Domů     Fenomén zahradních trpaslíků: Zrodil se oblíbený kýč v Česku?
Fenomén zahradních trpaslíků: Zrodil se oblíbený kýč v Česku?
3.4.2023

Určitě už jste je někdy viděli. Možná je dokonce máte jako dekoraci na zahradě. A to přesto, že jejich estetická pověst není zrovna výstavní. Na rozdíl od míry popularity. Ta je tak velká, že mají dokonce svůj vlastní mezinárodní den.

Připadá na 21. června, oslavován je od roku 2002 a přičiní se o něj francouzská nezisková organizace Fronta za osvobození zahradních trpaslíků. Je to jen další důkaz toho, že tradiční součást (nejen) českých zahrádek se stále těší velké oblibě.

Dnes kýč, v minulosti uctívaní bohové

Zatímco dnešní trpaslíci jsou leckde pro smích, v minulosti jsou jejich předchůdci naopak vnímáni s posvátnou úctou. Jde totiž o malé kamenné sošky znázorňující řecko-římského boha plodnosti Priapa, které si obyvatelé starověkého Říma umisťují na své zahrady.

Ostatně trpaslíky, těmi živými, tedy lidmi nízkého vzrůstu, se nejrůznější panovníci velmi rádi obklopují už od dávných dob. Velmi populární jsou jako zaháněči chmur a nudy na královských dvorech například v období renesance.

V následném Baroku (17. a 18. století) ovšem opět znehybní. Právě z té doby ostatně pochází 28 mramorových soch trpaslíků, které je možné dodnes spatřit na zahradě zámku Mirabell v Salcburku.

Trpaslíci jsou všestranné bytosti. Hodí se na zahradu i jako parťáci pro Sněhurku. Foto: unsplash
Trpaslíci jsou všestranné bytosti. Hodí se na zahradu i jako parťáci pro Sněhurku. Foto: unsplash

Braun a 40 trpaslíků

Někde jsou trpaslíci chováni pěkně pod střechou. Zejména v Německu a Švýcarsku jsou jejich dřevěné nebo porcelánové figurky koncem 18. století oblíbenou dekorační součástí domácností. Zahanbit se samozřejmě nenechají ani v českých zemích. Vždyť tzv.

dědky, tedy dřevěné figury ochranných bůžků, si podle Kosmovy kroniky ze začátku 12. století staví naší předkové před své domy už po příchodu praotce Čecha.

A na počátku 18. století vznikne v dílně barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna (1684–1738) 40 soch trpaslíků, a to na objednávku hraběte Františka Antonína Šporka (1662–1738).

Dnes většina z nich ve formě kopií hlídá zámeckou zahradu v Novém Městě nad Metují.

Česko vs. Německo

Pořád ale jde o autorská díla. Lepší zboží, které není pro každého. Obyčejní lidé si těžko mohou dovolit zaplatit někoho jako je Matyáš Bernard Braun a další umělce, aby jim trpaslíky na zahradu také vyrobili.

A tak se hledá jiné, levnější řešení – tovární výroba. A tady začíná spor, který mezi sebou ohledně zahradních trpaslíků jakožto průmyslových výrobků už léta vedou Češi s Němci.

Jisté je, že v roce 1841 je v Ústí nad Labem založena keramická továrna, kterou pár let poté ovládne rodina obchodníka Johanna Maresche (1821–1914).

Ať je vedro nebo zima, s trpaslíky je vždycky prima. Foto: pixabay
Ať je vedro nebo zima, s trpaslíky je vždycky prima. Foto: pixabay

Ústí nebo Gräfenroda?

Tato továrna vyráběla od samého počátku i různé figurální záležitosti, ať už do interiéru nebo exteriéru.

My máme doloženo, že vyráběla ve velkých sériích keramické figury zahradních trpaslíků určitě už od konce 70. a během 80. let 19. století.“ popisuje historik Václav Houfek (*1963) v nedávném rozhovoru pro Český rozhlas.

Jenže továrna v Gräfenrodě v Durynsku má doloženou výrobu zahradních trpaslíků už ze začátku 70. let 19. století, tak jakýpak spor? „Je vysoce pravděpodobné, že v Ústí nad Labem se trpaslíci začali vyrábět už ve 40., nejpozději 50. letech 19. století.

Není k tomu ale dochována žádná konkrétní obrazová dokumentace,“ vysvětluje Václav Houfek, který si stojí za tím, že Ústí nad Labem bylo první město na světě, známé sériovou výrobou zahradních trpaslíků. Dále dodává, že podle dobových materiálů tehdy továrna nabízela nejrůznější figury.

„Zatím jsme ale nenašli žádný, kde by bylo konkrétně řečeno, že se jedná o trpaslíky.“ Mimochodem – Mareschovy sošky jsou dnes velmi cenným artefaktem, za který sběratelé neváhají zaplatit i několik tisíc eur.

Do hry je vrátí Sněhurka

Tak či tak se ze zahradních trpaslíků v průběhu 19. století stane oblíbená dekorace zahrad nejen u nás a v Německu, ale také třeba ve Francii, Velké Británii a dalších evropských i mimoevropských zemích.

Jejich rozlet sice zabrzdí první světová válka, kdy mají lidí jiné starosti, jenže pak Walt Disney (1901–1966) vyrukuje s celovečerní animovanou pohádkou Sněhurka a sedm trpaslíků (1937) a zahrady se opět začínají plnit vousatými pidimužíky v nejrůznějších pozicích.

Jedním z největších výrobců trpaslíků je v té době firma Major’s Garden Ornaments, založená otcem někdejšího předsedy britské vlády Johna Majora (*1943) Thomasem (1879–1962).

Někteří trpaslíci mají k dispozici dokonce i jezírko. Foto:pixabay
Někteří trpaslíci mají k dispozici dokonce i jezírko. Foto:pixabay

A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci!

Druhá světová válka, stejně jako ta první, trpaslíkům opět trochu sebere vítr z plachet, po ní ovšem přichází pro postavičky s typickou špičatou čepicí zase doba hojnosti. Tedy, jak kde.

Výroba v Mareschově továrně, poničené bombardováním, jde naopak od desíti k pěti, až se v roce 1948 definitivně zastaví.

A ani komunistický režim, který se v Československu téhož roku ujme vlády, se nekouká na zahradní trpaslíky, jakožto buržoazní přežitek bez dělnického původu, zrovna přívětivě.

Odhalují ňadra i zadnici

Jinde ve světě je to ovšem jiná káva. Když v roce 1970 vydává George Harrison (1943–2001) své první sólové album po rozpadu Beatles All Things Must Pass, obklopí se na jeho obalu čtyřmi zahradními trpaslíky.

Jeden z nich mimochodem pochází z Mareschovy továrny. Postupem času také začnou, ruku v ruce s bezmeznou lidskou tvořivostí, vznikat nejrůznější extravagantní verze – s obnaženými trpasličími ňadry či vystrčenou zadnicí.

Autor hajlujícího trpaslíka je roce 2009 dokonce postaven před soud. Stíhání je nakonec zastaveno s tím, že nešlo o propagaci nacismu, nýbrž naopak o jeho zesměšnění. Výjimkou samozřejmě nejsou ani trpaslíci s tváří známých osobností, hlavně politiků.

Foto: pxfuel, unsplash, pixabay Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Zajímavosti
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Zajímavosti
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
reklama
lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás