Domů     Mohou za záhadné havárie šestiúhelníkové mraky?
Mohou za záhadné havárie šestiúhelníkové mraky?
1.6.2023

Tajemná oblast mezi Bermudami, Miami a Portorikem nahání hrůzu nejednomu mořeplavci či letci již po celé století. Mizející lodě, nevysvětlitelné nehody a úmrtí… Mnohé z nich dodnes nemají uspokojivé vysvětlení.

V poslední době se však objevují nové teorie, které možná konečně zodpoví děsivé otázky.

Přijít na kloub tomu, proč v této oblasti havaruje nebývalé množství dopravních prostředků, se pokoušejí jak amatérští záhadologové, tak i vědci či literární a filmoví tvůrci. A není divu.

Každý rok se zde na 440 000 mílích čtverečních ztratí v průměru čtyři letadla a dvacet lodí. O život v bermudském trojúhelníku každoročně přijde kolem tisícovky lidí. To už je dostatečně pádný důvod, proč se záhadou zabývat.

A zvláště v posledních letech to vypadá, že se ji konečně podaří rozluštit. Vědci totiž objevili mnoho zajímavých teorií, které vůbec nezní neuvěřitelně.

Pět letounů Grumman ZZBF Avenger se nikdy nevrátilo. FOTO: Horace Bristol / Creative Commons / volné dílo
Pět letounů Grumman ZZBF Avenger se nikdy nevrátilo. FOTO: Horace Bristol / Creative Commons / volné dílo

První ztracená loď

K první tragédii v bermudském trojúhelníku dochází v roce 1918. Tehdy oblastí proplouvá americká nákladní loď Cyclops, na které se plaví 309 členů posádky. Do USA však nikdy nedorazí. Po lodi jako by se slehla zem.

Podivné je, že nikdo nezaznamená, že by se kdokoli z posádky pokoušel navázat spojení s pevninou nebo jakkoli volat o pomoc. Dodnes se tak neví, co se vlastně osudného dne stalo.

K další velké nevysvětlené nehodě dojde roku 1945. Tehdy z vojenské základny na Floridě vzlétne letka pěti amerických bombardérů. Zpět se však už nikdy nevrátí. Co se stalo?

Velitel Charles Taylor během letu hlásí potíže – kompasy nereagují standardním způsobem, a navíc se prudce zhoršuje počasí. Letouny mají nouzově přistát na vodě, poté se ale odmlčí. A to je naposledy, co je s posádkou kdokoli v kontaktu.

Když vyrazí letadlo, které má zjistit, co se stalo, nejenže na nic nepřijde, ale navíc se rovněž nevrátí. Příčina záhadného zmizení šesti letounů zůstává stále neobjasněná.

Výskyt hurikánů v letech 1851 až 2019. Většina z nich zasahuje Bermudský trojúhelník. FOTO: Nilfanion / Creative Commons / volné dílo
Výskyt hurikánů v letech 1851 až 2019. Většina z nich zasahuje Bermudský trojúhelník. FOTO: Nilfanion / Creative Commons / volné dílo

Odkud vítr fouká?

Teorií, které se pokoušejí vysvětlit, co je příčinou zmíněných i dalších katastrof, existuje mnoho. Většina z nich je však spíše fantastického charakteru. Přisuzují neštěstí obrovské nestvůře, která stahuje lodi pod hladinu, nebo dokonce mimozemšťanům.

V posledních letech však vědci odhalují několik zajímavých faktů, které by mohly k vyřešení záhady významně přispět.

Kupříkladu Dr. Steve Miller z univerzity v Coloradu je toho názoru, že za všechny politováníhodné události může docela jednoduše špatné počasí.

Na místě se totiž tvoří zvláštní šestiúhelníkové mraky, které výrazně zhoršují místní klimatické podmínky. Způsobují například velký pokles tlaku, což je problém zejména pro letadla. Kromě toho zde vítr může dosahovat až rychlosti 270 kilometrů za hodinu.

Záhadou ovšem i nadále zůstává, proč se zde plavidla a letouny tolikrát ztrácejí způsobem, že posádka ani nedokáže zavolat o pomoc a po dopravním prostředku se takříkajíc slehne zem. Na to už bohužel ani doktor Miller odpověď nemá.

Nebezpečné plyny

Také další teorie je čistě pragmatická a zní poměrně uvěřitelně.

Na tuto myšlenku přivede vědce nedávný výzkum v Norsku, který ukáže, že na dně moří bermudského trojúhelníku by se mohly  nacházet obrovské trhliny uvolňující bubliny plynu metanu, jež by teoreticky mohly dosahovat průměru až stovek metrů.

Kdyby do takové bubliny vjela loď, okamžitě by se propadla pod hladinu a beze stopy by zmizela, aniž by posádka stačila jakkoli zareagovat.

Velké hromadící se množství metanu může také způsobit podmořskou explozi, jež projíždějícím plavidlům může pořádně zatopit. Kromě toho by metan uvolněný do vzduchu mohl způsobit také pád letadla, které by místem právě prolétalo.

Spolehlivě však tuto teorii potvrdit nelze, protože moře je zde až šest kilometrů hluboké, takže se zde výzkum dna provádí velmi obtížně.

Od počátku jsou v podezření ze zmizení lodí i mořské obludy. FOTO: Le Poulpe Colossal / Creative Commons / volné dílo
Od počátku jsou v podezření ze zmizení lodí i mořské obludy. FOTO: Le Poulpe Colossal / Creative Commons / volné dílo

Jde skutečně o záhadu?

