Domů     Milostný skandál: Pobláznil baron Trenck pruskou princeznu?
Milostný skandál: Pobláznil baron Trenck pruskou princeznu?

Na temperamentním mladíkovi může oči nechat a on na ni také pohlíží s obdivem. Půvabná, svéhlavá princezna Anna Amálie se zamiluje. Když ale zjistí její bratr, pruský král Fridrich II. Vilém, co se stalo, je rázem oheň na střeše.

Fešný šermíř, důstojník pruské armády Frederick baron von der Trenck (1726–1794) se v životě princezny Anny Amálie Pruské (1723‒1787) objevuje v červenci roku 1744, kdy se pár seznámí na svatbě Anniny o tři roky starší sestry.

Některé prameny ale hovoří o tom, že se setkali už o rok dříve. Vstup do armády svému bratranci poradí slavný velitel rakouských pandurů Franz baron von der Trenck (1711‒1749).

Příbuzní pak stojí v bojích za slezské války proti sobě, což Frederickovi přinese konec úspěšně nakročené vojenské kariéry ve službách Annina bratra, pruského krále Fridricha II. Velikého (1712‒1786). „Je to rakouský špión,“ šíří se zvěsti.

Mají to potvrdit historky o tom, že Franz poslal svému bratranci koně a oba příbuzní si spolu čile dopisují. Nikdo nevěří, že obsah jejich listů je nevinný. Navíc se špitá o jeho stycích s pruskou princeznou.

Zamilovaná princezna Anna má údajně porodit dvojčata.
Zamilovaná princezna Anna má údajně porodit dvojčata.

Zahalená ve smutku

Dokonce spolu prý pár uzavře tajný sňatek a když všechno praskne, Fridrich Vilém II. zuří. „Jak ses mohla zkompromitovat s tím vlastizrádcem? Půjdeš do kláštera,“ křičí na svéhlavou a umíněnou sestru, která je navíc údajně už těhotná.

Annu Amálii tak prý proti její vůli nechá převézt do opatství v Quedlinburgu. Má zde prý porodit, a to dokonce dvojčata.

Jasné důkazy, že opravdu došlo k tajnému sňatku i porodu ale chybí, a tak se historikové včetně Němce Heika Günthera, autora monografie o Trenckovi, dohadují, co je vlastně na milostném románku pravdy.

Sám Günther se vyjadřuje zdrženlivě, předpokládá, že si Trenck řadu věcí vymyslel.

K podobnému názoru se přiklání i Němec Tobias Debuch, autor životopisné knihy o Anně Amálii, podle kterého došlo „v životě princezny k velmi kontroverzní epizodě, jejíž pravdivost někteří historikové zcela popírají.“ Princeznina současnice hraběnka Vossová ale tvrdí, že princezna byla po aféře „zahalena do smutku a předčasně zestárla a onemocněla.“

Když se Fridrich II. Veliký dozví o sestřině skandálu, rozčílí se.
Když se Fridrich II. Veliký dozví o sestřině skandálu, rozčílí se.

Útěk na Vánoce

„Zatkněte ho,“ přikazuje 28. července 1745 rozčilený Fridrich Vilém II. Fredericka nechá uvěznit v pevnosti v Kladsku. Oficiálním důvodem zatčení je korespondence s bratrancem. Žalář je to ale zatím poměrně volný.

„Bylo mi dovolenou chodit po pevnosti,“ poznamenává zajatec, který díky volnému režimu na Štědrý den v roce 1745 uteče a zamíří do polského Královce. Poté mu prý princezna pomůže dostat se do Vídně. Tady ho ale žádné velké štěstí nečeká.

Vzhledem k tomu, že je zde jeho příbuzný právě v nemilosti, nevraživé pohledy čekají i jeho, proto zde dlouho nezůstane. Vyrazí do Nizozemí, kde se rýsuje možná další vojenská kariéra. Zastávka v Norimberku ale nasměruje jeho kroky jinam.

„Vstupte do ruské armády. Dostanete slušný plat a otevřou se vám možnosti povýšení,“ přemlouvá ho generál Otto Heinrich von Lieven (1726‒1781), německý generál v ruských službách. Frederick souhlasí.

Fridrich von Trenck skončí v okovech.
Fridrich von Trenck skončí v okovech.

Speciální cela

S věrností princezně si ale starosti příliš nedělá. Poplete hlavu jedné z bohatých šlechtičen a získává její věno, aniž by si vzal. Zklamaná dáma ho ale překvapivě ani nežaluje.

Během ruské služby se seznámí i s budoucí ruskou carevnou Kateřinou II. Velikou (1729‒1796). Krátce poté, co Franz zemře jako vězeň na Špilberku, se vydá roku 1749 převzít dědictví. Nestihne ale ani vyřídit formality a už mizí.

Dostal totiž nabídku stát se rytmistrem rakouských kyrysníků. Agenti pruského krále na něj ale stále mají spadeno. Když se roku 1754 vrátí domů do rodného Pruska, aby se ujal dědictví po matce, zajmou ho a znovu pošlou do vězení.

Pomsta pruského panovníka za jeho sestru je krutá. Tentokrát vytvoří v Magdeburku speciální celu přímo pro něj. Stráví v ní devět let a pět měsíců, určitý čas dokonce upoutaný přímo v okovech.

Marie Terezie nakonec barona propustí.
Marie Terezie nakonec barona propustí.

Vyryje sám sebe

Velitel věznice generál Borch se osobně postará o to, aby vězeň neměl šanci se dostat na svobodu. „Tento krutý muž přišel do vězení jako kat, který se chystá převzít kontrolu nad svojí obětí. Doprovázeli ho zámečníci, kteří nesli těžký límec.

Dali mi ho kolem krku. Součástí byl i silný řetěz, spojený s tím, který jsem už měl u nohou. K nim byly přidány ještě další dva řetězy, takže jsem byl připoután jako divoká bestie,“ vypráví. Celou se ozývá nepříjemně znějící skřípot.

Ostrý hrot hřebíku ryje do cínového hrnku.  Nedobrovolný vězeň si krátí čas tím, že hřebíkem vyrývá slova a obrázky do vězeňských hrnků na pití. Postupně svůj výtvarný talent prokáže na celkem 35 hrncích.

Na jeden z nich vyryje i sám sebe připoutaného asi 30 vážícím kovovým límcem.  O svém věznění říká: „Když jsem byl ve vězení v Magdeburku, mocný Fridrich II. Veliký prohlásil: Jako že se jmenuji Bedřich, Trenck nikdy neuvidí denní světlo.“

Anna Amálie už se nevdá.
Anna Amálie už se nevdá.

Píše vlastní krví

Nějaký čas nemá také přístup k inkoustu a papíru, a proto svoje osudy nazvané „Podivný životní příběh Friedricha Freiherra von der Trencka napsaný jako učebnice pro lidi, kteří jsou opravdu nešťastní nebo kteří stále potřebují dobré vzory pro své nástupnictví,“ zachycuje vlastní krví na okraje stránek vězeňských Biblí.

Čtyři z nich se v Magdeburku zachovaly a obsahují i záznamy o princezně Anně Amálii, kde o ní hovoří jako o „vysoké paní z Berlína.“.  Oba prý „vzplanuli vzájemnou první láskou,“ a zmiňuje například, že „ta dáma svého milence zahrnula množstvím peněz, takže se cítil po všech stránkách šťastný.“ O jeho propuštění se roku 1763 postará Marie Terezie (1717‒1780) a dokonce ho povýší na rytíře.

Trenck se stihne oženit a jeho choť mu postupně přivede na svět osm dětí. Princezna Anna zůstane svobodná.

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
Historie
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
reklama
záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
záhady a tajemství
Skutečně uzdravil obraz Panny Marie zbožného sládka?
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na kopci Kostomlaty nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří. Hradu se však také, ovšem chybně, říkalo i Sukoslav… Bájný kníže? Zásluhu na tom nemá nikdo jiný než Václav Hájek z Libočan a jeho „Kronika česká“. V ní Hájek zmiňuje jakéhosi knížete Sukoslava, který měl být spolubojovníkem posledního bájného knížete […]
Starý Světlov: Zřícenina plná zlata?
Ruiny hradu Světlova najdeme asi deset kilometrů jihozápadně od Vizovic ve Vizovické vrchovině v okrese Zlín. Zakopané poklady Již opuštěný hrad kdysi obsadili loupeživí rytíři. Zemští páni v Brně zamýšleli loupeživé hordy zničit, avšak hrad byl dostatečně opevněn. Moravští páni tedy hrad od loupeživých rytířů za dobré peníze odkoupili, aby se jich zbavili. Od těch […]
Otazníky okolo života i smrti sv. Ludmily: Skutečně konala zázraky?
Naši první českou světici svatou Ludmilu, jejíž výročí smrti si v září připomínáme, obestírá hned několik doposud neobjasněných záhad. Jednou z nich je už tajemství jejího původu. V prologu o svaté Ludmile se píše: ,,…byla ze země srbské, knížete srbského dcera“. Nejasný původ světice Mělo by se jednat o slovanské knížectví poblíž dnešního města Halle. […]
Budyně nad Ohří: Tajuplnou atmosféru dodnes dokresluje místní alchymistická dílna
Hrad Budyně nad Ohří v Ústeckém kraji byl původně hradem dřevěným a teprve na počátku 13. století jej král Přemysl Otakar I. nechal přestavět na hrad kamenný. Jan Lucemburský pak hrad prodal Zajícům z Házmburka, v jejichž vlastnictví byl až do roku 1613, kdy ho prodali šlechtickému rodu Šternberků. Dnes je toto sídlo v majetku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz