Domů     Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
25.4.2024

Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet.

V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí v jedné z pražských porodnic, ukazuje kalendář červen roku 1951. Dívčinou matkou je zubní lékařka, otcem bankovní úředník. Na své dětství a následné dospívání však nebude vzpomínat v dobrém.

Trpí údajně psychicky i fyzicky – kvůli emočnímu chladu v rodině, slovním útokům i bolestivým ranám. Dobře se necítí ani ve školních škamnách. Stává se tu obětí šikany. Tak to alespoň bude líčit ona. Prý je označována za mumii, Tarzana nebo nalomeného anděla. „Se spolužáky často nevycházela,“ připustí v budoucnu její třídní učitelka.

Uzavřená, nekomunikativní

Problém ovšem tkví i v dívčině povaze. V budoucnu se objeví názor, že trpěla takzvaným Aspergerovým syndromem, který patří mezi poruchy autistického spektra. Je extrémně uzavřená a nekomunikativní. Často ani neodpoví na pozdrav.

Může to působit arogantně nebo přezíravě. Stěží si tak najde nějaké přátele. Sama se navíc umí projevit agresivně. Navzdory tomu v ní bude stále více sílit přesvědčení, že veškerá vina leží na lidech z jejího okolí, na těch ostatních.

Její zatrpklost a zášť se stupňují. Někdo by možná čekal, že jí pomůže pobyt v psychiatrické léčebně v Opařanech. Opak je ale pravda. Tato zkušenost má na její 13letou osobnost negativní dopad.

Portrét vražedkyně. FOTO: Roman Bureš (Janykula) / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Deed
Portrét vražedkyně. FOTO: Roman Bureš (Janykula) / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Deed

Atmosféra rychle houstne

Čas běží. Dívce se podaří získat výuční list. V dalším životě se může uplatnit jako knihařka. Zkouší to v západních Čechách. Jenže kam přijde, tam začíná houstnout atmosféra. Má zkrátka problém navazovat i ty nejprostší mezilidské vztahy, třeba s kolegy.

Po nějaké době se přesune za volant. Stává se z ní profesionální šoférka. Málokdo by do téhle drobné, introvertní dívky řekl, že bude tak zdatně kočírovat silné stroje. Ona to ale zvládá na jedničku.

Zpátky do Prahy

Později se vrací do stověžaté metropole. V kropicím voze Pražských komunikací jí to vyhovuje. Našla konečně pevný bod, od kterého by se mohla odrazit k lepšímu životu? Ani omylem. Plácá se v psychických potížích a nejistotě.

Sexuální orientace na ženy jí to příliš neusnadňuje. Nedaří se jí navázat žádný pořádný vztah. A ten k rodičům je dál na bodu mrazu. Nebo spíš pod ním.

Možná i údolím Záhořanského potoka u Oleška chodila Olga Hepnarová. FOTO: Elektracentrum / CC BY-SA 4.0
Možná i údolím Záhořanského potoka u Oleška chodila Olga Hepnarová. FOTO: Elektracentrum / CC BY-SA 4.0

V chatce se jí líbí

Aby se úplně osamostatnila, odstěhuje se do chatky o velikosti devět metrů čtverečních v Olešku u Slapské přehrady. Nemá v ní vodu ani elektřinu, ale to jí nevadí. Ani na nové adrese nesrší sociální interakcí.

Zůstává odtažitá – uzamčená ve svém vlastním světě. Občas jí zmítají návaly hněvu. Přesto se její samotářské duši u vodní nádrže líbí. Alespoň po většinu času. Jenže když krajinu sevře chlad nadcházející zimy, pochopí, že tohle provizorní bydlení nebude stačit.

Musí na ubytovnu

Je pro ni těžké přiznat porážku. Zůstává v chatce tak dlouho, jak to jen jde. Jenže pak už to nejde. Musí spolknout svoji hrdost a sbalit si saky paky. Mráz roku 1972 ji vyžene do firemní ubytovny v pražských Malešicích.

Tady už si nemůže užívat klidu a samoty, které jí nabízelo zapadlé Oleško. Na druhou stranu tu pozná člověka, jehož si jako jednoho z mála pustí blíž k tělu. Miroslav D. se snaží být jí oporou v těžkých chvílích.

Jsou na ni zlí, tak se pomstí

Chce jí nějak pomoct. Vezme ji k doktorovi. Dívka zvažuje, že se nechá umístit do psychiatrické nemocnice. Jenže muž v bílém plášti pro ni nemá valné pochopení. Pokud je unavená, má si prostě vzít dovolenou. To je pro ni poslední kapka.

Náhle stojí na okraji propasti. Skočí dolů? Anebo shodí někoho jiného? Touto otázkou se sama nějaký čas zabývá. Myšlenky na sebevraždu ale přehluší silnější nutkání, nutkání vycházející z její odtrženosti, z pocitu křivdy a domnělé nespravedlnosti.

Všichni jsou na ni zlí! A tak se jim pomstí!

Autem Praga-RN Hepnarová vraždila (na snímku Praga_RND). FOTO: Harold / CC BY-SA 3.0
Autem Praga-RN Hepnarová vraždila (na snímku Praga_RND). FOTO: Harold / CC BY-SA 3.0

Zvažuje střelbu i vykolejení vlaku

Napadá ji hned několik možností, jak svou odplatu zrealizovat. Jedna je děsivější než druhá. Myslí například na to, že usedne za volant autobusu. Až bude plný cestujících, sjede s ním někam do rokle.

Uvažuje i tom, že vykolejí vlak nebo bude ze střechy střílet na kolemjdoucí. Ve finále zvolí úplně jinou variantu. Na tu bude potřebovat náklaďák a příhodné místo.

Je ve svém živlu

Je úterý 10. července 1973. Do půjčovny nákladních aut dorazí klátivou chůzí drobná dívka s rovnou ofinou a útlými svěšenými rameny. Jakmile se posadí do kabiny tmavozelené Pragy RN, je ve svém živlu. Vyráží. Cestou se ještě zastaví u poštovní schránky.

Vhodí do ní dopis, adresovaný do novin, ve kterém se vyznává ze své sžírající zášti.

Poprvé jen projede

Hodiny ukazují půl druhé odpoledne. Hepnarová sleduje skupinku lidí na tramvajové zastávce u Strossmayerova náměstí. Míří k nim. Zdá se jí ale, že by obětí bylo příliš málo. Projede kolem, stejně jako spousta dalších vozů.

Pak se okružní jízdou vrací zpátky do výchozího bodu. To už ji přijde situace „příhodnější“. Zastaví na semaforu. Zatímco čeká, až ji zelená pustí dál, ve spáncích jí buší krev. Pak uvede těžký stroj znovu do pohybu.

Navzdory její křehké tělesné schránce z ní noha na penálu udělá stroj na zabíjení.

Co je rybíz a co krev? FOTO: Freepik
Co je rybíz a co krev? FOTO: Freepik

Co je rybíz a co krev?

V blízkosti zastávky se pohybuje asi třicítka lidí. Nikdo z nich nemá ponětí o nebezpečí, které se k nim blíží. Hepnarová strhne volant do strany. Náklaďák vletí na chodník – jako dravec mezi bezbranné ovce. Šokovaní chodci končí pod jeho koly.

A on se dál řítí vpřed. Nezastavitelný jako tank. Kosí všechno, co se ocitne před jeho nárazníkem. Drtí kosti a rozbíjí lebky. Lidé se lámou jako panenky z plastu, jako hračky, se kterými vzteklá holčička mrštila do kouta. Země se barví do ruda.

Část pochází z rozmačkaného rybízu. Zbytek je krev.

Cítí uvolnění a spokojenost

Mašina konečně zastaví. Její cestu ukončí náraz do sloupku. Přibíhají zděšení Pražané. V propukajícím mumraji je jediný člověk ledově klidný – Olga Hepnarová. Kabinu vozu otevře konsternovaný příslušník Veřejné bezpečnosti.

Když spatří u řízení postavičku s hubenými rameny, na chvíli se zarazí. Olga vypadá v náklaďáku jako dítě. „Najednou jsem pocítila určité uvolnění a spokojenost, že se mi podařil akt msty všem lidem, a to moc dobře,“ vypoví později.

Místo, na kterém vraždila. Dnes Milady Horákové. FOTO: Donnyj1981 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED
Místo, na kterém vraždila. Dnes Milady Horákové. FOTO: Donnyj1981 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED

Měla v sobě drogy?

Osm obětí umírá. Hepnarová končí v cele. Lékaři spekulují o tom, že ji ovlivnily návykové látky nebo nějaká psychická porucha. Takový masakr přece nemohla spáchat vědomě a úmyslně! Vražedkyně však trvá na tom, že ano. Označuje se za otloukánka společnosti.

Nakonec je shledána trestně odpovědnou. Zatímco tráví čas ve vazební věznici, dostává dopisy od Miroslava. Ten se k ní nikdy neobrátí zády.

Prý kope a kouše

Vzhledem k jejímu postoji se jí však příliš pomoct nedá. To dobře ví i její obhájce Otakar Topič. Když na jaře 1974 odstartuje hlavní líčení, sama dívka mu hází klacky pod nohy. Nejeví pražádné známky lítosti a vystupuje chladně.

Když padne hrdelní ortel, Olga vůbec není proti. Pak přijde 12. březen 1975. Když se Hepnarová ráno probudí, netuší, co pro ni tento den znamená. Brzy to ale pochopí – to když ji vedou chodbami pankrácké věznice na popraviště.

Na prahu smrti začne zase toužit po životě. Marně se vzpírá svému osudu – osudu, který jí určili zástupci justice, ale který si ve skutečnosti „nalinkovala“ ona sama. Než vydechne naposledy, údajně se pere. Kouše a kope. Vybojuje si jen pár vteřin navíc.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Harold / CC BY-SA 3.0
Předchozí článek
Související články
Svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
reklama
svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
reklama
záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.