Skip to content
reklama

Když se svět zahalí do tmy

Přijít o něco, na co se člověk několik let spoléhal, je jako udělat krok do neznáma… Do tmy… Ztráta zraku, jednoho ze základních smyslů, patří zřejmě mezi ty nejhorší. Také je rozdíl v tom, zda o tento smysl člověk přišel už jako malý, nebo jej ztratil v průběhu života.

Jak se dá slepota „léčit“?

I přes vývoj nových léčebných metod a léků, které budou v budoucnu s potížemi zraku lidem pomáhat, je nutné, aby první kroky podnikli sami pacienti. Foto: Pixabay

Zhruba 1 z 30 000 až 1 z 50 000 jedinců postihuje onemocnění označované jako Leberova hereditární optická neuropatie (LHON), první projevy se začínají objevovat už kolem 20. a 30. roku života, nejčastěji se lze s nemocí setkat u mužů.

V jednu chvíli je vše v pořádku a několik týdnů nato člověk nevidí a jeho dosavadní život je vzhůru nohama. Po psychické stránce je velmi náročné čelit takové diagnóze. Naštěstí jde vědecký pokrok mílovými kroky kupředu.

Nově bylo například zjištěno, že díky tzv. genové terapii lze léčit celou řadu závažných onemocnění. Vědci v této metodě spatřují obrovský potenciál, který již prokázala v minulosti v případě rakoviny, obezity či poškození míchy.

V současnosti se badatelé zaměřují na oblast dědičné slepoty a způsoby její léčby.

blank
Lékař může pomoci, ale pacient se musí zajímat a nezanedbávat pravidelné kontroly, díky nimž se nemoci mohou zachytit hned na začátku, kdy jsou ještě dobře léčitelné. Foto: Pixabay

Zázrak? Nikoli. Věda

První krůčky výzkumu započaly, když se skupina odborníků z Univerzity v Cambridge, Univerzity v Pittsburghu a pařížského Institut de la Vision zaměřila na genovou terapii a na to, jak pomocí ní léčit dědičné poruchy zraku a vidění.

Pokusy prováděli s osobami s nemocí LHON. U tohoto onemocnění nejprve dochází ke zničení gangliových buněk sítnice, což zákonitě vede i k degeneraci optického nervu – vidění obou očí se rychle zhoršuje.

Většina lidí s LHON má identickou mutaci genu MT-ND4, na kterou se vědci zacílili. Studie se účastnilo 37 dobrovolníků z řad pacientů, u nichž se ztráta zraku projevila v uplynulých 6 až 12 měsících.

Do dutiny sklivce jednoho oka jim odborníci vstříkli virový vektor, jenž se obvykle aplikuje k poskytování genetického materiálu do buněk a který v tomto případě s sebou nesl modifikovanou komplementární DNA rAAV2/2-ND4.

Následně výzkumníci do druhého oka vstříkli „placebo“ roztok.

„Očekávali jsme, že se vidění zlepší pouze u očí léčených vektorem genové terapie. Nečekaně se u 78 % pacientů zlepšilo vidění u obou očí, a to v průběhu celé dvouleté studie,“ sdělil výsledky experimentu autor studie neuro-oftalmolog Patrick Yu-Wai-Man z University of Cambridge.

„Nahrazením defektního genu MT-ND4 tato léčba zachrání gangliové buňky sítnice před ničivými účinky mutace m.11778G>A, zachová funkci a zlepší vizuální prognózu pacienta,“ dodal vědec.

blank
Když se u člověka dostaví potíže spojené s Leberovou hereditární optickou neuropatií, jeho stav se výrazně zhorší, a to v řádu pouhých několika týdnů. Existuje jen 20% šance na uzdravení. Foto: Pixabay

Tato technologie označovaná jako mitochondriální cílení byla vyvinuta v Institutu de la Vision v Paříži ve Francii a byla licencována společností GenSight Biologics.

Zásadní zásah do života pacientů

Aby vědci dospěli k poznání, jak mohla léčba jednoho oka přispět k uzdravení oka druhého, provedli studii u makaků, jejichž optický systém je tomu lidskému velmi podobný. Podařilo se jim tak analyzovat tkáň na různých místech oka a pochopit, jak přesně se virový vektor DNA šířil – jeho distribuci a účinky.

Na základě toho bylo objeveno, že nastal proces tzv. interokulární difuze, právě difuze mohla za to, že se virový vektor dostal do sítnice, optického nervu a předního segmentu neléčeného oka. Podle neuro-oftalmologa je záchrana zraku pomocí genové terapie nyní realitou.

Ukázalo se, že léčba je bezpečná a v současné době odborníci zkoumají její další využití. Přístup se totiž neomezuje pouze na obnovení zraku, ale cílí i na další mitochondriální onemocnění zraku, které je možné díky této technologii léčit.

blank
Zeleným zákalem jsou ohroženy asi 2 % populace starší 40 let. Foto: Pixabay

„Jako člověk, který léčí mladé pacienty trpící LHON, jsem byl velmi frustrovaný malými možnostmi efektivní léčby této nemoci. Tito jedinci ztrácí zrak velmi rychle, v rámci pouze několika týdnů až měsíců.

Naše studie znamená velkou naději v metodách léčby tohoto onemocnění,“ řekl vedoucí výzkumník José-Alain Sahel z University of Pittsburgh.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nikdy nevíte, kde na vás vybafne tátův levoboček
skutecnepribehy.cz

Nikdy nevíte, kde na vás...

O tom, že by nás mohlo být na tátovo dědictví...
Blahodárné účinky saunování
rezidenceonline.cz

Blahodárné účinky saunování

Pořídit si v dnešní době privátní saunu není vůbec...
Čokoláda pleti neškodí
panidomu.cz

Čokoláda pleti neškodí

Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned...
Záhada plavby sv. Máří Magdalény  napříč Středozemním mořem
enigmaplus.cz

Záhada plavby sv. Máří Magdalény ...

Obvykle bývá označována jako patronka kajícníků,...
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz

VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY...

„Užít si tradiční jídlo plné vůně a...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz

Realizace koupelny 2023: V módě...

Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem...
Opustí nakonec Filip Blažek svou manželku kvůli jiné?
nasehvezdy.cz

Opustí nakonec Filip Blažek...

Po pracovní stránce se...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
21stoleti.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
Navzdory těžkému dětství a mládí se z Terezy Brodské stala sebevědomá dáma
nasehvezdy.cz

Navzdory těžkému dětství a...

Talentovaná a...
Záhadná Anomálie: Leží na dně Baltu nacistická základna?
enigmaplus.cz

Záhadná Anomálie: Leží na dně...

Zhruba 90 metrů pod hladinou Baltského moře se...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha