Domů     Ernest Hemingway: Sbohem, mé tělo!
Ernest Hemingway: Sbohem, mé tělo!
24.9.2022

Za své literární dílo získá nejvyšší možné ocenění. Nobelovu cenu si však spisovatelský génius Ernest Hemingway těžce vydře svými životními zážitky i setkáním se smrtí tváří v tvář. A to hned několikrát.

Svůj nejintenzivnější zážitek na hraně života a smrti dokonce zvěční v knize Sbohem, armádo.

Nejslavnější z autorů takzvané Ztracené generace, Ernest Miller Hemingway (1899–1961), si se zubatou potřese rukou hned několikrát. Z její náruče ale vždycky dokáže uniknout – až do chvíle, než se sám rozhodne opustit svět.

Od dětství na lovu

Ernest je odchodem ze světa naprosto fascinován.

Vždyť již jako malý chlapec se svým tátou Clarencem Edmondsem Hemingwayem (1871–1928) brouzdá hustými lesy poblíž letní chaty Windemere v Michiganu na dobrodružných loveckých výpravách, opásán zbraněmi a se zvěří na mušce.

Ernestův otec je velmi schopným praktickým lékařem a ze srdce miluje přírodu a lov. Synek jeho duši dobrodruha zdědí a bez pravidelné dávky adrenalinu jako by ani nedokázal žít.

Nesnáším tě, mami!

„Svou matku jsem za to nesnášel,“ vzpomíná Hemingway v dospělosti na maminku Grace Hall Kellyovou (1872–1951), která jej celé dětství nutí hrát na nenáviděné violoncello. Ta nakonec docílí svého.

Ernest vyniká na střední škole nejen v anglickém jazyce, ale i ve sportu a hře ve školním orchestru s jednou ze svých sester, Marcelline.

Ernest Hemingway v roce 1918 FOTO: Beao and Fallschirmjäger / Creative Vommons / volné dílo
Ernest Hemingway v roce 1918 FOTO: Beao and Fallschirmjäger / Creative Vommons / volné dílo

První volání smrti

Když ho jako studenta žurnalistiky pohltí spisovatelský trans, dokáže pro svou věc strhnout i ostatní. „Jako by se třída rázem proměnila v redakci,“ vzpomíná Hemingwayova učitelka žurnalistiky Fannie Biggsová.

Mladý Ernest chrlí verše a povídky jako na běžícím páse. Ťukání do psacího stroje a psaní recenzí na koncerty však nedokáže mladíka naplnit. V daleké Evropě zatím vybuchují první granáty. Ohlušující rány první světové války zvábí Hemingwaye doprostřed bojů.

Adrenalin v ringu

Buch… Buch! Mladý muž v zápalu boje nevnímá bolest z rány na obličeji, jen tlukot svého srdce. Do očí mu stéká pot a po tváři se mu line potůček rudé krve. Přes pochroumaná žebra se mu stěží daří zplna nadechnout.

Tak silného soupeře proti sobě v ringu již dlouho neměl. Ernest Hemingway miluje box, ale jeho oblíbený sport si vybírá svou daň. Kvůli poraněnému oku nemůže vstoupit do řad amerických vojáků putujících na frontu.

A tak jediným způsobem, jak konečně přičichnout k válce, je přihlásit se k Červenému kříži. Hemingway netuší, že se tak skutečně blíží k vysněné smrti…

Setkání se zubatou

Se svou americkou posádkou v Itálii odváží raněné do nemocnice. Dívá se smrti do očí, ale je to stále cizí smrt. Hemingway touží po vzrušení, kterému by přizvukoval všeprostupující strach.

Proto se přihlásí jako vedoucí kantýny a rozváží jídlo až k palebné čáře. Válku zažívá na vlastní kůži. Jeho zážitky jsou ale o mnoho intenzivnější, než by sám čekal.

V červenci roku 1918 ho do nohy zasáhne rakouský šrapnel i střely z kulometu a spisovatel si sahá na smrt poprvé.

Zážitek blízké smrti

„Snažil jsem se nadechnout, ale dech mi vypověděl službu a já měl pocit, že jsem vylétl sám ze sebe a moje tělo letí a letí a pořád letí, tělesné a hmotné, vzduchem,“ popisuje svůj zážitek blízké smrti v románu Sbohem, armádo z roku 1929. Hlavní postavě veleslavného díla, americkému poručíkovi v italských službách Fredericu Henrymu, vloží spisovatel do úst svůj vlastní neobvyklý prožitek.

Stejně jako Hemingway ve skutečnosti utrží i hrdina knihy vážné zranění nohy.

Všechno je strašný omyl

Spisovatel má šanci vypsat se ze silné zkušenosti, která mu nadobro promění pohled na lidskou a současně i vlastní smrtelnost. Popis zážitku klinické smrti pokračuje výmluvně:

„Najednou jsem byl bez sebe, úplně a naprosto, a věděl jsem, že je po mně a že to byl všechno strašný omyl, myslet si, že člověk jenom tak prostě umře. Potom jsem se vznášel, a místo abych letěl pořád výš, cítil jsem, že kloužu rychle zpátky. Vydechl jsem a přišel jsem k sobě.“

Proč miluje nebezpečí?

Nejen z bolestivé agónie čerpá Hemingway inspiraci. I téma nenaplněné lásky ke zdravotní sestře Agnes z doby rekonvalescence v nemocnici tvoří ve třetím Hemingwayově románu, který jej vyšvihne na mezi špici amerických autorů, kostru příběhu.

Proč je ale laureát Nobelovy ceny tolik přitahován nebezpečím? Vábí ho snad sama smrt na svou temnou stranu? Zranění, které utrpí v první světové válce, je jen první padající kostičkou smrtícího domina.

Nezapomenutelná láska

Sestřička Agnes utkví spisovateli v paměti i srdci ještě dlouho poté, co skončí první světová válka.

I jeho první manželka Hadley Richardsonová (1891–1972), s níž si řekne „ano“ 3. září 1921 v oddací síní v Horton Bay v Michiganu, mu evokuje vzpomínky na Agnes.

„Hned jsem věděl, že je to žena mého života,“ svěřuje se Hemingway kamarádům nedlouho po prvním setkání se svou budoucí manželkou.

Zrzka, která stála za hřích

Hadley je o osm let starší zrzka, která spisovateli doslova učaruje. Doba prvního sňatku Ernestovi přináší nejen syna Jacka (1923–2000), ale i novou vlnu existenciálních otázek.

Na cestách Evropou má čas vzpomínat na válečné zkušenosti i přemítat nad absurditou války, osamělostí lidského boje, nad vlastními slabostmi a především nad hranicí života a smrti.

Spisovatel se svou rodinou v roce 1935 FOTO: John F. Kennedy Museum Boston / Creative Commons / volné dílo
Spisovatel se svou rodinou v roce 1935 FOTO: John F. Kennedy Museum Boston / Creative Commons / volné dílo

Co napoví otcova sebevražda?

I s druhou ženou mění Hemingway svůj pohled na život. Přísná protestantská výchova z dětství mizí v nedohlednu, když se na scéně objeví Pauline Pfeifferová (1895–1951). Kvůli ní Ernest konvertuje ke katolické víře, ona mu naopak dá dva syny.

Ve stejné době ale smrt zaklepe na dveře znovu nebo spíše na okno do světlíku. To padá Hemingwayovi na hlavu, kde mu zanechá hlubokou jizvu. Zubatá však obchází dál jeho rodinu a do svých spárů chytá spisovatelova otce. „Zřejmě skončím jako on,“ tvrdí v zármutku Ernest trpící po tátově sebevraždě.

Utopený v lahvi

Na prahu života a smrti se Hemingway vyskytuje brzy po rodinném traumatu během ošklivé automobilové nehody. Vyvázne živý, ale s fatálně pochroumanou rukou. Má nervy poškozené natolik, že se bolest rozhodne zahánět pitím, kterého už se nikdy nedokáže vzdát.

Jeho psaní i psychika jsou tak vystaveny těžké zkoušce. Neštěstí ale vrhá spisovateli klacky pod nohy nadále!

Nebezpečné volání divočiny

Co Ernesta Hemingwaye láká, aby odcestoval do Afriky? Je to snad další volání smrtky? Zde totiž onemocní úplavicí, která mu způsobí vyhřeznutí střeva a on tak opět málem zemře! Jako by však otřesné zážitky jen posilovaly jeho touhu po adrenalinu.

Hemingway si kupuje loď a vydává se na dobrodružnou plavbu Karibikem. Navíc přijme místo zahraničního dopisovatele novinářského svazu NANA (North American Newspaper Aliance) v průběhu španělské občanské války.

Měsíce strávené v Madridu tak poznamenává i další vysněné dobrodružství – vydatné bombardování.

Pomůže vyhrát druhou světovou válku

Sotva se spisovatel i s třetí manželkou Marthou Gellhornovou (1908–1998) usadí v kubánské Havaně, vábí ho znovu děsivý úsměv zubaté. Přichází druhá světová válka.

Namísto povalování na karibských plážích tak Hemingway brouzdá po pobřeží při vylodění v Normandii. Boje odnese zápalem plic a dlouhou rekonvalescencí. Mezi zdi nemocnice se však po válce vrací znovu – s otřesem mozku po další autonehodě!

Prokletí rodu Hemingwayů

Obchází snad Hemingwayův rodinný klan prokletí? Drama druhé světové války střídá zdrcující série autonehod, která zasahuje celou rodinu, včetně druhého syna Patricka (*1928).

Spisovateli navíc umírá jeden literární přítel za druhým a on se topí ve stále temnějších hloubkách svých depresí. Pochroumaná psychika se odráží i na jeho zdraví a Hemingway tak bojuje kvůli alkoholismu s cukrovkou.

Strážní andělé v pohotovosti

Když přeje Ernest Hemingway své čtvrté ženě Mary Welshové (1908–1986) krásné Vánoce a věnuje jí jako originální dárek vyhlídkový let nad Belgickým Kongem, zřejmě nepředpokládá, že ji i sebe vystavuje dalšímu smrtelnému nebezpečí.

Zatímco se manželé kochají pohledem na fascinující vodopády, nastanou nečekané komplikace a letadlo se začne řítit k zemi. Hrozivý pád ze stovek metrů přežijí jen o vlásek – Ernest s dalším poraněním hlavy a Mary s polámanými žebry. Andělé strážní mají však nadále plné ruce práce.

Ernest Hemingway v roce 1950 FOTO: John F. Kennedy Museum Boston / Creative Commons / volné dílo
Ernest Hemingway v roce 1950 FOTO: John F. Kennedy Museum Boston / Creative Commons / volné dílo

Druhý pád k zemi

Hemingwayovi pro sebe chtějí vyhledat pomoc v ugandském městě Entebbe. Proto opět míří na palubu letadla. Smrt ale napíná všechny své síly, aby spisovatele ulovila. Letadlo při vzletu exploduje a označkuje nešťastný pár těžkými popáleninami.

Ernestova hlava opět svádí těžký souboj, když z ní po silném otřesu mozku uniká mozková tekutina. Na chvíli se zdá, že zubatá vítězí a noviny se plní spisovatelovými nekrology.

Pánem svého osudu

Ernest Hemingway se ale nehodlá vzdát a chce si o svém osudu rozhodnout sám. Snad kvůli vyčerpávajícím mnohonásobným zraněním i alkoholu neustále kolujícímu v těle stíhá spisovatele paranoia.

„Pořád mě sleduje FBI,“ přesvědčuje svou ženu, která ho raději odveze na léčení. To však literáta zcela zlomí. Onoho osudného červencového dne schází muž do suterénu domu. Je jen šedým stínem své bývalé hvězdy.

Uchopí svou loveckou brokovnici a v předsíni si vystřelí mozek z hlavy. Opouští tento svět v náruči smrti, které se jej podaří konečně ulovit.

Foto: Lloyd Arnold / Creative Commons / volné dílo, Beao and Fallschirmjäger / Creative Vommons / volné dílo, John F. Kennedy Museum Boston / Creative Commons / volné dílo,
Související články
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,