Domů     Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
5.5.2024

Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru.

Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby.

I po jeho předčasné smrti zůstává jeho odkaz nesmrtelný, přičemž mnozí fanoušci věří, že legendární Král Rock’n’Rollu žije dál.

Ve svých nejlepších autorských letech Elvis Presley (1935–1977) překonává rekordy ve vyprodaných koncertech, umístění v hudebním příčkách i v počtu složených písní.

Je to právě jeho divoký a nezřízený životní styl, který se mu nakonec – jako mnohým jiným slavným umělcům – stane osudným. V jeho mladých letech ovšem málokdo předpokládá, že se prosadí v hudebním světě.

Dětství a chudoba

Elvis Presley se narodil 8. ledna 1935 v americkém státě Mississippi. Přichází na svět několik desítek minut po svém bratrovi-dvojčeti, který však krátce po porodu zemře.

Poměry, ve kterých mladý Elvis žije, jsou extrémně složité, neboť celou rodinu sužuje obrovská chudoba. Vše se ještě zhorší poté, co je jeho otec Vernon Presley zatčen a odsouzen na dva roky za padělatelství.

Jeho matka Gladys a on následně žijí střídavě u svých různých příbuzných. Hudbu má Elvis rád už jako malé dítě a ve svých deseti letech se účastní pěvecké soutěže, ve které končí pátý (objevují se nepodložená tvrzení, že soutěž vyhrál).

Jeho matka se rozhoduje ho v tomto ohledu podpořit a k jedenáctým narozeninám mu kupuje první kytaru.

Jeho slavná šňůra ve Vegas... Foto: CC - volné dílo
Jeho slavná šňůra ve Vegas… Foto: CC – volné dílo

Dospívání a začátek kariéry

Už jako teenager hraje v Memphisu v několika klubech s country kapelou, ale hudební ambice mladého Elvise sahají mnohem dále. Jeho kroky ho zavedou v roce 1953 do soukromého nahrávacího centra Sun Studio.

Jeho talentu si všimne sekretářka majitele společnosti, Sama Philipse. V tu dobu Philips shání „bělocha s černošským hlasem“ a mladý Elvis získává díky svému na tehdejší dobu neobvyklému stylu, kde se mísí prvky blues a country, na popularitě.

Ze studia vycházejí také jeho první známé skladby s názvem That´s When Your Heartaches Begin a My Happiness. Phillips se rozhoduje, že jeho písně též pustí v místním rádiu.

Při zpěvu se hlavně nehýbat!

Elvisova kariéra poté, co potká svého budoucího manažera Thomase Parkera, stoupá strmě vzhůru. Začíná spolupracovat se studiem RCA Records, kde jeho první vydaný singl Heartbreak Hotel zakrátko zaznamená přes milion prodaných kopií.

Objevuje se také poprvé na televizních obrazovkách, kde jej jeho „prapodivné“ a následně legendární taneční kreace, svérázný styl oblékání a pohledy, které vrhá na účastníky svých vystoupení, ještě více proslavují, a to především u dámské části publika.

V té době jsou ovšem tyto pohyby částí veřejnosti považovány za nemravné, protože v nich vidí napodobování kopulačních pohybů.

V roce 1955 má dokonce Elvis během vystupování na Floridě policií důsledně zakázáno během představení předvádět „své pohyby“ a má zůstat klidně stát na místě.

Armáda a životní láska

V prosinci 1957 je jako každý zdravý americký muž v odvodovém věku povolán k vojenské službě. Na tu ovšem nastupuje se zpožděním až v březnu 1958. Nástupní termín mu je prodloužen kvůli natáčení filmu King Creole.

Základní vojenskou službu absolvuje v západním Německu ve městě Freiburg, kam za ním míří i matka a otec. Svět je v tuto dobu uprostřed studené války, to ovšem Elvise vůbec netrápí. I během vojenské služby věnuje veškerý volný čas hudbě.

Během pobytu v Německu se seznámí s dcerou jednoho z amerických generálů, a tím poznává svou životní lásku a pozdější manželku, Priscillu Beaulieu-Presley, které je tehdy ovšem pouhých 14 let.

Zde spala legenda. Foto: DALIEL LOBO - CC0
Zde spala legenda. Foto: DALIEL LOBO – CC0

Odmlčení a ztráta popularity

Dva roky mimo hudební scénu ovšem dělají své, co se týče popularity. Na Elvise se v jednu chvíli v podstatě zapomíná, ale díky velké a nákladné snaze jeho manažera Thomase Parkera naštěstí ne docela.

Ten v době jeho nepřítomnosti udržuje jeho chřadnoucí popularitu na přijatelné úrovni a zásobuje média a novináře „úžasnými“ příběhy o Elvisově životě (které se ale ve většině případů nezakládají na pravdě).

Parkerovi se také musí uznat jeho novátorský a dravý přístup k propagaci ve světě showbyznysu, který má za následek, že se na „Krále rock’n’rollu“ nezapomene a od roku 1959 začíná Elvisova popularita i v jeho nepřítomnosti stoupat.

Král je opravdu na odchodu?

Po skončení vojenské služby je jeho návrat do světa showbyznysu spíše vlažný. Elvis natáčí několik celovečerních filmů a k nim určených skladeb, ovšem nejedná se o žádný velký úspěch a jeho sláva ve stínu skupin, jako jsou Beatles, postupně upadá.

Hudba se začíná závažným způsobem měnit a rock’n’roll je na ústupu. „Král“ se téměř odmlčí na dalších osm let a skoro se zdá, že jeho hvězda zhasne úplně.

Uzavírá se do soukromí a z peněz, které za svou současnou kariéru nashromáždil a které mu stále plynou z různých jiných zdrojů, žije okázalým a bohémským životem.

Miláček davů, největší hudební ikona své doby. Foto: CC, volné dílo
Miláček davů, největší hudební ikona své doby. Foto: CC, volné dílo

Memphiská mafie děsí ulice

Nejednou se kvůli excesům, které on a jeho „Memphiská mafie“, jak se říká okruhu jeho věrných tělesných strážců, dostane i do křížku se zákonem, protože nevhodným způsobem „terorizují“ ulice, a také například kvůli četné střelbě v jeho sídle.

Elvis Presley je na rozdíl například od Johna Lennona milovníkem střelných zbraní a jeho chování bývá často nevypočitatelné a agresivní. Netají se též silným odporem vůči jistým skupinám obyvatel, především k homosexuálům.

Zajímavé je, že mužskou homosexualitu prudce odsuzuje. Co se týče žen, je daleko otevřenější a nesčetněkrát ve svém sídle pořádá sexuální radovánky, které rád začíná sledováním lesbických „představení“.

Comeback z říše snů

V roce 1968 se v jeho kariéře odehrává neuvěřitelný zlom. V pořadu Comeback 1968, který je věnován pouze jemu, je odvysíláno neuvěřitelných 15 hodin záznamu s desítkami jeho skladeb.

Elvis hraje ve svém ikonickém koženém kabátu za výkřiků uchvácených fanoušků tak dlouho, že jej doslova propotí takovým způsobem, že zvuky mokré kůže lze zaslechnout na pořízeném záznamu.

Vystoupení se díky rozmachu televizního vysílání dostanou k téměř jedné miliardě lidí a Elvis Presley se po osmi letech v ústraní v podstatě přes noc vrací na trůn „krále rock-and-rollu“ a také na vrchol žebříčků popularity.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Paul Newman a Joanne Woodwardová: Stvořeni jeden pro druhého
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Lifestyle
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku […]
Lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského