Skip to content

V malém pomáhá a ve velkém škodí

Exotické liči neboli čínská jahoda voní po růžích a chutná podobně jako hroznové víno. V malém množství prospívá, ve velkém škodí. Odhaduje se, že liči má na svědomí v Indii smrt stovek dětí.

Udává se, že nadměrná konzumace více než 300 kusů za den může způsobit nejen krvácení a zimnici, ale také smrt. Foto: pixabay

Toto lahodné ovoce se skrývá pod mnoha jmény a označeními jako např. lychee, li-chi, čínská jahoda, čínská švestka nebo také dvouslivák lahodný – oficiální název je však liči čínské (Litchi chinensis). Podle názvu se předpokládá, že majestátní, stálezelené, až 20 metrů vysoké stromy, které se dožívají i 300 let, pocházejí původně z Číny, dnes se pěstují na mnoha místech planety, jako je Japonsko, Austrálie, Florida, jižní Afrika, Brazílie a prakticky celá Asie.

Pro snazší sběr ovoce se stromy udržují řezem ve výšce okolo 12 metrů. Udává se, že počátek pěstování těchto stromů spadá do období před více než 4000 let.

Právě „předávkování“ tímto ovocem podle amerických a indických vědců způsobovalo několik desítek let smrt mnoha dětí ze severu Indie. Foto: pixabay

Poněkud tvrdá jahoda

Dvouslivák spadající do čeledi mýdelníkovité si označení čínská jahoda vysloužil podle vzhledu, jedná se o menší oválné plody o průměru 2-4 centimetry, rostoucí ve shlucích. Slupka má ve zralém stádiu růžovou a červenou barvu, vyznačuje se charakteristickou drsnou strukturou, která budí dojem malých výstupků.

Po oloupání iluze jahody mizí a na svět se dostává bílá, někdy namodralá rosolovitá hmota. Pro svou charakteristickou vůni připomínající růži se v mnoha asijských zemích nazývá ovocem lásky. Uvnitř se ještě nachází hnědé semeno, to se stejně jako slupka nekonzumuje.

V Číně je velice oblíbenou pochoutkou i sušené liči, jež tak trochu připomíná rozinky.

Lékařům se podařilo prokázat, že hladovějící děti potřebu jídla zaháněly právě nadměrnou konzumací liči. Foto: pixabay

Blahodárné účinky

Malé ovoce, s mnoha pro tělo prospěšnými účinky, je obrovským zdrojem přírodních antioxidantů, obsahuje pestrou škálu vitaminů jako vitamin C, D, E, B6, niacin a riboflavin. Nese v sobě i některé významné minerální látky – vápník, sodík, hořčík, draslík a fosfor.

Bylo prokázáno, že liči podporuje imunitní systém, určitým způsobem zlepšuje zažívání, způsobuje správnou cirkulaci krve, pomáhá zlepšit metabolické funkce a patří k preventivním přírodním prostředkům proti nádorovému onemocnění, také by mělo zklidňovat nervový systém, a dokonce i normalizovat hladinu cukru v krvi, což by mohli ocenit především lidé s cukrovkou.

Za zpomalením stárnutí kůže stojí olignol, který se v plodech nachází, ten zároveň kůži chrání před škodlivými UV paprsky. V některém odvětví čínské naturální medicíny se využívají nejen plody, ale i listy a kůra stromů, a drcené sušené pecky, to vše by mělo mít analgetické, protizánětlivé a antipyretické účinky.

Pro svou nízkou hladinu kalorií pomáhá toto vskutku všestranné ovoce v boji s udržením hmotnosti v boji s nadváhou.

Příčinou byl toxin zvaný hypoglycin, ten reguluje cukr v krvi. Protože u podvyživených dětí byla hladina cukru nízká, po nadměrné konzumaci byla ještě nižší, a tak se brzy dostavil šok a hypoglykemické kóma. Foto: pixabay

Vypěstujte si liči

Stromům plodícím exotické ovoce se logicky nejvíce daří v zemích subtropického pásu, převážně v naplavené půdě kolem řek. Nejvíce prosperují v regionech, kde se střídá teplé a vlhké léto se suchou a chladnou zimou, teplota by však neměla klesat pod bod mrazu.

Pro jejich udržení je důležitý vegetační klid. Velice potřebné je sluneční světlo, protože ve stínu stromy neplodí. Při splnění daných podmínek se dá liči pěstovat i doma, a to díky pecce, ta se ale musí nechat nejdříve dostatečně vyschnout, alespoň 2 dny.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Netradiční koláč s červenou řepou
tisicereceptu.cz

Netradiční koláč s červenou...

Kdo má rád vlašské ořechy, tak jimi může koláč...
Záhada z Atacamy: Byla v poušti nalezena mumie mimozemšťana?
enigmaplus.cz

Záhada z Atacamy: Byla v...

V roce 2003 bylo objeveno několik centimetrů velké...
Slunce a sex jdou dohromady
21stoleti.cz

Slunce a sex jdou dohromady

Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v...
Osobní traumata ji málem srazila na kolena
nasehvezdy.cz

Osobní traumata ji málem...

Dcera známých hereckých...
Nový podezřelý v případu Zodiac zanechával na internetu mrazivé komentáře
enigmaplus.cz

Nový podezřelý v případu Zodiac...

Před několika dny tým vyšetřovatelů odložených...
Aktivita sopky na ostrově La Palma sílí
epochalnisvet.cz

Aktivita sopky na ostrově La...

Je to už 38 dní, co sopka Cumbre Vieja na...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Chystají svatbu kvůli těhotenství?
nasehvezdy.cz

Chystají svatbu kvůli...

Neexistuje žádná statistika,...
Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
panidomu.cz

Požáry a popáleniny: Když...

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to...
Svatomartinské hody nám závidí celý svět
iluxus.cz

Svatomartinské hody nám...

Spojení mladého vína s husími...
Pochopila jsem, že dítě nemusí být vlastní
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že dítě...

Byla jsem nešťastná...
Skalnaté hory: pýcha Severní Ameriky a ráj pěší turistiky
epochanacestach.cz

Skalnaté hory: pýcha Severní...

Jedním ze symbolů...