Domů     John Wayne Gacy: Klaun zabiják si plní celý sklep mrtvolami
John Wayne Gacy: Klaun zabiják si plní celý sklep mrtvolami

Dlouho je spíše uzavřený, nesmělý a zamindrákovaný muž. Když však při rvačce vráží nůž do těla své první oběti, ucítí zvláštní sexuální uspokojení. Od té chvíle se to pro něj stává závislostí, kterou již nelze zastavit.

John Wayne Gacy (1942–1994) nemá zrovna lehké dětství. Otylý mladík trpí epilepsií a úzkostmi. Ideální nejsou ani vztahy v rodině. S matkou celkem vychází, ale u svého otce by hledal oporu marně, ten Johna neustále bije a ponižuje.

Sbírku Gacyho traumat z dětství nakonec završuje rodinný známý, který začne devítiletého chlapce sexuálně zneužívat.

Pracovitý mladík

Není proto divu, že je chlapec prožitými traumaty poznamenán a lze u něj spatřit určité zvláštnosti. John nosí dámské spodní prádlo a navíc si povídá s fiktivními kamarády, mezi kterými nejvíce dominuje imaginární policista Jack Hanley.

Ten Johna údajně chrání před veškerými jeho obavami a navíc je to dle Gacyho pozdějšího tvrzení právě on, kdo vraždy spáchá.

Proslul jako vražedný klaun, byť se předváděním klauna zabýval jen okrajově.
Proslul jako vražedný klaun, byť se předváděním klauna zabýval jen okrajově.

Managerem fastfoodu

V roce 1964 se Gacy žení s Marlynn Myersovou. Čerstvý tchán pak Johnovi zajišťuje místo vedoucího několika poboček řetězce KFC. Mladému páru se brzy narodí dvě zdravé děti, které John láskyplně vychovává.

Okolím je vnímán nejen jako vzorný otec a manžel, ale také jako dobrák, který chodí v kostýmu klauna bavit děti do nemocnic. Zdá se, že tuto rodinnou idylku nemůže nic pokazit. Gacymu se však honí hlavou myšlenky na mladé muže. A s fantazií si vystačí pouze dočasně…

Znásilní podřízeného

V roce 1968 Gacy nabídne odvoz jednomu z nezletilých zaměstnanců KFC Donaldu Voorheesovi. Odváží ho k sobě domů, kde ho nejprve hostí jídlem a pitím. Poté pouští pornografický film, při jehož sledování mladíka nutí k orálnímu sexu.

Chlapec později vypovídá, že podobných návštěv proběhlo více. Gacy je tak poprvé souzen. Sám se během procesu přiznává, že Voorheesovi předcházely ještě další dvě oběti. Soud ho posílá do vězení na 10 let a ještě v ten den podává jeho žena žádost o rozvod.

Vzorný vězeň

Gacy se ve vězení vskutku činí. Studuje, pracuje a bojuje za lepší podmínky ve věznici. Z 10letého trestu si tak neodpyká ani dva roky a je zase venku. Propuštěný muž zakládá stavební společnost PDM, která má být lákadlem pro jeho potenciální oběti.

Také s oblibou navštěvuje podniky pro homosexuály, kde je rovněž nepřeberné množství cílů. Budoucí Gacyho ,,lovecká“ strategie v těchto podnicích pak bude vždy stejná.

Pro své nízké sebevědomí raději vyčká, až se oběť opije, následně ji donutí k sexu a pak ji zavraždí.

Místo, kde byly nalezeny oběti.
Místo, kde byly nalezeny oběti.

První oběť

V roce 1972 jede podnapilý John Gacy kolem autobusové zastávky, kde stojí světlovlasý chlapec. Odveze ho k sobě domů, kde spolu mají sex. Pak oba usnou. Ráno jde chlapec vzbudit Gacyho, aby mu oznámil, že udělal snídani. V ruce ještě drží ušpiněný nůž.

Gacyho však okamžitě napadne, že ho chce ozbrojený chlapec zabít, proto se na něj vrhne. Po krátké rvačce se Gacy zmocňuje nože a bodá vyděšeného chlapce do hrudi. V tu chvíli by byla většina lidí hrůzou bez sebe, Gacy se však cítí úžasně. Po vraždě odtahuje mrtvolu do sklepa, kde ji ukryje pod podlahu.

Znovu u soudu

Na začátku roku 1973 má Gacy konflikt s jedním ze svých sexuálních partnerů. Spor se rozhodne řešit po svém. Mladíka pevně sváže a přiveze autem k nejbližší restauraci. Tady unesenému nabízí obchod – orální sex na toaletách podniku výměnou za svobodu.

Mladík přijímá. Když už si Gacy v jedné z kabinek rozepíná poklopec, mladý muž si to náhle rozmyslí a chce toalety opustit. Za to mu Gacy uštědřuje několik ran pěstí do hlavy.

Když se napadenému konečně podaří z restaurace utéct, nasedá Gacy do auta, mladíka dojíždí a ve vysoké rychlosti do něj vráží. Oběť srážku přežije a Gacy dostává za ublížení na zdraví podmínečný trest.

Gacyho dům, v němž vraždil.
Gacyho dům, v němž vraždil.

Ztrácí se mu zaměstnanci

29. července roku 1975 je nahlášeno zmizení Gacyho zaměstnance, 17letého Johna Butkovitche. Když za Gacym přijdou policisté, tvrdí jim, že se chlapec odstěhoval do státu Arkansas za svými sestrami.

Ve skutečnosti však Butkovitchova mrtvola, pokrytá známkami sexuálního zneužití a mučení, plní další místo v Johnově sklepním úkrytu.

Smyčka se stahuje

V prosinci 1978 je vyhlášeno pátrání po 15letém Robertu Priestovi. Mladík měl mít schůzku s budoucím zaměstnavatelem ohledně letní brigády, už se ale nevrátil. Priestova matka sdělí policistům, že schůzku měl mít s jistým Johnem Waynem Gacym. To vyšetřovatelům bohatě stačí k tomu, aby u muže udělali domovní prohlídku.

Osobní hřbitov

Prohledávání domu velmi brzy přináší své ovoce. Policisté nalézají oblečení dětské velikosti, prsten absolventa střední školy z roku 1975 a řadu dalších podezřelých předmětů. To nejhorší však má teprve přijít.

Když vyšetřovatelé sestupují po schodech do sklepa, praští je do nosu silný zápach tlejících těl. Pod podlahou sklepa a v okolních prostorech domu je nalezeno ohromujících 29 obětí.

Gacy později vypoví, že zbylé čtyři oběti hodil do řeky, protože už ve sklepě neměl prostor.

Lítost neprojeví

Konečně se s Gacym koná spravedlivý soud, ze kterého už se s jistotou nevyvlíkne. Korunními svědky jsou jediní dva mladíci, kteří násilníkův útok přežili.

Znásilněný Jeff Rignall, kterého Gacy po aktu propustil, a Robert Donnelly, který byl sice po Gacyho útoku těžce zraněn na hlavě, ale přežil a mohl tak nyní u soudu zasadit vrahovi odvetný úder svou výpovědí. Když Donnelly vypoví vše, co si prožil, zhroutí se.

Gacyho reakcí je hlasitý smích a protočené panenky. Při soudním procesu neprojevuje žádnou lítost a chová se pohrdavě. Dokonce se snaží zavtipkovat, když prohlásí:

Nejsem vinen ničím horším, než že jsem provozoval hřbitov bez povolení.“ Porota nepotřebuje moc času na to, aby o vrahově osudu rozhodla. 12. března 1980 je Gacy odsouzen k trestu smrti.

Ještě si počká…

Než bude Gacy popraven, stráví ještě dlouhých 14 let ve vězení. Velice zde zaujme svou výtvarnou tvorbou. Kreslí klauny a trpaslíky sytými barvami a řadu obrázků dokonce prodá. 14 let však uteče jako voda a Gacy je konečně veden na popravu.

Jeho cesta vstříc smrti má však k důstojnosti daleko. Vrah neustále vyřvává, že je obětí justičního systému, že jde o státní vraždu a že jeho zabitím nevrátí životy jeho obětem.

Velmi groteskně působící scéna se pak odehraje ve chvíli, kdy musí personál vyměnit prasklou jehlu a Gacy se jim v tu chvíli snaží z místa popravy uprchnout. Poslední ránu zbytku vážnosti celého procesu pak zasadí poslední větou v životě: „Polibte mi prdel!“

Foto: Shutterstock
Související články
Svět zločinu
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Svět zločinu
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Svět zločinu
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml