Domů     Milostný skandál: Pobláznil baron Trenck pruskou princeznu?
Milostný skandál: Pobláznil baron Trenck pruskou princeznu?

Na temperamentním mladíkovi může oči nechat a on na ni také pohlíží s obdivem. Půvabná, svéhlavá princezna Anna Amálie se zamiluje. Když ale zjistí její bratr, pruský král Fridrich II. Vilém, co se stalo, je rázem oheň na střeše.

Fešný šermíř, důstojník pruské armády Frederick baron von der Trenck (1726–1794) se v životě princezny Anny Amálie Pruské (1723‒1787) objevuje v červenci roku 1744, kdy se pár seznámí na svatbě Anniny o tři roky starší sestry.

Některé prameny ale hovoří o tom, že se setkali už o rok dříve. Vstup do armády svému bratranci poradí slavný velitel rakouských pandurů Franz baron von der Trenck (1711‒1749).

Příbuzní pak stojí v bojích za slezské války proti sobě, což Frederickovi přinese konec úspěšně nakročené vojenské kariéry ve službách Annina bratra, pruského krále Fridricha II. Velikého (1712‒1786). „Je to rakouský špión,“ šíří se zvěsti.

Mají to potvrdit historky o tom, že Franz poslal svému bratranci koně a oba příbuzní si spolu čile dopisují. Nikdo nevěří, že obsah jejich listů je nevinný. Navíc se špitá o jeho stycích s pruskou princeznou.

Zamilovaná princezna Anna má údajně porodit dvojčata.
Zamilovaná princezna Anna má údajně porodit dvojčata.

Zahalená ve smutku

Dokonce spolu prý pár uzavře tajný sňatek a když všechno praskne, Fridrich Vilém II. zuří. „Jak ses mohla zkompromitovat s tím vlastizrádcem? Půjdeš do kláštera,“ křičí na svéhlavou a umíněnou sestru, která je navíc údajně už těhotná.

Annu Amálii tak prý proti její vůli nechá převézt do opatství v Quedlinburgu. Má zde prý porodit, a to dokonce dvojčata.

Jasné důkazy, že opravdu došlo k tajnému sňatku i porodu ale chybí, a tak se historikové včetně Němce Heika Günthera, autora monografie o Trenckovi, dohadují, co je vlastně na milostném románku pravdy.

Sám Günther se vyjadřuje zdrženlivě, předpokládá, že si Trenck řadu věcí vymyslel.

K podobnému názoru se přiklání i Němec Tobias Debuch, autor životopisné knihy o Anně Amálii, podle kterého došlo „v životě princezny k velmi kontroverzní epizodě, jejíž pravdivost někteří historikové zcela popírají.“ Princeznina současnice hraběnka Vossová ale tvrdí, že princezna byla po aféře „zahalena do smutku a předčasně zestárla a onemocněla.“

Když se Fridrich II. Veliký dozví o sestřině skandálu, rozčílí se.
Když se Fridrich II. Veliký dozví o sestřině skandálu, rozčílí se.

Útěk na Vánoce

„Zatkněte ho,“ přikazuje 28. července 1745 rozčilený Fridrich Vilém II. Fredericka nechá uvěznit v pevnosti v Kladsku. Oficiálním důvodem zatčení je korespondence s bratrancem. Žalář je to ale zatím poměrně volný.

„Bylo mi dovolenou chodit po pevnosti,“ poznamenává zajatec, který díky volnému režimu na Štědrý den v roce 1745 uteče a zamíří do polského Královce. Poté mu prý princezna pomůže dostat se do Vídně. Tady ho ale žádné velké štěstí nečeká.

Vzhledem k tomu, že je zde jeho příbuzný právě v nemilosti, nevraživé pohledy čekají i jeho, proto zde dlouho nezůstane. Vyrazí do Nizozemí, kde se rýsuje možná další vojenská kariéra. Zastávka v Norimberku ale nasměruje jeho kroky jinam.

„Vstupte do ruské armády. Dostanete slušný plat a otevřou se vám možnosti povýšení,“ přemlouvá ho generál Otto Heinrich von Lieven (1726‒1781), německý generál v ruských službách. Frederick souhlasí.

Fridrich von Trenck skončí v okovech.
Fridrich von Trenck skončí v okovech.

Speciální cela

S věrností princezně si ale starosti příliš nedělá. Poplete hlavu jedné z bohatých šlechtičen a získává její věno, aniž by si vzal. Zklamaná dáma ho ale překvapivě ani nežaluje.

Během ruské služby se seznámí i s budoucí ruskou carevnou Kateřinou II. Velikou (1729‒1796). Krátce poté, co Franz zemře jako vězeň na Špilberku, se vydá roku 1749 převzít dědictví. Nestihne ale ani vyřídit formality a už mizí.

Dostal totiž nabídku stát se rytmistrem rakouských kyrysníků. Agenti pruského krále na něj ale stále mají spadeno. Když se roku 1754 vrátí domů do rodného Pruska, aby se ujal dědictví po matce, zajmou ho a znovu pošlou do vězení.

Pomsta pruského panovníka za jeho sestru je krutá. Tentokrát vytvoří v Magdeburku speciální celu přímo pro něj. Stráví v ní devět let a pět měsíců, určitý čas dokonce upoutaný přímo v okovech.

Marie Terezie nakonec barona propustí.
Marie Terezie nakonec barona propustí.

Vyryje sám sebe

Velitel věznice generál Borch se osobně postará o to, aby vězeň neměl šanci se dostat na svobodu. „Tento krutý muž přišel do vězení jako kat, který se chystá převzít kontrolu nad svojí obětí. Doprovázeli ho zámečníci, kteří nesli těžký límec.

Dali mi ho kolem krku. Součástí byl i silný řetěz, spojený s tím, který jsem už měl u nohou. K nim byly přidány ještě další dva řetězy, takže jsem byl připoután jako divoká bestie,“ vypráví. Celou se ozývá nepříjemně znějící skřípot.

Ostrý hrot hřebíku ryje do cínového hrnku.  Nedobrovolný vězeň si krátí čas tím, že hřebíkem vyrývá slova a obrázky do vězeňských hrnků na pití. Postupně svůj výtvarný talent prokáže na celkem 35 hrncích.

Na jeden z nich vyryje i sám sebe připoutaného asi 30 vážícím kovovým límcem.  O svém věznění říká: „Když jsem byl ve vězení v Magdeburku, mocný Fridrich II. Veliký prohlásil: Jako že se jmenuji Bedřich, Trenck nikdy neuvidí denní světlo.“

Anna Amálie už se nevdá.
Anna Amálie už se nevdá.

Píše vlastní krví

Nějaký čas nemá také přístup k inkoustu a papíru, a proto svoje osudy nazvané „Podivný životní příběh Friedricha Freiherra von der Trencka napsaný jako učebnice pro lidi, kteří jsou opravdu nešťastní nebo kteří stále potřebují dobré vzory pro své nástupnictví,“ zachycuje vlastní krví na okraje stránek vězeňských Biblí.

Čtyři z nich se v Magdeburku zachovaly a obsahují i záznamy o princezně Anně Amálii, kde o ní hovoří jako o „vysoké paní z Berlína.“.  Oba prý „vzplanuli vzájemnou první láskou,“ a zmiňuje například, že „ta dáma svého milence zahrnula množstvím peněz, takže se cítil po všech stránkách šťastný.“ O jeho propuštění se roku 1763 postará Marie Terezie (1717‒1780) a dokonce ho povýší na rytíře.

Trenck se stihne oženit a jeho choť mu postupně přivede na svět osm dětí. Princezna Anna zůstane svobodná.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Historie
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
reklama
historie
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
Firmy za 2. světové války: Hugo Boss šije pro Hitlerjungend, Allianz pojistí osvětimský koncentrační tábor
Jejich značka je symbolem kvalitní produkce. Spojuje je nelehká doba 2. světové války. Zatímco někteří jsou nacistům na ruku, jiní se snaží ze všeho elegantně vybruslit. Uniformy pro SS, hnědé košile pro SA nebo stejnokroje pro Hitlerjugend se ve 30. letech minulého století šijí v továrně člena NSDAP, módního návrháře a podnikatele Huga Bosse (1885–1948). Zaměstnává […]
Syfilis: Damoklův meč (nejen) šlechty
Dalo by se říci, že se Amerika Evropanům za jejich činy krutě pomstila. Podle jedné z teorií zavlekla vracející se posádka Kryštofa Kolumba do Evropy smrtící pohlavně přenosnou chorobu – obávaný syfilis. Šíření onemocnění bylo kladeno za vinu vojskům krále Karla VIII. (1470–1498) táhnoucím roku 1494 do Itálie. Tato vojska obsadila Neapol, ale v roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva