Domů     Krvavé Vánoce: K jakému zločinu došlo 22. prosince 1986?
Krvavé Vánoce: K jakému zločinu došlo 22. prosince 1986?
10.12.2017

Oprátka na šibenici v suterénu pankrácké věznice se 2. února 1989 napne naposledy. Na onen svět vyprovodí muže, který se chladnokrevně zbaví své rodiny. Bez motivu, bez důvodu. Zřejmě jen v náporu amoku a momentálního rozpoložení.

Vánoční svátky jsou pro všechny velká událost. Slavnostní nálada je doslova hmatatelná a i ti, kteří Vánoce nemají příliš v oblibě se přemohou a nasají alespoň špetku poklidné atmosféry.

Jedna rodina v Předměřicích nad Labem ale tento rok klidné svátky mít rozhodně nebude. Místo rozbalování dárků budou její členové bojovat o holý život!

V této nenápadné bytovce došlo na Štědrý den k masakru!
V této nenápadné bytovce došlo na Štědrý den k masakru!

Sváteční náladu utne hádka

V obývacím pokoji se už tyčí vánoční stromeček. 22. prosince 1986 je vše připraveno na příchod Ježíška. Ozdoby se blyští ve světle svíček. Maminka pustí alespoň koledy, aby děti trochu rozptýlila, než se táta uráčí přijít. Sama má nervy na pochodu.

„Bídák jeden, takhle nám zkazit Vánoce,” říká si pro sebe. Večer notně pokročí, když v zámku zachrastí klíč. „Konečně je tady,” zvedne se zprudka z gauče a jde vstříc svému manželovi Vladimíru Lulkovi (1953–1989).

Hned jak jej zahlédne, zlost ženu zachvátí ještě víc. „Nevydržíš střízlivý ani o Vánocích?” začne mu vyčítat a Lulek znechuceně přibouchne dveře. Co se v bytě odehraje o pár minut později se zřejmě už nikdy nedozvíme.

Jisté ale je, že kvůli Lulkově náklonnosti k alkoholu se pár ošklivě pohádá. Výčitka střídá výčitku. Přisadí si i notně alkoholem posílený Lulek. „Dej mi svátek, starám se o ty tvoje tři parchanty jako o vlastní, to ti snad stačí,” rupnou mu nervy.

Pod stromečkem krvavá lázeň

Hádky jsou u Lulkových téměř na denním pořádku. Vladimír není žádný svatoušek a jeho manželka to moc dobře ví. Byl už čtyřikrát trestaný, ovšem kriminál v něm beránčí povahu rozhodně neprobudil. Tuto noc se v něm ale cosi zlomí.

Náklonnost k násilí a přemíra alkoholu se změní ve smrtící vánoční koktejl, který manželka s dětmi vypijí až do dna. Lulek se chápe nože a začne do své ženy bodat hlava nehlava. Ta se snaží vysmeknout a ostří nože uniknout.

Vybíhá na chodbu, jenže muž ji lehce dohoní a své dílo dokoná. Sousedka, která skrz tenké zdi bytovky hádku slyšela, vyběhne ven a snaží se zkrvavené Lulkové pomoci.

„Prosím vás, zachraňte mi děti!” sebere žena ještě poslední zbytky sil a krátce na to na chodbě bytovky umírá. Pud sebezáchovy sousedce zavelí, aby do bytu nevročila, to jí pravděpodobně zachrání život.

Jakmile si jí Lulek na chodbě všimne, uštědří i jí několik ran do břicha a pořeže ji na krku.

Sousedka Lenka Burianová měla štěstí, protože vyvázla jen se zraněními.
Sousedka Lenka Burianová měla štěstí, protože vyvázla jen se zraněními.

Děti neušetří

Krvavé běsnění ale na chodbě zdaleka nekončí. Sbíhají se další sousedé a muž se v amoku zabarikáduje v bytě. Zamíří do dětského pokoje, kde se ve svých postýlkách krčí tři Lulkovy nevlastní děti. Ty mladší pláčou a vzlykají. Jsou vyděšené.

Zoufalý křik jejich matky bojující o život se jim zaryl hluboko do nitra a jejich malé dušičky jsou strachy bez sebe. Jakmile vtrhne otec potřísněný krví do pokoje, semknou se k sobě v naději, že se jim podaří vyváznout. Marně.

Lulek nepříčetně bodá i do dětských tělíček. Nemilosrdně sází jednu ránu za druhou.

Tu nejmladší na konec

Dílo zkázy ještě není dokonáno. Chybí třešnička na dortu. V dřevěné postýlce spinká nejmladší člen rodiny. Lulkově vlastní holčičce je pouhých 18 měsíců. Nezůstane ušetřena ani ona. Matraci a dřevěnou konstrukci postýlky zbarví krev maličké.

Ta zůstane ležet bez známek života, ostatně jako všichni ostatní. Otcovo běsnění neměli nejmenší šanci přežít! U soudu později vyjde najevo, že své ženě Lulek zasadil na 36 ran nožem.

„Nebylo možné ani určit, která z těch ran byla smrtelná,” kroutí při pitvě hlavou patologové.

Komedie u soudu

Sám se pak pokusí o sebevraždu. Žiletkou si podřeže zápěstí a krk. Jenže to už jsou na ulici slyšet policejní sirény a Lulkův život je zachráněn. Alespoň pro tuto chvíli. Probíhající soud pětinásobný vrah promění ve frašku.

Předstírá duševní chorobu, snaží se soudci namluvit, že si nic nepamatuje. Během hlavního líčení ze sebe nevydá ani hlásku. Projevy lítosti se nekonají. Žádné zpytování svědomí. „Nevím, proč jsem tady. O tom, že bych zabil manželku a všechny děti, nic nevím.

Nic jsem jim neudělal,” vypovídá během vyšetřování brutálního mordu a vyšetřovatelé mu nevěří ani slovo. Zcela nepochopitelně pak drží ve vazbě hladovku. Na přelíčení jej musí vozit na invalidním vozíku. „Psychiatři vyloučili, že by nebyl duševně zdravý,” píše dobový tisk.

Jak to všechno dopadne?
Jak to všechno dopadne?

O výši trestu není pochyb

Trest smrti pro bestiálního vraha, který bez zaváhání vyvraždil celou svou rodinu, je takřka jasnou volbou. Odborníci a znalci se u soudu shodují, že jakákoliv náprava je vyloučena. U vyhlášení rozsudku se nekonají žádné srdceryvné scény.

Jediná Lulkova reakce na trest smrti je několikeré vzdychnutí. Mnohem emotivnější je pak dopis, který před vykonáním trestu píše vrah svým rodičům. Vysvětluje jim, jak u soudu nebyl schopen jediného slova.

„Byl jsem uzavřen do sebe výčitkami svědomí,” píše a trest přijímá. Dokonce uznává, že si za něj může sám a je odsouzen po právu. „Bude to pro mne vysvobození. Konec trápení a soužení,” míní a prosí své rodiče o odpuštění.

Kat si dá panáka

V cele smrti Lulek stráví dlouhých 25 měsíců, než se s ním kat vypořádá. Dočká se až v únoru 1989. Brzy ráno si pro něj přijdou katovi pomocníci. Neklade odpor.

Skrz tunely a suterénní místnosti se pomalu došourá k popravišti, kde už na něj čeká několik lidí – kat, náčelník věznice, soudce a lékař. Proběhne rutinní kontrola, zda je vězeň zdravý, aby mohla být poprava vykonána.

Ještě jednou je odsouzenci přečten rozsudek. Jakmile lékař kývne, že je vše v pořádku, dává se kat do práce. Lulkův krk hbitě ozdobí oprátkou a vzdálí se do vedlejší místnosti, odkud uvolní propadliště. Provaz kolem krku škubne, Lulkův vaz nápor nevydrží.

Za sedm minut je po všem. „Byl to obzvlášť odporný a brutální vrah,” nechává se potom slyšet tehdejší krajský prokurátor Miroslav Antl. Své si o tomto zločinci myslí i kat, který jej sprovodil ze světa.

Po své dobře vykonané práci si musí jít dát panáka, nikoli na vrahovu památku, na posilněnou. Právě vykonal poslední popravu v Česku.

Foto: www.blesk.cz, www.alchetron.com, express.co.uk
Související články
Svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno