Domů     Roman Polanski: Hollywood mu leží u nohou, v posteli pak nezletilá dívka
Roman Polanski: Hollywood mu leží u nohou, v posteli pak nezletilá dívka
1.2.2021

Kdykoli si uvědomím, že jsem šťastný, popadne mě šílený strach,“ svěřuje se dnes již sedmaosmdesátiletý režisér Roman Polanski. Vzhledem k jeho životnímu příběhu se těmto pocitům těžko můžeme divit.

Úspěch ve filmové branži je v jeho případě sakra draze vykoupen řadou osobních tragédií.

Význam slova utrpení poznává Roman Polanski (*1933) již jako dítě v krakovském ghettu. Když jako mimořádný režisér dobývá svět, zavraždí mu těhotnou manželku. Za zneužití nezletilé dívky putuje za mříže a poté se ocitá v roli štvance.

Oscara za film Pianista v roce 2003 za něj dokonce musí převzít Harrison Ford (*1942).

Film ho fascinuje už od dětství.
Film ho fascinuje už od dětství.

Dětství na hraně smrti

Polanski přichází na svět v roce 1933 v Paříži do polsko-židovské rodiny. Tehdy se však ještě jmenuje Raymond Thierry Liebling. Jeho otec se v té době touží prosadit jako malíř, což se mu ale nedaří, a tak se rodina stěhuje do Krakova.

Dva roky nato město obsazují nacisté, a tak jako tisíce dalších míří do ghetta.

Tam je nucen zažívat všechny hrůzy, které tato šílená doba přináší. „Na vlastní oči jsem viděl, jak při jednom zátahu střelil na ulici německý důstojník pistolí do hlavy starou ženu a krev se rozlévala po dlažbě,“ vybavuje si jeden z mnoha děsuplných okamžiků.

Aby mohl opatřit jídlo pro hladovějící rodinu, prolézá s partou stejně starých chlapců kanalizací za hranice ghetta. Zde si také opatřuje poštovní známky, které sbírá.

Láskyplné manželství s herečkou Sharon Tateovou skončilo její brutální vraždou.
Láskyplné manželství s herečkou Sharon Tateovou skončilo její brutální vraždou.

Z nejhoršího venku

Celá rodina je nakonec transportována do koncentračního tábora v Osvětimi, jemu se však zázračně podaří utéct a poté se ukrývá u rodiny Wilkových, které těsně po okupaci otec pro jistotu zaplatí, aby se v případě potřeby postarala o jeho blízké.

Když válka skončí, je mu patnáct let a neumí číst ani psát. Matka se z Osvětimi bohužel nevrátí, otec však ano a hned si také najde novou ženu, která naléhá na to, aby se přejmenovali. Z mladého chlapce je tedy nyní Roman Polanski.

Záhy se ukazuje, že škola Romanovi nedělá vůbec žádné problémy a navíc v něm dřímá velký sportovní talent. Tehdy sní o kariéře cyklisty. Nakonec ho ale zláká svět filmu, a to i přesto, že v otcových očích má být elektrikářem.

„Už jako dítě v ghettu jsem znal místo, odkud se daly sledovat německé filmové týdeníky promítané na ulici za zdmi. Jasně, že byly plné propagandy a protižidovských žvástů. Ty obrázky se ale hýbaly,“ vzpomíná.

Polanski nejdříve zkouší hrát divadlo, v roce 1953 si střihne roli ve filmu a o rok později odchází studovat filmovou režii do Lodže.

Samantha Gaileyová
Samantha Gaileyová

Kariéra na vzestupu

Že si vybral správnou životní cestu dokazuje již jeho první film Nůž na vodě z roku 1962, který je nominován na Oscara. Polanskému se rázem otevírají dveře k velké mezinárodní kariéře.

V té době již má za sebou také první rozvod s herečkou Barbarou Kwiatkovskou, kterou si vzal v roce 1959. V druhé polovině šedesátých let přichází jeho velké filmové trháky – Rosemary má děťátko a také Ples Upírů.

Při jeho natáčení si padne do oka s herečkou Sharon Tateovou (1943–1969), která se v roce 1968 stává jeho druhou ženou a krátce nato otěhotní. Zamilovaný pár odjíždí do Hollywoodu, kde si pronajímá vilu. Idylka však trvá jen do léta následujícího roku.

Píše se 9. srpen 1969. Polanski se zrovna nachází v Londýně a již se nemůže dočkat narození svého syna.

V dámské společnosti se oscarový režisér vždy cítil dobře.
V dámské společnosti se oscarový režisér vždy cítil dobře.

Vražedná jatka

V jeho pronajaté hollywoodské vile se mezitím odehrává brutální masakr. Oné osudné noci dělají jeho ženě společnost také rodinní přátelé.

Pohodový večer však končí ve chvíli, kdy dovnitř vtrhne fanatická sekta psychopata Charlese Mansona (1934–2017), který je posedlý myšlenkou o blížící se rasové válce mezi bílými a černými.

Nejprve je na zahradě zastřelen správce, obyvatelé vily jsou pak ubodáni desítkami ran. Sharon přichází na řadu až jako poslední, uříznou jí ňadro a její krví napíšou na dveře slovo „prase“.

Když se o šokující události následující den Polanski dovídá, psychicky se zhroutí. Poté, co je alespoň trochu schopný fungovat, pomáhá policii s dopadením vrahů. Zanedlouho však zcela zlomený opouští Spojené státy.

Režisérovo sídlo ve švýcarském Gstaad
Režisérovo sídlo ve švýcarském Gstaad

Životní skandál

Po pár letech se však vrací, a to ve velkém stylu, protože s Jackem Nicholsonem (*1937) natáčí slavný film Čínská čtvrť. Zároveň má ale brzo na krku velký problém. V roce 1977 mu herec půjčuje svoji vilu a odjíždí lyžovat do Colorada.

Polanski nezahálí a fotí v ní třináctiletou Samanthu Gaileyovou (*1963), která se chce stát modelkou. Při jednom takovém focení dívce nabízí šampaňské a povzbuzující tabletky. Nakonec se s ní vyspí a hollywoodský skandál astronomických rozměrů je na světě.

Režisér je zatčen a čelí obvinění ze znásilnění a sexu s nezletilou. Přestože mu hrozí až 50 let v kriminále, nakonec díky přiznání a výrazné pomoci advokátů opouští vězení za pouhých 42 dní.

Poté pro jistotu okamžitě odlétá do Francie, která své občany zpravidla nevydává.

Roman Polanski jako štvaná zvěř
Roman Polanski jako štvaná zvěř

Režisér štvancem

Od této chvíle je Polanski v pozici štvance na útěku. Francii žádají o jeho vydání kromě Spojených států také další země, ve kterých se zrovna pohybuje. Režisérovi právníci pak vždy důkladně zkoumají, kam se vlastně může vypravit.

Jelikož je pro něj Amerika tabu, nemůže ani v roce 2003 převzít Oscara za svůj film Pianista. Cenu za něj proto přebírá Harrison Ford. V roce 2009 si naivně myslí, že už všem problémům odzvonilo. Omyl!

Když si jede převzít do Švýcarska cenu za celoživotní dílo, je zatčen, jelikož úřady mají z americké strany žádost o jeho vydání a rozhodují se, zda tak skutečně učiní.

Po dvouměsíční vazbě je propuštěn do domácího vězení v lyžařském středisku Gstaadu, kde vlastní luxusní sídlo. O jeho nevydání nakonec švýcarský soud rozhoduje až další rok v červenci. Polanski je tedy nakonec volný, prozatím.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Martin Vávra
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na […]
lifestyle
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
Hvězdná kariéra Whitney Houston: Cesta k slávě
Whitney Elizabeth Houston, jedna z největších pěveckých hvězd vůbec, si svým hlasem a talentem získala srdce milionů fanoušků po celém světě. Její cesta k vrcholu byla plná úspěchů, ocenění a rekordů. V tomto článku se podíváme na klíčové momenty její zářivé kariéry, která ji katapultovala mezi nesmrtelné legendy hudebního světa. Horká koupel plná bublinek je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h