Domů     Proč zavraždili Julia Caesara?
Proč zavraždili Julia Caesara?
16.8.2019

Pro někoho diktátor a tyran, pro druhé člověk, který změnil evropské i celosvětové dějiny. Proč došlo k jeho vraždě? Mohl za to vztah s egyptskou královnou Kleopatrou? Nebo se znelíbil senátorům, protože měl téměř neomezenou mocí?

Gaius Julius Caesar (100–44 př. n. l.) patřil v evropských dějinách k nejvýznamnějším politikům a vojevůdcům Římské říše. Nebyl ale pouze geniálním stratégem, vynikal také v řečnictví a literatuře.

Narodil se do starobylé a bohaté rodiny Iuliů, kteří se považovali za potomky bájného trojského hrdiny Aenea. I zřejmě proto se během své politické kariéry ničeho nezalekl a šel si krok za krokem za svým cílem, jehož dosažení překazilo až spiknutí jeho odpůrců.

Vláda tří mužů

Jeho politická kariéra začala po smrti diktátora Luciuse Cornelia Sully (138–78 př. n. l.). Caesar zpočátku střídal několik úřadů a už v roce 63 př. n. l. se stal nejvyšším veleknězem.

Své přátelské vazby s Pompeiem (106–48 př. n. l.) a Marcem Liciniem Crassem vyústilo v tzv. První triumvirát, který spočíval ve vzájemné politické podpoře. A i díky tomuto novému uskupení se o rok později stal konzulem.

Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a Caesar začal podnikat vojenské výpady za hranice Římské říše.

Caesar z počátku spolupracoval s Pompeiem a Marcem Liciniem Crassem.
Caesar z počátku spolupracoval s Pompeiem a Marcem Liciniem Crassem.

Mistr dobyvatel

Během osmi let se Caesarovi podařilo dobýt pro Římany nová území včetně zaalpské Galie (dnešní území Francie). Jako první Říman pak překročil hranice řeky Rýna a dvakrát dostal za hranice Británie.

Kvůli špatnému počasí a odporu místních kmenů se vrátil zpět do Galie, kde potlačil vzpouru roztříštěných Galů, vedených Vercingetorixem. A byly to právě úspěchy v Galii, které pomohly Caesarovi k moci a také k bohatství.

Velkou oblibu si získal hlavně u armády a prostých lidí. Čím více moci ale získával, tím více se ho začínal obávat nejen senát, ale i sám Pompeius. Když navíc zemřela Pompeiova žena Julia, shodou okolností Caesarova dcera, oba politici se navzájem odcizili.

V roce 53 př. n. l. ještě zemřel ve válce s Parthy třetí člen triumvirátu, Crassus, a uskupení se rozpadlo. Hlavním konzulem se stal Pompeius, který se otevřeně politicky postavil proti Caesarovi.

K moci mu pomohlo i vítězství nad Galy.
K moci mu pomohlo i vítězství nad Galy.

Proč překročil Rubikon

Caesar právě pobýval se svými legiemi v Galii, když se dozvěděl, že římský senát dal plnou moc jeho politickému soku Pompeiovi.

Přestože Caesar věděl, že podle římského zákona nesmí ozbrojený vojevůdce s vojskem překročit hraniční řeku Rubikonu, aniž se vystaví nebezpečí, že bude prohlášen za nepřítele republiky, vydal 10. ledna roku 49 př. n. l.

rozkaz svým legiím řeku překročit a táhnout na Řím. Tímto krokem zahájil občanskou válku s Pompeiem, která byla pro další události klíčová. Právě v momentu, kdy jeho legie překročila Rubikon, řekl vojevůdce, vědom si vážnosti svého rozhodnutí, ono slavné:

„Alea iacta est“, tedy „Kostky jsou vrženy“. Kvůli tomu se také v podobné souvislosti někdy užívá slovní spojení „překročit Rubikon“.

Překročením řeky Rubikon odstartoval Caesar občanskou válku.
Překročením řeky Rubikon odstartoval Caesar občanskou válku.

Osudové setkání s Kleopatrou

Během dvou měsíců Caesarovy legie dobyly celou Itálii, zatímco Pompeius uprchl do Řecka. Caesar ho ale i nadále pronásledoval až do Egypta, kde byl Pompeius zavražděn.

V té době v Egyptě probíhaly spory o trůn mezi spoluvládci Ptolemaiem XIII. a jeho sestrou Kleopatrou. Caesar královnu donutil, aby se za svého bratra provdala, sám se s ní ale intimně sblížil, což vyvolalo další válečný konflikt.

Římský vojevůdce opět vyšel z konfliktu vítězně a na trůn se dostala Kleopatra. Krátce po Caesarově odjezdu se jí narodil syn, za jehož otce označila Caesara. Po porážce Pompeia získal Caesar významné pravomoci. Už v roce 48 př. n. l.

ho senát jmenoval diktátorem na blíže neurčenou dobu, konzulem na pět let a doživotním tribunem lidu. Během krátké doby ovládal římskou armádu a disponoval i prostředky ze státní kasy.

Prakticky se tak stal jediným vládcem Říma, což se znelíbilo úřadujícímu senátu.

Římský lid Kleopatru neuznával.
Římský lid Kleopatru neuznával.

Lidmi milovaný diktátor

Za své vlády ale Caesar zavedl řadu přínosných reforem. Rozšířil občanská práva, snažil se zavést i sociální opatření, jejichž cílem bylo omezit počet římské chudiny, zreformoval římský kalendář.

Zároveň s tím ale posiloval kult své osobnosti a jeho vláda se změnila v diktaturu s autokratickými rysy. Navíc začal vystupovat a oblékat se jako král a uvažoval o tažení proti Parthům, které mohl podle proroctví porazit pouze král.

Spojení s Kleopatrou mu tuto situaci neulehčovalo, jelikož její původ sahal až ke slavnému Alexandru Velikému. Senátoři se tak právem domnívali, že chtějí společně dosáhnout impéria a republiku i senát zničit.

Lid Caesara miloval, i když se jeho vláda měnila v diktaturu.
Lid Caesara miloval, i když se jeho vláda měnila v diktaturu.

Spiknutí senátorů

Proto ještě více sílil odpor skupiny senátorů, která usilovala o zachování republiky. Do čela spiklenců si zvolila Marka Junia Bruta. Protože ho Caesar považoval za svého blízkého přítele, neobával se žádné zrady.

Přesto k ní došlo – a to 15. března roku 44 př. n. l., kdy si byli senátoři jisti, že se Caesar osobně dostaví. Před samotnou vraždou dostával Caesar znamení, která nebral v potaz. Už v předvečer zasedání senátu nebylo Caesarovi dobře.

Jeho manželka Calpurnia měla dokonce sen o jeho zavraždění, proto ho přemlouvala, aby nikam nechodil. Navíc hned ráno dostal lístek s podrobnou informací o spiknutí, ale nestihl ho přečíst, jelikož se nechtěl zdržovat.

K Caesarovi se dostalo několik znamení, které ho měly varovat před koncem.
K Caesarovi se dostalo několik znamení, které ho měly varovat před koncem.

23 ran pro Caesara

Když potom usedl do svého křesla, zachytil Caesar nezvyklé chování senátorů. Přesto prohlásil zasedání za zahájené. Nejprve k němu přistoupil senátor Lucius Tillius Cimber, který se na něj obrátil s prosbou o milost pro svého bratra. Diktátor odmítl.

Cimber ho proto uchopil za tógu, což bylo pro ostatní znamení k útoku. Cassius, který stál za Caesarem, vytáhl meč a bodl jej do ramene. Hned nato se na něj vrhli ostatní spiklenci a bezhlavě do něj bodali.

Caesar se pokoušel z hloučku útočících uniknout, ale zakopl a upadl. Senátoři mu zasadili celkem 23 ran, podle některých informací byla ale smrtelná jen jedna.

Caesar dostal od senátorů 23 ran.
Caesar dostal od senátorů 23 ran.

Situace se po jeho smrti zhoršila

Ačkoli si senátoři mysleli, že tímto aktem zabrání rozpadu republiky, její pád se naopak urychlil. Když druhý den přednesl Brutus řeč o Caesarově smrti a nastolení republiky na lidovém shromáždění, nedočkal se ale z řad lidu žádného ohlasu.

Spiklenci také podcenili úlohu Caesarova nástupce Marca Antonia, který během pohřební řeči přečetl Caesarovu závěť, ve které diktátor věnoval převážnou část majetku občanům Říma. Navíc se ukázalo, že neměl v úmyslu založit královskou dynastii.

Římané posléze vyplenili domy Caesarových vrahů a donutili je k útěku. Nové občanské války tak vyústily ve vítězství Caesarova adoptivního syna Octaviana, který následně nastolil římské císařství.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
věda a technika
Revoluce v chirurgii: Konec šití, na rány vezměte lepidlo!
Už se vám to stalo? Vyrazili jste kvůli poranění kůže na pohotovost, že vám tam „dají dva, tři stehy“, a místo toho jste se vrátili se slepenou jizvou. Zvlášť v případě dětí lékaři tento postup používají stále častěji. Svoji tubu s lepidlem na rány už ostatně můžete mít i doma v lékárničce. Tkáňové lepidlo si […]
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
reklama
lifestyle
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v