Skip to content
reklama

Hrabě Saint Germain: Nesmrtelný génius nebo jen geniální kecal?

Opravdu se osobně znal s Ježíšem i Kleopatrou? Byl to cestovatel v čase? Nebo je nesmrtelný? Anebo je to jen geniální podvodník? Pokud existuje člověk, který je ztělesněným tajemstvím, pak je to bezpochyby dobrodruh, který se do historie zapíše jako Hrabě Saint Germain.

Jeho skutečné jméno dones nikdo nezná. Stejně tak netušíme kdy a kde se narodil. Jednoho večera roku 1743 se prostě vynoří odnikud a vetře se na francouzský královský dvůr. Okouzlí společnost svým vystupováním, ohromí vědomostmi, podmaní šarmem a neuvěřitelnými historkami.

Tvrdí, že procestoval celý svět.

„V Persii jsem studoval alchymii, v Tibetu debatoval s mudrci.“ S králem Ludvíkem XV. (1710-1774) vede dlouhé hovory o alchymii a kameni mudrců, a nadšený panovník mu poskytne pro výzkumy zámek Chambord, kde mu vybaví alchymistickou laboratoř a dokonce mu u některých experimentů osobně asistuje.

Společně prý přitom objeví novou metodu barvení látek, která zásadně ovlivní francouzské tkalcovství.

Hrabě Saint Germain

Všechno zná, všechno ví

Je mu asi 40 let, má dokonalou figuru, uhrančivé oči a působí jako nesmírně vzdělaný a bohatý muž. Mluví španělsky, portugalsky, francouzsky, italsky, dorozumí se polsky a anglicky, údajně ovládá také sanskrt, čínštinu a arabštinu.

Skvěle hraje na housle, skládá hudbu, maluje, dokáže vyrábět zlato i diamanty, a všichni se shodují, že je výtečný vypravěč. O historických událostech, i těch dávno minulých, vypráví tak zasvěceně a zapáleně, jako by u nich byl osobně.

Přitom je mistrem jemných náznaků a mlžení, zejména pokud dojde na jeho věk a původ. Auru záhadnosti přitom buduje i tím, že různé fámy o své osobě nevyvrací, ale ani nepotvrzuje. Není divu, že se stává celebritou své doby.

Giacomo Casanova (1725–1798) ho sice považuje jen za troufalého podvodníka, ale i on jej obdivuje. O prvním setkání v roce 1757 píše: „Během večeře sice nic nejedl, ale zato neustále mluvil. Jeho konverzační schopnosti jsou obdivuhodné.“

blank
V roce 1890 se s ním údajně setkala i slavná vědma Blavatská.

Opravdu znal Ježíše?

Středem pozornosti jsou i jeho podivné zvyky. Ač pořádá pro své hosty opulentní hostiny, sám nikdy nic z nabízených lahůdek nejí. Vyšší level historek tvrdí, že ho dokonce nikdo nikdy neviděl nic jíst.

„Vlastní totiž elixír života. Proto občas upíjí tu podivnou tekutinu z lahvičky, kterou u sebe neustále nosí.“ Není divu, že se kolem něj ženy toužící po věčné kráse jen rojí. Jak jde čas, jsou historky stále fantastičtější.

Postarají se o to nejen obvyklé drby, ale také řada vtipálků, kteří se za něj vydávají a s vážnou tváří tvrdí, že se osobně znali s Ježíšem i Kleopatrou a umí se stát neviditelným.

Nezůstane po něm nic

V roce 1779 se usazuje v Altoně, kde mu Karel Hesensko-Kasselský (1744-1836) zřízuje laboratoř. Diskutují spolu nejen o alchymii a Karel o něm tvrdí: „Je jedním z největších filozofů, který kdy žil“. Právě jemu také údajně na sklonku života prozradí, že jeho otcem je transylvánský kníže František II. Rákóczi (1676-1735). Pravda nebo jen další smyšlenka? Kdo ví. Rakoczi skutečně měl syna Leopolda, který oficiálně zemřel ve věku čtyř let, což byla podle mnohých jen kamufláž, chránící rod před perzekuci habsburské dynastie.

Pravda o Saint Germainovi zůstane neodhalena, protože když 27. února 1784 umírá, nezůstane po něm nic. Jen pár účtenek, zanedbatelná hotovost a 29 kousků oblečení. To je vše. Pokud nepočítáme skladby, které napsal, či alchymistický spis Nejsvětější trinosofie, který je mu připisován.

blank
V roce 1972 se ve Francii objeví jistý Richard Chanfray, který tvrdí, že je Saint Germain., stane milencem slavné zpěvačky Dalidy, nazpívá několik písniček, a v roce 1983 spáchá sebevraždu. Údajně.

Smrtí to nekončí

Lidé jako Saint Germain však nemohou jen tak zemřít. Od konce 19. století proto nabírají legendy na síle. Že to on byl skutečným autorem většiny Shakespearových her, že byl tou záhadnou osobností, která stojí za vyhlášením nezávislosti amerických kolonií v červenci 1776.

Jako nesmrtelný se také občas někde objeví. V roce 1788 se údajně pokouší v Paříži varovat Ludvíka XVI. a Marii Antoinettu před hrozivou budoucností. V roce 1890 se s ním údajně setkává jasnovidka Madame Blavatská (1831–1891): „Měl vzhled 45letého muže,“ tvrdí později.

Foto: wikipedia, cdandlp.com, russ999.pixnet.net, https://www.ancient-origins.net,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Probíhají na krkonošské sjezdovce tajné obřady na počest bohyně Kybelé?
enigmaplus.cz

Probíhají na krkonošské...

Sníh v nejvyšších polohách českých hor stále ještě...
Daniela Písařovicová má v životě konečně jasno. Dítě, nebo konec!
nasehvezdy.cz

Daniela Písařovicová má v...

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ (44)...
Moderátorka vrací úder. Soukalová míří do filmu!
nasehvezdy.cz

Moderátorka vrací úder....

Bývalá hvězda biatlonu...
Matčina prokletá prosba
skutecnepribehy.cz

Matčina prokletá prosba

Než mi zemřela matka, řekla mi zvláštní věc:...
Přivítejte jaro ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz

Přivítejte jaro ve Four...

Oslavte ve Four Seasons Hotel Prague...
Čekanka je skvělá zimní zelenina
panidomu.cz

Čekanka je skvělá zimní...

Mnozí ji znají a nedají na ni dopustit,...
Váš favorit nevyhrál mistrovství světa? Možná mu nepomohlo dost čarodějnic
epochalnisvet.cz

Váš favorit nevyhrál mistrovství...

Velké turnaje jsou vždy vítaným svátkem pro milovníky...
Klášterec nad Ohří, město pramenů a porcelánu
epochanacestach.cz

Klášterec nad Ohří, město...

Klášterec nad Ohří leží...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
První počítačové programy tvořily ženy
21stoleti.cz

První počítačové programy...

První počítače spatřily světlo světa ve třicátých...
Gliese 581: Výprava do krajů potenciálního života
enigmaplus.cz

Gliese 581: Výprava do krajů...

V rámci postupujících možností dálkového...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha