Skip to content
reklama

John Wayne Gacy: Klaun zabiják si plní celý sklep mrtvolami

Dlouho je spíše uzavřený, nesmělý a zamindrákovaný muž. Když však při rvačce vráží nůž do těla své první oběti, ucítí zvláštní sexuální uspokojení. Od té chvíle se to pro něj stává závislostí, kterou již nelze zastavit.

John Wayne Gacy (1942–1994) nemá zrovna lehké dětství. Otylý mladík trpí epilepsií a úzkostmi. Ideální nejsou ani vztahy v rodině. S matkou celkem vychází, ale u svého otce by hledal oporu marně, ten Johna neustále bije a ponižuje.

Sbírku Gacyho traumat z dětství nakonec završuje rodinný známý, který začne devítiletého chlapce sexuálně zneužívat.

Pracovitý mladík

Není proto divu, že je chlapec prožitými traumaty poznamenán a lze u něj spatřit určité zvláštnosti. John nosí dámské spodní prádlo a navíc si povídá s fiktivními kamarády, mezi kterými nejvíce dominuje imaginární policista Jack Hanley. Ten Johna údajně chrání před veškerými jeho obavami a navíc je to dle Gacyho pozdějšího tvrzení právě on, kdo vraždy spáchá.

Proslul jako vražedný klaun, byť se předváděním klauna zabýval jen okrajově.

Managerem fastfoodu

V roce 1964 se Gacy žení s Marlynn Myersovou. Čerstvý tchán pak Johnovi zajišťuje místo vedoucího několika poboček řetězce KFC. Mladému páru se brzy narodí dvě zdravé děti, které John láskyplně vychovává.

Okolím je vnímán nejen jako vzorný otec a manžel, ale také jako dobrák, který chodí v kostýmu klauna bavit děti do nemocnic. Zdá se, že tuto rodinnou idylku nemůže nic pokazit. Gacymu se však honí hlavou myšlenky na mladé muže.

A s fantazií si vystačí pouze dočasně…

Znásilní podřízeného

V roce 1968 Gacy nabídne odvoz jednomu z nezletilých zaměstnanců KFC Donaldu Voorheesovi. Odváží ho k sobě domů, kde ho nejprve hostí jídlem a pitím. Poté pouští pornografický film, při jehož sledování mladíka nutí k orálnímu sexu.

Chlapec později vypovídá, že podobných návštěv proběhlo více. Gacy je tak poprvé souzen. Sám se během procesu přiznává, že Voorheesovi předcházely ještě další dvě oběti. Soud ho posílá do vězení na 10 let a ještě v ten den podává jeho žena žádost o rozvod.

Vzorný vězeň

Gacy se ve vězení vskutku činí. Studuje, pracuje a bojuje za lepší podmínky ve věznici. Z 10letého trestu si tak neodpyká ani dva roky a je zase venku. Propuštěný muž zakládá stavební společnost PDM, která má být lákadlem pro jeho potenciální oběti.

Také s oblibou navštěvuje podniky pro homosexuály, kde je rovněž nepřeberné množství cílů. Budoucí Gacyho ,,lovecká“ strategie v těchto podnicích pak bude vždy stejná. Pro své nízké sebevědomí raději vyčká, až se oběť opije, následně ji donutí k sexu a pak ji zavraždí.

blank
Místo, kde byly nalezeny oběti.

První oběť

V roce 1972 jede podnapilý John Gacy kolem autobusové zastávky, kde stojí světlovlasý chlapec. Odveze ho k sobě domů, kde spolu mají sex. Pak oba usnou. Ráno jde chlapec vzbudit Gacyho, aby mu oznámil, že udělal snídani.

V ruce ještě drží ušpiněný nůž. Gacyho však okamžitě napadne, že ho chce ozbrojený chlapec zabít, proto se na něj vrhne. Po krátké rvačce se Gacy zmocňuje nože a bodá vyděšeného chlapce do hrudi. V tu chvíli by byla většina lidí hrůzou bez sebe, Gacy se však cítí úžasně.

Po vraždě odtahuje mrtvolu do sklepa, kde ji ukryje pod podlahu.

Znovu u soudu

Na začátku roku 1973 má Gacy konflikt s jedním ze svých sexuálních partnerů. Spor se rozhodne řešit po svém. Mladíka pevně sváže a přiveze autem k nejbližší restauraci. Tady unesenému nabízí obchod – orální sex na toaletách podniku výměnou za svobodu.

Mladík přijímá. Když už si Gacy v jedné z kabinek rozepíná poklopec, mladý muž si to náhle rozmyslí a chce toalety opustit. Za to mu Gacy uštědřuje několik ran pěstí do hlavy. Když se napadenému konečně podaří z restaurace utéct, nasedá Gacy do auta, mladíka dojíždí a ve vysoké rychlosti do něj vráží.

Oběť srážku přežije a Gacy dostává za ublížení na zdraví podmínečný trest.

blank
Gacyho dům, v němž vraždil.

Ztrácí se mu zaměstnanci

29. července roku 1975 je nahlášeno zmizení Gacyho zaměstnance, 17letého Johna Butkovitche. Když za Gacym přijdou policisté, tvrdí jim, že se chlapec odstěhoval do státu Arkansas za svými sestrami. Ve skutečnosti však Butkovitchova mrtvola, pokrytá známkami sexuálního zneužití a mučení, plní další místo v Johnově sklepním úkrytu.

Smyčka se stahuje

V prosinci 1978 je vyhlášeno pátrání po 15letém Robertu Priestovi. Mladík měl mít schůzku s budoucím zaměstnavatelem ohledně letní brigády, už se ale nevrátil. Priestova matka sdělí policistům, že schůzku měl mít s jistým Johnem Waynem Gacym.

To vyšetřovatelům bohatě stačí k tomu, aby u muže udělali domovní prohlídku.

Osobní hřbitov

Prohledávání domu velmi brzy přináší své ovoce. Policisté nalézají oblečení dětské velikosti, prsten absolventa střední školy z roku 1975 a řadu dalších podezřelých předmětů. To nejhorší však má teprve přijít.

Když vyšetřovatelé sestupují po schodech do sklepa, praští je do nosu silný zápach tlejících těl. Pod podlahou sklepa a v okolních prostorech domu je nalezeno ohromujících 29 obětí. Gacy později vypoví, že zbylé čtyři oběti hodil do řeky, protože už ve sklepě neměl prostor.

Lítost neprojeví

Konečně se s Gacym koná spravedlivý soud, ze kterého už se s jistotou nevyvlíkne. Korunními svědky jsou jediní dva mladíci, kteří násilníkův útok přežili. Znásilněný Jeff Rignall, kterého Gacy po aktu propustil, a Robert Donnelly, který byl sice po Gacyho útoku těžce zraněn na hlavě, ale přežil a mohl tak nyní u soudu zasadit vrahovi odvetný úder svou výpovědí.

Když Donnelly vypoví vše, co si prožil, zhroutí se. Gacyho reakcí je hlasitý smích a protočené panenky. Při soudním procesu neprojevuje žádnou lítost a chová se pohrdavě. Dokonce se snaží zavtipkovat, když prohlásí: „Nejsem vinen ničím horším, než že jsem provozoval hřbitov bez povolení.

“ Porota nepotřebuje moc času na to, aby o vrahově osudu rozhodla. 12. března 1980 je Gacy odsouzen k trestu smrti.

Ještě si počká…

Než bude Gacy popraven, stráví ještě dlouhých 14 let ve vězení. Velice zde zaujme svou výtvarnou tvorbou. Kreslí klauny a trpaslíky sytými barvami a řadu obrázků dokonce prodá. 14 let však uteče jako voda a Gacy je konečně veden na popravu.

Jeho cesta vstříc smrti má však k důstojnosti daleko. Vrah neustále vyřvává, že je obětí justičního systému, že jde o státní vraždu a že jeho zabitím nevrátí životy jeho obětem. Velmi groteskně působící scéna se pak odehraje ve chvíli, kdy musí personál vyměnit prasklou jehlu a Gacy se jim v tu chvíli snaží z místa popravy uprchnout.

Poslední ránu zbytku vážnosti celého procesu pak zasadí poslední větou v životě: „Polibte mi prdel!“

Foto: Shutterstock
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Umělé zlato Německa: Co objevil vědec Miethe?
enigmaplus.cz

Umělé zlato Německa: Co...

Úžasný objev profesora Mietheho! Využije Německo umělé...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...
Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Záhadný sériový vrah Zodiac: Byla jeho identita konečně odhalena?
enigmaplus.cz

Záhadný sériový vrah Zodiac:...

Nepolapitelný Zodiac řádí na konci šedesátých a...
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz

Zeleninový kuskus s krevetami

Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky...
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
Můj syn zkrátka neumí jít zlatou střední cestou
skutecnepribehy.cz

Můj syn zkrátka neumí jít...

Náš Honza se nejprve utápěl v alkoholu....
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
21stoleti.cz

(Ne)přítel nikotin: Úleva při...

Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha