Domů     Na návštěvě v 1. linii: Za 1. světové války se na frontě nejlépe měly krysy
Na návštěvě v 1. linii: Za 1. světové války se na frontě nejlépe měly krysy

„Zase jíš to opičí maso?“ ušklíbne se jeden francouzský voják na druhého. Nepříliš chutnému hovězímu ve vlastní šťávě přezdívají „opičí“. Je právě 10 hodin a mužstvo dostalo svůj příděl.

Poddůstojníci a důstojníci jedí později, ovšem jak uvádějí dobová svědectví vojáků z 1. světové války, „jedli jsme, kdy se dalo, pro případ, že bychom nemohli jíst, až budeme mít hlad“. Pluky mají zásoby jídla, které by mužstvu měly vydržet několik dní.

Kromě masových konzerv jde o suchary (asi deset na jednoho muže), balíček cukru, tablety kávy, polévky ze sáčku. Každá rota má také peníze na nákup čerstvých potravin. Polní kuchyně rot jsou ve druhé linii nebo v týle.

Jídlonoši mají na starosti donést hotové pokrmy do první linie, což je často nadlidský úkol. Poslední úsek cesty někdy musejí zvládnout přímo pod kulometnou palbou.

Jídlo na západní frontě. Mnohdy se nejednalo o žádné velké lahůdky, ale vojáci měli hlad. FOTO: picryl
Jídlo na západní frontě. Mnohdy se nejednalo o žádné velké lahůdky, ale vojáci měli hlad. FOTO: picryl

Hnědavá tekutina zvaná polévka

Někteří vojáci jsou vděční za jakékoli jídlo, jiní si ale na jeho kvalitu stěžují, jako například Jacques Meyer, francouzský poručík z 329. pluku:

„Oběd, kterému jsme říkali „polévka“ bez ohledu na to, z čeho byl připravený, obsahoval maso a žmolky těstovin nebo rýže nebo fazole (více či méně uvařené) nebo brambory nahrubo oškrábané – vše v hnědavé tekutině jen málo odlišitelné od slizké ztuhlé vrstvy tuku, která vše pokrývala“.

Jídlo se u francouzského pluku zapíjí buď sladkou bílou kávou, nebo červeným vínem. Vojáci ho dostávají obvykle ve dvou dávkách.

Při každé dostanou cca 700 gramů chleba, 600 gramů čerstvého a 300 gramů konzervovaného masa, 50 cl vína a litr piva nebo jablečného vína.

Nádoba na jídlo – pronést až k vojákům v první linii byl často náročný úkol. FOTO: Muzeum v Aucklandu/Creative Commons/CC BY 4.0
Nádoba na jídlo – pronést až k vojákům v první linii byl často náročný úkol. FOTO: Muzeum v Aucklandu/Creative Commons/CC BY 4.0

Zvířátka velikosti kočky

Krysa, veliká téměř jako kočka, se přiblíží k mrtvole vojáka. Očichá svoji kořist a pustí se do hodování. Právě dostatek potravy způsobí, že krysy dosahují obrovských rozměrů.

Vojákům nezbývá než si nesnědené zásoby schovávat do plechových krabic, jinak by se o ně tihle tvorové okamžitě postarali. Krysy také přenášejí blechy, vši a různé infekce. Všechny armády kvůli tomu doprovázejí pojízdné odvšivovací a dezinfekční stanice.

Přesto hladové krysy nejsou zase tak špatnými společníky. Jejich neklid vojákům signalizuje blížící se dělovou palbu.

Krysy tu dorůstaly pěkné velikosti. FOTO: pinterest
Krysy tu dorůstaly pěkné velikosti. FOTO: pinterest

Z nudy hrají „Člověče nezlob se“

Menáž i všední život jsou v jednotlivých armádách, ať už jde o francouzskou, rakousko-uherskou, britskou nebo třeba německou, velmi podobné. Když vojáci nebojují, většinou si někde v zákopech nebo v týlu čistí zbraně nebo spravují uniformy.

Vzpomínají na domov a nudí se. Německé velení se ovšem snaží svoje bojovníky trochu rozptýlit, a proto jim do zákopů pošle více než milion kusů hry „Člověče nezlob se“.

Většinou se vojáci shodují na tom, že život v zákopu je „90 procent rutiny a 10 procent hrůzy“. Někteří tlak nevydrží a dokonce sami třeba vystrčí ruku ze zákopů a nechají se nepřítelem zranit nebo dokonce zabít.

Hra Člověče, nezlob se, vojákům pomůže ukrátit nudu. FOTO: pixabay
Hra Člověče, nezlob se, vojákům pomůže ukrátit nudu. FOTO: pixabay

Na Vánoce přišívají knoflíky

Na všech frontách 1. světové války bojuje 60 miliónů vojáků, z toho je 1,537 milionu Čechů. Jedním z těch, kteří bojují v rakousko-uherské armádě je v roce 1914 i Rudolf Kalmus. Domů do svého bydliště posílá i lístky o tom, co je u něj nového:

„…jsem zdráv a daří se mi dobře. Piš, jak se Ti daří a jak dopadly Vše svaté. Vzpomínal jsem vás ten den. Byl i u nás smutný,“ svěřuje se 11. listopadu 1914 svému bratrovi Adolfovi. Lístky a dopisy, psané inkoustovou tužkou, často docházejí pomačkané a zmáčené.

Není divu, když je píše skrčený někde v zákopech. „Jeden stojí v zákopech a pozoruje, druhý dohotovuje svůj zákop, jiný opět pošívá si kalhoty – některý knoflíky – a někteří čistí se od vší.

Tak vyhlíží Vánoce u nás,“ líčí rodině svoje zážitky z frontových Vánoc v roce 1914.

Vojáci z fronty píší blízkým, ale jejich psaní je cenzurováno. FOTO: pixabay
Vojáci z fronty píší blízkým, ale jejich psaní je cenzurováno. FOTO: pixabay

Cenzura úřaduje i na frontě

Rudolf namačkaný ve vagóně společně s ostatními vojáky na poslední chvíli vyhazuje z okna vlaku růžový lístek. Ten se pomalu snáší na perón. „Snad ho někdo zvedne a pošle našim,“ zadoufá.

Má štěstí, někdo z přihlížejících skutečně lístek zvedne a odnese na poštu. „Sděluji Ti, že z ruského bojiště odjíždíme, kam ale nevím, jistě do Itálie,“ zmiňuje se v textu. V poště z fronty ovšem úřaduje cenzura.

Zprávy o tom, kde se zrovna nachází fronta, jsou zakázané, a proto nekompromisní ruka cenzora rázně začerní slovo ruského a Itálie. „Cenzura byla uvalena na všechno, co se týkalo průběhu vojenských událostí.

Vojáci nesměli psát, kde jsou, kde se odehrávají boje, ani cokoli o svých nadřízených,“ objasňuje současná česká historička Nina Pavelíčková, proč neměl cenzor s Rudolfovým vzkazem slitování. Rudolfova rodina už další vzkaz nedostala. Podobně jako mnoho jiných českých vojáků i Rudolf padl.

Foto: Pixabay, pinterest, Creative Commons, picryl, Úvodní fotografie: pixabay
reklama
Související články
Historie
Pomohlo Čingischánovi v budování ohromné říše počasí?
Čingischánova armáda dobývá nová území. Dostává se do Gruzie, Ruska a na Krym a jeho říše se tak rozkládá od Černého moře až k Tichému oceánu. Osudným se obávanému Mongolovi nakonec v roce 1227 stává pád z koně v průběhu tažení proti severočínské dynastii Ťin. Poté umírá. Jak vlastně dokázal mongolský vládce Čingischán (1162–1227) vybudovat tak obrovskou říši? Bylo […]
Historie
Horor za bílého dne: Jatka přeživších z lodi Batavia
Je to skalisko, nebo jde jen o odlesky měsíce na vlnách moře? Zatímco muž ve vraním hnízdě pod vrcholkem hlavního stěžně vidí nebezpečí, kapitán se přikloní k druhé variantě. Téměř 57metrovou plachetnicí Batavia otřese náraz. Poklady naložené v podpalubí nervózně zacinkají. Ani hlavní aktéři v tu chvíli netuší, v jaké hrůzy se zvrhnou následující dva […]
Historie
Mongolský vládce miloval ženy a syrové maso
Válečná vítězství si mongolský vládce užívá plnými doušky.  „Shromážděte všechny ženy z města,“ nařídí vždy po úspěšném tažení svého vojska. Mezi nimi si pak vybírá ty nejhezčí, které mu mají být po vůli. Čingischánovi nestačí, že má kromě Burtaj ještě tři další oficiální manželky. Milenky si Čingischán (1162–1227) volí především z žen a dcer vysoce postavených mužů, […]
Historie
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
reklama
záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je