně 26. září 1855 vstupuje John Davidson Rockefeller (1839 – 1937) do bran firmy Hewitt & Tuttle. Obchoduje s obilím a zeleninou.

V práci je denně od půl sedmé ráno a šéfové si spokojeně mnou ruce. Někoho tak šikovného a výkonného už dlouho neměli. „Falešná pýcha je past. Nesmíš se unáhlit, dělat chyby,“ opakuje si den co den. Jeho heslem je kázeň a pořádek, perfektní přehled o penězích.

Je si vědom svojí ceny na trhu práce, a tak v roce 1858 požádá o zvýšení platu. Jenže jeho nadřízení odmítnou. John se s tím nesmíří a rozhodne si založit vlastní společnost. Nemá ale dostatek peněz, a proto požádá o půjčku otce.

Ten mu pomoc poskytne, ale ukáže, od koho má John tvrdou obchodnickou školu. Za půjčku si řekne o desetiprocentní úrok, a to do doby, než mu syn splatí celou částku.

„Tento výchovný prostředek mi měl prospět,“ píše Rockefeller později, ale dodává, že „neoceňoval jeho (otcovu) politiku ždímat ze mě peníze jen proto, aby viděl, jestli se moje finanční bystrost vyrovná jeho trikům“.

Ze Standard Oil vytvoří Rockefeller obrovský gigant.
Ze Standard Oil vytvoří Rockefeller obrovský gigant.

Chce vydělat na dopravě a zpracování

S o dvanáct let starším kolegou Mauricem Clarkem zakládá zprostředkovatelskou a zasilatelskou firmu. V té době dojde k objevu naftových ložisek v Pensylvánii.

„Vydělat by se dalo jedině na dopravě a rafinaci, na těžbě rozhodně ne,“ říká ale zocelený podnikatel Rockefeller. Čeká proto, až bude vhodný čas.

Ten nastane roku 1864. Tehdy společně se Samuelem Andrewsem, známým Clarka, založí společnost Clark, Andrews a spol. Do Clevelandu už vede železniční trať a vozí se sem ropa. Staví se tu jedna ropná rafinerie za druhou.

Rockefeller cítí obchodní příležitost a chce firmu rozšířit. Clark se ovšem brání, a proto John nakonec koupí jeho podíl v dražbě. Jeho společníkem zůstává už jenom Andrews.

Akcie Standard Oil letí nahoru.
Akcie Standard Oil letí nahoru.

Skupuje krachující rafinerie

Už tehdy považuje celý Cleveland Rockefellera za mimořádně práskaného obchodníka.

S pomocí svého ředitele Henryho Flaglera (1830–1913) vychvaluje svoji společnost Rockefeller and Andrews Company a tlačí na železniční firmy, aby jim snížily poplatky za dopravu. „Neslýchané, takové praktiky jsou ostudné,“ zuří konkurence.

Není jí to ale nic platné. Ropný magnát přidává ještě jeden triumf. 10. ledna 1870 zakládá další společnost pod názvem Standard Oil. Pod její hlavičkou se setkává s naftaři z Philadephie a Pittsburghu. Uzavírají spolu dohodu, která položí konkurenci.

Díky ní dotlačí železniční společnosti ke snížení cen za dopravu na polovinu. Ta druhá polovina jde Rockefellerovi a jeho lidem přímo do kapsy. Rafinerie v Clevelandu i jinde krachují jedna za druhou a nový naftařský gigant je skupuje.

S pomocí ředitele Henryho Flaglerua tlačí na železnici, aby snížila poplatky za dopravu.
S pomocí ředitele Henryho Flaglerua tlačí na železnici, aby snížila poplatky za dopravu.

Šikovně obchází zákony

Když se na jeho stole na jaře roku 1878 objeví studie o kapacitách naftařského průmyslu v USA, čísla jsou jasná: z 36 milionů barelů denní produkce nafty jich 33 milionů vyrobí právě on!

O dva roky později jde ještě dál, když jeho Standard Oil stojí za 95 % celosvětové ropné výroby. Co ho vyhouplo do pozice průmyslové jedničky?

„Rockefellerova síla nespočívala v inovaci (nedůvěřoval jí zvláště kvůli jejím finančním důsledkům), ale v organizaci a demonstrování síly,“ píše kanadský autor Charles Albert Poissant (1925–2011). Majitel ropného gigantu šikovně obchází zákony.

Když mu zakazují, aby podnikal v jiných státech, vytvoří své firmy trust. Najednou se proto zrodí Standard Oil of New York nebo Standard Oil of Pennsylvania.

William Vanderbildt při inspekci zjistí, že jde o všehoschopné obchodníky ochotné jít i na hranu zákona.
William Vanderbildt při inspekci zjistí, že jde o všehoschopné obchodníky ochotné jít i na hranu zákona.

Obchodníci schopní všeho

Naftařova moc je neuvěřitelná. Vytváří stát ve státě, obrovskou a nepřehlednou finanční říši, na kterou je ruka zákona krátká.

„Nikdy jsem se nesetkal se skupinou tak informovaných a tak obchodně schopných lidí jako zde,“ prohlásí v senátu americký obchodník William Vanderbildt (1821–1885), když provede inspekci Standard Oil.

„Nevěřím, že je možné přinutit je sklonit prapor před legislativním nařízením,“ potvrzuje zklamaně, že naftařské impérium bude vždy o krok napřed.

Rockefeller si také umí dobře vybrat zaměstnance a zaměstnává ty nejmazanější finančníky z celých USA. „Schopnost řídit lidi je zboží, které se dá koupit jako cukr a káva.

Jsem ochoten za ni více než za jakékoli jiné zboží na světě,“ charakterizuje personální politiku své firmy. Ovšem obrovské bohatství a metody jakými ho dosáhl, propírá americký tisk.

Od jisté doby mívá bohatý podnikatel na svém nočním stolku revolver.
Od jisté doby mívá bohatý podnikatel na svém nočním stolku revolver.

Spí s revolverem u postele

On sám zatím k obviněním mlčí. Jednou si ale neodpustí poznámku: „Podívejte se na žížalu támhle na zemi. Jestliže na ni šlápnu, připoutám k ní pozornost. Jestliže ji budu ignorovat, zmizí.“ Dává najevo, že si z útoků nic nedělá, ale začíná přituhovat.

„Zemřeš,“ vykřikne na něj kdosi z davu, když se vydává na mši do kostela. Pravidelnou návštěvu svatostánku ale nikdy nevynechá. K neotřesitelné náboženské víře ho přivedla jeho matka.

Místnímu knězi proto nezbude nic jiného než najmout ochranku, které bude procházet davem lidí v kostele a Rockefellera nenápadně hlídat. Situace zajde už tak daleko, že začne spávat s nabitým revolverem na nočním stolku.

Nenávist vůči němu přerůstá do ohromných rozměrů. Roku 1937 umírá. Vlastní tehdy majetek v hodnotě 1,4 miliardy amerických dolarů. V přepočtu na dnešní měnu se zohledněním inflace se podle žebříčku Forbes jeho jmění odhaduje na 318,3 miliard dolarů. Dosud je považován za nejbohatšího muže všech dob.

Foto: wikipedia.org, pexels.com
Související články
Zajímavosti
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických […]
Zajímavosti
Proč si děláme medvědí službu?
Upřímně chcete někomu pomoci, jenomže se to zrovna nevydaří. Až je na tom dotyčný kvůli vám nakonec hůře než předtím! Udělali jste mu medvědí službu. Teď hlavně dejte pozor, abyste neudělali další botu! Aby pak z toho někoho třeba nechytil amok… Tušíte, jak asi vznikla tato známá česká rčení? Hodný medvěd a mrtvý poustevník Žádná […]
Zajímavosti
8 mýtů o medu: Nenechte se zmást (polo)pravdami!
Med je nejen oblíbeným sladidlem, ale i přírodním lékem s dlouhou tradicí. Přesto kolem něj koluje mnoho mýtů a polopravd, které mohou spotřebitele zmást. Pojďme se podívat na některé z nich a odhalit pravdu.       Med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny   Tvrzení, že med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny, je […]
Zajímavosti
Kuriózní policejní zásahy: Muži zákona pracují na věži kostela i v kanále
Strážníci stoupají točitým schodištěm vzhůru. Míří za neomaleným chlapíkem, který se vydal na věž katedrály mimo otevírací dobu. Už jsou téměř na ochozu. Náhle se policista v čele skupiny zarazí. Agresor se houpe na rozvodech požární vody a snaží se ho kopnout do hlavy. Policisté se dostávají do konfliktu s nevyzpytatelným světem kriminality každý den. […]
reklama
zajímavosti
Central Park: Nejnavštěvovanější park světa je větší než Vatikán
Velký park v hektickém New Yorku je kultovním místem. Dá se zde najít klid, ale také prostor pro všemožné aktivity: od baseballu přes pořádání koncertů až po výuku šachů. Ovlivňuje dokonce i hodnotu nemovitostí na Manhattanu, protože možnost výhledu na Central Park výrazně zvyšuje jejich cenu. Dnes je pro obyvatele New Yorku rozlehlý Central Park […]
Cibule, královna kuchyně, lék i prostředek k věštění?
Cibule je bezesporu nejpoužívanější zeleninou. Přípravu některých pokrmů si bez ní již ani nedokážeme představit. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, což bylo zjištěno už hluboko v minulosti. Navíc prý slouží i jako prostředek pro předpovídání budoucnosti… Cibule dodává energii, svěžest a vitalitu. Ve středověku sloužila spolu s česnekem jako prevence při morových epidemiích a ještě […]
Proč máme „kliku“?
Jen o chlup jste se vyhnuli hrozícímu nezdaru? Všechno nakonec dopadlo dobře, i když už to málem bylo jinak? Tak to tedy máte kliku! Tušíte, proč přirovnáváme štěstí zrovna k otevíracímu mechanismu u dveří? A jak vznikla také jiná zajímavá úsloví? Klika bez kliky Je to samozřejmě jinak, tato klika s dveřmi nic společného nemá! […]
Tragédie na airshow Flugtag: Smrtonosný šíp z Ramsteinu
Největší základna amerického letectva mimo území USA, základna jednotek NATO… a bohužel také místo, kde dojde k druhé nejhorší tragédii při leteckých přehlídkách. Nechvalně proslulý Ramstein, jehož jméno zná celý svět hlavně díky německé industrial-metalové formaci Rammstein.   Již 31. srpna 1981 zaútočí na zdejší velitelství amerických sil za pomoci výbušnin Frakce Rudé armády, která […]
reklama
historie
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r. […]
Brutální varšavské povstání: Ulice plné mrtvých v pekle bez naděje!
Oba vyčerpaně leží v posteli, když se žena ke svému milovanému přitočí a šeptá mu do ucha: „Radši odjeď z města, něco se bude dít.“ Myslí to v dobrém, aby ho ochránila od nebezpečí. Přitom několika slovy ovlivní osud celého města, které už záhy přestane existovat. Na jedné straně nacisté, na druhé zase hrozivá budoucnost v podobě komunismu. Poláci […]
Proč se Beneš se Štefánikem hádali?
TGM o M. R. Štefánikovi říká, „že dovedl lidi nadchnout; získával pro nás zájem i lásku.“ Francouzský premiér Aristide Briand v roce 1916 vydává prohlášení, že „Francie sdílí československé tužby a učiní vše, aby se Čechům dostalo samostatnosti.“ Svět se dozvídá o přání dvou národů v srdci Evropy stát se samostatnými.   Někdejší letec Milan Rastislav Štefánik […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz