Skip to content

Bizon: Ten, který přežil zvířecí holocaust

Země se chvěje, vše přehlušuje temné dunění a země až k obzoru se vlní jako hnědé moře. Rok co rok. Po tisíce let. Dokud se neobjeví člověk.

Mezi kmeny domorodých Američanů, obzvláště u indiánů z Velkých planin je bizon posvátným zvířetem a uctívaným náboženským symbolem. Evropští imigranti, kteří v 18. a 19. století zaplaví Ameriku ho však promění symbol své krutosti a hlouposti.

Potravu cítí na 2 kilometry

V Americe jsou téměř všichni přistěhovalci nebo jejich potomci. Dokonce i takový národní symbol jako je bizon americký (Bison bison). Jeho předkem je totiž bizon širokočelý (Bison latifrons), který sem doputoval z Asie přes pevninský most v místě nynějšího Beringova průlivu.

Před 6000 lety vyhynul a přenechal titul největšího savce Ameriky menšímu potomkovi. Menší ovšem neznamená, že by šlo o nějakého drobečka. Samci dosahují váhy až 1500 kg a výšky v kohoutku až 2 metry.

Zrak mají sice tak mizerný, že rozeznají pouze pohyb, zato mají tak výborný čich, že cítí potravu na vzdálenost dvou kilometrů, dokonce i pod čtvrtmetrovou sněhovou pokrývkou. A přestože působí jako pomalá, těžkopádná hora masa, dokáží pádit rychlostí přes 60 km/h.

Evropané tohoto přežvýkavce poprvé spatří v roce 1521, kdy Hernán Cortés (1485–1547) dorazí do Anahuaca. „Má hrb jako velbloud, krk pokrytý hřívou jako lev a rohy jako býk,“ popisuje ho kronikář výpravy, která ho tu vidí v Aztékově zvěřinci.

Spokojený život mají bizoní rodinky jen do chvíle, než se objeví imigranti z Evropy. Jesse Achtenberg, National Digital Library of the United States Fish and Wildlife Serviceat, Volné dílo, commons.wikimedia

Prérií putují milionová stáda

Než se v Americe objeví evropští osadníci, dosahuje počet bizonů mezi 50 až 70 miliony. Mají totiž jen málo přirozených nepřátel. Medvěda grizzlyho, vlky a výjimečně pumy. Ani člověk pro něj není hrozbou.

Kočovné indiánské kmeny obývající Velké pláně totiž loví jen tolik, kolik potřebují. Většinou mladé býky, zatímco březí a vodící krávy šetří. Dokáží přitom zužitkovat téměř vše. Maso, vnitřnosti k jídlu, kůži k výrobě oblečení, stanů, vaků či řemenů, kosti na nástroje.

Není divu, že obrovská bizoní stáda čítají někdy až milion zvířat. Když na podzim taková masa migruje z jihu a východu na sever a západ, a na jaře zase zpátky, musí to být dech beroucí pohled. Dnes už však taková podívá patří jen mezi vzpomínky.

Bizoní holokaust

Protože na Velké pláně dorazili osadníci z Evropy. Zpočátku zabíjí bizony pro maso a kůže, podobně jako Indiáni. Ti jim však odmítají postoupit svá území, a tak američtí kongresmani přijdou s úžasným řešením.

„Pokud je život indiánů plně závislý na bizonech, tak jim je vyhubíme bude klid.“ Roku 1871 je schválen zákon, který odstartuje skutečný bizoní holokaust. Jatka o jejichž rozsahu nejlépe vypovídá fakt, že zatímco počátkem 19.

století se po prériích prohánělo 60 milionů bizonů, v roce 1889, pouhých 17 let po schválení zákona, zůstává naživu posledních 540 bizonů. Lovci je střílejí po tisících. Kapitán Jack Brydges z Kansasu si už v roce 1872 přichází pro odměnu za potvrzených 1142 zabitých bizonů během šesti týdnů.

Vojáci z pevností střílí do stád z děl, železniční společnosti organizují pro pasažéry jako zábavu lov bizonů přímo z vlaků projíždějících prérií.

Hora bizoních lebek. Tak nějak se chovají lidé k přírodě. (Autor neznámý, Volné dílo, commons.wikimedia)

Napůl dobrý konec

Záchrana přichází ve chvíli, kdy žije posledních 300 kusů. Ochránci zvířat zakládají roku 1905 Společnost na záchranu bizona, která zřizuje rezervace v Oklahomě, Nebrasce i dalších státech. Díky jejich úsilí dnes sice žije kolem půl milionů bizonů, ale zase tak dobrý konec to není.

Problémem je malá genetická rozmanitost a „znečištění“ bizoních genů křížením s dobytkem. Některé studie varují, že čistokrevných bizonů je jen něco kolem 12 000.

Dnes už milionová stáda bizonů nezahlédnete. (PD-USGov-Interior-FWS – volné dílo, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Slunce a sex jdou dohromady
21stoleti.cz

Slunce a sex jdou dohromady

Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v...
Letošní Salon Exceptional Watches překvapil expozicí hodinek Jamese Bonda
iluxus.cz

Letošní Salon Exceptional...

V pořadí sedmý ročník výstavy Salon Exceptional Watches...
Proč jsem si prošla minulými životy?
skutecnepribehy.cz

Proč jsem si prošla minulými...

Musela jsem si to vyzkoušet....
Kakaová roláda s tvarohovou náplní
tisicereceptu.cz

Kakaová roláda s tvarohovou...

Můžete ji udělat pro návštěvu nebo rodině...
VIDEO: Robot se zbraní? Firma testuje první prototyp
enigmaplus.cz

VIDEO: Robot se zbraní?...

Výzkum a vývoj robotů běží stále...
Aktivita sopky na ostrově La Palma sílí
epochalnisvet.cz

Aktivita sopky na ostrově La...

Je to už 38 dní, co sopka Cumbre Vieja na...
Sedm největších přírodních divů světa
epochanacestach.cz

Sedm největších přírodních...

Švýcarská nadace New7Wonders...
Chystají svatbu kvůli těhotenství?
nasehvezdy.cz

Chystají svatbu kvůli...

Neexistuje žádná statistika,...
Duntulm Castle: Nejstrašidelnější zřícenina ve Skotsku?
enigmaplus.cz

Duntulm Castle:...

Po celém Skotsku lze najít tajuplné příběhy o...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
panidomu.cz

Požáry a popáleniny: Když...

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to...
Osobní traumata ji málem srazila na kolena
nasehvezdy.cz

Osobní traumata ji málem...

Dcera známých hereckých...