Domů     Nedívej se, jak se tvářím! Jak vznikly sluneční brýle?
Nedívej se, jak se tvářím! Jak vznikly sluneční brýle?
1.6.2023

Že to slunce zrovna tak nepříjemně svítí? Není třeba prchat do stínu. Ani před ním zavírat oči. Pokud jste tedy nezapomněli na jednu maličkost… Zajímá vás, odkdy vlastně lidé nosí sluneční brýle?

Zápas gladiátorů nabírá na obrátkách. Favorit suverénně sráží soupeře k zemi – ještě se vzchopí, nebo už nedýchá? Císař Nero (37-68) najednou nic nevidí, pohled do středu arény mu zkřížilo ostré římské slunce! Je konec, davy lidí křičí a tleskají a sám panovník o závěrečný moment přišel!

Tohle se musí nějak vyřešit,“ nedá mu to a na příští zápas už přijde náležitě vybaven. Před očima si drží naleštěný kousek smaragdu, který efektivně zablokuje dotěrným paprskům cestu k jeho očích…

Zrádný sníh

Někteří tvrdí, že historka s Nerem je vymyšlená. Smaragd by podle nich fungoval spíš jako zrcadlo. Důkaz nemáme, ovšem kdo nevěří, může prapočátek slunečních brýlí přisoudit Eskymákům.

Ty totiž pěkně natrápí bílý sníh, který ostře odráží arktické světlo, a velmi chytře si poradí již v dobách pravěku. Vezmou kus mrožího klu, sobí roh nebo plochou kost a provrtají do ní úzký otvor. Mžourají pak přes něj, což jim od slunce trochu uleví.

Nejstarší zachovaný kousek je nalezen na Baffinově ostrově v Kanadě a byl vyroben minimálně přes 2000 lety! Ovšem podobné „brýle“ Eskymáci neodkládají ani o tisíc let později.

A vymýšlejí si i různá vylepšení, třeba že vnější stranu obkládají sazemi, aby černá barva pohltila paprsky ještě dříve, než se dostanou k očím.

Eskymáci toho přes svoje brýle asi moc neviděli. Foto: Horniman Museum and Gardens / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Eskymáci toho přes svoje brýle asi moc neviděli. Foto: Horniman Museum and Gardens / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Nic nepoznáš!

Teď se ale přesuňme do Číny. Jsme někde ve 12. století a ocitli jsme se přímo v soudní síni! Proč si drží soudce na očích tu zvláštní věc s nahnědlými „sklíčky“? Slunce tady uvnitř přeci nesvítí.

Nenechte se zmást, tento vynález, který také můžeme považovat za předchůdce slunečních brýlí, totiž proti slunci vůbec neslouží.

Vyhlazenými destičkami vyrobenými z nerostu zvaného záhněda (druh křemene) si soudci zakrývají oči proto, aby nebylo vidět, jak se tváří. A aby tak podle výrazu nikdo nemohl předem odhadnout, jaký rozsudek asi vynesou!

Barevné brýle dříve měly různou zdravotní funkci. Foto: MabelAmber / Pixabay.
Barevné brýle dříve měly různou zdravotní funkci. Foto: MabelAmber / Pixabay.

Když slunce vadí…

Pořád však nejde o brýle, jaké známe dnes. Čočky zasazené do obrouček se objevují až na konci 13. století a jde hlavně o brýle dioptrické, sloužící ke korekci zraku.

Odkdy se podobné používají i proti slunci? Jeden z mála záznamů pochází z roku 1459. Portugalský vědec Nuno Fernandes si prý přiveze zbarvené brýle z cesty do Itálie, a nasadí si je ve chvíli, kdy mu vadí ostré světlo při jízdě na koni.

Když v roce 1706 francouzský král Ludvík XIV. (1638-1715) pozoruje zatmění Slunce, připevní si k dalekohledu filtr z kouřového skla. A ke konci století se při pokusech se slunečním zářením dívá přes tmavé brýle i chemik Antoine Lavoisier (1743-1793).

Na krátkozrakost i na syfilidu

Barevné brýle mají léčebné účinky,“ domnívá se v polovině 18. století anglický optik James Ayscough (1720-1759). Především modré a zelené odstíny podle něj pomáhají srovnat vady zraku.

Brýle obecně v té době dostávají i stranice, a nemusí se konečně řešit, jak je udržet na nose. Ovšem i tento „moderní“ barevný doplněk je tehdy považován spíše za odpudivou zdravotní pomůcku.

Kromě modrých či zelených brýlí, o kterých najdeme zmínky v literatuře, se rozšíří i jantarově žluté či zbarvené dohněda.

Přesně takové se ještě v 19. či na začátku 20. století používají ke zmírnění příznaků syfilidy (protože jedním ze symptomů je i přecitlivělost na světlo).

Ve 20. letech 20. století odstartují sluneční brýle módní šílenství. Foto: Semevent / Pixabay.
Ve 20. letech 20. století odstartují sluneční brýle módní šílenství. Foto: Semevent / Pixabay.

Bezstarostná plavba gondolou

Když slunce bodá do očí, není to samozřejmě příjemné ani zdravým. A v 18. století to velmi trápí gondoliéry v prosluněných kanálech v Benátkách!

Aby je neoslňovaly paprsky odrážející se o vodní hladinu, nasazují si brýle se zabarvenými skly, později známé jako Golgoni.

Nenosí je však s oblibou jen slavný italský dramatik Carlo Goldoni (1707-1793), ale i sám benátský dóže a postupně řada běžných obyvatel. Typické „goldonky“ jsou zelené, kulaté a po stranách mají kousky látky.

Po světě se však zvyk zatím nerozšíří – vždy jde spíš jen o výjimky, třeba když používají tmavé brýle američtí vojáci za občanské války (1861-1865).

Ani ochranná funkce zatím není nepřesvědčivější, teprve v 20. století se objevují brýle s UV filtrem! První, jménem Crookes lenses, přicházejí na trh v roce 1913 a pro odražení škodlivého záření se do skel přidává prvek cer.

Je to v módě!

A kde jinde to svítí víc, než na pláži! Americké pláže v Atlantic City tak ve 20. letech 20. století obchází americký podnikatel Sam Foster a nabízí své sluneční brýle z celuloidu.

Vypadají velmi stylově, návštěvníci pobřeží je postupně rozvezou po celé Americe a neuniknou především slavným herců a herečkám z Hollywoodu!

Brýle se stávají módní záležitostí a brzy způsobí téměř davové šílenství. Magazín Life připomíná v roce 1938, že i když brýlí z Fosterovy firmy už byly prodány miliony kusů, jen 25 % lidí je údajně nosí proto, aby si chránili zrak proti slunci.

Brýle Aviator vznikají na zakázku pro piloty. V různých obměnách se nosí už 86 let.WikiImages / Pixaby.
Brýle Aviator vznikají na zakázku pro piloty. V různých obměnách se nosí už 86 let.WikiImages / Pixaby.

Piloti udávají styl

Někomu však jen módu nejde, třeba pilotům! S vývojem nových technologií mohou létat stále výše a jsou tak víc a víc oslňováni sluncem. Nejen, že špatně vidí, ale trpí i nesnesitelnými bolestmi hlavy.

Už v roce 1929 armádní letecký sbor osloví firmu Bausch & Lomb s jasným požadavkem – vytvořit pro piloty takové brýle, které je ochrání před slunečními paprsky ve vysokých nadmořských výškách, ale nenaruší přitom jasný výhled.

Výsledný model nakonec vzniká v roce 1937, již pod značkou Ray-Ban, jejíž jméno znamená v angličtině doslova „zabránění slunečním paprskům“ (ray – paprsek, ban – zákaz). Brýle mají nazelenalá skla a novinkou jsou tehdy i kovové obroučky.

Nejprve se jmenují Air Force, jako Aviator neboli „pilotky“však patří k jedněm z nejpopulárnějších brýlí dodnes.

Foto: úvodní foto: rollanb /Creative Commons / CC BY-SA 2.0. 1: Creative Commons 2, 3, 4: Pixabay
Související články
Lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Lifestyle
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.