Domů     Mohla za pád velkého Napoleona ješitnost?
Mohla za pád velkého Napoleona ješitnost?

Výjimečný a neporažený vojevůdce nazývaný „vládce“ Evropy. Přesto svůj život dožil ve vyhnanství. Rychlý byl jak jeho vzestup, tak i pád. Kde udělal Napoleon chybu? Mohla za to jeho ješitnost?

Napoleon Bonaparte patří k nejvýznamnějším vojevůdcům historie lidstva. Za svůj život svedl okolo 60 bitev, tedy více než Alexandr Veliký, Hannibal a Caesar dohromady.

Za jeho vlády se Francie změnila z feudálního státu v sociálně i občansky nově strukturovanou společnost. Uskutečnil i obsáhlou reformu vnitřní správy země a v roce 1804 vydal občanský zákoník, na který francouzské právo navazuje dodnes.

Ctižádostivý Napoleon císařem

Jelikož Napoleon studoval vojenskou akademii a byl velice ambiciózní, události Velké francouzské revoluce ho katapultovaly na výsluní.

Stěžejní situace pro něj nastala po osvobození přístavu Toulon od Angličanů a následný státní převrat v Paříži v listopadu 1799, kdy sesadil dosavadní vládu a stal se členem tříčlenného konzulátu.

To mu vyneslo takřka neomezenou moc, kterou v roce 1804 zpečetil korunovací na Francouzského císaře.

V roce 1804 korunoval za přítomnosti papeže sám sebe císařem.
V roce 1804 korunoval za přítomnosti papeže sám sebe císařem.

Porážka na Nilu

Za jeho vlády válčila Francie až do roku 1812, přičemž neutrpěla jedinou porážku na pevnině. Napoleon tak postupně ovládal celou Evropu. Jeho největším cílem bylo dobýt Anglii, která Francii vyhlásila válku.

Napoleon ale takticky věděl, že jí nemůže napadnout přímo. Proto podnikl první krok, a to zabrání anglické historické državy – Egypta, na který v roce 1798 zaútočil.

Problém nastal ve chvíli, kdy francouzská flotila utrpěla porážku admirálem Nelsonem a Francouzi se tak neměli kam vrátit.

Napoleon sice Egypt dobyl, ale utrpěl velkou porážku na Nilu.
Napoleon sice Egypt dobyl, ale utrpěl velkou porážku na Nilu.

Odvěký rival – Anglie

Po neúspěchu v Egyptě jeho touha zničit Anglii sílila. Věděl, že francouzské loďstvo se nedá s tím anglickým porovnat. Proto zahájil takzvanou kontinentální blokádu, kterou chtěl Británii izolovat především obchodně.

Jelikož ale neměl Napoleon v jiných zemích Evropy moc spojenců, některé blokádu bojkotovaly. Mezi nimi bylo i Španělsko, které Napoleon nikdy nedobyl.

Podraz od ruského cara

Když opustil od dobytí Anglie, zaměřil se na Rusko, ve kterém viděl bránu k bohatství Východu. Roku 1807 podepsal mírovou smlouvu s carem Alexandrem I. (1777 – 1825). Při další schůzce přislíbil ruský car vojenskou podporu, pokud Francie napadne Rakousko.

Když ale v roce 1809 vypukla válka, carovo vojsko se nedostavilo. Od té doby se vztahy mezi nimi začaly jen zhoršovat. Když ruský panovník přestal reagovat na Napoleonovy výzvy, císař se rozhodl jednat.

Car Alexandr I. nedodržel svoje slovo a obrátil se k Napoleonovi zády.
Car Alexandr I. nedodržel svoje slovo a obrátil se k Napoleonovi zády.

Nezabíjeli vojáci, ale počasí

Postavil obrovskou armádu o síle 600 000 mužů a táhl na Rusko. Na ruské straně stál ale velmi inteligentní ruský generál Kutuzov (1747 – 1813), který věděl, že se s Velkou armádou nemůže střetnout v otevřeném prostoru.

Napoleonovo vojsko navíc už v prvních týdnech tažení sužovalo nevlídné počasí a kritický nedostatek potravin. Vojáci umírali na nemoci nebo vyčerpání. Než došli k Moskvě, zbylo pouze 100 000 mužů.

Ruské prokletí

Kutuzov vyčkával na příchod Napoleona až k Moskvě, kterou sice Francouzi dobyli, ale během obléhání shořela. Navíc se blížila zima, a Napoleon dobře věděl, že se musí přesunout jinam a doplnit zásoby.

Kutuzov ale chytrými manévry donutil Francouze jít místy, kudy už jednou prošel a kde tedy nezbylo žádné jídlo. Z obrovské armády se tak vrátilo kolem 30 000 lidí, ostatní zemřeli hlady, zmrzli, utekli nebo padli v bojích.

Zaútočení na Rusko byla Napoleonova velká chyba.
Zaútočení na Rusko byla Napoleonova velká chyba.

Vznik koalice a vyhnanství na Elbě

Rivalové po tomto debaklu pochopili, že Napoleon není neporazitelný a vytvořili koalici ve složení Anglie, Prusko, Rusko a Rakousko. I když Napoleon dokázal znovu vytvořit početnou armádu, roku 1813 v bitvě u Lipska byl poražen.

O rok později vtáhl ruský car a představitelé koalice do Paříže a Napoleon musel abdikovat. Jako trest ho koalice potrestala vyhnanstvím na ostrov Elba, kde ale mohl v klidu vládnout. Na trůn mezitím nastoupil Ludvík XVIII. (1755 – 1824).

100 denní císařství a definitivní konec

Vztahy mezi spojenci se ale za vlády Ludvíka XVIII. zhoršily. Toho Napoleon využil, uprchl z Elby a 1. března 1815 přistál ve Francii. Jeho cesta do Paříže byla triumfálním úspěchem a znovu převzal svou moc bez jediného výstřelu.

Evropa však stála pevně proti němu. Jeho 100 denní vláda skončila na poli u Waterloo. Po této porážce byl definitivně vypovězen na ostrov Svaté Heleny v jižním Atlantiku, kde také v roce 1821 zemřel, pravděpodobně na rakovinu žaludku.

Napoleonův dům na Svaté Heleně.
Napoleonův dům na Svaté Heleně.

Proč Napoleon neuspěl?

Jeho sen o ovládnutí Evropy nevyšel. Příčina nezdaru tkvěla pravděpodobně v unáhleném rozhodnutí zaútočit na Rusko, i v osobnosti jeho samotného, jelikož si svým počínáním udělal mnoho nepřátel a málo spojenců, které by v některých chvílích potřeboval. Zanechal za sebou ale odkaz, který obdivujeme a zároveň odsuzujeme dodnes.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem HISTORY REVUE.
Související články
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
reklama
svět zločinu
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop