Domů     Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
24.4.2024

Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal.

Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) na odlehlé lesní parkoviště poblíž obce Hrušková na Sokolovsku.

Za 400 000 korun od nich údajně chce koupit ojetinu vozu značky Audi A6 Avant. Během schůzky však najednou vytáhne pistoli a Lukáše zastřelí. Projektil, v kombinaci s krutým bitím železnou tyčí a montážním klíčem, se stane osudným i Michaelovi.

Zabiják následně oběma obětem sebere mobilní telefon a jejich těla zakope ve Staré Vodě na Chebsku.

Dlouhá léta v kriminále

Takto se brutální zločin z 20. srpna 2001 odehraje podle řady kriminalistů a zástupců české justice, respektive podle nekonečné série odsuzujících verdiktů. Dnes už víme, že všechno bylo s největší pravděpodobností úplně jinak.

Dospějí k tomu nakonec nejen domácí, ale i mezinárodní soudy. Než se tak stane, uteče tolik let, že si je málokdo dokáže představit – vzhledem k tomu, že je údajný dvojnásobný vrah stráví za zdmi kriminálu.

Zmapovat příběh Roberta Tempela není snadné, my se o to přesto v základních obrysech pokusíme.

20 let soudních tahanic by mnozí asi zdali. FOTO: Pexels
20 let soudních tahanic by mnozí asi zdali. FOTO: Pexels

Složitá časová posloupnost

Nejprve si pomůžeme množinou časových údajů. V roce 1996 je Robert Tempel shledán vinným z trestných činů loupeže a nedovoleného ozbrojování. Dostane trest odnětí svobody v délce 5 a půl roku. Dne 3. května 1999 je podmínečně propuštěn.

Zkušební doba je stanovena na pět let. Dne 4. března 2002 je Tempel obviněn z dvojnásobné vraždy. Dne 28. ledna 2003 je ze stejného skutku obžalován. Zároveň je 10. ledna 2003 obviněn z další loupeže a nedovoleného ozbrojování.

Obžalován je v této věci 25. dubna 2003. Tresty jsou následující: 457 dní natvrdo jako zbytek původního trestu kvůli porušení podmínky. Dalších 13 a půl roku nepodmíněně za loupeže. Doživotí za mord Lukáše a Michaela.

Z podezřelého klíčovým svědkem

Tempel spáchání dvojnásobné vraždy od prvopočátku odmítá. Hájí se tím, že pachatelem je ve skutečnosti Lubomír V. z Karlových Varů. Muž, jenž byl nejprve v souvislosti s mordy rovněž stíhán, ale nakonec pravomocně osvobozen.

Muž, jenž s půlročním odstupem všechno oznámil kriminalistům a zavedl je na místo, kde skončily obě mrtvoly. Muž, z něhož se stal klíčový svědek obžaloby.

Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále. FOTO: Alis Konreed / CC BY-SA 3.0
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále. FOTO: Alis Konreed / CC BY-SA 3.0

Mrtvolám zůstaly hodinky

Ale zpět k Robertovi. Podle něj vůbec nešlo o obchod s autem, ale o drogy a splacení milionového dluhu. Tuto částku měl zastřelenému duu půjčit na drogové kšefty, ale obchod s velkým množstvím heroinu se nezdařil.

Tempela v prvních letech zastupuje advokátka Klára Slámová, známá především jako obhájkyně Jiřího Kajínka. Ani podle ní nemůže „historka“ o loupežném motivu zločinu obstát.

Poukazuje na fakt, že oba mladíci byli zakopáni i s naditou peněženkou a drahými značkovými hodinkami. Dále se jí nezdá, že by se obchod s autem měl uskutečnit v noci na odlehlém lesním parkovišti.

Kdo se koho bál?

Rozdíly ve výpovědích obou hlavních aktérů zločinu stěží mohou být rozdílnější. Lubomír tvrdí, že když viděl, jak Robert mladíky zabil, ze strachu mu pomohl pohřbít jejich těla. Bál se prý jeho výhrůžek smrtí a údajných kontaktů na policii.

Tempel říká, že vraždil Lubomír a on mu pomohl, aby vina nepadla na něj. Navíc mu prý Lubomír tvrdil, že ublíží jeho přítelkyni.

Verdikt, podle nějž má navzdory svému nízkému věku dožít ve vězení, chápe jako pomstu středočeského krajského soudu za to, že dřív odmítl vypovídat v kauze někdejšího pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem.

Ústavní soud v Brně o případu rozhodoval celkem čtyřikrát. FOTO: Kirk Deed/ Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Ústavní soud v Brně o případu rozhodoval celkem čtyřikrát. FOTO: Kirk Deed/ Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Darebák ano, vrah ne

Na své nevině Tempel trvá tak usilovně, že jeho případ zaměstnává tuzemské soudy jako málokterý jiný. Krajský soud v Plzni jej dokonce čtyřikrát osvobodí, jenže Vrchní soud zprošťující verdikt pokaždé zruší.

„Je to justiční vražda,“ prohlásí Robert po jednom takovém kroku v listopadu 2008. „Ano, jsem darebák. Ale ne vrah,“ řekne jindy. Zdánlivě definitivní tečku za kauzou udělá v roce 2012 Ústavní soud, když nevyslyší jeho další stížnost. Doba trvání celého řízení se tak zastaví na více než deseti letech.

To se Čechům nepovedlo

Když to nejde u nás, dovolá se Robert spravedlnosti v cizině. V červnu 2020 se obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve francouzském Štrasburku. A tentokrát uspěje.

Mezinárodně uznávaná instituce se totiž neztotožní se závěry Vrchního soudu a rozhodne, že Česká republika Tempelovi upřela právo na spravedlivý proces a ten navíc nebyl dokončen v přiměřené lhůtě.

Další zásadní nedostatek vidí v nepřijímání hodnocení věrohodnosti klíčového svědka. Jinými slovy: Robert Tempel patří na svobodu.

Z vězení ho dostal až zásah Evropského soudu pro lidská práva v roce 2020. FOTO: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 Deed
Z vězení ho dostal až zásah Evropského soudu pro lidská práva v roce 2020. FOTO: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 Deed

Ústavní soud uzná chybu

Český Ústavní soud následně reviduje svá starší odmítavá rozhodnutí a vrátí případ odvolací instanci. Vrchní soud tak 14. října 2021 pravomocně rozhodne o tom, že jeden z nejznámějších českých vězňů je v případu dvojnásobné vraždy nevinný.

„Zjištění o pohybu obou hlavních aktérů v době před činem a po něm prostřednictvím monitoringu jejich mobilních telefonů a telefonu poškozeného, stejně jako psychologické profily obžalovaného a svědka vypracované znalci, nevedly k jednoznačným závěrům,“ stojí mimo jiné v rozsudku.

Svět ho zatím nezajímá

„Spravedlnosti bylo učiněno zadost, ale cesta k ní byla neskutečně dlouhá. Léta strávená ve vězení mému klientovi nikdo nevrátí,“ zazní z úst obhájce Jaroslava Ortmana. A pak to konečně přijde.

Robert Tempel se ve svých 48 letech dočká propuštění. Věznici v Bělušicích na Mostecku opustí kolem půl desáté ráno 20. října 2021 vedlejším vchodem, mimo pozornost čekajících novinářů.

„Půjde za svou rodinou, o ostatním světě zatím nebude chtít slyšet,“ okomentuje to Ortman.

Někdy je spravedlnost opravdu dlouho slepá. FOTO: Pexels
Někdy je spravedlnost opravdu dlouho slepá. FOTO: Pexels

Omluva z očí do očí

Rovnou se začne řešit, kolik bude český stát neoprávněné upírání svobody jednomu z jeho občanů stát. V květnu 2022 padne závratná cifra. Robert chce za stíhání a čas strávený za mřížemi 97 milionů korun.

„Zástupci ministerstva spravedlnosti v rámci jednání vyjádřili lítost nad vedením nezákonného trestního stíhání,“ řekne mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Jeho slova potvrdí i Tempelův advokát Jakub Kříž.

„Pan Tempel slova lítosti skutečně ocenil, protože to bylo poprvé, kdy se mu nějaký zástupce státu omluvil do očí.“

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Inka.nestling / CC BY-SA 4.0 Deed
Související články
Svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
reklama
svět zločinu
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
reklama
historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,