Skip to content

Kyberzločin: Temná úskalí internetu

Média ho zbožňují, pro FBI je nepřítelem číslo jedna. Ve 12 letech objeví způsob, jak jezdit autobusem zadarmo, o pár let později už dokonale manipuluje s psychikou lidí, v 16 se nabourá do sítě akciové společnosti.

Do moderních dějin se zapíše jako jeden z nejslavnějších hackerů všech dob…

Rodák ze slunného San Fernanda Kevin Mitnick (*1963) alias Condor se už na střední škole se seznámí s phreakingem (pronikáním do telefonních sítí) a baví se odposlechem cizích hovorů a získáváním osobních údajů.

Díky následnému studiu informatiky brzy zvládá opravdové hackerské kousky s klávesnicí – podaří se mu například získat přístupová práva k počítačům IBM či ukrást zdrojové kódy operačních systémů počítačové firmy Digital Equipment Corporation. Za hacking je poprvé odsouzen v 17 letech, kdy na tři měsíce putuje do výchovného ústavu.

Černé prvenství

V únoru 1995, po více než 20 velkých kyberútocích, dveře jeho bytu rozráží komando FBI a Mitnickovi hrozí trest 460 let vězení, který soud nakonec stáhne na pouhé 4. Není však zdaleka prvním hackerem odsouzeným za počítačovou kriminalitu, v tom ho o celých 14 let předběhne Ian Murphy alias Captain Zap, který pronikne do počítačové sítě telekomunikační společnosti AT&T a pozmění čas jejich vnitřního systému – tím se hovory s noční tarifní sazbou účtují jako denní a naopak.

Za to si vyslouží 1000 hodin veřejně prospěšných prací a 2,5 roku stráví pod policejním dohledem.

Hackerství už Mitnick pověsil na hřebík. V současné době pracuje jako bezpečnostní konzultant. (Foto: Urbanista32 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)

Obrana je základ

Počítačová bezpečnost se s technologickým rozvojem stává problémem, kterému je nucen čelit stále větší počet uživatelů. Pro vniknutí do systému hackerům stačí například sestavit program, který dokáže vyzkoušet všechny možné kombinace znaků a dříve nebo později tak vygeneruje správné heslo.

Ve snaze předejít takovému útoku bychom proto pro přístup ke svým účtům měli používat heslo dostatečně dlouhé a složité, a čas od času ho měnit. Práci hackerům také značně ulehčíme, pokud se z používaného systému zapomeneme odhlásit či pokud na nevhodných místech bez rozmyslu sdílíme zprávy, informace a fotky.

Odborníci nad zlato

Velká část virů se navíc stále šíří elektronickou poštou a jejich dopady jsou čím dál drastičtější, neměli bychom proto otevírat přílohy a odkazy od neznámých adresátů. Mnohem větším rizikům však dnes spíš než obyčejní uživatelé internetu čelí firmy – největším lákadlem kybernetických zločinců jsou citlivé informace a data, jako jsou například údaje o provedených transakcích, jejichž zneužití může způsobit problém nedozírných rozměrů.

Firmy by se proto v otázce bezpečnosti měly obracet na odborníky, kteří disponují prověřenými nástroji a metodami kryptologie.

V hledáčku hackerů jsou často i e-shopy. Bránit se proti útokům je velmi těžké. (Foto: Pickawood / Unsplash)

Bojuje i Česko

Rozhodně pak není radno přiklánět se nutně k levnějším variantám zabezpečení, ve snaze ušetřit. „Obecně platí, že náklady na bezpečnost ve firmách – tedy i jde-li o e-shopy – mají odpovídat hodnotám, jež mají chránit,“ vysvětluje Ing. Petr Budiš, Ph.D., MBA (*1970), ředitel společnosti První certifikační autorita, a.s. (I.CA), která v současnosti patří mezi českou i evropskou špičku v ochraně uživatelů internetu. S kyberzločinem bojuje prostřednictvím zabezpečení internetového bankovnictví, elektronického podpisu, časových razítek, čipových karet a dalších technologických řešení, které se snaží uživatele před útoky zvenčí maximálně chránit.

Pořádně zabezpečit je třeba i internetové bankovnictví, aby útočníci naše heslo neprolomili. (Foto: Austin Distel / Unsplash)
Foto: Titulka (Foto: geralt / Pixabay) commons.wikimedia.org, pixabay.com, unsplash.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Mandlová zmrzlina
panidomu.cz

Mandlová zmrzlina

Smetanová směs musí být tak hustá,...
Miloval ji celý život, o ruku ale žádala ona jeho
nasehvezdy.cz

Miloval ji celý život, o ruku...

Seznámili se při studiích...
Na Jamajce prý terorizují řidiče mořské panny
enigmaplus.cz

Na Jamajce prý terorizují...

Most Flat Bridge na Jamajce je notoricky...
Kolik stojí nové auto? Více než si možná myslíte!
iluxus.cz

Kolik stojí nové auto? Více...

Dle průzkumů si nejčastěji lidé kupují automobily do...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Hrůzná minulost ji stále budí ze snů
nasehvezdy.cz

Hrůzná minulost ji stále...

Herečka Kristýna Leichtová...
Klimatické extrémy mohou zvyšovat agresivitu pavouků
21stoleti.cz

Klimatické extrémy mohou...

Vysoké teploty spojené s bouřemi někomu přinášejí...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Život na Saturnově ledovém měsíci
epochalnisvet.cz

Život na Saturnově ledovém...

Astronomové z Free University v Berlíně přišli s...
Spletité cesty osudu
skutecnepribehy.cz

Spletité cesty osudu

Můj příběh zní téměř jako z...
Menkaureův sarkofág zmizel kdesi na dně moře
enigmaplus.cz

Menkaureův sarkofág zmizel...

Velký kamenný sarkofág byl ve 30. letech...