Skip to content
reklama

Hněv sopky Vesuv pohřbil slavné Pompeje

Ženy, muži, děti i zvířata – všichni utíkali, seč mohli, avšak před smrtícím proudem sopečné lávy neunikli. Jejich osud byl zpečetěn.

Výbuch sopky Vesuv, tyčící se nad Neapolským zálivem, v roce 79. n. l. způsobil zkázu nejen Pompejí, ale i několika sousedních měst. Pyroklastické mračno – žhavé mračno popela a sopečných plynů s částicemi magmatu – sahalo do výšky až 37 kilometrů.

Dřívější modely operovaly s představou, že k usmrcení obyvatel došlo v důsledku tepelného šoku v domech či na ulicích. Foto: Pixabay

Mnoho badatelů si klade otázku, zda tehdejší římští obyvatelé měli vůbec nějakou šanci na záchranu. Na základě nejnovějších archeologických nálezů tomu skutečně tak mohlo být. Lodě, jež byly poslány historikem Pliniem starším (asi 23/24-79), měly údajně přistát na břehu města Herculaneum, odtud mělo dojít k evakuaci obyvatel zasažených měst (Pompeje, Herculaneum, Oplontis a Stabie), avšak bylo již příliš pozdě.

Rozžhavená láva usmrtila zhruba 300 lidí, kteří čekali na pláži a doufali, že nebezpečí unikli.

Čas byl proti nim

Herculaneum pohřbila po erupci Vesuvu vrstva vulkanického materiálu, místy až 20 metrů vysoká. V něm se zachovaly například i zuhelnatělé zbytky dřeva.

Pláž v Herculaneu vydala kosterní pozůstatky zhruba 300 osob již v 80. letech minulého století, a už tehdy se odborníci domnívali, že by se mohlo jednat o místní, které měl čekat nový život.

V blízkosti koster byly nalezeny cenné předměty, které nejspíš pobrali ve spěchu. V letošním roce byla teorie o nezdařilé záchraně, od které obyvatele dělily pouhé minuty, potvrzena.

blank
Nově se podařilo zjistit, že plyny, popel a sopečné částice do Pompejí dorazily během 10 až 20 minut od výronu pyroklastického proudu. Foto: Pixabay

„Zdobené zbraně a zavazadlo nalezené u jedné z koster označované číslem 26 naznačují, že šlo o účastníka neúspěšné Pliniovy záchranné mise. Právě proto to vypadalo, jako by místní poklidně stáli ve frontě na nalodění,“ shrnul závěry vědců šéf archeologického naleziště v Herculaneu Francesco Sirano.

Stopy vedou na Capri

Archeolog a jeho tým díky analýze odhalili, že nalezená pochva meče a spona opasku byly stříbrné a zdobené zlatem, což by bylo v případě řadového vojáka neobvyklé. Oválné tvary na sponě tak pravděpodobně představují oválné štíty užívané v té době pretoriánskou gardou.

„V době erupce neměla pretoriánská garda žádné základny na pevnině, a proto nejspíš posádka připlula z ostrova Capri, tedy na rozkaz Plinia staršího. Jeho poslední okamžiky popsal jeho synovec Plinius mladší, podle kterého se tehdejší velitel římského loďstva v Misenu pokoušel o evakuaci obyvatel ohrožených výbuchem Vesuvu a sám zahynul v pobřežním městě Stabiae, pravděpodobně na infarkt,“ doplnil Sirano.

blank
Městem se vše prohnalo během několika desítek sekund. Foto: Pixabay

Kdy nastal ten den?

Se zánikem starověkých Pompejí bylo vždy spojováno datum 24. srpna 79 n. l. Italští archeologové však učinili objev, který toto datum zpochybňuje.

Nápis uhlem na zdi vypovídá o tom, že k sopečné erupci došlo o dva měsíce později, je zde totiž uvedeno datum 17. října 79 n. l., z čehož se usuzuje, že město bylo pravděpodobně pohřbeno o týden později.

Nápis byl nalezen v domě, který v době erupce procházel rekonstrukcí. „Datum spolu s žertovným nápisem mohl napsat na zeď tehdy opravované místnosti nějaký žoviální dělník,“ řekl ředitel archeologického areálu v Pompejích Massimo Osanna. V ložnici téhož domu byl učiněn objev dalších pěti lidí, kteří při tragickém výbuchu zahynuli. S největší pravděpodobností se jednalo o dvě ženy a tři děti, jež se snažily utéct před vulkanickou katastrofou.

Stačilo 20 minut a bylo po všem

Vědci mají v dnešní době k dispozici moderní technologie, díky nimž mohou s až fascinující věrohodností zrekonstruovat zkázonosnou událost starověkého světa. Experti z Ústavu geoenvironmentálních věd Univerzity v Bari, italského Národního ústavu geofyziky a vulkanologie a Britského geologického průzkumu ve své studii použili informace získané z počítačové analýzy.

Podle ní trvalo jen několik málo minut, než byly Pompeje zničeny.

blank
„Obyvatelé si před výbuchem sopky nedokázali představit, co se děje. Pompejci žili se zemětřesením, ale ne s erupcemi, takže byli zaskočeni a smeteni žhavým oblakem popela,“ prohlásil Roberto Isaia, hlavní autor studie. Foto: Pixabay

Výzkumníci vytvořili počítačovou simulaci tehdejší erupce, která ukázala, že Pompeje byly zasaženy jen pár minut poté, co celá zkáza započala. Pyroklastické mračno smetlo z povrchu zemského vše, co se mu postavilo do cesty, zdeformovalo tamní krajinu a pobřeží prakticky k nepoznání.

Mračnu napomáhal vítr, jenž je hnal jihovýchodním směrem, tedy přímo na římské město. Lidé, jež doposud neodešli a kteří ani déšť pemzy, jenž všemu předcházel, nebrali jako varovné znamení, že se něco děje, neměli šanci přežít.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz

Thajská polévka s kokosovým...

Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků...
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz

V soutěži o největší počet...

Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
Opustí nakonec Filip Blažek svou manželku kvůli jiné?
nasehvezdy.cz

Opustí nakonec Filip Blažek...

Po pracovní stránce se...
Navzdory těžkému dětství a mládí se z Terezy Brodské stala sebevědomá dáma
nasehvezdy.cz

Navzdory těžkému dětství a...

Talentovaná a...
Hledání Golgoty a Ježíšova hrobu: Kde leží místo spjaté s Kristovou smrtí?
enigmaplus.cz

Hledání Golgoty a Ježíšova...

Horu, na kterou Ježíš z Nazaretu musel během svých...
Byly jsme kamarádky, až děti nás rozeštvaly
skutecnepribehy.cz

Byly jsme kamarádky, až děti...

Dnes si to nedokážu vysvětlit. Jak nás...
Blahodárné účinky saunování
rezidenceonline.cz

Blahodárné účinky saunování

Pořídit si v dnešní době privátní saunu není vůbec...
Plačící madona z Argentiny: Krvavé slzy léčí těžce nemocné!
enigmaplus.cz

Plačící madona z Argentiny:...

V roce 2017 začíná sošky Panny Marie v...
Opary: Hlavní sezónu mají v létě, ale potrápit mohou kdykoliv
panidomu.cz

Opary: Hlavní sezónu mají v...

Příčinou je vyšší intenzita UV záření a...
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz

Realizace koupelny 2023: V módě...

Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha