Domů     Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
25.4.2024

Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet.

V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí v jedné z pražských porodnic, ukazuje kalendář červen roku 1951. Dívčinou matkou je zubní lékařka, otcem bankovní úředník. Na své dětství a následné dospívání však nebude vzpomínat v dobrém.

Trpí údajně psychicky i fyzicky – kvůli emočnímu chladu v rodině, slovním útokům i bolestivým ranám. Dobře se necítí ani ve školních škamnách. Stává se tu obětí šikany. Tak to alespoň bude líčit ona. Prý je označována za mumii, Tarzana nebo nalomeného anděla. „Se spolužáky často nevycházela,“ připustí v budoucnu její třídní učitelka.

Uzavřená, nekomunikativní

Problém ovšem tkví i v dívčině povaze. V budoucnu se objeví názor, že trpěla takzvaným Aspergerovým syndromem, který patří mezi poruchy autistického spektra. Je extrémně uzavřená a nekomunikativní. Často ani neodpoví na pozdrav.

Může to působit arogantně nebo přezíravě. Stěží si tak najde nějaké přátele. Sama se navíc umí projevit agresivně. Navzdory tomu v ní bude stále více sílit přesvědčení, že veškerá vina leží na lidech z jejího okolí, na těch ostatních.

Její zatrpklost a zášť se stupňují. Někdo by možná čekal, že jí pomůže pobyt v psychiatrické léčebně v Opařanech. Opak je ale pravda. Tato zkušenost má na její 13letou osobnost negativní dopad.

Portrét vražedkyně. FOTO: Roman Bureš (Janykula) / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Deed
Portrét vražedkyně. FOTO: Roman Bureš (Janykula) / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Deed

Atmosféra rychle houstne

Čas běží. Dívce se podaří získat výuční list. V dalším životě se může uplatnit jako knihařka. Zkouší to v západních Čechách. Jenže kam přijde, tam začíná houstnout atmosféra. Má zkrátka problém navazovat i ty nejprostší mezilidské vztahy, třeba s kolegy.

Po nějaké době se přesune za volant. Stává se z ní profesionální šoférka. Málokdo by do téhle drobné, introvertní dívky řekl, že bude tak zdatně kočírovat silné stroje. Ona to ale zvládá na jedničku.

Zpátky do Prahy

Později se vrací do stověžaté metropole. V kropicím voze Pražských komunikací jí to vyhovuje. Našla konečně pevný bod, od kterého by se mohla odrazit k lepšímu životu? Ani omylem. Plácá se v psychických potížích a nejistotě.

Sexuální orientace na ženy jí to příliš neusnadňuje. Nedaří se jí navázat žádný pořádný vztah. A ten k rodičům je dál na bodu mrazu. Nebo spíš pod ním.

Možná i údolím Záhořanského potoka u Oleška chodila Olga Hepnarová. FOTO: Elektracentrum / CC BY-SA 4.0
Možná i údolím Záhořanského potoka u Oleška chodila Olga Hepnarová. FOTO: Elektracentrum / CC BY-SA 4.0

V chatce se jí líbí

Aby se úplně osamostatnila, odstěhuje se do chatky o velikosti devět metrů čtverečních v Olešku u Slapské přehrady. Nemá v ní vodu ani elektřinu, ale to jí nevadí. Ani na nové adrese nesrší sociální interakcí.

Zůstává odtažitá – uzamčená ve svém vlastním světě. Občas jí zmítají návaly hněvu. Přesto se její samotářské duši u vodní nádrže líbí. Alespoň po většinu času. Jenže když krajinu sevře chlad nadcházející zimy, pochopí, že tohle provizorní bydlení nebude stačit.

Musí na ubytovnu

Je pro ni těžké přiznat porážku. Zůstává v chatce tak dlouho, jak to jen jde. Jenže pak už to nejde. Musí spolknout svoji hrdost a sbalit si saky paky. Mráz roku 1972 ji vyžene do firemní ubytovny v pražských Malešicích.

Tady už si nemůže užívat klidu a samoty, které jí nabízelo zapadlé Oleško. Na druhou stranu tu pozná člověka, jehož si jako jednoho z mála pustí blíž k tělu. Miroslav D. se snaží být jí oporou v těžkých chvílích.

Jsou na ni zlí, tak se pomstí

Chce jí nějak pomoct. Vezme ji k doktorovi. Dívka zvažuje, že se nechá umístit do psychiatrické nemocnice. Jenže muž v bílém plášti pro ni nemá valné pochopení. Pokud je unavená, má si prostě vzít dovolenou. To je pro ni poslední kapka.

Náhle stojí na okraji propasti. Skočí dolů? Anebo shodí někoho jiného? Touto otázkou se sama nějaký čas zabývá. Myšlenky na sebevraždu ale přehluší silnější nutkání, nutkání vycházející z její odtrženosti, z pocitu křivdy a domnělé nespravedlnosti.

Všichni jsou na ni zlí! A tak se jim pomstí!

Autem Praga-RN Hepnarová vraždila (na snímku Praga_RND). FOTO: Harold / CC BY-SA 3.0
Autem Praga-RN Hepnarová vraždila (na snímku Praga_RND). FOTO: Harold / CC BY-SA 3.0

Zvažuje střelbu i vykolejení vlaku

Napadá ji hned několik možností, jak svou odplatu zrealizovat. Jedna je děsivější než druhá. Myslí například na to, že usedne za volant autobusu. Až bude plný cestujících, sjede s ním někam do rokle.

Uvažuje i tom, že vykolejí vlak nebo bude ze střechy střílet na kolemjdoucí. Ve finále zvolí úplně jinou variantu. Na tu bude potřebovat náklaďák a příhodné místo.

Je ve svém živlu

Je úterý 10. července 1973. Do půjčovny nákladních aut dorazí klátivou chůzí drobná dívka s rovnou ofinou a útlými svěšenými rameny. Jakmile se posadí do kabiny tmavozelené Pragy RN, je ve svém živlu. Vyráží. Cestou se ještě zastaví u poštovní schránky.

Vhodí do ní dopis, adresovaný do novin, ve kterém se vyznává ze své sžírající zášti.

Poprvé jen projede

Hodiny ukazují půl druhé odpoledne. Hepnarová sleduje skupinku lidí na tramvajové zastávce u Strossmayerova náměstí. Míří k nim. Zdá se jí ale, že by obětí bylo příliš málo. Projede kolem, stejně jako spousta dalších vozů.

Pak se okružní jízdou vrací zpátky do výchozího bodu. To už ji přijde situace „příhodnější“. Zastaví na semaforu. Zatímco čeká, až ji zelená pustí dál, ve spáncích jí buší krev. Pak uvede těžký stroj znovu do pohybu.

Navzdory její křehké tělesné schránce z ní noha na penálu udělá stroj na zabíjení.

Co je rybíz a co krev? FOTO: Freepik
Co je rybíz a co krev? FOTO: Freepik

Co je rybíz a co krev?

V blízkosti zastávky se pohybuje asi třicítka lidí. Nikdo z nich nemá ponětí o nebezpečí, které se k nim blíží. Hepnarová strhne volant do strany. Náklaďák vletí na chodník – jako dravec mezi bezbranné ovce. Šokovaní chodci končí pod jeho koly.

A on se dál řítí vpřed. Nezastavitelný jako tank. Kosí všechno, co se ocitne před jeho nárazníkem. Drtí kosti a rozbíjí lebky. Lidé se lámou jako panenky z plastu, jako hračky, se kterými vzteklá holčička mrštila do kouta. Země se barví do ruda.

Část pochází z rozmačkaného rybízu. Zbytek je krev.

Cítí uvolnění a spokojenost

Mašina konečně zastaví. Její cestu ukončí náraz do sloupku. Přibíhají zděšení Pražané. V propukajícím mumraji je jediný člověk ledově klidný – Olga Hepnarová. Kabinu vozu otevře konsternovaný příslušník Veřejné bezpečnosti.

Když spatří u řízení postavičku s hubenými rameny, na chvíli se zarazí. Olga vypadá v náklaďáku jako dítě. „Najednou jsem pocítila určité uvolnění a spokojenost, že se mi podařil akt msty všem lidem, a to moc dobře,“ vypoví později.

Místo, na kterém vraždila. Dnes Milady Horákové. FOTO: Donnyj1981 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED
Místo, na kterém vraždila. Dnes Milady Horákové. FOTO: Donnyj1981 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED

Měla v sobě drogy?

Osm obětí umírá. Hepnarová končí v cele. Lékaři spekulují o tom, že ji ovlivnily návykové látky nebo nějaká psychická porucha. Takový masakr přece nemohla spáchat vědomě a úmyslně! Vražedkyně však trvá na tom, že ano. Označuje se za otloukánka společnosti.

Nakonec je shledána trestně odpovědnou. Zatímco tráví čas ve vazební věznici, dostává dopisy od Miroslava. Ten se k ní nikdy neobrátí zády.

Prý kope a kouše

Vzhledem k jejímu postoji se jí však příliš pomoct nedá. To dobře ví i její obhájce Otakar Topič. Když na jaře 1974 odstartuje hlavní líčení, sama dívka mu hází klacky pod nohy. Nejeví pražádné známky lítosti a vystupuje chladně.

Když padne hrdelní ortel, Olga vůbec není proti. Pak přijde 12. březen 1975. Když se Hepnarová ráno probudí, netuší, co pro ni tento den znamená. Brzy to ale pochopí – to když ji vedou chodbami pankrácké věznice na popraviště.

Na prahu smrti začne zase toužit po životě. Marně se vzpírá svému osudu – osudu, který jí určili zástupci justice, ale který si ve skutečnosti „nalinkovala“ ona sama. Než vydechne naposledy, údajně se pere. Kouše a kope. Vybojuje si jen pár vteřin navíc.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Harold / CC BY-SA 3.0
Předchozí článek
Související články
Svět zločinu
Rodiče z pekla zohaví i vlastní děti!
Je hluboká noc. Malé dítě křičí a nechce přestat. Žena se konečně zvedne a zavrávorá. Třeští jí hlava a v žaludku se jí míchá alkohol. Ať to zatracené děcko zmlkne! Zkouší mu domluvit, mlátit ho, ale nic nepomáhá. Tak se nahne ke zdroji svých potíží a ukousne mu ret. Noc protne hrůzný výkřik. Pro většinu lidí […]
Svět zločinu
Michael Hernandez: Vraždí podle Amerického psycha!
Je mu jen 14 let, hraje na housle a ve škole platí za premianta třídy. Je to jedináček a jeho rodiče, Jorge a Marie Goughovi, milují svého synka Jaimeiho (1990–2004) nadevše…   „Musím ti něco ukázat,“ vyláká dne 3. února 2004 talentovaného hocha do umývárek jeden z jeho spolužáků, stejně starý Michael Hernandez (1990–2021). „Tady […]
Svět zločinu
Statek Pohádka: Prokleté místo, kde řádil sériový vrah
Dým. Praskání dřeva. Hukot ohně. A křik. Řev vyděšených lidí. „Hoří!“ Plameny přeskakují z jedné střechy na druhou. Oheň je největším nepřítelem, většina domů je ze dřeva. Když se nakonec podaří živel zkrotit, zůstane onoho jarního dne roku 1828 několik rodin bez střechy nad hlavou. Strach a zoufalství nahradí hněv. „Kdo za to může?“ Lidé prostě […]
Svět zločinu
Když syn zabije svou matku: Statistiky dnešních dnů jsou děsivé
Netrpělivě podupává nad svou invalidní matkou. Ta ženská už zase dělá naschvály a nechce se zvednout z podlahy! Zuřivost ho ovládne a začne do ní kopat, fackovat ji a nadávat. „Vstaň!“ křičí stále dokola. Jenže žena už ho neslyší. Z koutku úst jí vytéká pramínek krve. Mnoho brutálních vražd se odehraje mezi rodinnými příslušníky. Dobře to vědí […]
reklama
věda a technika
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti. Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, […]
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Může se ryba utopit?
I zdatní plavci mohou mít namále, když třeba v nečekané situaci nemohou plavat. Jak je to ale s rybami, pro které je voda domovem a plavání tou nejpřirozenější činností? Svět ryb je vůbec plný záhad a otázek. Přemýšleli jste třeba někdy o tom, jestli stále jen plavou, nebo si také najdou čas na spánek? Anebo […]
RTG, CT, MRI – Jak vznikly život zachraňující přístroje?
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
reklama
svět zločinu
Krvavé Svitávky na Blanensku: Syn se stal vrahem své matky
Péče o nemocnou matku se mu vymkla z rukou. Když Jiří Blaha zjistil, že se nemůže o ni postarat tak, jak by si představoval, propukl v něm nezvladatelný záchvat vzteku. Svůj hněv si vybil na nejbližší osobě – na své matce. Než přijede sanitka, tak tyranka vykrvácí Neharmonické soužití se svou matkou Olgou již nevydrží […]
Nevyřešená vražda otce rodiny: Policie stále pátrá po vrahovi
Rodinná dovolená v kalifornském kempu se pro Tristana Beaudetteho a jeho dvě malé dcery změnila v noční můru. Muž byl během spánku zastřelen a jeho dcery spaly nevědomky vedle jeho mrtvého těla. Policie stále pátrá po vrahovi a rodina vypsala vysokou odměnu za jakékoli informace vedoucí k jeho dopadení. Dcery klidně spí vedle mrtvého otce […]
Mladý maniak popraví za 12 minut 13 lidí
Chladnokrevný vrah, nebo duševně nemocný člověk? Oběť vlastních běsů, nebo jasný kandidát nejvyššího trestu? Dilema, které před skoro 70 lety řešila prakticky celá Amerika, dodnes nemá jednoznačnou odpověď. A tak to i zůstane. Je úterý 6. září 1949 a svět má stále v čerstvé paměti dozvuky 2. světové války. „Dost bylo zabíjení, je třeba hledět kupředu […]
Násilník Petr Stehlík: Za katrem mu svatozář rozhodně nenaroste
Za katrem mu svatozář rozhodně nenaroste – spíše naopak. Během let nesvobody se postupně „propracovává“ do stále těžší vězeňské kategorie. Dotáhne to až do nechvalně proslulých Valdic, ale ani mezi nejotrlejšími mukly nehodlá hrát druhé housle. Navzdory stále ještě útlému věku získá i mezi nimi výrazné postavení. V kriminále se setká také se svým způsobem legendárním […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz