Domů     John Wayne Gacy: Klaun zabiják si plní celý sklep mrtvolami
John Wayne Gacy: Klaun zabiják si plní celý sklep mrtvolami

Dlouho je spíše uzavřený, nesmělý a zamindrákovaný muž. Když však při rvačce vráží nůž do těla své první oběti, ucítí zvláštní sexuální uspokojení. Od té chvíle se to pro něj stává závislostí, kterou již nelze zastavit.

John Wayne Gacy (1942–1994) nemá zrovna lehké dětství. Otylý mladík trpí epilepsií a úzkostmi. Ideální nejsou ani vztahy v rodině. S matkou celkem vychází, ale u svého otce by hledal oporu marně, ten Johna neustále bije a ponižuje.

Sbírku Gacyho traumat z dětství nakonec završuje rodinný známý, který začne devítiletého chlapce sexuálně zneužívat.

Pracovitý mladík

Není proto divu, že je chlapec prožitými traumaty poznamenán a lze u něj spatřit určité zvláštnosti. John nosí dámské spodní prádlo a navíc si povídá s fiktivními kamarády, mezi kterými nejvíce dominuje imaginární policista Jack Hanley.

Ten Johna údajně chrání před veškerými jeho obavami a navíc je to dle Gacyho pozdějšího tvrzení právě on, kdo vraždy spáchá.

Proslul jako vražedný klaun, byť se předváděním klauna zabýval jen okrajově.
Proslul jako vražedný klaun, byť se předváděním klauna zabýval jen okrajově.

Managerem fastfoodu

V roce 1964 se Gacy žení s Marlynn Myersovou. Čerstvý tchán pak Johnovi zajišťuje místo vedoucího několika poboček řetězce KFC. Mladému páru se brzy narodí dvě zdravé děti, které John láskyplně vychovává.

Okolím je vnímán nejen jako vzorný otec a manžel, ale také jako dobrák, který chodí v kostýmu klauna bavit děti do nemocnic. Zdá se, že tuto rodinnou idylku nemůže nic pokazit. Gacymu se však honí hlavou myšlenky na mladé muže. A s fantazií si vystačí pouze dočasně…

Znásilní podřízeného

V roce 1968 Gacy nabídne odvoz jednomu z nezletilých zaměstnanců KFC Donaldu Voorheesovi. Odváží ho k sobě domů, kde ho nejprve hostí jídlem a pitím. Poté pouští pornografický film, při jehož sledování mladíka nutí k orálnímu sexu.

Chlapec později vypovídá, že podobných návštěv proběhlo více. Gacy je tak poprvé souzen. Sám se během procesu přiznává, že Voorheesovi předcházely ještě další dvě oběti. Soud ho posílá do vězení na 10 let a ještě v ten den podává jeho žena žádost o rozvod.

Vzorný vězeň

Gacy se ve vězení vskutku činí. Studuje, pracuje a bojuje za lepší podmínky ve věznici. Z 10letého trestu si tak neodpyká ani dva roky a je zase venku. Propuštěný muž zakládá stavební společnost PDM, která má být lákadlem pro jeho potenciální oběti.

Také s oblibou navštěvuje podniky pro homosexuály, kde je rovněž nepřeberné množství cílů. Budoucí Gacyho ,,lovecká“ strategie v těchto podnicích pak bude vždy stejná.

Pro své nízké sebevědomí raději vyčká, až se oběť opije, následně ji donutí k sexu a pak ji zavraždí.

Místo, kde byly nalezeny oběti.
Místo, kde byly nalezeny oběti.

První oběť

V roce 1972 jede podnapilý John Gacy kolem autobusové zastávky, kde stojí světlovlasý chlapec. Odveze ho k sobě domů, kde spolu mají sex. Pak oba usnou. Ráno jde chlapec vzbudit Gacyho, aby mu oznámil, že udělal snídani. V ruce ještě drží ušpiněný nůž.

Gacyho však okamžitě napadne, že ho chce ozbrojený chlapec zabít, proto se na něj vrhne. Po krátké rvačce se Gacy zmocňuje nože a bodá vyděšeného chlapce do hrudi. V tu chvíli by byla většina lidí hrůzou bez sebe, Gacy se však cítí úžasně. Po vraždě odtahuje mrtvolu do sklepa, kde ji ukryje pod podlahu.

Znovu u soudu

Na začátku roku 1973 má Gacy konflikt s jedním ze svých sexuálních partnerů. Spor se rozhodne řešit po svém. Mladíka pevně sváže a přiveze autem k nejbližší restauraci. Tady unesenému nabízí obchod – orální sex na toaletách podniku výměnou za svobodu.

Mladík přijímá. Když už si Gacy v jedné z kabinek rozepíná poklopec, mladý muž si to náhle rozmyslí a chce toalety opustit. Za to mu Gacy uštědřuje několik ran pěstí do hlavy.

Když se napadenému konečně podaří z restaurace utéct, nasedá Gacy do auta, mladíka dojíždí a ve vysoké rychlosti do něj vráží. Oběť srážku přežije a Gacy dostává za ublížení na zdraví podmínečný trest.

Gacyho dům, v němž vraždil.
Gacyho dům, v němž vraždil.

Ztrácí se mu zaměstnanci

29. července roku 1975 je nahlášeno zmizení Gacyho zaměstnance, 17letého Johna Butkovitche. Když za Gacym přijdou policisté, tvrdí jim, že se chlapec odstěhoval do státu Arkansas za svými sestrami.

Ve skutečnosti však Butkovitchova mrtvola, pokrytá známkami sexuálního zneužití a mučení, plní další místo v Johnově sklepním úkrytu.

Smyčka se stahuje

V prosinci 1978 je vyhlášeno pátrání po 15letém Robertu Priestovi. Mladík měl mít schůzku s budoucím zaměstnavatelem ohledně letní brigády, už se ale nevrátil. Priestova matka sdělí policistům, že schůzku měl mít s jistým Johnem Waynem Gacym. To vyšetřovatelům bohatě stačí k tomu, aby u muže udělali domovní prohlídku.

Osobní hřbitov

Prohledávání domu velmi brzy přináší své ovoce. Policisté nalézají oblečení dětské velikosti, prsten absolventa střední školy z roku 1975 a řadu dalších podezřelých předmětů. To nejhorší však má teprve přijít.

Když vyšetřovatelé sestupují po schodech do sklepa, praští je do nosu silný zápach tlejících těl. Pod podlahou sklepa a v okolních prostorech domu je nalezeno ohromujících 29 obětí.

Gacy později vypoví, že zbylé čtyři oběti hodil do řeky, protože už ve sklepě neměl prostor.

Lítost neprojeví

Konečně se s Gacym koná spravedlivý soud, ze kterého už se s jistotou nevyvlíkne. Korunními svědky jsou jediní dva mladíci, kteří násilníkův útok přežili.

Znásilněný Jeff Rignall, kterého Gacy po aktu propustil, a Robert Donnelly, který byl sice po Gacyho útoku těžce zraněn na hlavě, ale přežil a mohl tak nyní u soudu zasadit vrahovi odvetný úder svou výpovědí. Když Donnelly vypoví vše, co si prožil, zhroutí se.

Gacyho reakcí je hlasitý smích a protočené panenky. Při soudním procesu neprojevuje žádnou lítost a chová se pohrdavě. Dokonce se snaží zavtipkovat, když prohlásí:

Nejsem vinen ničím horším, než že jsem provozoval hřbitov bez povolení.“ Porota nepotřebuje moc času na to, aby o vrahově osudu rozhodla. 12. března 1980 je Gacy odsouzen k trestu smrti.

Ještě si počká…

Než bude Gacy popraven, stráví ještě dlouhých 14 let ve vězení. Velice zde zaujme svou výtvarnou tvorbou. Kreslí klauny a trpaslíky sytými barvami a řadu obrázků dokonce prodá. 14 let však uteče jako voda a Gacy je konečně veden na popravu.

Jeho cesta vstříc smrti má však k důstojnosti daleko. Vrah neustále vyřvává, že je obětí justičního systému, že jde o státní vraždu a že jeho zabitím nevrátí životy jeho obětem.

Velmi groteskně působící scéna se pak odehraje ve chvíli, kdy musí personál vyměnit prasklou jehlu a Gacy se jim v tu chvíli snaží z místa popravy uprchnout. Poslední ránu zbytku vážnosti celého procesu pak zasadí poslední větou v životě: „Polibte mi prdel!“

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
svět zločinu
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hovoří také jasně: v posledních letech roste kriminalita ve virtuálním prostředí o skoro 100 procent ročně. A zastavení tohoto trendu nikdo nečeká.   Začíná to […]
Ku-Klux Klan: Masové vraždění černochů rasisty v bílých kápích
Jih prohrál americkou občanskou válku. To vedlo mimo jiné ke zrušení otroctví. Někteří Afroameričané si ale s nově nabytou svobodou nevěděli rady, a tak se začali mstít svým bývalým otrokářům. Obnovení pořádku v jižní části USA si za svůj cíl zvolil Ku-Klux-Klan. K jakým zvěrstvům ve jménu „nadvlády bílých“ docházelo? Spor o otroctví se často uvádí jako […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov