Domů     Tragédie Zdeňka Fibicha: Slavný skladatel se zamiloval do své žákyně
Tragédie Zdeňka Fibicha: Slavný skladatel se zamiloval do své žákyně

Když před sebou Karel Sabina vidí čtrnáctiletého kluka, který žádá pro sebe operní libreto, je v šoku. Přání ale splní. „Nebral jsem ten úkol vážně a tomu nezletilému wunderkindovi (zázračnému dítěti) jsem nedal moc kvalitní látku,“ přiznává později.

Přesto se Fibichův Bukovín dočká 16. dubna 1874 premiéry v pražském Prozatímním divadle.

Malý Zdeněk Fibich (1850–1900) se sice narodí v myslivně ve středočeských Všebořicích myslivně a všemi smysly od malinka vnímá nádheru přírody, ale lesníkem se nestane. Zvítězí hudba, se kterou ho seznamuje sečtělá maminka.

Zamiluje si hru na piano a věří ve svůj talent. Už ve 14 letech napíše první symfonii a troufne si i na operu.

Po smrti první ženy Růženy si bere její sestru Betty, která se sice vzorně stará o Zdeňkovu dcerku a páru se narodí syn, ale chybí jim citové souznění. Zdeněk si nachází novou zálibu, možná jako útěk z nepříliš šťastného manželství.

Vášnivě rád sbírá brouky a motýly. Se svým přítelem, skladatelem Antonínem Dvořákem (1841–1904) se vydává na procházky na nádraží. Dvořák ho nakazí svojí zálibou v lokomotivách natolik, že si Fibich dokonce udělá zkoušky na výpravčího.

Myslí na zadní kolečka – hudba mu moc nevynáší. Fibich totiž trpí i profesně. Je nesmělý, neumí se pořádně prosadit. Přišel o místo druhého kapelníka v Prozatímním divadle, a tak si musí vydělávat „hodinařením“.

Jako domácí učitel hudby pořád dokola poslouchá otravné ťukání do klavíru více či méně nadaných žáků. Jistý čas k němu dochází i mladičká Anežka Schulzová (1868–1905). Tehdy si sedmnáctileté holky ještě moc nevšímá.

Fibichova rodná myslivna ve Všebořicích. FOTO: Stribrohora/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Fibichova rodná myslivna ve Všebořicích. FOTO: Stribrohora/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Vyznání od ženy

Rachitická dívka ani s přibývajícími léty neohromí svojí krásou, za to si rozšiřuje duševní rozhled. Píše hudební a divadelní kritiky nejenom do časopisu Zlatá Praha, který vydává její otec, ale i do Květů. Nikdy neopomene Fibichovu hudbu pochválit.

A je to právě ona, kdo dá jako první najevo své city. V roce 1891 na premiéře melodramu Hippodamie daruje Fibichovi obrovskou kytici. Takový náznak náklonnosti se dá sotva přejít bez povšimnutí.

Skladatelův pracovní rozvrh se proto teď rozroste o pravidelné návštěvy Anežčiných rodičů ve vile na Žofíně. V rodině profesora Schulze se cítí jako ryba ve vodě. Diskuse o aktuálním dění v kultuře neberou konce. Uvědomuje si, jak rád je s Anežkou.

Je tolik jiná než ostatní! Má literární i hudební nadání. Nechybí jí ctižádost, je pokroková, emancipovaná, moderní. Nechala se dokonce ostříhat nakrátko, což je tehdy nevídané.

Dopis psaný Zdeňkem Fibichem. FOTO: Zdeněk Fibich/Creative Commons/Public domain
Dopis psaný Zdeňkem Fibichem. FOTO: Zdeněk Fibich/Creative Commons/Public domain

Pražské drbny mají žně

Společně se procházejí po ostrově před Národním divadlem. Ženatý muž se svojí o osmnáct let mladší žačkou. Nesmělý Fibich se v létě roku 1892 odhodlá a Anežce vyzná otevřeně lásku. V tu chvíli jakoby ožil. Začíná komponovat jako o život.

Romantické procházky milenců ale samozřejmě neujdou pozornosti pražským drbnám. „Jezdí na výlety bez gardedámy,“ pohoršují se nóbl dámy z pražské smetánky. „Podívejte se, jak se na sebe dívají,“ přisadí si jiné zlé jazyky. Fibich se ocitá mezi dvěma ženami.

„Jak mám vlastně dál žít? Betty si nezaslouží, abych ji vystavil pomluvám,“ uvědomuje si. Své ženy si pořád ještě váží. Jenže co Anežka? Skladatel neví, co má dělat. Téměř šest let se marně snaží utajit to, o čem si už cvrlikají vrabci na střeše po celé Praze.

Hrob Zdeňka Fibicha a jeho ženy Betty. FOTO: Richenza/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Hrob Zdeňka Fibicha a jeho ženy Betty. FOTO: Richenza/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Závažné rozhodnutí

„Ať stejně promluví Tvoje srdce i Tvůj rozum, aby pouhý cit se nepřenáhlil,“ napíše Zdeňkovi jeho přítel hudební teoretik Otakar Hostinský (1847–1910), když se na něj Zdeněk obrací pro radu.

„Jednám, jak jednat musím… právě to, co příčinou jest onoho kroku rozhodného…bylo po celá léta jedinou už pružinou a jediným pramenem mého umění…,“ odpovídá hudebník. Když se v roce 1897 vrátí z letního pobytu v Alpách, konečně začne řešit situaci.

Opouští rodinné hnízdo v Ostruhové ulici a pronajme si byt v Pštrossově ulici na Novém Městě. „Nesvolím. Chci si ponechat alespoň kousek cti,“ odmítá ale Betty rozhovory  o rozvodu. Anežka ale po manželství neprahne.

Víc jí záleží na vztahu samotném, než na jeho úředním posvěcení. Nic se proto vlastně nemění…

Sama si vezme život

S Anežkou prožije skladatel v Pštrossově ulici tři nádherné roky života. Společně pracují, Anežka napíše tři libreta pro jeho opery, stává se jeho múzou. Stále milují společné romantické procházky. Při jedné z nich se ale Fibich bohužel nachladí.

Dostane vysoké horečky, přidá se zápal plic. Po týdnu umírá. Přítel Hostinský za ním přijde 15. října 1900 do bytu na návštěvu a najde ho mrtvého. Tři týdny po Fibichově smrti má slavnostní premiéru opera Pád Arkuna, jejich poslední společné dílo s Anežkou.

Betty manželovi odpouští a po jeho smrti opečovává hrob na Vyšehradě, ovšem manžela přežije sotva o rok. Anežka se ztrátou své lásky vyrovnává daleko hůř. Odmítá s kýmkoli mluvit, propadá se do stále větších depresí, až si nakonec v listopadu 1905 vezme život.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Jan Vilímek/Creative Commons/ Public domain
Související články
Zajímavosti
Láska nosem: Jak vůně ovlivňuje přitažlivost
Romantika začíná u nosu! Věděli jste, že při výběru partnera hraje čich důležitější roli než vzhled nebo inteligence? Objevte fascinující svět chemické komunikace mezi lidmi. Je těžké to připustit, ale pánové by zřejmě mohli vzdát touhu po vycvičeném těle a dámy úsilí o dokonalý outfit a make-up. To, zda jsou přitažliví pro druhé, totiž podle […]
Zajímavosti
Ledničky, myčky a trouby: Jak se vařilo a uchovávalo jídlo před sto lety?
Představte si život bez lednice nebo myčky nádobí. Jak naši předkové uchovávali potraviny a myli nádobí? Prozkoumejte fascinující historii spotřebičů, které dnes považujeme za samozřejmost. Lednička byla dvakrát dražší než auto Před vynálezem ledničky se lidé snažili uchovávat potraviny déle čerstvé pomocí komor a sklepení naplněných ledem. V domácnostech šlo o dřevěné skříňky opláštěné kovem, […]
Zajímavosti
7 netradičních druhů vajec, které se dají jíst!
Zase jsou tu Velikonoce a naše stoly se zaplní mísami obarvených vajíček. Nejčastěji jsou to ty slepičí… Po kterých ale sáhnout, pokud chcete letos změnu? Možností je mnoho! 1/ Kaviár po francouzsku vejce: ŠNEČÍ Chutnají trochu jako tráva s houbami, jsou slizká a při skousnutí mírně lupnou. Zatím nemáte chuť? Šnečí vajíčka jsou ovšem luxusní […]
Zajímavosti
Genting Skyway: Nejrychlejší kabinová lanovka světa létající nad malajskou džunglí
Víte, jak vypadá jízda rychlostí 21,6 km/h ve výšce 1800 metrů nad mořem? Genting Skyway v Malajsii – nejrychlejší veřejně přístupná kabinová lanovka světa – nabízí nejen adrenalinový zážitek, ale i dechberoucí výhledy na tropickou džungli. Od roku 1997 přepravuje tisíce návštěvníků k legendárnímu zábavnímu komplexu Resorts World Genting, který v horách vybudoval vizionář Lim […]
reklama
svět zločinu
Velká vlaková loupež: Ikona britského zločinu
V srpnu 1963 se v Británii odehrála jedna z nejslavnějších loupeží všech dob. Skupina zločinců přepadla poštovní vlak a ukradla přes dva miliony liber. Jak se jim to podařilo a co vedlo k jejich dopadení? Je čtvrtek 8. srpna 1963 a pravidelný poštovní vlak míří ze skotského Glasgow do Londýna. Zaměstnanci uvnitř třídí zásilky. Ty […]
Sekta Děti boží: Místo slibovaného ráje peklo na zemi
Možná se ocitnou v životní krizi, možná jen chtějí patřit k něčemu významnému a na první pohled smysluplnému. Než se nadějí, stanou se součástí sekty, která kontroluje každý jejich krok. To v tom lepším případě. V tom horším přijdou o majetek, psychické zdraví, nebo dokonce o život. To vše se může přihodit lidem, kteří se […]
Krvavý pád Bonnie a Clydea: Jak skončila nejslavnější zločinecká dvojice?
Dva roky teroru, desítky mrtvých a nekonečný útěk před zákonem. Jak dopadli Bonnie a Clyde, nejslavnější zločinecký pár Ameriky? A proč jejich smrt šokovala celý svět? Smyčka se stahuje V červenci roku 1933 byl gang dvakrát téměř dopaden. Z obou přestřelek, při kterých byla policie ve velké přesile, se přesto Clydeovi, Bonnie a jejich parťákům […]
Óm Širinkjó: Sekta, která šokovala svět smrtícím útokem
Skupina poblázněných sektářů vypustila v prostorech tokijského metra během ranní špičky smrtelně jedovatý plyn sarin ve snaze zachránit lidstvo. Vedl je jistý Šókó Asahara, zarostlý poloslepý muž z Kjúšú. Čím je přesvědčil, aby ho následovali? Šókó Asahar (1955–2018) se narodil v roce 1955 jako Čizuo Matsumoto, šesté ze sedmi dětí do chudé rodiny výrobců rohoží, […]
reklama
lifestyle
Slavní, které roztřásl Parkinson: Johnny Cash
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatství či moc. Tělo Johnnyho Cashe (1932–2003), jedné z největší amerických hudebních legend, dostává pořádně zabrat. V šedesátých letech naplno zahučí do […]
Chytré technologie pro domácnost, vztahy i dobrodružství
Chcete se učit jazyky zábavně, nebo si pořídit kameru, která přežije i extrémní podmínky? A co takhle aplikace, která pomůže udržet váš vztah v kondici? Představujeme inovativní produkty, které změní váš každodenní život. VZDĚLÁVÁNÍ Jazyky hravě a jednoduše! Učte se anglicky nebo německy hravě. Po velkém úspěchu vzdělávacích pexes španělsky, francouzsky a italsky hravě přichází […]
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké […]
Nový cirkus: Jak se tradiční šapitó proměnilo v moderní umění
Zatímco klasické cirkusy bojují s kritikou kvůli zvířatům, nový cirkus vsadil na lidskou akrobacii, divadlo a příběhy. Jak vypadá cirkus 21. století a proč si získává celý svět? Stany a sloni Cirkusová představení se lidem trefila do noty: za pár let stála aréna v každém větším evropském městě a cirkus se dostal i do Spojených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz