Skip to content

Co snímá rychleji než lidské oko?

Prakticky všichni se s nimi setkávají každý den, doma, v obchodech i v kapse prostřednictvím fotoaparátu na mobilním telefonu – skenery. Je jich skutečně mnoho druhů, ale jak vlastně fungují?

Úkolem čteček čárových kódů je rychlé a bezchybné načtení unikátního kódu a následné přenesení obsahu příjemci. Foto: pixabay

Z klasických skenerů rozlišujeme několik typů, ruční a pultové – ty se používají v obchodech pro načtení čárového kódu, ploché (stolní) skenery, využívající se v domácnostech ke skenování dokumentů – předloha se položí na skleněnou desku, kde ji přístroj nasnímá.

Sheetfed skenery pracují na principu samostatného hromadného podávání skenovaných dokumentů, jsou menší než stolní, šetří tedy místo, ale nedokážou zajistit kvalitu rozlišení. Jako poslední jsou filmové skenery, vkládají se do nich diapozitivy a vyvolané filmy.

Ke skenování se dnes ale používají i fotoaparáty mobilních telefonů, vybavené potřebným softwarem.

Vstup do 3D světa

Načítání ve formátu 3D je postaveno na přenesení plastických informacích objektu do počítače za pomoci různých technologií snímání. Klíčové k vytvoření 3D skenu je skutečně velké a přesné měření vzdálenosti zachycovaného objektu.

Přístroje vybavené touto technologií dělíme na několik druhů a rozlišujeme je v možnostech osvitu objektu a dle využitelnosti. Je nutné rozlišovat mezi přístroji, které se hodí ke skenování na kratší vzdálenosti a jsou tak využitelné spíše pro malé modely, a těmi, jež se využívají pro snímání velkých objektů, např.

soch v nadživotní velikosti. I tyto skenery se dále dělí na ruční, těmi postupně dokola nasnímá každičký kousek objektu, a na plně automatizované systémy 3D skenování.

Hostitelem může být běžný počítač, pokladna v obchodě nebo jakékoli jiné zařízení podporující jedno ze standardních průmyslových rozhraní. Foto: pixabay

Něco málo z historie

Původ skenerů spadá přibližně do sedmdesátých let minulého století. Jednalo se o první laserový bubnový skener DC300, který v tehdejším Německu v roce 1970 vynalezl průkopník mechanického snímání a přenosu obrazu Rudolf Hell (1901-2002). Jeho přístroj Hellschreiber patří mezi předchůdce dnešních faxů. Zmíněný skener byl navržen k přenosu informací především pro noviny, uměl přenášet dokumenty ve formě obrázků rastrovaných do čar a pixelů, veškeré barvy snímal optoelektricky.

Fotonásobič zaznamenával světlo a hodnoty barev převáděl do elektrického ekvivalentu, díky zesílenému signálu byl schopen udržet obraz ve vysoké kvalitě.

Vývoj je nezastavitelný

Bubnový skener se následně vyvíjel až do stolní verze (tzv. flatbed skener), ten již používal jinou, jednodušší a méně finančně náročnou technologii – CCD (Charge-coupled device – součástka používaná pro snímání obrazové informace).

Následný vývoj probíhal dle toho, co zrovna uživatelé vyžadovali, objevily se tak různé variace stolních skenerů pro odlišné formáty, kinecty s pohyblivou čočkou a ruční skenery uplatňované v obchodním průmyslu.

Ruční skenery dělíme na laserové a digitální. Laserové využívají technologii čtení jedním či více paprsky vyzařovanými laserovými diodami a umí číst kódy i z větší dálky. Foto: pixabay

Princip skeneru

Skener pracuje s odrazem světla od předlohy. Primárním prvkem je snímací čidlo, právě to převádí odražené světlo na elektrický signál. Uvnitř samostatného přístroje lze najít speciální jednotku obsahující optickou soustavu vyzařující světlo, fotocitlivou diodu a CCD snímač.

Skener snímá obraz po řádcích, počet řádků a množství snímaných bodů na rameni poukazuje na rozlišení skeneru. Rozlišení se udává v dpi (dots per inch), to je údaj určující, kolik obrazových bodů (pixelů) se vejde do délky jednoho palce.

Čím vyšší dpi, tím podrobnější je převedení do digitální podoby.

Co je to CCD?

Tento snímač je citlivý elektronický obvod, ve kterém je vytvářen elektrický signál. Je uložen pod sklem, na které se přikládá předloha určení ke skenování. Aby snímač obsáhl celou skenovanou oblast, pohybuje se uvnitř skeneru.

CCD snímač je třířádkový, každá řádka snímá jednu složku světla (červená, zelená, modrá), každý řádek kopírovaného textu se tedy načítá třikrát. Je třeba transformovat intenzitu dopadajícího světla na elektrický signál, který je následně změněn na digitální.

Digitální snímače pracují na stejném principu jako digitální fotoaparáty. Kód vyfotí a následně je integrovaným dekodérem identifikován. Velikou výhodou u digitálních čteček je čtení 1D i 2D kódů.Foto: pixabay

Inovace usnadňuje

V novějších zařízeních byl lineární CCD snímač nahrazen CCD čipem, tzv. Bayerovým čipem. Ten dokáže číst a ukládat barevný dokument ve zlomku vteřiny, a to díky Bayerově uspořádání barevných filtrů v CCD snímači.

Dnes se také lze setkat s CIS technologií, ta funguje na podobném principu, ale oproti starší technologii je mnohem levnější. Nutno zmínit, že nedosahuje takové kvality převedení obrazu.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Švýcarsko: Země lanovek a železnic
epochanacestach.cz

Švýcarsko: Země lanovek a...

Švýcarsko je stát...
Přísně tajné! Krušnohorští atomoví špióni
enigmaplus.cz

Přísně tajné! Krušnohorští...

V roce 1946 našli geologové Rudé armády v...
Havárie UFO u Shag Harbour opět ožívá: Oceánologové pátrali po vraku objektu
epochalnisvet.cz

Havárie UFO u Shag Harbour opět...

Před 54 lety pozorovali svědkové v blízkosti kanadské...
Dala si dítě jako podmínku vztahu?
nasehvezdy.cz

Dala si dítě jako podmínku...

Herečka MALVÍNA PACHLOVÁ...
Boj o poklad generála Jamašity
enigmaplus.cz

Boj o poklad generála Jamašity

Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský...
Čistá a ekologická domácnost, co má styl
iluxus.cz

Čistá a ekologická...

Eko drogerie je fenomén, nad kterým prostě nemůžete zavírat...
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz

Francouzská elegance s...

Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu...
Zbořme mýtus MP3, můžete mít víc
21stoleti.cz

Zbořme mýtus MP3, můžete mít...

Máme pocit, že mezi většinovým vzorkem...
Když pes potřebuje „záchranku“
panidomu.cz

Když pes potřebuje „záchranku“

Že se psem není všechno v pořádku, vnímavý...
Rodinu mi zcela zničila pandemie
skutecnepribehy.cz

Rodinu mi zcela zničila...

Naše rodina patří k těm,...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Může jim to vydržet?
nasehvezdy.cz

Může jim to vydržet?

Nejdřív svou lásku...