Domů     Míč: Nezbytnost stará 4500 let
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
26.3.2024

O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu.

Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy.

Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak chytat. S trochou nadsázky se dá říct, že míč je pro lidstvo stejně stěžejním „vynálezem“ jako třeba telegraf nebo automobil.

Dar vyspělé civilizace

První známé míče pocházejí od jedné z nejvyspělejších starověkých civilizací – z Egypta. Konkrétně jde o hračku, vyrobenou z lněných hadrů a provázku, nalezenou v dětské hrobce. Podle archeologů pochází z doby kolem roku 2500 př. n. l.

Zahanbit se v tomto ohledu nenechají ani další starověké civilizace. A tak míče létají vzduchem či poskakují po zemi i v Řecku. Samozřejmě, že vypadají poněkud jinak než ty dnešní. Tehdy je doslova nemožné vyrobit míč, který by byl dokonale kulatý.

Jeho výroba často spočívá na dětech, které pro tyto účely nafukují prasečí měchýře, které následně zahřejí v horkém popelu, aby byly kulatější.

Dá se do něj kopat, ale také házet ho, odpalovat nebo naopak chytat. Foto: unsplash
Dá se do něj kopat, ale také házet ho, odpalovat nebo naopak chytat. Foto: unsplash

Platón a míč

Nejde ale o jediný druh míče v Řecku. Tamní slavný filozof Platón ( 428/427–347 př. n. l.) ve svém spisu Faidón popisuje míč, který je složen z dvanácti dílů.

Při vykopávkách na ostrově Samothraké je v jednom z hrobů nalezen model míče, jehož povrch je členěn do políček podobně jako je tomu dnes u kožených míčů.

Je také známo, že větší řecké děti si ve starověku hrají s malým míčem vycpaným srstí, peřím nebo vlnou, nazývaným sfaira kené. A rovněž ze starověkého Řecka pochází míčová hra episkyros, která je jakýmsi předchůdcem ragby či amerického fotbalu. Přes její někdy až extrémní násilnost se jí občas účastní i ženy.

Tři typy míčků

Mezi starými Římany jsou míčové hry považovány mimo jiné za doplněk ke koupeli a jsou odstupňovány podle věku a zdraví koupajících se. Obvykle je pro ně v lázních vyčleněno speciální místo.

V permanenci jsou většinou celkem tři typy míčků – pila neboli malý míček, paganica, těžký míč vycpaný peřím, a follis, kožený míček naplněný vzduchem, největší ze tří.

Ten Římané berou do ruky například při trigonu, hře, ve které si tři hráči, stojící v trojúhelníku, přihrávají míč tam a zpět, přičemž levou rukou ho chytají a pravou házejí.

V akci je v jednom okamžiku tři až šest míčů a smyslem hry je udržet je v neustálém kroužení ve vysoké rychlosti.

S trochou nadsázky se dá říct, že míč je pro lidstvo stejně stěžejním „vynálezem“ jako třeba telegraf nebo automobil. Foto: unsplash
S trochou nadsázky se dá říct, že míč je pro lidstvo stejně stěžejním „vynálezem“ jako třeba telegraf nebo automobil. Foto: unsplash

Hraje si Evropa i Asie

Některé míčové hry převezmou Římané od řeckých kolegů. Třeba už zmíněnou episkyros, která se v jejich podání jmenuje harpastum. Hráči se při ní rozdělí na dvě strany.

Míč, vyrobený z vycpané kůže zvířat či z měchýře vepře, je následně umístěn na čáru uprostřed hřiště. Na obou koncích hřiště jsou rovněž čáry, za něž se hráči snaží míč přenést, což se ovšem daří jen odstrkáváním druhých hráčů.

Římané tyto míčové hry chápou jako povyražení i prostředek k utužení fyzické síly a duševní rovnováhy. Proto se jich zúčastňuje spousta osobností, například Julius Caesar (100–44 př. n. l.), císař Augustus (63 př. n. l.–14 n. l.) a další.

Kulatý nesmysl ovšem není jen záležitostí Evropy. Míče, nalezené nedávno ve starověkých hrobech jezdců na koních v severozápadní Číně, odhalují důkazy o 3000 let starém sportu.

Mají velikost pěsti, jsou vyrobené z kůže a vyplněné vlasy a jiným měkkým materiálem.

Není to jen zábava

Vědci tuší, že se tyto míče používaly v nějakém týmovém sportu, ale v jakém, to zatím nevědí.

„Vzhledem k tomu, že mají známky zásahu, mohlo být součástí hry jejich odpalování či odrážení nějakou dřevěnou hokejkou, holí či pálkou,“ říká archeolog Patrick Wertmann.

Nabízí se třeba čchuej-wan, míčová hra, hojně provozovaná ve staré Číně, podobná golfu. Jak Wertmann doplňuje, míčové hry obecně byly ve starověku považovány za vynikající tělesné cvičení a důležitý prostředek vojenského výcviku.

Čínské fotbalové kořeny

Ačkoliv své kořeny má v Číně řada sportů, které se dnes bez míče neobejdou, jeden nade všemi vyniká – fotbal. Přesně tak.

Za kolébku nejpopulárnějšího sportu současnosti je sice všeobecně považována Anglie, kde od 16. století začne pomalu dostávat dnešní obrysy, jeho předchůdcem je ovšem cchu-ťü, hra, která se v Číně provozuje už v 3.–2. století př. n. l.

Dva týmy se v ní snaží dostat míč (kouli ze zvířecí kůže, vyplněnou vlasem nebo peřím) otvorem do středové obruče, přičemž přitom mohou používat jakoukoli část těla kromě rukou a mičuda se navíc nesmí dotýkat země. Původně ji provozují hlavně vojáci, ale brzy se rozšíří i mezi obyčejný lid.

Míče má v oblibě i nejlepší přítel člověka. Foto: pixabay
Míče má v oblibě i nejlepší přítel člověka. Foto: pixabay

Poražený je stažen z kůže

A ještě o jedné hře se musíme zmínit. Jmenuje se tlachtli (také se jí říká pok-a-tok) a hojně ji praktikují starověké předkolumbovské kultury Střední Ameriky.

Hrají ji Olmékové, Mayové a Aztékové a v základu jde o to udržet míč co nejdéle ve vzduchu. V pozdějších verzích pak prohodit míč skrz kruh upevněný na zdi hřiště. Každý z národů má ovšem trochu jiná pravidla s tím, že zdaleka nejhorší verzi hrají Aztékové.

V jejich podání je totiž tým, který prohraje, následně obětován. Hráčům jsou před zraky davů zaživa vyrvána srdce z těla, popřípadě jsou staženi z kůže, kterou si následně oblékne velekněz či kapitán vítězného týmu.

Zajímavostí je, že jde o jednu z prvních her, při které se používají gumové míče, vyráběné z latexové mízy stromu Castilla elastica.

Konečně pořádný kopačák!

Mičudu, kterou vídáme dnes při sportu, hlavně fotbalu, ale dá lidstvu až americký chemik Charles Goodyear (1800–1860).

Ten nejprve v roce 1839 objeví způsob vulkanizace kaučuku, čímž přivede na svět materiál, vynikající pevností, pružností a odolností proti působení vody i tepla. V roce 1855 pak z vulkanizované pryže sám vyrobí první fotbalový míč.

Je potažený osmnácti sešitými kousky kůže, lépe skáče a snese kopání, aniž by praskl.

Foto: unsplash, pixabay Tit Foto: unsplash
Související články
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
historyplus.cz
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
Strachy se před ním třese celé Španělsko. Židé nebo muslimové, kteří konvertovali ke křesťanské víře, si před ním nemůžou být jistí. Jako podezřelí se mu však jeví i někteří katolíci. Tomás de Torquemada v honbě za kacíři nedělá rozdíly… Překvapení v rodině Už jako velmi mladý vstoupil do dominikánského kláštera v kastilském Valladolidu. Složil řeholní
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
iluxus.cz
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
Kerry King, ikonický kytarista legendární thrash metalové kapely Slayer, která si během let vybudovala pověst díky své syrové a temné hudbě, uvedl nedávno na trh svůj luxusní dům v Las Vegas. Cena? Př
Mleté maso v pikantní omáčce
tisicereceptu.cz
Mleté maso v pikantní omáčce
Nejlépe chutná s čerstvě opečeným chlebem, rýží nebo mexickou tortillou. Suroviny 250 g hovězího mletého masa 1 velká cibule 150 g konzervovaných červených fazolí 150 g konzervované kukuřice
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
nasehvezdy.cz
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
Ačkoli působí na první pohled herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula (36) jako suverénní a sebevědomý muž, ne vždy to platí. Říká se, že vítězka soutěže MasterChef Česko Veronika Beskydiarová (30)
Kytičky v uších vás rozzáří
panidomu.cz
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu),
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
enigmaplus.cz
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
Zda na světě existují rostliny, které dokáží být nebezpečné pro člověka, to již po staletí zjišťují nejrůznější badatelé. Jednou ze zatím neobjasněných legend je i ta o lidožravém stromě, který má číh
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
21stoleti.cz
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se
Citronové bábovičky
nejsemsama.cz
Citronové bábovičky
Vláčné citronové bábovičky z jemného těsta s citronovou polevou jsou prostě ideální a osvěžující dezert. Potřebujete: ✿ 4 vejce ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 150 g cukru krupice ✿ 1 citron ✿ 200 g hladké mouky ✿ 1/2 prášku do pečiva ✿ 60 ml oleje Poleva: ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 1 lžíci horké vody ✿ 100 g moučkového cukru 1. Oddělte žloutky od bílků.
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
skutecnepribehy.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané