Domů     Jindřich II. Plantagenet vs. Thomas Becket: Vzájemné spory ukončila vražda v kostele
Jindřich II. Plantagenet vs. Thomas Becket: Vzájemné spory ukončila vražda v kostele

Čtyři muži ozbrojení meči vtrhnou do kadetrály v anglickém Canterbury a vrhnou se na svoji oběť. Duchovní nemá šanci přežít. Vzduchem zasviští meč a oltář se zbarví krví. Šlechtici krutě potrestali rebelského arcibiskupa. 

V roce 1154 usedá na anglický trůn Jindřich II. Plantagenet (1133–1189).

Když se ujímá vlády, Theobald (1090–1161), arcibiskup z Canterbury, mu s ohledem na jeho částečně francouzský původ a požitkářskou povahu doporučí jako kancléře kněze Thomase Becketa (asi 1118–1170). Becket, syn londýnského obchodníka sice obléká kněžské roucho, ale k asketickému životu má hodně daleko. Chová se spíše jako rozmařilý udatný rytíř než jako kněz.

Umí skvěle jezdit na koni a nevynechá žádný rytířský turnaj, na kterém obratnými manévry svého dřevce (tupá dřevěná turnajová zbraň – pozn. red.) likviduje soupeře.

Miluje luxusní životní styl.  Thomas a Jindřich se brzy stanou tak blízkými přáteli, že je někteří historikové později nařknou z homosexuálního vztahu. Jenže to není pravda. Jindřich nedá bez svého kancléře ani ránu.

Proto, když v roce 1161 umírá arcibiskup Theobald, má o jeho následníkovi jasno. Bude jím právě Thomas.

Ten ale při svém jmenování dokonce krále varuje, že nebude mít od této chvíle lehkou pozici: „Možná budete svého kroku litovat a nenávidět mě stejnou měrou, v jaké mne nyní máte rád.

Přisuzujete si v církevních záležitostech autoritu, kterou já odmítám.“ Jindřich v tuto chvíli ještě netuší, jaké problémy si způsobil. První spor přichází už při jmenování arcibiskupa. 

Jindřich II. Plantagenet se dostává s arcibiskupem do sporů. FOTO: David Cole/Public Domain/CC0
Jindřich II. Plantagenet se dostává s arcibiskupem do sporů. FOTO: David Cole/Public Domain/CC0

Kdo může soudit kněze? 

„Nemohu být dále vaším kancléřem. Chci se věnovat plně svému církevnímu úřadu,“ rozhodne se Becket. Sám král je překvapený, jaká změna se s jeho přítelem udála.

Místo člověka, který se nezříkal žádných světských radovánek, před ním stojí zbožný muž ponořený do modliteb. Problémy začínají, když Becket tvrdě hájí práva církve.

Nejvíc Jindřicha naštve, když říká, že „kněze může soudit pouze církevní soud“. Krále tehdy pálí rostoucí kriminalita duchovenstva a myslí si, že Becket mu pomůže situaci vyřešit.

Jenže ten se podle historika Paula Johnsona „rozhodl sabotovat královo úsilí při prosazování práva v otázce církevních provinilců“. Vyjmout představitele z církve z dosahu světské spravedlnosti považuje panovník za něco nepřípustného.

Aby předešel dalším sporům, rozhodne se definici vztahu státu a církve v roce 1164 sepsat do podoby takzvaných Clarendonských kompaktát.

Církevní sněm svolaný Jindřichem do Clarendonu v hrabství Wiltshire na jihozápadě Anglie se tehdy usnese, že duchovní spadají pod světské soudy a krále. Závěr rokování v Clarendonu dostane podobu zákona. To se ovšem nelíbí Svatému stolci v Římě. 

Jindřich II. S manželkou a dětmi. FOTO: Chinpat/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Jindřich II. S manželkou a dětmi. FOTO: Chinpat/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Cesta ke smíru 

Anglický král chce arcibiskupa přimět k poslušnosti. Věří, že se podaří uzavřít kompromis. V roce 1164 ho proto pozve do Northamptonu (ve střední Anglii). Jenže bystrý Thomas tuší, že by mohlo jít o léčku. Nevleze proto do pasti a raději opouští Anglii.

Odplouvá do Francie, kde žádá krále Ludvíka VII. (1120/1121–1180) o ochranu. Dostane ji a usazuje se v klášterech v Sens a Pontigny na severu země.

Jenže Thomasovo počínání se příliš nelíbí papeži Alexandrovi III. (asi 1105–1181) rozzlobenému už přijetím Clarendonských kompaktát. Proto se snaží arcibiskupa Thomase přimět ke smírnému řešení celé záležitosti.

Thomas a Jindřich se scházejí k jednání 22. července 1170 ve francouzském Frétevalu u Orleánsu. Setkání končí smírem. „Můžete se vrátit se všemi právy, které jste měl, když jste se stal arcibiskupem,“ přislíbí Thomasovi král.

Nakonec do Anglie dorazí až 1. prosince 1170. Nový spor ale vypuká, sotva vkročí zpátky na anglickou půdu. Jindřich nechal korunovat svého nejstaršího syna mladším anglickým králem. Jenže korunovat hlavu státu smí jedině arcibiskup!

Thomas okamžitě dává najevo svoji nelibost. Ukáže králi, že ho rozhodně nenechá zasahovat do svých záležitostí. Biskupa Rogera z Yorku, který syna přes papežův zákaz korunoval, odvolá z úřadu a vyhostí z církve.

Stejný proces následuje i s dalšími královými oblíbenci Gilbertem z Herefordu a Jocelinem ze Salisbury.  

Do konfliktu zasahuje papež Alexandr III. FOTO: Members and apprentices from the workshop of Michael Wolgemut, c.1487-1492/Creative Commons/ Public domain
Do konfliktu zasahuje papež Alexandr III. FOTO: Members and apprentices from the workshop of Michael Wolgemut, c.1487-1492/Creative Commons/ Public domain

Králova slova si berou k srdci 

Odvolaní biskupové si hned stěžují králi pobývajícímu toho času v Normandii. Jindřich se rozzuří. Nehodlá poskakovat, jak arcibiskup píská. „Moji poddaní jsou zbabělci a muži bez srdce.

Nedbají na věrnost, kterou jsou svému králi povinni, a dovolí, abych se stal šaškem nějakého kněze nízkého původu,“ nadává veřejně před svými věrnými šlechtici.

Ti si berou jeho slova k srdci. Reginald Fitzurse (1145–1173), William deTracy (†1189), Hugh de Morville (†1202) a Richard le Breton spěchají na loď. Zamíří do Anglie, kde chtějí dát rebelovi za vyučenou.

Jakmile dorazí k anglickému pobřeží, nechají osedlat koně a se svými družinami vyrážejí do Canterbury. Přijedou tam 29. prosince 1170. Ihned se ptají po arcibiskupovi, kterého nakonec naleznou v katedrále.

Thomas se modlí před oltářem, zasvěceným svatému Benediktovi. Muži se mu nejdříve snaží domluvit. Když se to nepodaří a obě strany se dostanou do hádky, tasí svoje meče. „Odvolejte vyloučení biskupů,“ vyzvou ho.

Jenže Thomas není zbabělý a za svými činy i slovy si stojí. Odmítne. Fitzurse proti němu pozvedne svůj meč jako první, tři zbylí šlechtici ho následují. Jeden z nich mu rozsekne lebku. Na dlažbě před oltářem se rozlévá krev. Arcibiskup umírá.  

Z věrného přítele se Thomas Becket stává královým nepřítelem. James Yardley/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Z věrného přítele se Thomas Becket stává královým nepřítelem. James Yardley/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Byla to úkladná vražda? 

„Neexistuje žádný důkaz, že čtyři muži, kteří odjížděli z Jindřichova dvora, aby Becketa vyslechli, ho měli v úmyslu zavraždit,“ obhajuje čin čtyř Jindřichových věrných historik Johnson. Domnívá se, že Becket je sám svými slovy v hádce vyprovokoval.

Také odmítá, že by jednali na přímý příkaz krále.

Velkou část viny za celou nešťastnou událost klade právě na hlavu Becketa, který prý nedokázal mezi církevními a světskými otázkami najít kompromis.  Zpráva o Becketově smrti se rychle šíří a dozví se ji také král Jindřich.

Když poslové dorazí do Normandie a vylíčí mu krvavou novinku, orosí se mu hrůzou čelo. Jasně si uvědomuje, že je zle. Tohle mu před papežem neprojde. Okamžitě dává Alexandrovi III. jasně najevo, že čin neschvaluje a nemá s ním nic společného. Jeho věrní si jenom špatně vyložili jeho slova.

Vražda arcibiskupa Thomase Becketa. FOTO: Internet Archive Book Images/Creative Commons/Public domain
Vražda arcibiskupa Thomase Becketa. FOTO: Internet Archive Book Images/Creative Commons/Public domain

Jindřich se chystá k pokání. Vyráží zpátky k anglickým břehům. Potom se bosý a v kajícném rouše vydává uprostřed zimy do Canterbury. Po příchodu se v katedrále skloní přímo před oltářem a líbá místa, kde naposledy vydechl jeho někdejší přítel.

Následují modlitby u jeho hrobu. Na závěr pokání odhalí svá záda mnichům. „Zmrskejte mne!“ přikazuje 80 svatým mužům. Každý z nich ho švihne sedmkrát. Papež Alexandr III. ale nechce, aby z toho Jindřich vyvázl jen tak lacino.

Posílá do Anglie zprávu o tom, jak při svém zjevení viděl umírajícího zkrvaveného Tomáše. Králi je okamžitě jasné, o co jde. Zemi hrozí, že na ni papežský stolec uvalí klatbu. To by ovšem znamenalo její konec.

Král se proto snaží co nejrychleji jednat, aby nebezpečí pominulo. Nakonec se mu to podaří i s pomocí finanční dotace směřující do Svaté země. Čtyři arcibiskupovi vrahové ale zůstanou nepotrestáni na jeho dvoře.  

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Strutt, Joseph; Planché, James R/Creative Commons/Public domain
Související články
Svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Svět zločinu
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Svět zločinu
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
svět zločinu
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn