Skip to content
reklama blank
reklama blank

Hněv sopky Vesuv pohřbil slavné Pompeje

blank

Ženy, muži, děti i zvířata – všichni utíkali, seč mohli, avšak před smrtícím proudem sopečné lávy neunikli. Jejich osud byl zpečetěn.

Výbuch sopky Vesuv, tyčící se nad Neapolským zálivem, v roce 79. n. l. způsobil zkázu nejen Pompejí, ale i několika sousedních měst. Pyroklastické mračno – žhavé mračno popela a sopečných plynů s částicemi magmatu – sahalo do výšky až 37 kilometrů.

blank
Dřívější modely operovaly s představou, že k usmrcení obyvatel došlo v důsledku tepelného šoku v domech či na ulicích. Foto: Pixabay

Mnoho badatelů si klade otázku, zda tehdejší římští obyvatelé měli vůbec nějakou šanci na záchranu. Na základě nejnovějších archeologických nálezů tomu skutečně tak mohlo být. Lodě, jež byly poslány historikem Pliniem starším (asi 23/24-79), měly údajně přistát na břehu města Herculaneum, odtud mělo dojít k evakuaci obyvatel zasažených měst (Pompeje, Herculaneum, Oplontis a Stabie), avšak bylo již příliš pozdě.

Rozžhavená láva usmrtila zhruba 300 lidí, kteří čekali na pláži a doufali, že nebezpečí unikli.

Čas byl proti nim

Herculaneum pohřbila po erupci Vesuvu vrstva vulkanického materiálu, místy až 20 metrů vysoká. V něm se zachovaly například i zuhelnatělé zbytky dřeva.

Pláž v Herculaneu vydala kosterní pozůstatky zhruba 300 osob již v 80. letech minulého století, a už tehdy se odborníci domnívali, že by se mohlo jednat o místní, které měl čekat nový život.

V blízkosti koster byly nalezeny cenné předměty, které nejspíš pobrali ve spěchu. V letošním roce byla teorie o nezdařilé záchraně, od které obyvatele dělily pouhé minuty, potvrzena.

blank
Nově se podařilo zjistit, že plyny, popel a sopečné částice do Pompejí dorazily během 10 až 20 minut od výronu pyroklastického proudu. Foto: Pixabay

„Zdobené zbraně a zavazadlo nalezené u jedné z koster označované číslem 26 naznačují, že šlo o účastníka neúspěšné Pliniovy záchranné mise. Právě proto to vypadalo, jako by místní poklidně stáli ve frontě na nalodění,“ shrnul závěry vědců šéf archeologického naleziště v Herculaneu Francesco Sirano.

Stopy vedou na Capri

Archeolog a jeho tým díky analýze odhalili, že nalezená pochva meče a spona opasku byly stříbrné a zdobené zlatem, což by bylo v případě řadového vojáka neobvyklé. Oválné tvary na sponě tak pravděpodobně představují oválné štíty užívané v té době pretoriánskou gardou.

„V době erupce neměla pretoriánská garda žádné základny na pevnině, a proto nejspíš posádka připlula z ostrova Capri, tedy na rozkaz Plinia staršího. Jeho poslední okamžiky popsal jeho synovec Plinius mladší, podle kterého se tehdejší velitel římského loďstva v Misenu pokoušel o evakuaci obyvatel ohrožených výbuchem Vesuvu a sám zahynul v pobřežním městě Stabiae, pravděpodobně na infarkt,“ doplnil Sirano.

blank
Městem se vše prohnalo během několika desítek sekund. Foto: Pixabay

Kdy nastal ten den?

Se zánikem starověkých Pompejí bylo vždy spojováno datum 24. srpna 79 n. l. Italští archeologové však učinili objev, který toto datum zpochybňuje.

Nápis uhlem na zdi vypovídá o tom, že k sopečné erupci došlo o dva měsíce později, je zde totiž uvedeno datum 17. října 79 n. l., z čehož se usuzuje, že město bylo pravděpodobně pohřbeno o týden později.

Nápis byl nalezen v domě, který v době erupce procházel rekonstrukcí. „Datum spolu s žertovným nápisem mohl napsat na zeď tehdy opravované místnosti nějaký žoviální dělník,“ řekl ředitel archeologického areálu v Pompejích Massimo Osanna. V ložnici téhož domu byl učiněn objev dalších pěti lidí, kteří při tragickém výbuchu zahynuli. S největší pravděpodobností se jednalo o dvě ženy a tři děti, jež se snažily utéct před vulkanickou katastrofou.

Stačilo 20 minut a bylo po všem

Vědci mají v dnešní době k dispozici moderní technologie, díky nimž mohou s až fascinující věrohodností zrekonstruovat zkázonosnou událost starověkého světa. Experti z Ústavu geoenvironmentálních věd Univerzity v Bari, italského Národního ústavu geofyziky a vulkanologie a Britského geologického průzkumu ve své studii použili informace získané z počítačové analýzy.

Podle ní trvalo jen několik málo minut, než byly Pompeje zničeny.

blank
„Obyvatelé si před výbuchem sopky nedokázali představit, co se děje. Pompejci žili se zemětřesením, ale ne s erupcemi, takže byli zaskočeni a smeteni žhavým oblakem popela,“ prohlásil Roberto Isaia, hlavní autor studie. Foto: Pixabay

Výzkumníci vytvořili počítačovou simulaci tehdejší erupce, která ukázala, že Pompeje byly zasaženy jen pár minut poté, co celá zkáza započala. Pyroklastické mračno smetlo z povrchu zemského vše, co se mu postavilo do cesty, zdeformovalo tamní krajinu a pobřeží prakticky k nepoznání.

Mračnu napomáhal vítr, jenž je hnal jihovýchodním směrem, tedy přímo na římské město. Lidé, jež doposud neodešli a kteří ani déšť pemzy, jenž všemu předcházel, nebrali jako varovné znamení, že se něco děje, neměli šanci přežít.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...