Skip to content

Tam, kde stála Dvojčata: Tragédii připomíná působivý památník

První jde k zemi Jižní věž. O 29 minut později ji následuje i Severní. V srdci New Yorku po nich zůstane hluboká jizva. Jizva, která nikdy nepřestane bolet. Když před 17 lety členové al-Káidy dvěma unesenými letadly zničí dva mrakodrapy Světového obchodního centra, napíší tím jednu z nejsmutnějších kapitol amerických dějin.

Zároveň ovšem paradoxně pomohou vytvořit jedno z nejnavštěvovanějších míst New Yorku. Tím je National September 11 Memorial & Museum – působivý památník věnovaný těm, kterým 11. září 2001 vystavilo úmrtní list.

Zahrnuje dvě tmavé čtvercové nádrže, kopírující základy padlých Dvojčat. Zraky příchozích se symbolicky upínají dolů, do černých děr, kde proud neustále stékající vody mizí v neznámu tak, jako náhle zmizely životy téměř 3000 lidí.

Oba bazény lemují masivní bronzové desky s vyrytými jmény všech obětí teroristických útoků v New Yorku, v Pentagonu a u pensylvánského Shanksville. Těla mnohých z nich nebyla nikdy nalezena, a tak je památník často jediným místem, kde mohou pozůstalí oplakávat blízké.

Místo se tu našlo i pro šestici, jež zahyne během exploze bomby, která byla nastražena v únoru 1993 teroristy v garážích Světového obchodního centra.

Foto: bucketlist127.com Video: Youtube (finleyholiday)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články