Skip to content

Fenomén dějin: Není řád jako řád!

V roce 1775 se rozhoří válka o nezávislost USA. Nadejde čas přemýšlet o podobě americké vlajky. Členové Koloniálního kongresu se sejdou v jednom domě v Cambridgi – kromě jiných je tu George Washington, taky Benjamin Franklin a jeden starý profesor.

Washington s Franklinem k němu chovají až podezřele hlubokou úctu. Bez výhrad přijmou všechny jeho návrhy. Potom profesor zmizí a už ho nikdy nikdo nevidí. Byl to snad velmistr jejich řádu svobodných zednářů?

Bratři svatého Jana (1050)

Dávali různá jména – byli to johanité, špitálníci, svatojánští rytíři. Taky rhodští rytíři, třebaže Rhodos v roce 1522 ztratí. O osm let později jim největší světské i církevní autority udělí v léno jinou zem – Maltu – za symbolickou cenu jednoho maltského sokola ročně.

A tak se jim začne říkat i maltézští rytíři. V roce 1565 o ni skoro přijdou. Celé tři měsíce buší do jejich pevností na 30 000 Osmanů, těm se brání 550 maltských rytířů podporovaných 8 000 vojáky. „Nevěřím, že by kdy zvuk zazněl lidem tak sladce.

Už tři měsíce jsme neslyšeli zvon, který by nás nevolal do zbraně,“ popisuje jeden z obránců Francisco Balbi vyzvánění ke mši. Malta se ubrání a v majetku řádu zůstane dalších 233 let… Pak kolem pluje Napoleon a řád musí kapitulovat, protože jsou povinováni dodržovat zákon: „Nepozvednout meče proti bratru křesťanovi.

“ Řád vychází z tradic prvních pečovatelů o poutníky ve Svaté zemi (1050). Je jedním z největších rytířských, nejmocnějších a posledních stále existujících. Dnes má kolem 13 000 členů, vlastní měnu, vlastní poznávací značku aut i vlastní poštovní známky, protože jde o suverénní nestátní útvar.

V Českém velkopřevorství působí asi 140 členů.

Bratři svatého Jana

Od špitálníků po špitálníky (1190)

Jsou stejně známí jako maltézští, možná i známější. Historie Řádu německých rytířů je stejně bohatá jako krvavá. Založí ho v roce 1190 na území Jeruzalémského království taky jako špitální lazaret, ale pak rytíři vezmou do ruky zbraně.

Šíří víru mečem a kopím ve Svaté zemi, taky u Baltu, kde v roce 1410 utrpí katastrofální porážku v bitvě u Grunwaldu od polsko-litevské koalice. V běhu staletí se zmítají na pokraji existence, aby do 20.

století vstoupili opět jako špitální řád. Dnes působí v Rakousku, Itálii, Slovensku, Slovinsku, Německu, Belgii a také u nás. V Česku se od roku 1929 oficiálně jmenují Německý řád a po válce jim veškerý majetek sebere stát.

O něj se soudí, symbolem sporu je hrad Bouzov.

Bitwa pod Grunwaldem

Čeští křižovníci (1237)

Tenhle řád je trochu jiný než ostatní. Není založen v Palestině. Není ani nijak početný, není ani extra důležitý, přesto má pro českou historii zásadní význam. Původně jde o špitální bratrstvo, které v roce 1233 založí Anežka Česká (1211–1282) spolu s bratrem Václavem I. (1205–1253) u kostela sv.

Haštala v Praze. Špitál se stane nejslavnějším a nejdéle sloužícím (funguje až do 20. století) a k tomu o čtyři roky později papež Řehoř IX. (kolem 1145–1241) povýší bratrstvo na Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou.

Členy smějí být pouze Češi rodem po otci i matce. Rychle se rozšíří na Moravu, do Slezska, Polska i Uher. Řád funguje dodnes a nemá ani 20 členů.

Rytířský řád křižovníků

Podvazkový řád (1344)

Ta legenda je podmanivá jako stará. I Ottův slovník naučný z roku 1903 píše, že jednoho dne na plese anglické šlechty tančí král Eduard III. (1312–1377) spolu s milenkou Joan, hraběnkou ze Salisbury. V jeden moment se jí uvolní podvazek a spadne.

Přítomní šlechtici se rozesmějí, a to krále naštve. Klekne, podvazek připne a přitom starou francouzštinou do sálu pronese: „Honi soit qui mal y pense! (Hanba tomu, kdo ve zlém to myslí!)“ Dosáhne tím tří věcí: hraběnce zachrání čest, zostudí posměváčky a dá motto nejstaršímu britskému řádu – Podvazkovému řádu.

Dodnes je jeho představitelem anglický panovník, dodnes se vyšívá zlatým dracounem na tmavě modrý aksamit, dodnes podvazek muži nosí pod levým kolenem a královna pod levým loktem. Kromě toho se nosí i jako výšivka na šerpy nebo plášť.

První historicky doložená zmínka o řádu pochází z roku 1344, což je spojené s listinou prvních členů-rytířů.

Foto: Herminapress.cz, Wikipedia.org, Shutterstock.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skandál! Kdo natočil „lechtivé“ video?
nasehvezdy.cz

Skandál! Kdo natočil...

Opravdu drsný konec roku má za sebou modelka a...
Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Zapovězená moc magického kaktusu San Pedro
enigmaplus.cz

Zapovězená moc magického...

Kaktus San Pedro patří mezi přírodní drogy....
Rozpoutala Adamovská válku hereček?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Adamovská válku...

Přestože jsou herečky Zlata Adamovská (61) a Eva...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Lipno plnými doušky: Novinky pro letošní rok
epochanacestach.cz

Lipno plnými doušky: Novinky...

Rodinný skiareál Lipno pro...
Nadčasovost, dynamika a komfort
rezidenceonline.cz

Nadčasovost, dynamika a...

Černo-bílý interiér s barevnými akcenty a...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Dvojice lovců se prý setkala s podivným tvorem. Místní mu přezdívají indiánský démon
enigmaplus.cz

Dvojice lovců se prý setkala s...

Na děsivé setkání s podivným tvorem do konce...
Osamělý kus skály v poušti: Přírodní unikát, nebo anténa pro komunikaci s UFO?
enigmaplus.cz

Osamělý kus skály v poušti:...

Vysoký jako sedmipatrový dům stojí uprostřed pouštní...
Důstojný domov Slovanské epopeje je nadohled
iluxus.cz

Důstojný domov Slovanské...

Velkolepé dílo Alfonse Muchy může nalézt...