Skip to content
reklama
reklama

Kyberzločin: Temná úskalí internetu

Média ho zbožňují, pro FBI je nepřítelem číslo jedna. Ve 12 letech objeví způsob, jak jezdit autobusem zadarmo, o pár let později už dokonale manipuluje s psychikou lidí, v 16 se nabourá do sítě akciové společnosti.

Do moderních dějin se zapíše jako jeden z nejslavnějších hackerů všech dob…

Rodák ze slunného San Fernanda Kevin Mitnick (*1963) alias Condor se už na střední škole se seznámí s phreakingem (pronikáním do telefonních sítí) a baví se odposlechem cizích hovorů a získáváním osobních údajů.

Díky následnému studiu informatiky brzy zvládá opravdové hackerské kousky s klávesnicí – podaří se mu například získat přístupová práva k počítačům IBM či ukrást zdrojové kódy operačních systémů počítačové firmy Digital Equipment Corporation. Za hacking je poprvé odsouzen v 17 letech, kdy na tři měsíce putuje do výchovného ústavu.

Černé prvenství

V únoru 1995, po více než 20 velkých kyberútocích, dveře jeho bytu rozráží komando FBI a Mitnickovi hrozí trest 460 let vězení, který soud nakonec stáhne na pouhé 4. Není však zdaleka prvním hackerem odsouzeným za počítačovou kriminalitu, v tom ho o celých 14 let předběhne Ian Murphy alias Captain Zap, který pronikne do počítačové sítě telekomunikační společnosti AT&T a pozmění čas jejich vnitřního systému – tím se hovory s noční tarifní sazbou účtují jako denní a naopak.

Za to si vyslouží 1000 hodin veřejně prospěšných prací a 2,5 roku stráví pod policejním dohledem.

blank
Hackerství už Mitnick pověsil na hřebík. V současné době pracuje jako bezpečnostní konzultant. (Foto: Urbanista32 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)

Obrana je základ

Počítačová bezpečnost se s technologickým rozvojem stává problémem, kterému je nucen čelit stále větší počet uživatelů. Pro vniknutí do systému hackerům stačí například sestavit program, který dokáže vyzkoušet všechny možné kombinace znaků a dříve nebo později tak vygeneruje správné heslo.

Ve snaze předejít takovému útoku bychom proto pro přístup ke svým účtům měli používat heslo dostatečně dlouhé a složité, a čas od času ho měnit. Práci hackerům také značně ulehčíme, pokud se z používaného systému zapomeneme odhlásit či pokud na nevhodných místech bez rozmyslu sdílíme zprávy, informace a fotky.

Odborníci nad zlato

Velká část virů se navíc stále šíří elektronickou poštou a jejich dopady jsou čím dál drastičtější, neměli bychom proto otevírat přílohy a odkazy od neznámých adresátů. Mnohem větším rizikům však dnes spíš než obyčejní uživatelé internetu čelí firmy – největším lákadlem kybernetických zločinců jsou citlivé informace a data, jako jsou například údaje o provedených transakcích, jejichž zneužití může způsobit problém nedozírných rozměrů.

Firmy by se proto v otázce bezpečnosti měly obracet na odborníky, kteří disponují prověřenými nástroji a metodami kryptologie.

blank
V hledáčku hackerů jsou často i e-shopy. Bránit se proti útokům je velmi těžké. (Foto: Pickawood / Unsplash)

Bojuje i Česko

Rozhodně pak není radno přiklánět se nutně k levnějším variantám zabezpečení, ve snaze ušetřit. „Obecně platí, že náklady na bezpečnost ve firmách – tedy i jde-li o e-shopy – mají odpovídat hodnotám, jež mají chránit,“ vysvětluje Ing. Petr Budiš, Ph.D., MBA (*1970), ředitel společnosti První certifikační autorita, a.s. (I.CA), která v současnosti patří mezi českou i evropskou špičku v ochraně uživatelů internetu. S kyberzločinem bojuje prostřednictvím zabezpečení internetového bankovnictví, elektronického podpisu, časových razítek, čipových karet a dalších technologických řešení, které se snaží uživatele před útoky zvenčí maximálně chránit.

blank
Pořádně zabezpečit je třeba i internetové bankovnictví, aby útočníci naše heslo neprolomili. (Foto: Austin Distel / Unsplash)
Foto: Titulka (Foto: geralt / Pixabay) commons.wikimedia.org, pixabay.com, unsplash.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Podzimní očista pokožky
iluxus.cz

Podzimní očista pokožky

Nastává čas dlouhých, bylinkami provoněných...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Daniela chce od Ondřeje jediné… Mít společné děťátko!
nasehvezdy.cz

Daniela chce od Ondřeje jediné…...

Vztah moderátorky...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Rada zesnulé matky pomohla
skutecnepribehy.cz

Rada zesnulé matky pomohla

Měla jsem dva věštecké...
Bájný fénix: Dokáže obelstít smrt?
enigmaplus.cz

Bájný fénix: Dokáže...

Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří...
UFO skončilo v oceánu. Bude jednou nalezeno?
enigmaplus.cz

UFO skončilo v oceánu. Bude...

Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...