V roce 2018 přijdou vědci s dosud nejrevolučnějším řešením. Podle nejnovější teorie se v bermudském trojúhelníku vlastně nic podivného neděje.

Jedná se totiž o trasu, po které se prostě pohybuje abnormální množství dopravních prostředků, a proto je jen logické, že zde musí být také více havárií.

To, že poté nejsou nalezeny vraky, prý způsobuje Golfský proud, který je tak silný, že je odnese stovky kilometrů daleko. Tato teorie má však jednu zásadní trhlinu.

Nikde jinde nemizejí letadla a lodě beze stopy tak často, aniž by se posádka alespoň pokusila navázat spojení. Nemluvě o tom, že bychom těžko našli místo, kterého by se cestující i posádky plavidel a letounů báli podobně jako právě bermudského trojúhelníku.

Nezbývá tedy než konstatovat, že spolehlivou odpověď na to, co je skutečnou příčinou katastrof na daném místě, stále nemáme. Rozhodně to však vypadá, že jsou vědci přinejmenším na slibné stopě.

Foto: Majestic / Creative Commons / volné dílo, Horace Bristol / Creative Commons / volné dílo, Nilfanion / Creative Commons / volné dílo, Le Poulpe Colossal / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Záhady a tajemství
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Záhady a tajemství
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Záhady a tajemství
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
záhady a tajemství
Objev chrámu spojeného s Alexandrem Velikým i bájným Herkulem
V dnešním městě Tello v jihovýchodním Iráku, kdysi starověké metropoli Girsu, objevili archeologové pozůstatky dvou chrámů, postavených na sobě. Na ruinách sumerského chrámu vyrostl druhý, spojený s mocným makedonským králem Alexandrem Velikým i bájným antickým hrdinou a silákem Herkulem.   Sumerské město Girsu bylo pravděpodobně osídleno už v době 5300 až 4800 let př. n. l., kdy […]
Bod Nemo: Pátrání po původu tajemného zvuku ze hřbitova oceánu
Díky naprostému minimu mořského života se nejodlehlejší část planety, bod Nemo, označuje za pacifickou poušť. Přesto se toho v jeho blízkosti odehrává překvapivě mnoho. Stal se nejen pohřebištěm vesmírných lodí a popelnicí oceánu, kde se kumulují odpadky, ale také domovem tajemného zvuku, který lámal hlavy vědcům celá léta.   Nachází se na souřadnicích 48°52′ j. š., […]
Podzemní město Derinkuyu: Záhadný osmnáctipatrový labyrint ve skále
Krajina turecké Kappadokie vypadá jako z fantastického filmu: písčitá údolí posetá skalními věžemi, ve kterých obyvatelé za staletí vyhloubili tisíce místností, někdy i vysoko nad zemí. Některé se dodnes používají, jiné jsou dávno opuštěné. To nejzajímavější se ale skrývá pod povrchem: prastaré podzemní město. Vypráví se, že komplex objevil před šedesáti lety jeden místní vesničan, když přestavoval […]
Tajemství aury: Ezoterický nesmysl, nebo barevný odraz vaší duše?
Přimhouří oči a sleduje klientku. „Aura je vaším energetickým polem, zrcadlí emoce i zdraví, ta vaše je zažloutlá, značí přemrštěná očekávání, i žluč, tedy znechucení.“ Léčitel kývne rukou, aby se žena posadila. Pokusí se najít nejlepší způsob harmonizace. Ale… Skutečně může téměř každý vidět auru?   Mají ji prý lidé, zvířata i rostliny. Podle některých […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
skutecnepribehy.cz
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
21stoleti.cz
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna. Začneme ale od z
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
iluxus.cz
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
Kosmetické receptury prošly v posledních letech velkými proměnami. „Ženy i muži stojí ve frontách na dlouhověkost. Přejí si krásnou, pevnou, živou pleť do co nejvyššího věku,“ říká Ing. Jitka Poláková
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
enigmaplus.cz
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
enigmaplus.cz
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
Putuje po celé Galileji. Kam vkročí, tam si o něm lidé povídají různé báchorky. Mnohdy Ježíše Krista povídačky o jeho činech dokonce předstihnou. Netrvá dlouho a během cesty se k němu chtějí přidat da
Koi kapři a ti další
panidomu.cz
Koi kapři a ti další
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové,
Bitcoin nebo zlato?
21stoleti.cz
Bitcoin nebo zlato?
O Bitcoinu se často mluví jako o zlatu nové generace. Pojďme se blíž podívat na to, co má Bitcoin se zlatem společného a v čem se naopak zásadně liší. Společné charakteristiky Jak Bitcoin, tak zlato
Stali se z nich nepřátelé?
nasehvezdy.cz
Stali se z nich nepřátelé?
Současný stav herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové (67) mnohé znepokojuje. Své k jejímu životu už mnohokrát řekl také herec Jiří Krampol (85). Mimo jiné uvedl, že má nejspíš alkoholovou demenci a že
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
epochalnisvet.cz
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
Svět hazardu si většinou podvědomě umisťujeme do míst jako Monte Carlo nebo Las Vegas. S tím, jak se hráči hazardních her přesouvají do online prostředí, ztrácí tato představa reálný smysl. Svoje vlas