Skip to content
reklama blank
reklama blank

Jak si poradíme s tetováním?

blank

Tetování sebou nese i jistá zdravotní rizika jako např. alergické reakce. Patří však mezi ně i vznik rakoviny? Bylo prokázáno, že oxid titaničitý (TiO2) může stát za rozvojem nádorového bujení.

blank
Archeologům se podařilo pomocí nejmodernější techniky odkrýt tajemství částí nejstarších tetovacích nástrojů, zajímavostí je, že byly vyrobeny z lidských kostí. Foto: pixabay

Ozdoby těla v podobě tetování se těší čím dál tím větší oblibě, je ale třeba počítat i s možností, že ne každý organismus přijme tuto modifikaci naprosto bez problémů. Nanočástice z barev určených k tetování se mohou postupem času uvolňovat, putovat tělem a usazovat se v lymfatických uzlinách, tam poté dochází k vychytávání cizorodých látek a antigenů.

Synchrotronové mapování a mikroskopická analýza nyní umožňují nahlédnout na účinky tetovacích pigmentů v lidské kůži.

Možná, nikoli nutná, zdravotní rizika

Asi největším a zároveň nejběžnějším rizikem při pořizování tetování je vznik infekce. Její výskyt hrozí v případě nedodržení zásad hygieny – nevyužití sterilních jehel a dalších pomůcek, ale také pokud sám tetovaný zanedbá správné ošetření tetovaného místa či základní hygienu.

Dalším možným problémem bývá alergická reakce.

blank
Artefakty pocházejí z ostrova Tonga v Tichém oceánu. Foto: pixabay

Alergie na tetovací inkoust či barvy sice nebývá běžná, ale pokud se vyskytne, může znamenat veliké potíže. Současně se také na místě vpichů mohou objevit granulomy, to jsou uzliny, které vznikají kolem toho, co lidské tělo vyhodnotí jako cizorodý prvek, je to vlastně reakce imunitního systému.

Jedinci, kteří trpí na koloidní útvary, jež se tvoří kolem stávajících jizev, mohou počítat s jejich vznikem i po novém tetování. V současné době se navíc objevují studie, které ukazují na látky obsažené v tetovacím inkoustu jako na možný zdroj nádorového onemocnění.

Je nutno však podotknout, že vztah mezi rakovinou a tetováním nebyl doposud plně prokázán.

Tetování pod drobnohledem

Rostoucí prevalence tetování neustále vyvolává obavy o zdravotní bezpečnost s ohledem na distribuci částic a jejich účinků uvnitř lidského těla. Vědci se nyní za pomoci techniky synchrotronové rentgenové fluorescence zaměřili při zkoumání kožní a lymfatické tkáně na řešení lokální biokinetiky.

Jedná se o pokročilou metodiku založenou na hmotnostní spektrometrii, ta umožňuje prokázat současný transport organických pigmentů, těžkých kovů a oxidu titaničitého z kůže do regionálních lymfatických uzlin.

blank
Vědci z univerzity v australské Canbeře se zabývali analýzou čtyř kostěných hřebínků, které sloužily domorodcům k procesu tetování. Foto: pixabay

Organické pigmenty vykazovaly nejširší rozsah. Pomocí analýzy vědci také dokázali detekovat změny tkáně sousedící s částicemi tetování prostřednictvím změněných poměrů amidu I α-helixu k proteinu β-listu a zvýšenému obsahu lipidů.

Jedná se tedy o svědectví migrace a dlouhodobého ukládání prvků a pigmentů v těle, také se jedná o konformační změny biomolekul, které pravděpodobně přispívají ke kožním zánětům a jiným nežádoucím účinkům tetování.

Stojí za vším oxid titaničitý?

Vědci udávají, že v případě tetování je problematický především kontroverzní chemický oxid titaničitý, ten se přidává k tetovacímu inkoustu, aby tvořil širší škálu barev. Nová studie stojí na faktech, že tato látka dovede zabarvit i lymfatické uzliny a dříve byla spojována nejen se svěděním a opožděným hojením, ale také s rakovinou.

Jeden z autorů studie Hiram Castillo z European Synchrotron říká: „Při pořizování tetování jsou mnozí lidé obezřetní především ve výběru salonu, aby tam používali sterilní jehly. Nikdo už ale nekontroluje chemické složení barev, což by podle naší studie lidé možná dělat měli.

“ Ačkoli se v kůži objevují různě veliké částice, v uzlinách jsou pak přítomny jen mikroskopické pozůstatky oxidu titaničitého, ty mohou způsobovat jejich zduření. Vědci se nyní zabírají myšlenkou, jak se tam dostanou, zda jsou přepravovány krví, či je pohltí imunitní buňky, které je následně ukládají.

blank
Pro zjištění stáří nástrojů, nalezených již v roce 1963, použili nyní odborníci radiokarbonovou metodu, jež ukázala, že se jedná o výrobek starý více než 2700 let. Foto: pixabay

Přesný vliv není dosud známý

Inkousty určené k tetování obsahují mnoho různých kontaminujících a konzervačních látek, mimo oxid titaničitý to jsou např. kobalt, chrom, mangan či nikl. S přihlédnutím k tomu se pak není čemu divit, že je tělo nepřijme s otevřenou náručí.

Castillo a jeho kolegové se tedy zaměřili na několik typů těchto nanočástic. „Uzliny v okolí tetování se zbarvují. Jde o reakci těla na čištění místa vstupu tetování,“ vysvětlil další člen týmu Bernhard Hesse. „Nevěděli jsme ale, že to dělají v nanoformě, což znamená, že se nemusejí chovat stejně jako částice na mikroúrovni. A to je problém – nevíme, jak nanočástice reagují.“ Dosud tak není známo, co vše mohou látky v barvách v těle způsobit, dle slov samotných vědců se jedná o „běh na dlouhou trať“.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...