Domů     James Cameron: Čtvrté manželství mu zničil Titanic!
James Cameron: Čtvrté manželství mu zničil Titanic!
25.9.2022

Na natáčení hvězdného filmu Titanic režisér James Cameron vydělá zhruba 100 milionů dolarů. Na polovinu této závratné částky zase ale může brzy vinou natáčení a své sukničkářské povahy zapomenout.

Neodolá totiž pokušení dostat se do kalhotek herečky Suzi Amis, která hraje roli vnučky hlavní hrdinky Rose.

A to nehodlá tolerovat jeho čtvrtá žena Linda Hamilton (*1956), se kterou je teprve dva roky. Rozvodové soudy jí přiřknou padesát milionů dolarů. Suzi (*1962) se stane Cameronovou pátou a zatím poslední ženou.

James Cameron (*1954) se narodí v Ontariu a na základní škole ho nejvíc baví sloh. Rád sestrojuje nejrůznější stroje, kreslí komiksy a vymýšlí příběhy. Dostane se i na vysokou školu, ale nevydrží studovat, baví ho psát filmové scénáře.

Rodina mu však domlouvá, že nemá žádnou šanci na úspěch a promarněné studium fyziky a angličtiny mu neustále vyčítají.

Snad z protestu si tedy mladý James vybere povolání řidiče kamionu, na hony vzdálené představám rodičů i jeho první mladé ženy Sharon Williams (*1951), která pracuje v bistru a stane se předlohou pro roli Sarah Connor v Terminátorovi (1984).

Píše do šuplíku

Už tehdy nestálý život těchto řidičů a jejich časté milostné románky předznamenávají další životní styl později slavného režiséra.

Volné dny využívá k laškování s děvčaty a psaní filmových scénářů, které zatím zakládá jenom do šuplíku, a sní o velké hollywoodské kariéře. Později se k filmu přece jen přiblíží, pracuje s rekvizitami a filmovými efekty pro sci-fi filmy.

Přes tuto práci se později opravdu dostane až k vysněné režii. Jeho první natáčení dopadají spíše katastroficky, šílené nápady se nelíbí jeho chlebodárcům, podle kterých by se měl jako začátečník více držet při zemi.

Cameronova čtvrtá žena, herečka Linda Hamilton FOTO: Nightsream / Creative Commons / CC BY 3.0
Cameronova čtvrtá žena, herečka Linda Hamilton FOTO: Nightsream / Creative Commons / CC BY 3.0

Exmanželský souboj o Oscary

Podobně neslavně skončí i první manželství. Pár spolu byl spojen svazkem manželským mezi lety 1978 a 1984. Prvním větším úspěchem je již zmíněný film Terminátor.

Druhou známost, která vyvrcholí svatebními zvony, má s filmovou producentkou Gale Anne Hurd (*1955), s níž se sblíží při natáčení filmu Vetřelec (1986).

Cameron si s Gale Anne rozumí lépe než s předchozí manželkou, protože mají společné nadšení pro svět filmu.

Vezme si filmového šílence

Jenže už při natáčení filmu Propast (1989) Gale Anne zjistí, koho si vlastně vzala.

Workoholika, perfekcionistu, náročného na sebe, na herce i na své partnerky, režiséra se šílenými nápady a slabostí pro krásné herečky (a herečky mají na oplátku slabost pro tohoto skoro 190 cm vysokého charismatického muže).

Šušká se, že už tehdy tento milovník žen není zrovna nejvěrnější. Navíc má ve zvyku doma i na place křičet a po hercích požadovat takřka nemožné výkony, extrémní přesčasy a podobně.

Dokonce se traduje historka, že kvůli příšerným podmínkám při natáčení se málem stane obětí vraždy otrávením, kterou má spáchat jeden ze členů filmového týmu.

Režisér se svou druhou ženou Gale Hurd FOTO: Towpilot / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Režisér se svou druhou ženou Gale Hurd FOTO: Towpilot / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Při natáčení se málem utopí

Jeho manželku také jistě vyděsí nebezpečná příhoda z natáčení. Její manžel se kvůli zanedbání ze strany asistenta režie, který měl režiséra při potápění vždy upozorňovat na nízkou hladinu kyslíku, málem při jedné z potápěčských scén utopí.

Po natáčení filmu se dvojice rozvede, manželka vypětí spojené s Cameronovou prací nevydrží. Manželství trvá čtyři roky, od roku 1985 do roku 1989. James neotálí a hned další film, kterým je Bod zlomu (2015), využije jako další příležitost pro nalezení manželky.

Opět neuplyne od rozvodu ani rok a žení se znovu. A to s režisérkou tohoto filmu Kathryn Bigelow (*1951).

S ní se později v roce 2010 utká jako s hlavní rivalkou o Oscary, on s filmem Avatar (u kterého se, mimochodem, dočkáme několika dalších dílů, na tom prvním v pořadí se již pracuje) a ona se snímkem Smrt čeká všude (2008).

Exmanželka nakonec Camerona porazí, její film získá sošek šest, celý dvojnásobek než Avatar, přičemž oba filmy mají devět nominací.

Jeden film, jedno manželství

Do dalšího filmu Terminátor 2: Soudný den (1991) obsadí mimo jiné Lindu Hamiltonovou (*1956), která se mu moc líbí. Zdá se, že manželství vnímá zkrátka jako spotřební zboží a nový film jako perfektní příležitost k nové krásné ženě.

Hlavní pro něj není rodina (ostatně v té době ještě nemá děti, s prvními třemi ženami nepřišly), ale jeho tučné honoráře a stoupající sláva. Začne si s krásnou herečkou, kterou po rozvodu pojme za svou další ženu.

I Linda je ovšem předurčena k tomu ztratit své pozice při natáčení dalšího díla, tentokrát hvězdného Titaniku (1997), jenž mimochodem pro Camerona znamená prvního Oscara pro něj osobně za režii.

Velmi drahý rozvod

Tato herečka ovšem asi nelituje, dvouletá manželská epizoda s Cameronem, ve které přelétavé hvězdě porodí dceru, jí zajistí 50 milionů dolarů, polovinu Cameronova výdělku z jednoho z nejúspěšnějších filmů všech dob.

Cameron na jeho natáčení, jež se velmi protahuje, pracuje až 18 hodin denně a musí se dopovat adrenalinovými injekcemi, aby neskutečný zápřah vůbec vydržel.

Na úspěch filmu, který stojí více než 200 milionů dolarů, vsadí naprosto všechno, dokonce se šušká, že je odhodlaný spáchat sebevraždu, kdyby dílo nemělo úspěch.

Aférka se provalí

Všechny tyto starosti mu však ani v nejmenším nebrání ve vzácných chvílích volna laškovat se Suzy Amis (*1962), která ve filmu hraje malou roli vnučky zestárlé hlavní hrdinky Rose.

Riskuje přitom vztah s Lindou, který posvětil snubním prstýnkem teprve před uvedením Titaniku do kin. Přitom se zdá, že s Lindou je konečně šťastný, chce ji a svoji dceru Josephine (*1993) vzít na výlet kolem světa jako odměnu za jejich trpělivost při natáčení. Jenže „praskne“ nevěra se Suzy a Linda režiséra opustí.

Milovníka potápění v sobě Cameron svými díly nezapře. FOTO: Ronjones / Creative Commons / volné dílo
Milovníka potápění v sobě Cameron svými díly nezapře. FOTO: Ronjones / Creative Commons / volné dílo

Potápeč a vegan

Za kým jiným by měl zhrzený Casanova jít než za Suzy. Ta si ho „kupodivu“ i s jeho úspěchy a miliony ráda vezme a porodí mu tři děti. Dohromady má tedy čtyři, tři dcery a jediného syna.

Zdá se však, že si proutník Cameron začne konečně vážit rodinného krbu, nebo možná už ho opakování manželského slibu a hlučných veselic unavuje. Ať tak či tak, se Suzy Amis je ženatý dodnes. Pustí se spolu dokonce i do podnikání.

Se svojí rodinou jsou mimo jiné i zapřisáhlými vegany a bojovníky proti klimatickým změnám.

Milovník extrémních sportů

Cameron je rovněž známý svou zálibou v adrenalinových sportech, mimo jiné se potopí do nejhlubšího místa Mariánského příkopu a natočí tam dokumentární film. Jeho touha, že tam spatří dosud neobjevená stvoření, se ovšem nevyplní.

Svou lásku k potápění mimo jiné zúročí právě při natáčení hvězdného Titaniku, jehož součástí, jak známo, jsou záběry skutečného vraku lodi, které pod vodou pomáhá pořídit Cameron osobně.

Říká se ostatně, že právě možnost tohoto ponoru byla pro vášnivého potápěče hlavní motivací kasovní trhák a druhý nejvýdělečnější film v historii (po snímku stejného režiséra Avatar) natočit.

Foto: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Nightsream / Creative Commons / CC BY 3.0, Ronjones / Creative Commons / volné dílo, Towpilot / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Další článek
Související články
Lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Lifestyle
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Lifestyle
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Lifestyle
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
reklama
věda a technika
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi […]
Neobvykle hladová černá díra
Přibližně dvanáct miliard světelných let od nás se nachází neobvykle hladová černá díra. Každý den v ní zmizí vesmírný materiál odpovídající prý přibližně polovině našeho Slunce. Byla objevena teprve poměrně nedávno… Z historie černých děr Černé díře se říká černá, protože její gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Existence černých děr byla […]
Přelstěte svůj zrak! Jak funguje dírkový efekt?
Chroupete někdy u televize slané krekry s dírkami? Zkuste si dát dva před oči… a stane se kouzlo! Obraz uvidíte mnohem ostřejší než předtím, a dost možná i odložíte brýle! Sušenky po ruce nemáte? Nevadí, zkuste třeba cedník či cokoliv jiného s malými otvory (nebo alespoň s jedním). Výsledek bude stejný! Samozřejmě nejde o žádné […]
svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických